کد خبر: ۶۲۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶- 23 October 2019
دکتر طحان نظیف:

تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی به مجمع نافی نظارت شورای نگهبان نیست

عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به مجمع تشخیص مصلحت نظام، نافی نظارت شورای نگهبان نیست.
تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی به مجمع نافی نظارت شورای نگهبان نیست
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در مطلبی با عنوان «گزیده مطالب در نشست بررسی سیاست‌های کلی خانواده» در اینستاگرام خود نوشت:

وضع مطلوب ما این است که وقتی سیاستی ابلاغ می‌شود، اگر قوانین و مقرراتی متناسب با آن در حوزه مقررات قانونی وجود ندارد، طبعاً باید برای آن قانون‌گذاری کرد؛ امّا وضع موجود ما این است که هیچ اقدامی در هیچ مرحله‌ای صورت نمی‌پذیرد.

فلسفه وجود سیاست‌ها این بوده که یک چارچوب و یک خط کلی وجود داشته باشد. امّا متأسفانه، ما در کشورمان با آمدوشد دولت‌ها همیشه از نقطه صفر آغاز می‌کنیم!

در جایگاه سیاست‌گذار و حاکمیت باید روی بُعد قانونی خانواده و جهت‌گیری قوانین مختلف در این‌راستا تکیه کنیم. قانون اساسی، تعابیر صریحی در حوزه خانواده دارد. علاوه بر اصل دهم قانون اساسی، مسأله خانواده حتی در مقدمه قانون اساسی هم مورد تأکید قرار گرفته و مقدمه هم بار حقوقی دارد و قابل استناد است؛ بنابراین قانون اساسی ما خانواده‌محور است.

متأسفانه در این بیست و چند سال که مقام معظم رهبری نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی را به مجمع تفویض کرده اند، مجمع تشخیص عملکرد درست و دقیق و مناسبی نداشته است. مجمع تشخیص مصلحت نظام رأساً می‌تواند مصوبه‌ای را خلاف سیاست‌های کلی اعلام کند ولی به جز یک سال گذشته ورود‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه بسیار کم بوده است. متأسفانه از این اختیار به این مهمی مجمع تشخیص تقریباً هیچ استفاده‌ای نکردند.
 
تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی به مجمع نافی نظارت شورای نگهبان نیست

خوشبختانه یک سالی است که هیأت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص ایجاد شده است. امّا متأسفانه این هیأت کمی که می‌خواهد کار کند، فوراً در اعتراض می‌گویند: ما شورای‌نگهبان دوم یا مجلس دوم نمی‌خواهیم!

تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به مجمع تشخیص مصلحت نظام، نافی نظارت شورای نگهبان نیست.

یکی از خاطرات تلخی که دارم این است که در مجلس شورای اسلامی، رئیس جلسه درباره قبول یا عدم قبول مواردی که مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن‌ها منتقل می‌کند، رأی‌گیری رسمی می‌کند و روی تلخ‌تر ماجرا این است‌که اتفاقاً عدم اعتنا به مصوبات مجمع تشخیص رأی می‌آورد؟! این نشان می‌دهد که دیدگاه این آقایان به این سیاست‌ها نگاه یک چهارچوب برای آینده کشور نیست و نگاه ولایی هم در این خصوص وجود ندارد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

شرکت در انتخابات عبادت اجتماعی است / تمام گرایش ها و گروه ها در انتخابات نماینده دارند

لایحه الحاق یک بند به تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تایید شد

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

پربازدید ها

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

فیلم|برنامه «تقاطع» با حضور دکتر طحان نظیف