کد خبر: ۶۲۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸- 04 November 2019
دکتر طحان نظیف:

تشکل‌های دانشجویی شورای نگهبان را در برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند

عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: تشکل‌های دانشجویی با نظارت بر رفتار مسئولان اجرایی و کاندیدا‌ها و ارسال گزارش‌های مستند، شورای نگهبان را در انجام وظایف نظارتی خود برای برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند.

تشکل‌های دانشجویی شورای نگهبان را در برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در پستی در اینستاگرام خود نوشت: دیروز مهمان اعضای شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بودم و دغدغه‌های آن‌ها را در خصوص مسائل مختلف از جمله شورای نگهبان شنیدم و تلاش کردم به سئوالات آنان پاسخ دهم.
 
از آنان خواستم نسبت به وظایف و مسئولیت‌های شورای نگهبان حساس و مطالبه‌گر باشند و ضمن حفظ رویکرد مطالبه‌گرانه و نقادانه خود، از عملکرد‌های تخصصی و قانونی شورا در حفظ حقوق مردم و صیانت از آرای آنان نیز دفاع کنند. برای این موضوع نیز نظر اخیر شورا در خصوص طرح تشدید مجازات اسیدپاشی را مثال زدم که شورا با نظر تخصصی خودش، از حقوق قربانیان اسیدپاشی دفاع کرد و عدم لحاظ «قصاص منفعت» برای مجازات اسیدپاش و بزهکار را خلاف شرع اعلام کرد که در مصوبه نهایی خوشبختانه اصلاح لازم انجام و تأیید شد.
 
تشکل‌های دانشجویی شورای نگهبان را در برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند
 
تقریباً در اکثر نظرات شورا نسبت به مصوبات مجلس چنین مواردی که منجر به تأمین حقوق مردم یا قانون نویسی دقیق‌تر و کارآمدتر می‌شود وجود دارد، ولی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

یک گلایه هم نسبت به ناکارآمدی نظارت مجلس بر نمایندگان داشتند که چرا برخی نمایندگان بی محابا اتهام می‌زنند و حتی با دروغ و تهمت اتحادیه دانشجویی ما را نیز بی‌نصیب نمی‌گذارند؟
 
گفتم علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری بر نظارت مجلس بر نمایندگان، متأسفانه قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان قانون کارآمدی نیست و در بررسی شکایات به هیأت نظارت نیز گاهی نوعی نگاه صنفی و همکارانه وجود دارد. باید بپذیریم عملکرد عده معدودی از نمایندگان ممکن است حیثیت کل این نهاد را مخدوش نماید لذا این حساسیت بجا است و مسئولیت هیأت نظارت را در حفظ حیثیت نمایندگان سالم و پاک سنگین‌تر می‌کند. با این وجود اگر تشکل‌های دانشجویی گزارشی در خصوص تخلفات نماینده و یا هر کاندیدایی دارند می‌توانند با پیوست مدارک و مستندات برای شورا ارسال کنند. حتماً بررسی شود.

من معتقدم، تشکل‌های دانشجویی می‌توانند - و باید - با دیده‌بانی و نظارت خود بر رفتار مسئولان اجرایی و کاندیدا‌ها و ارسال گزارش‌های مستند برای ما، شورای نگهبان را در انجام وظایف نظارتی خود برای برپایی یک انتخابات پرشور و سالم یاری کنند و مانع از آسیب دیدن انتخابات آزاد در کشور ما شوند.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۰ تیر ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است و نمی‌تواند مدعی حقوق بشر باشد

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است