کد خبر: ۶۲۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸- 04 November 2019
دکتر طحان نظیف:
عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: تشکل‌های دانشجویی با نظارت بر رفتار مسئولان اجرایی و کاندیدا‌ها و ارسال گزارش‌های مستند، شورای نگهبان را در انجام وظایف نظارتی خود برای برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند.

تشکل‌های دانشجویی شورای نگهبان را در برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در پستی در اینستاگرام خود نوشت: دیروز مهمان اعضای شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بودم و دغدغه‌های آن‌ها را در خصوص مسائل مختلف از جمله شورای نگهبان شنیدم و تلاش کردم به سئوالات آنان پاسخ دهم.
 
از آنان خواستم نسبت به وظایف و مسئولیت‌های شورای نگهبان حساس و مطالبه‌گر باشند و ضمن حفظ رویکرد مطالبه‌گرانه و نقادانه خود، از عملکرد‌های تخصصی و قانونی شورا در حفظ حقوق مردم و صیانت از آرای آنان نیز دفاع کنند. برای این موضوع نیز نظر اخیر شورا در خصوص طرح تشدید مجازات اسیدپاشی را مثال زدم که شورا با نظر تخصصی خودش، از حقوق قربانیان اسیدپاشی دفاع کرد و عدم لحاظ «قصاص منفعت» برای مجازات اسیدپاش و بزهکار را خلاف شرع اعلام کرد که در مصوبه نهایی خوشبختانه اصلاح لازم انجام و تأیید شد.
 
تشکل‌های دانشجویی شورای نگهبان را در برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند
 
تقریباً در اکثر نظرات شورا نسبت به مصوبات مجلس چنین مواردی که منجر به تأمین حقوق مردم یا قانون نویسی دقیق‌تر و کارآمدتر می‌شود وجود دارد، ولی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

یک گلایه هم نسبت به ناکارآمدی نظارت مجلس بر نمایندگان داشتند که چرا برخی نمایندگان بی محابا اتهام می‌زنند و حتی با دروغ و تهمت اتحادیه دانشجویی ما را نیز بی‌نصیب نمی‌گذارند؟
 
گفتم علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری بر نظارت مجلس بر نمایندگان، متأسفانه قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان قانون کارآمدی نیست و در بررسی شکایات به هیأت نظارت نیز گاهی نوعی نگاه صنفی و همکارانه وجود دارد. باید بپذیریم عملکرد عده معدودی از نمایندگان ممکن است حیثیت کل این نهاد را مخدوش نماید لذا این حساسیت بجا است و مسئولیت هیأت نظارت را در حفظ حیثیت نمایندگان سالم و پاک سنگین‌تر می‌کند. با این وجود اگر تشکل‌های دانشجویی گزارشی در خصوص تخلفات نماینده و یا هر کاندیدایی دارند می‌توانند با پیوست مدارک و مستندات برای شورا ارسال کنند. حتماً بررسی شود.

من معتقدم، تشکل‌های دانشجویی می‌توانند - و باید - با دیده‌بانی و نظارت خود بر رفتار مسئولان اجرایی و کاندیدا‌ها و ارسال گزارش‌های مستند برای ما، شورای نگهبان را در انجام وظایف نظارتی خود برای برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند و مانع از آسیب دیدن انتخابات آزاد در کشور ما شوند.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

حتی مجرمان هم امکان ثبت‌نام در انتخابات مجلس را دارند

روند رسیدگی به صلاحیت‌ها در شورای نگهبان ادامه دارد

اظهارات رئیس دفتر رئیس‌جمهور کذب محض است

اشخاص حقیقی و حقوقی از گمانه زنی غیرمستند و انتساب مطالب دروغ به شورای نگهبان خودداری کنند

رد صلاحیت به دلیل حمایت از دولت یا برجام کذب است

نماینده مجلس اظهارات خلاف واقع خود علیه شورای نگهبان را پس گرفت

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ بهمن ۱۳۹۸

بدعت یا ناآگاهی؟

بررسی‌های محلی کمک شایانی به تأیید صلاحیت داوطلبان گمنام کرد

فقدان نظارت در طول دوره نمایندگی از جمله آسیب‌های مجلس است

پربازدید ها

قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

تایید لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

برای شنیدن راهکارهای مفید گوش شنوا داریم اما توجهی به باج‌خواهی و لابی نمی‌کنیم/ شورای نگهبان برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کند

امنای ملّت و امّت؛ گذری بر تاریخچه شورای نگهبان

احراز هویت در انتخابات مجلس قطعا الکترونیکی خواهد بود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۶ شهریور ۱۳۹۸

نظر شورای نگهبان درباره ۲۰ مصوبه و اساسنامه/از طرح تشدید مجازات اسیدپاشی تا طرح ساماندهی صنعت خودرو

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

پیشنهاد دکتر کدخدایی برای تشکیل یک نهاد ملی به‌منظور نظارت بر انتخابات شورا‌ها

موشن گرافی|معرفی شورای نگهبان و نحوه انتخاب اعضاء