کد خبر: ۶۲۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶- 23 October 2019
دکتر طحان نظیف:

تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی به مجمع نافی نظارت شورای نگهبان نیست

عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به مجمع تشخیص مصلحت نظام، نافی نظارت شورای نگهبان نیست.
تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی به مجمع نافی نظارت شورای نگهبان نیست
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در مطلبی با عنوان «گزیده مطالب در نشست بررسی سیاست‌های کلی خانواده» در اینستاگرام خود نوشت:

وضع مطلوب ما این است که وقتی سیاستی ابلاغ می‌شود، اگر قوانین و مقرراتی متناسب با آن در حوزه مقررات قانونی وجود ندارد، طبعاً باید برای آن قانون‌گذاری کرد؛ امّا وضع موجود ما این است که هیچ اقدامی در هیچ مرحله‌ای صورت نمی‌پذیرد.

فلسفه وجود سیاست‌ها این بوده که یک چارچوب و یک خط کلی وجود داشته باشد. امّا متأسفانه، ما در کشورمان با آمدوشد دولت‌ها همیشه از نقطه صفر آغاز می‌کنیم!

در جایگاه سیاست‌گذار و حاکمیت باید روی بُعد قانونی خانواده و جهت‌گیری قوانین مختلف در این‌راستا تکیه کنیم. قانون اساسی، تعابیر صریحی در حوزه خانواده دارد. علاوه بر اصل دهم قانون اساسی، مسأله خانواده حتی در مقدمه قانون اساسی هم مورد تأکید قرار گرفته و مقدمه هم بار حقوقی دارد و قابل استناد است؛ بنابراین قانون اساسی ما خانواده‌محور است.

متأسفانه در این بیست و چند سال که مقام معظم رهبری نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی را به مجمع تفویض کرده اند، مجمع تشخیص عملکرد درست و دقیق و مناسبی نداشته است. مجمع تشخیص مصلحت نظام رأساً می‌تواند مصوبه‌ای را خلاف سیاست‌های کلی اعلام کند ولی به جز یک سال گذشته ورود‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه بسیار کم بوده است. متأسفانه از این اختیار به این مهمی مجمع تشخیص تقریباً هیچ استفاده‌ای نکردند.
 
تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی به مجمع نافی نظارت شورای نگهبان نیست

خوشبختانه یک سالی است که هیأت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص ایجاد شده است. امّا متأسفانه این هیأت کمی که می‌خواهد کار کند، فوراً در اعتراض می‌گویند: ما شورای‌نگهبان دوم یا مجلس دوم نمی‌خواهیم!

تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به مجمع تشخیص مصلحت نظام، نافی نظارت شورای نگهبان نیست.

یکی از خاطرات تلخی که دارم این است که در مجلس شورای اسلامی، رئیس جلسه درباره قبول یا عدم قبول مواردی که مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن‌ها منتقل می‌کند، رأی‌گیری رسمی می‌کند و روی تلخ‌تر ماجرا این است‌که اتفاقاً عدم اعتنا به مصوبات مجمع تشخیص رأی می‌آورد؟! این نشان می‌دهد که دیدگاه این آقایان به این سیاست‌ها نگاه یک چهارچوب برای آینده کشور نیست و نگاه ولایی هم در این خصوص وجود ندارد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

سلوک، معنویت، اخلاق و دیانت را از بزرگان یاد بگیریم

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد