کد خبر: ۶۳۸۱
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶- 07 December 2019
در اینستاگرام منتشر شد؛
عضو حقوقدان شورای نگهبان در پستی در اینستاگرام خود گزارش چهاردهم از جلسه شورای نگهبان را منتشر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در پستی در اینستاگرام خود با عنوان "گزارش چهاردهم" نوشت:

چهارشنبه ۱۳ آذرماه ۱۳۹۸، جلسه شورای نگهبان بود. در نطق ابتدای جلسه گفتم متاسفانه برخی اکنون درباره عدم اصلاح قانون انتخابات به شورای نگهبان می‌تازند که، چون شورا به این اصلاحیه ایراد گرفت، مجلس دیگر رفع ایرادات شورا را رها کرد و اگر اصلاحیه به تصویب می‌رسید هم به این انتخابات نمی‌رسید! این در حالی است که ما بار‌ها ضرورت اصلاح قانون انتخابات را بیان کردیم و با انجام کارشناسی فراوان مجلس و شورای‌نگهبان، اصلاحیه خوبی تهیه شد، اما متاسفانه اصلاح قانون انتخابات در مجلس با بحث استانی شدن گره خورد و هر دو در یک مصوبه به شورای نگهبان آمد. البته شورای نگهبان نیز نسبت به بحث استانی شدن به صورت ماهیتی مشکلی نداشت، ولی شیوه‌ای که توسط مجلس پیش‌بینی شده بود، شیوه پیچیده‌ای بود یعنی برای مردم ملموس نبود و ایراداتی به آن وارد بود و به همین دلیل، کل مصوبه از سوی شورای نگهبان برگشت خورد.

اما از آنجا که دغدغه اصلی مجلس بحث استانی شدن انتخابات بود، دیگر اهتمامی برای اصلاح قانون انتخابات وجود نداشت. این در حالی بود که باز هم با پیگیری‌هایی که انجام شد در کمیسیون مربوطه اقدامات لازم صورت گرفت و حتی در دستور کار صحن علنی هم قرار گرفت، ولی متأسفانه دو هفته گذشته از دستور کار صحن علنی خارج شد.

خیلی از موضوعاتی که در اصلاحیه‌ای پیش‌بینی شده بود یا در قانون فعلی نبود، یا اگر بود خیلی مختصر وجود داشت. به طور مثال درباره بحث پیش‌ثبت نام، هزینه‌های انتخاباتی هر نامزد، تخلفات و جرائم، تبلیغات اقدامات خوبی در این اصلاحیه انجام شده بود. حتی اگر این اصلاحیه به ثبت‌نام هم نمی‌رسید، به مراحل و موضوعات بعدی نظیر هزینه‌های انتخاباتی، تبلیغات تخلفات و جرائم و... می‌رسید و حتی اگر به این انتخابات هم نمی‌رسید، باقیات الصالحات این مجلس بود برای انتخابات‌های بعدی و این افتخار برای این مجلس می‌ماند که بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات در جهت اصلاح این قانون تلاش‌های موثری انجام داد.

در ادامه به طرح الحاق موادی به قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی که اعاده شده از شورای نگهبان بود، رسیدگی شد که اغراق نیست اگر بگویم چند ساعت از جلسه با بحث‌های دقیق و ظریف فقهی، صرف یک ماده یعنی ماده ۱۹ الحاقی شد که آیا ایراد قبلی برطرف شده است یا خیر؟ چیزی که دقت در آن به خاطر حق مردم بود. در نهایت نیز اصلاحیه دو اساسنامه ارسالی از طرف دولت یعنی اساسنامه شرکت‌های سهامی آب منطقه‌ای چند استان و نیز اساسنامه سازمان خصوصی‌سازی بررسی و هر دو تایید شدند.
 
عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت:
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

آمریکا تقلب دوره الگور _بوش را فراموش نکرده است

سخنان دیروز رئیس جمهور دستاویز وزیر خارجه آمریکا برای حمله به انتخابات ایران شد/برای حفظ وحدت پاسخ به وزیر کشور محرمانه ارسال شد

بررسی صلاحیت داوطلبان براساس مستندات موجود در پرونده آن‌ها صورت گرفته است

بازدید قائم مقام شورای نگهبان از ستاد دریافت شکایات در تهران

آیت الله جنتی: نمایندگان مجلس آینده باید وظایف نمایندگی خود را تمام و کمال انجام دهند

جلسه هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری به ریاست آیت‌الله جنتی تشکیل شد

زیبنده مقام اجرایی نیست که بدون تحقیق درباره فاقدین صلاحیت سخن بگوید/تحت تاثیر فشار‌ها قرار نمی‌گیریم/شورای نگهبان تمایزی میان جناح‌ها قائل نیست

دکتر کدخدایی: نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۵ دی ۱۳۹۸

آیت الله جنتی: نتایج صلاحیت‌ها نهایی نیست/ شکایات داوطلبان را با دقت بررسی می‌کنیم

پربازدید ها

قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

تایید لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

برای شنیدن راهکارهای مفید گوش شنوا داریم اما توجهی به باج‌خواهی و لابی نمی‌کنیم/ شورای نگهبان برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کند

امنای ملّت و امّت؛ گذری بر تاریخچه شورای نگهبان

احراز هویت در انتخابات مجلس قطعا الکترونیکی خواهد بود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۶ شهریور ۱۳۹۸

نظر شورای نگهبان درباره ۲۰ مصوبه و اساسنامه/از طرح تشدید مجازات اسیدپاشی تا طرح ساماندهی صنعت خودرو

پیشنهاد دکتر کدخدایی برای تشکیل یک نهاد ملی به‌منظور نظارت بر انتخابات شورا‌ها

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

موشن گرافی|معرفی شورای نگهبان و نحوه انتخاب اعضاء