کد خبر: ۶۴۸۸
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳- 11 January 2020
دکتر طحان نظیف در پست اینستاگرامی مطرح کرد:

تلاش شبانه‌روزی شورای نگهبان برای بررسی دقیق صلاحیت داوطلبان انتخابات

عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: اعضا و کارشناسان به صورت شبانه‌روزی و با نهایت دقت، مشغول بررسی صلاحیت‌ها هستند تا حقی از افراد و مردم ضایع نشود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در مطلبی با عنوان «گزارش نوزدهم» در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: ۱۸ دیماه ۱۳۹۸، جلسه شورای نگهبان بود. با اینکه شب قبل جلسه هم‌رزمان شهید سلیمانی با چندین موشک به پایگاه عین الاسد آمریکا در عراق، سیلی محکمی به دشمن زدند، ولی هنوز دل‌ها در غم رفتن فرمانده مخلص محور مقاومت محزون است. البته حادثه تلخ درگذشت تعدادی از تشییع کنندگان سردار و خبر حادثه سقوط هواپیمای مسافربری که به جان باختن جمعی از هم‌میهنان عزیز به‌ویژه تعدادی از نخبگان کشور انجامید هم بسیار تأثرانگیز بود.

طبق قانون انتخابات، مهلت رسیدگی هیات‌های استانی و هیات مرکزی تا ۲۱ دیماه است و این یعنی مهلت رسیدگی رو به اتمام است و اعضا و کارشناسان به صورت شبانه‌روزی و با نهایت دقت، مشغول بررسی صلاحیت‌ها هستند تا حقی از افراد و مردم ضایع نشود. شب‌ها به خاطر اینکه کار تا دیروقت به طول می‌انجامد، برخی از اعضا به خانه نمی‌روند و در شورا می‌مانند. پس از رسیدگی هیات‌های نظارت استانی و هیات مرکزی، مهلت بررسی و رسیدگی شورای نگهبان آغاز می‌شود.

قبل از ورود به دستور گفتم دیروز که برای بررسی طرح سه‌فوریتی به مجلس رفته بودیم، یکی از نمایندگان نکته‌ای راجع به یکی از اشکالات شورا در خصوص لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی مطرح کرد که دولت در مورد آن لایحه اصلاحی داده و سند آن را هم ارائه کرد. طرح این موضوع در جلسه، با موافقت اعضا مواجه شد و با توجه اینکه هنوز نظر شورا برای مجلس ارسال نشده بود، در آن اعمال شد.

چهارشنبه حدود ۱۱ مصوبه در دستورکار بود که تعداد آن خیلی زیاد بود، برای همین مجبور شدیم علی‌رغم مشغله انتخابات، هم صبح و هم عصر جلسه شورا داشته باشیم که نتایج بررسی‌ها از سوی سخنگو رسما اعلام می‌شود.

یکی از نکاتی که در طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی مطرح شد این بود که بر اساس اصل ۵۱ قانون اساسی، موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون مشخص می‌شود؛ از سویی کاهش درآمد‌های عمومی که ناشی از برقراری معافیت‌های مالیاتی و گمرکی در مناطق ویژه بیانجامد، مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی است؛ حال سوال این است که جمع بین این دو اصل چگونه است؟ که برخی از اعضا معتقد بودند اصل ۵۱ بر اصل ۷۵ حاکم است و برخی برعکس! اما به نظر می‌رسد که این دو اصل به این نحو قابل جمع هستند که بر اساس اصل ۵۱، برقراری و معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی در اختیار مجلس است، اما در جایی که اصل مصوبه قابل طرح در مجلس بوده باشد؛ لذا اگر در جایی دولت، درآمدی ثابت از محل مالیات دارد، مجلس برای معافیت آن ابتدا باید محل جبران آن را پیش‌بینی کرده باشد.

#هادی_طحان_نظیف
#گزارش_به_مردم
 
تلاش شبانه‌روزی شورای نگهبان برای بررسی دقیق صلاحیت داوطلبان انتخابات
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

سلوک، معنویت، اخلاق و دیانت را از بزرگان یاد بگیریم

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد