کد خبر: ۶۴۸۱
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۸- 07 January 2020
دکتر کدخدایی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما:

عزم ایران برای مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا

سخنگوی شورای نگهبان، تصویب طرح سه فوریتی امروز در مجلس و تایید آن از جانب این شورا را حاکی از عزم جمهوری اسلامی برای مقابله با اقدامات تروریستی دولت آمریکا دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان دکتر عباسعلی کدخدایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما و با تبیین جزییات این طرح گفت: مجلس امروز طرح سه فوریتی داشت که با هدف اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمانی تروریستی از جانب آمریکا ارائه و تصویب شد قانونی که در اردیبهشت امسال به تصویب رسیده بود.

وی افزود: پیرو اقدام تروریستی آمریکا در ترور سردار سرافراز اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، اصلاحاتی در این قانون انجام و شامل طرحی با امضای ۲۷۰ نفر از نمایندگان پیشنهاد شد.

دکتر کدخدایی گفت: این طرح با حضور اعضای شورای نگهبان اعم از فقها و حقوقدانان در جلسه مجلس شورای اسلامی بررسی و پس از ارائه توضیحات لازم به تصویب رسید و مغایر نبودن آن با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به محتوای این طرح اظهار داشت: طبق ماده یک قانون قبلی، که فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه «سنت کام» نیرو‌ها و سازمان‌ها و نهاد‌های تحت اختیار این فرماندهی را به عنوان اعضای سازمان تروریستی شناسایی کرده بودند، امروز در همین ماده، عبارت «کلیه اعضای پنتاگون، شرکت‌ها و موسسات وابسته و نیز عاملان، فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» را نیز به فهرست اعضای سازمان تروریستی اضافه کردند.

وی افزود: در ماده ۲ این قانون نیز اصلاح مشابهی انجام شد و در ماده ۳ آن نیز دولت موظف شده است که برای تقویت بنیه دفاعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار گیرد.
 


دکتر کدخدایی گفت: با توجه به حضور اعضای شورای نگهبان در مجلس شورای اسلامی در هنگام بررسی این طرح، اعضای این شورا فی المجلس نظرشان را درباره مغایرت نداشتن این مصوبه با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام کردند و از این پس، مصوبه به مرحله ابلاغ و اجرا وارد می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به این که آیا طبق این مصوبه، رئیس جمهور آمریکا نیز تروریست شناخته می‌شود تصریح کرد: هرکسی که در زمره آمران شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی باشد تروریست شناخته می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره اقدام بی سابقه شورای نگهبان مبنی بر حضور در جلسه مجلس و تصویب این قانون گفت: پس از انقلاب اسلامی تاکنون چنین سابقه‌ای نداشته است که نمایندگان مجلس طرح سه فوریتی ارائه کرده باشند و اعضای شورای نگهبان در مجلس حضور یافته باشند.

دکتر کدخدایی افزود: دیروز به ما اطلاع دادند و ما از فقهای معظم خواهش کردیم که فقط برای بررسی همین مصوبه از قم به تهران بیاید.

وی همچنین درباره پیام این اقدام مشترک مجلس و شورای نگهبان برای آمریکا تاکید کرد: پیام این اقدام این است که جمهوری اسلامی ایران و ملت خوب ما مصمم هستند که در محور مقاومت، اقدامات لازم را برای تامین امنیت کشورمان انجام دهند و همچنین در مقابل اقدامات تروریستی دولت آمریکا به هر شکل و در هرزمانی که تصمیم گرفتند و هر اقدامی را که به مصلحت دانستند، بتوانند انجام دهند.

دکتر کدخدایی این اقدام مجلس و شورای نگهبان را، اقدامی خوب در حوزه قانونگذاری دانست و ابراز امیدواری کرد: در دیگر مراحل نیز اقدامات مناسب لازم برای انتقام خون سردار شهیدمان سپهبد حاج قاسم سلیمانی انجام شود.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

پیکر آیت‌الله امامی کاشانی در تهران تشییع شد

آیت‌الله جنتی در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفت

قدردانی آیت‌الله جنتی از مردم برای حضور در انتخابات/ امیدواریم منتخبان گره‌گشای مشکلات باشند/مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی همواره در صراط مستقیم قدم برداشت

حضور مردم حجم سنگینِ جنگ‌ روانی دشمن را از بین برد/ امید است منتخبین به وعده‌های خود عمل کنند

اطلاعیه شماره ۷ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

دکتر طحان‌نظیف: نامزد‌ها اگر شکایتی نسبت به روند انتخابات دارند تا ۱۷ اسفند مهلت دارند

سخنگوی شورای نگهبان: شمارش آرا پس از اخذ آرای آخرین نفرات حاضر در شعبه انجام گیرد

گزارش تصویری بازدید سخنگوی شورای نگهبان از شعب اخذ رای حسینیه ارشاد و مسجد جامع ابوذر تهران

دکتر طحان‌نظیف: نگرانی وجود ندارد؛ آرای مردم تا آخرین لحظه اخذ می‌شود

دکتر ره‌پیک: انتخابات صحنه حفظ استقلال و امنیت کشور است

پربازدید ها

آغاز به کار سامانه «مردم ناظر»؛ تمام مردم می‌توانند بر انتخابات نظارت و گزارش تخلفات احتمالی ارسال کنند

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

دکتر طحان‌نظیف: مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد/ تمدید رای‌گیری تا سه ساعت اول با وزارت کشور است

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

افزایش تعداد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری به ۱۴۴ نفر/ این انتخابات در تمامی حوزه‌ها برگزار می‌شود

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم