کد خبر: ۶۳۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴- 04 December 2019
آیت الله شب زنده دار:
عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه حق نداریم خود را در برابر دشمن ذلیل کنیم و تسلیم شویم، گفت: پذیرفتن کاری که از توان انسان خارج است مذلت او را در پی خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت الله محمدمهدی شب زنده دار در جلسه درس اخلاق خود با اشاره به درخواست امام سجاد (ع) در دعای مکارم الاخلاق از خداوند برای دوری از کبر گفت: انسان برای دوری از کبر باید مراقبت‌های لازم را داشته باشد.

وی افزود: گاهی ممکن است که انسان به واسطه تحصیل علم و مقام تصور کند که از دیگران برتری دارد، اما برای این که این توهم نادرست پیدا نشود یا از بین برود انسان باید از خود مراقبت کند و بداند که تنها خداوند متعال از جایگاه انسان‌ها اطلاع دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که از مؤمن اجازه ندارد خود را تحقیر و ذلیل کند، اظهار داشت: عزت حوزه‌های فراوانی در امور شخصی، سیاسی و اجتماعی دارد، اگر ملت شریف در برابر طواغیت می‌ایستند و تسلیم نمی‌شود، افزون بر این که امر الهی است، عزت اسلامی محسوب می‌شود چرا که ما حق نداریم خودمان را ذلیل کنیم و مستعمره کفار و دشمنان شویم.

وی در ادامه ابراز داشت: گناه انسان را نزد مردم و خدا به مذلت می‌کشاند، اینگونه نیست که گناهکار تنها عقوبت شود بلکه دچار خواری و مذلت نیز می‌شود، اگر انسان از خواری گناه به عزت و شرافت اطاعت الهی منتقل شود می‌تواند به غنا دست پیدا کند.

آیت الله شب زنده دار با بیان این که حضرت امام و شهدا با عزت طاعت به عالی‌ترین مقام‌ها رسیدند، ادامه داد: اگر انسان به سمت طاعت الهی برود خداوند متعال انیس او خواهد شد و به هیچکس نیازی نخواهد داشت.

وی عنوان کرد: اگر به آموزه‌ها و احکام اسلامی عمل کنیم از مذلت دور خواهیم شد و به مسیر عزت و سعادت خواهیم رفت، مؤمن نمی‌تواند خواسته‌ای داشته باشد که سبب خواری و ذلت او شود؛ همچنین روحانیت باید جایگاه و شرافت خود را حفظ کند و نباید کاری انجام دهد که شأن روحانیت کاهش پیدا کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه در ادامه تبیین عواملی که سبب ذلت انسان می‌شود، خاطرنشان کرد: گاهی انسان سراغ کار‌هایی می‌رود که از توان آن خارج است، اگر کسی توان کاری را ندارد و بر آن اصرار داشته باشد سبب اعتراض مردم و ذلت فرد می‌شود، بر اساس روایات این مذلت است که انسان متصدی کاری شود که از عهده اش بر نمی‌آید.

وی اضافه کرد: این روند سبب می‌شود که کار مردم زمین بماند و کار خراب شود، ضمن این که سبب خواری و ذلت فرد هم خواهد شد؛ همچنین انجام دادن کاری که عذرخواهی انسان را در پی داشته باشد مذلت است، البته اگر انسان عذر بخواهد کار درستی است، اما نباید کاری کند که به عذر خواستن ختم شود.

آیت الله شب زنده دار با بیان این که اگر انسان کاری کند که مبتلا شود سبب مذلت خواهد شد، گفت: اگر انسان خود را مبتلای به بلا کند به دیگران محتاج خواهد شد و باید به دیگران رو بزند و خود را خوار کند.

 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

اشخاص حقیقی و حقوقی از گمانه زنی غیرمستند و انتساب مطالب دروغ به شورای نگهبان خودداری کنند

رد صلاحیت به دلیل حمایت از دولت یا برجام کذب است

نماینده مجلس اظهارات خلاف واقع خود علیه شورای نگهبان را پس گرفت

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ بهمن ۱۳۹۸

بدعت یا ناآگاهی؟

بررسی‌های محلی کمک شایانی به تأیید صلاحیت داوطلبان گمنام کرد

فقدان نظارت در طول دوره نمایندگی از جمله آسیب‌های مجلس است

جزئیات تخلفات نمایندگان رد صلاحیت شده

حدود ۹۰ درصد از نمایندگان رد صلاحیت شده به دلایل غیر سیاسی تأیید نشده‌اند

آنچه گذشت

پربازدید ها

قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

تایید لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

برای شنیدن راهکارهای مفید گوش شنوا داریم اما توجهی به باج‌خواهی و لابی نمی‌کنیم/ شورای نگهبان برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کند

امنای ملّت و امّت؛ گذری بر تاریخچه شورای نگهبان

احراز هویت در انتخابات مجلس قطعا الکترونیکی خواهد بود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۶ شهریور ۱۳۹۸

نظر شورای نگهبان درباره ۲۰ مصوبه و اساسنامه/از طرح تشدید مجازات اسیدپاشی تا طرح ساماندهی صنعت خودرو

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

پیشنهاد دکتر کدخدایی برای تشکیل یک نهاد ملی به‌منظور نظارت بر انتخابات شورا‌ها

موشن گرافی|معرفی شورای نگهبان و نحوه انتخاب اعضاء