کد خبر: ۶۲۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸- 04 November 2019
دکتر طحان نظیف:
عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: تشکل‌های دانشجویی با نظارت بر رفتار مسئولان اجرایی و کاندیدا‌ها و ارسال گزارش‌های مستند، شورای نگهبان را در انجام وظایف نظارتی خود برای برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند.

تشکل‌های دانشجویی شورای نگهبان را در برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در پستی در اینستاگرام خود نوشت: دیروز مهمان اعضای شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بودم و دغدغه‌های آن‌ها را در خصوص مسائل مختلف از جمله شورای نگهبان شنیدم و تلاش کردم به سئوالات آنان پاسخ دهم.
 
از آنان خواستم نسبت به وظایف و مسئولیت‌های شورای نگهبان حساس و مطالبه‌گر باشند و ضمن حفظ رویکرد مطالبه‌گرانه و نقادانه خود، از عملکرد‌های تخصصی و قانونی شورا در حفظ حقوق مردم و صیانت از آرای آنان نیز دفاع کنند. برای این موضوع نیز نظر اخیر شورا در خصوص طرح تشدید مجازات اسیدپاشی را مثال زدم که شورا با نظر تخصصی خودش، از حقوق قربانیان اسیدپاشی دفاع کرد و عدم لحاظ «قصاص منفعت» برای مجازات اسیدپاش و بزهکار را خلاف شرع اعلام کرد که در مصوبه نهایی خوشبختانه اصلاح لازم انجام و تأیید شد.
 
تشکل‌های دانشجویی شورای نگهبان را در برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند
 
تقریباً در اکثر نظرات شورا نسبت به مصوبات مجلس چنین مواردی که منجر به تأمین حقوق مردم یا قانون نویسی دقیق‌تر و کارآمدتر می‌شود وجود دارد، ولی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

یک گلایه هم نسبت به ناکارآمدی نظارت مجلس بر نمایندگان داشتند که چرا برخی نمایندگان بی محابا اتهام می‌زنند و حتی با دروغ و تهمت اتحادیه دانشجویی ما را نیز بی‌نصیب نمی‌گذارند؟
 
گفتم علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری بر نظارت مجلس بر نمایندگان، متأسفانه قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان قانون کارآمدی نیست و در بررسی شکایات به هیأت نظارت نیز گاهی نوعی نگاه صنفی و همکارانه وجود دارد. باید بپذیریم عملکرد عده معدودی از نمایندگان ممکن است حیثیت کل این نهاد را مخدوش نماید لذا این حساسیت بجا است و مسئولیت هیأت نظارت را در حفظ حیثیت نمایندگان سالم و پاک سنگین‌تر می‌کند. با این وجود اگر تشکل‌های دانشجویی گزارشی در خصوص تخلفات نماینده و یا هر کاندیدایی دارند می‌توانند با پیوست مدارک و مستندات برای شورا ارسال کنند. حتماً بررسی شود.

من معتقدم، تشکل‌های دانشجویی می‌توانند - و باید - با دیده‌بانی و نظارت خود بر رفتار مسئولان اجرایی و کاندیدا‌ها و ارسال گزارش‌های مستند برای ما، شورای نگهبان را در انجام وظایف نظارتی خود برای برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند و مانع از آسیب دیدن انتخابات آزاد در کشور ما شوند.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

گزارش تصویری حاشیه نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان

گزارش تصویری نشست خبری دکتر کدخدایی ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

تعیین تکلیف ۳ اساسنامه دولتی در جلسه شورای نگهبان

سلامت انتخابات و پاسداری از آرای مردم برای شورای نگهبان مهم است

نظرات شورای نگهبان درباره آخرین اساسنامه‌های هیأت وزیران اعلام شد

نشست خبری دکتر کدخدایی تا دقایقی دیگر برگزار می‌شود

پیام تبریک دکتر کدخدایی به‌ مناسبت روز خبرنگار

پیام تسلیت رئیس مجلس خبرگان رهبری به مناسبت فاجعه انفجار بیروت

نشست خبری دکتر کدخدایی دوشنبه ۲۰ مرداد برگزار می‌شود

پیام تسلیت آیت الله آملی لاریجانی به دولت، مردم و حزب الله لبنان

پربازدید ها

نظرات شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس اعلام شد

تحریم اعضای شورای نگهبان توسط آمریکا بیانگر نقش مؤثر این نهاد است/ ماجرای گزارش خلاف واقع یک روزنامه علیه بودجه شورای نگهبان/ آیت الله جنتی به تمامی مسائل مالی شورای نگهبان رسیدگی میکنند

مجاهد صادق

یادمان سالروز درگذشت مرحوم آقای حاج محمدرضا علیزاده

لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان به تایید شورای نگهبان رسید

نظر عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین

نظرات شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس اعلام شد

تصمیم در خصوص رد یا تأیید اعتبارنامه صرفاً بر عهده نمایندگان است

اطلاعیه روابط عمومی شورای نگهبان درباره اظهارات رئیس مجلس دهم

ماجرای بررسی لایحه ایجاد ۳ منطقه آزاد تجاری - صنعتی در شورای نگهبان