کد خبر: ۶۴۸۱
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۸- 07 January 2020
دکتر کدخدایی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما:

عزم ایران برای مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا

سخنگوی شورای نگهبان، تصویب طرح سه فوریتی امروز در مجلس و تایید آن از جانب این شورا را حاکی از عزم جمهوری اسلامی برای مقابله با اقدامات تروریستی دولت آمریکا دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان دکتر عباسعلی کدخدایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما و با تبیین جزییات این طرح گفت: مجلس امروز طرح سه فوریتی داشت که با هدف اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمانی تروریستی از جانب آمریکا ارائه و تصویب شد قانونی که در اردیبهشت امسال به تصویب رسیده بود.

وی افزود: پیرو اقدام تروریستی آمریکا در ترور سردار سرافراز اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، اصلاحاتی در این قانون انجام و شامل طرحی با امضای ۲۷۰ نفر از نمایندگان پیشنهاد شد.

دکتر کدخدایی گفت: این طرح با حضور اعضای شورای نگهبان اعم از فقها و حقوقدانان در جلسه مجلس شورای اسلامی بررسی و پس از ارائه توضیحات لازم به تصویب رسید و مغایر نبودن آن با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به محتوای این طرح اظهار داشت: طبق ماده یک قانون قبلی، که فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه «سنت کام» نیرو‌ها و سازمان‌ها و نهاد‌های تحت اختیار این فرماندهی را به عنوان اعضای سازمان تروریستی شناسایی کرده بودند، امروز در همین ماده، عبارت «کلیه اعضای پنتاگون، شرکت‌ها و موسسات وابسته و نیز عاملان، فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» را نیز به فهرست اعضای سازمان تروریستی اضافه کردند.

وی افزود: در ماده ۲ این قانون نیز اصلاح مشابهی انجام شد و در ماده ۳ آن نیز دولت موظف شده است که برای تقویت بنیه دفاعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار گیرد.
 


دکتر کدخدایی گفت: با توجه به حضور اعضای شورای نگهبان در مجلس شورای اسلامی در هنگام بررسی این طرح، اعضای این شورا فی المجلس نظرشان را درباره مغایرت نداشتن این مصوبه با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام کردند و از این پس، مصوبه به مرحله ابلاغ و اجرا وارد می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به این که آیا طبق این مصوبه، رئیس جمهور آمریکا نیز تروریست شناخته می‌شود تصریح کرد: هرکسی که در زمره آمران شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی باشد تروریست شناخته می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره اقدام بی سابقه شورای نگهبان مبنی بر حضور در جلسه مجلس و تصویب این قانون گفت: پس از انقلاب اسلامی تاکنون چنین سابقه‌ای نداشته است که نمایندگان مجلس طرح سه فوریتی ارائه کرده باشند و اعضای شورای نگهبان در مجلس حضور یافته باشند.

دکتر کدخدایی افزود: دیروز به ما اطلاع دادند و ما از فقهای معظم خواهش کردیم که فقط برای بررسی همین مصوبه از قم به تهران بیاید.

وی همچنین درباره پیام این اقدام مشترک مجلس و شورای نگهبان برای آمریکا تاکید کرد: پیام این اقدام این است که جمهوری اسلامی ایران و ملت خوب ما مصمم هستند که در محور مقاومت، اقدامات لازم را برای تامین امنیت کشورمان انجام دهند و همچنین در مقابل اقدامات تروریستی دولت آمریکا به هر شکل و در هرزمانی که تصمیم گرفتند و هر اقدامی را که به مصلحت دانستند، بتوانند انجام دهند.

دکتر کدخدایی این اقدام مجلس و شورای نگهبان را، اقدامی خوب در حوزه قانونگذاری دانست و ابراز امیدواری کرد: در دیگر مراحل نیز اقدامات مناسب لازم برای انتقام خون سردار شهیدمان سپهبد حاج قاسم سلیمانی انجام شود.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

سلوک، معنویت، اخلاق و دیانت را از بزرگان یاد بگیریم

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد