کد خبر: ۶۶۹۴
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶- 01 March 2020
دکتر طحان نظیف مطرح کرد؛

بررسی مصوبات مجلس همزمان با مباحث انتخاباتی در جلسات شورای نگهبان

عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: جلسه شورای نگهبان علی‌رغم اینکه بیشتر وقت جلسه رنگ و بوی انتخاباتی داشت اما با اینحال شورای نگهبان از تکلیف دیگر خود در بررسی مصوبات مجلس غفلت نکرده و چند مصوبه مجلس نیز در دستور این جلسه قرار داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: جلسه چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۸ شورای نگهبان علی‌رغم اینکه بیشتر وقت جلسه رنگ و بوی انتخاباتی داشت و مباحث و گزارشات مختلفی درباره فرآیند و آخرین آمار بررسی صلاحیت‌ها ارائه می‌شد، اما با اینحال شورای نگهبان از تکلیف دیگر خود در بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی و تطبیق آن‌ها با موازین شرع و قانون اساسی نیز غفلت نکرده و چند مصوبه مجلس نیز در دستور این جلسه قرار داشت.

یکی از موضوعات مهمی که در طول جلسات گذشته نیز چند بار مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود، تکلیف شورای نگهبان در خصوص رسیدگی به مصوبات دارای فوریت مجلس شورای اسلامی بود. بر اساس اصل ۹۷ قانون اساسی، اعضای شورای نگهبان به منظور تسریع در کار می‌توانند هنگام مذاکره درباره لایحه یا طرح قانونی در مجلس حاضر شوند و مذاکرات را استماع کنند، اما وقتی طرح یا لایحه‌ای #فوری در دستور کار مجلس قرار گیرد، اعضای شورای نگهبان باید در مجلس حاضر شوند و نظر خود را اظهار نمایند. البته بر اساس نظریه تفسیری شماره ۱۲۸۵ مورخ ۱۳۶۸/۸/۱۵ شورای نگهبان از اصل ۹۷ #قانون_اساسی، مقصود از طرح یا لایحه فوری مذکور در اصل ۹۷ قانون اساسی، طرح یا لایحه‌ای است که تاخیر در رسیدگی به آن مستلزم وقوع خسارت یا فوت فرصت باشد. در این جلسه نیز در خصوص «طرح دوفوریتی #کاهش_مجازات حبس تعزیری» مباحث متعددی در این خصوص مطرح گردید و این مصوبه مصداق اصل ۹۷ قانون اساسی شناخته نشد و در نتیجه بنا شد با توجه به حجم بالای مصوبه و همچنین برای بررسی بیشتر و دقیق‌تر آن به خاطر تاثیر آن بر حقوق افراد و مردم، شورا نظر خود را نسبت به این مصوبه در مهلت مقرر در اصول ۹۴ و ۹۵ قانون اساسی یعنی در مهلت ۲۰ روزه به مجلس اعلام کند. البته شورای نگهبان قبلا نسبت به برخی مصوبات دیگر نیز چنین رویه داشته است نظیر طرح آیین‌نامه داخلی مجلس در سال ۱۳۷۸.

بررسی مصوبات مجلس همزمان با مباحث انتخاباتی در جلسات شورای نگهبان

پ. ن۱. زمان ۲۰ روزه اظهارنظر شورای نگهبان در خصوص طرح کاهش مجازات حبس تعزیری سپری و نظر شورا در همان بازه زمانی برای مجلس ارسال شده است.

پ. ن۲. به خاطر سنگینی و فشردگی کار انتخابات، نگارش و انتشار چند گزارش از جلسات شورای نگهبان در خصوص مصوبات مجلس به تاخیر افتاد که ضمن عذرخواهی ان شاءالله این گزارشات معوقه به زودی منتشر خواهند شد.

#هادی_طحان_نظیف
#گزارش_به_مردم

انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

جلسه هیئت تحریریه فصلنامه دانش حقوق عمومی برگزار شد

واکاوی اصل ۲۲ قانون اساسی در سلسله جلسات شرح مبسوط قانون اساسی

آموزش و پرورش با سرعت درحال تغییر نسل است

دکتر طحان نظیف سالروز تاسیس سپاه پاسداران را تبریک گفت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره تایید طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

عملیات «وعده صادق» پاسخ به شرارت‌های رژیم صهیونیستی بود

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

مصارف مالیات به خوبی برای شهروندان تبیین شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد