کد خبر: ۶۳۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴- 04 December 2019
آیت الله شب زنده دار:

حق نداریم در برابر دشمن تسلیم شویم

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه حق نداریم خود را در برابر دشمن ذلیل کنیم و تسلیم شویم، گفت: پذیرفتن کاری که از توان انسان خارج است مذلت او را در پی خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت الله محمدمهدی شب زنده دار در جلسه درس اخلاق خود با اشاره به درخواست امام سجاد (ع) در دعای مکارم الاخلاق از خداوند برای دوری از کبر گفت: انسان برای دوری از کبر باید مراقبت‌های لازم را داشته باشد.

وی افزود: گاهی ممکن است که انسان به واسطه تحصیل علم و مقام تصور کند که از دیگران برتری دارد، اما برای این که این توهم نادرست پیدا نشود یا از بین برود انسان باید از خود مراقبت کند و بداند که تنها خداوند متعال از جایگاه انسان‌ها اطلاع دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که از مؤمن اجازه ندارد خود را تحقیر و ذلیل کند، اظهار داشت: عزت حوزه‌های فراوانی در امور شخصی، سیاسی و اجتماعی دارد، اگر ملت شریف در برابر طواغیت می‌ایستند و تسلیم نمی‌شود، افزون بر این که امر الهی است، عزت اسلامی محسوب می‌شود چرا که ما حق نداریم خودمان را ذلیل کنیم و مستعمره کفار و دشمنان شویم.

وی در ادامه ابراز داشت: گناه انسان را نزد مردم و خدا به مذلت می‌کشاند، اینگونه نیست که گناهکار تنها عقوبت شود بلکه دچار خواری و مذلت نیز می‌شود، اگر انسان از خواری گناه به عزت و شرافت اطاعت الهی منتقل شود می‌تواند به غنا دست پیدا کند.

آیت الله شب زنده دار با بیان این که حضرت امام و شهدا با عزت طاعت به عالی‌ترین مقام‌ها رسیدند، ادامه داد: اگر انسان به سمت طاعت الهی برود خداوند متعال انیس او خواهد شد و به هیچکس نیازی نخواهد داشت.

وی عنوان کرد: اگر به آموزه‌ها و احکام اسلامی عمل کنیم از مذلت دور خواهیم شد و به مسیر عزت و سعادت خواهیم رفت، مؤمن نمی‌تواند خواسته‌ای داشته باشد که سبب خواری و ذلت او شود؛ همچنین روحانیت باید جایگاه و شرافت خود را حفظ کند و نباید کاری انجام دهد که شأن روحانیت کاهش پیدا کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه در ادامه تبیین عواملی که سبب ذلت انسان می‌شود، خاطرنشان کرد: گاهی انسان سراغ کار‌هایی می‌رود که از توان آن خارج است، اگر کسی توان کاری را ندارد و بر آن اصرار داشته باشد سبب اعتراض مردم و ذلت فرد می‌شود، بر اساس روایات این مذلت است که انسان متصدی کاری شود که از عهده اش بر نمی‌آید.

وی اضافه کرد: این روند سبب می‌شود که کار مردم زمین بماند و کار خراب شود، ضمن این که سبب خواری و ذلت فرد هم خواهد شد؛ همچنین انجام دادن کاری که عذرخواهی انسان را در پی داشته باشد مذلت است، البته اگر انسان عذر بخواهد کار درستی است، اما نباید کاری کند که به عذر خواستن ختم شود.

آیت الله شب زنده دار با بیان این که اگر انسان کاری کند که مبتلا شود سبب مذلت خواهد شد، گفت: اگر انسان خود را مبتلای به بلا کند به دیگران محتاج خواهد شد و باید به دیگران رو بزند و خود را خوار کند.

 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دکتر صادقی‌مقدم: فرآیندهای انتخابات به خوبی در حال انجام است

طرف درست تاریخ یعنی ارزش‌های انسانی وشجاعانه

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

فیلم| شعار سال مانند سیاست‌های کلی لازم‌الاجرا است

شعار سال مانند سیاست‌های کلی لازم‌الاجرا است/نام گذاری شعار امسال بر مبنای همان سیاست‌های اصل ۴۴ بوده است

متن کامل مصوبه شورای نگهبان درباره « تعریف، معیار‌ها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبّر بودن نامزد‌های ریاست جمهوری»

فیلم|نقش نظارتی شورای نگهبان بر فرآیند انتخابات ریاست‌جمهوری

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

یادداشت دکتر پروین در خصوص اصل ۱۳۱ قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۹ خرداد ۱۴۰۳

پربازدید ها

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

پیام تشییع باشکوه شهدای خدمت، محبوب بودن نظام در بین دل‌ها است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ خرداد ۱۴۰۳