کد خبر: ۶۲۲۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۱- 04 October 2019
آیت الله اعرافی:
امام جمعه قم با اشاره به اغتشاشات عراق تأکید کرد که بدون تردید در آستانه اربعین دست‌هایی وجود دارد تا دولت ایران و عراق را از هم جدا کنند و حماسه اربعین به وجود نیاید.

دست‌هایی با سوء استفاده از تحولات عراق در پی تحت تأثیر قراردادن اربعین هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت الله علیرضا اعرافی امروز در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد، با تسلیت شهادت امام حسن (ع) گفت: هفتم ماه صفر بنا بر قولی که شاید اعتبار بیشتری داشته باشد شهادت امام مجتبی (ع) است و شایسته است مقام والای این امام مجاهد و صبور در عزای ایشان گرامی داشته شود.

وی افزود: همچنین بنابر اقوالی امروز سالروز شهادت حضرت رقیه (س) است که مقام او را هم گرامی می‌داریم و شهادت نازدانه حضرت سیدالشهدا (ع) را تسلیت می‌گوییم.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به پیش رو بودن اربعین اظهار داشت: اربعین ضمن آن که یک زیارت معتبر و دلنشین است، در روزگار ما به نماد عزت، عظمت و شکوه اسلامی تبدیل شده است؛ اربعین به برنامه و گامی در مسیر احیای تمدن اسلامی و عقب راندن دشمنان اسلام مبدل شده است.

وی ادامه داد: اربعین برآمده از گفتمان اسلام ناب و انقلاب شکوهمند اسلامی است، روزگاری با حضور ننگین صدام و حزب بعث اربعین به افول رفت و با عاشورا و اربعین در قلب عراق مبارزه می‌شد، اما به برکت مجاهدت ملت ایران و شهیدان و گفتمان انقلاب اسلامی امروز اربعین از افول بیرون آمده و به جریان باشکوه عبادی، تمدن ساز و ترساننده دشمنان اسلام تبدیل شده است.

آیت الله اعرافی ابراز داشت: آفرین بر ملت ایران و عراق و ده‌ها ملتی که در حماسه بزرگ اربعین در سال‌های اخیر شرکت کردند و نشان دادند که خون سالار شهیدان همچنان در جوش و خروش است و انقلاب اسلامی گفتمانی جریان ساز در دنیای معاصر محسوب می‌شود و نشان دادند که عاشورا زنده و پایدار است.

وی عنوان کرد: زیارت اربعین از مستحبات مؤکد و راهپیمایی در مسیر زیارت سالار شهیدان دارای ثواب و فضیلت‌های فراوان است، امروز این حرکت تبدیل به شعائر الله و شعار اجتماعی و سیاسی امت اسلام شده است.

امام جمعه قم با تأکید بر این که اربعین باید از اختلافات مذهبی دور بماند، خاطرنشان کرد: اربعین باید سینه گشوده‌ای به روی همه فرق، مذاهب و همه انسان‌ها داشته باشد و باید بر اساس نظم و انضباط و حضور گسترده شکل گیرد، از ستاد‌های اربعین و مواکب ایرانی و عراقی و کسانی که سبب با شکوه‌تر شدن این جریان می‌شوند تشکر می‌کنیم.

وی اضافه کرد: قم یکی از محور‌ها و حلقه‌های واسطه در انتقال اربعینی‌ها به این زیارت بزرگ و راهپیمایی عظیم است که از همه خدمت رسانان به زائران تقدیر می‌کنیم.

آیت الله اعرافی با اشاره به اغتشاشات عراق گفت: این روز‌ها اغتشاشاتی در عراق به وجود آمده است، ما ضمن این که باید مشکلات ملت عراق را باید بفهمیم و دولت و مسؤولان عراق برای برای رفع مشکلات مردم خود تلاش کنند، اما بدانیم که در آستانه اربعین بدون تردید دست‌هایی وجود دارد تا دولت بزرگ ایران و عراق را از هم جدا کنند و حماسه بزرگ اربعین به وجود نیاید.

وی افزود: اشغالگرانی که وعده آبادی و نجات می‌دادند چگونه ملت عراق را به اسارت کشیدند، اگر حشدالشعبی و جریان مقاومت اسلامی نبود امروز ملت عراق تحت اشغال و تصرف داعشی‌ها بود، مقاومت اسلامی و مرجعیت بزرگ بود که عراق را نجات داد، این رهبری عظیم الشأن ما بود که جریان مقاومت را در برابر دشمنان راه اندازی کرد.

امام جمعه قم با تأکید بر این که ملت عراق باید هوشیار باشند، اظهار داشت: همبستگی ایران و عراق بسیار مهم است و اربعین باید نماد یک عبادت و حماسه بزرگ و حاکی از وحدت امت اسلامی و جلوه گاه قدرت مقاومت و انقلاب اسلامی باشد و این چنین خواهد شد، دشمنانی که اغتشاشات را به وجود می‌آورند بدانند که در این مسیر شکست خواهند خورد، باید زیارت را به نیابت از شهدای انجام دهیم که سهامدار اربعین و عزت و استقلال ایران و عراق هستند.

وی با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی ادامه داد: از نیروی انتظامی و همه دستگاه‌های نظامی و امنیتی برای تأمین امنیت کشور قدردانی می‌کنیم، نیروی انتطامی یک نیروی مقتدر و دارای مسؤولیت‌های سنگین است، در مسؤولیت‌های نیروی انتظامی بیش از ۶۰ وظیفه تعیین شده و انجام این وظیفه کار حساس و دشواری است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که نیروی انتظامی باید نماد مهر و محبت و در عین حال نماد صلابت و قدرت در برابر حریم شکنان و مفسدان باشد، ابراز داشت: باید با نگاه علمی و انقلابی بر اساس وظایف نیروی انتظامی عمل شود، نیروی انتظامی بیش از ۱۲ هزار شهید برای امنیت کشور داده است.

وی عنوان کرد: نیروی انتظامی برای مبارزه با مواد مخدر و قاچاق نه تنها بر کشور بلکه بر سایر کشور‌ها به ویژه در اروپا حق بزرگی دارد، اگر ایران و نیروی انتظامی این مبارزات را انجام نمی‌داد و شهیدان را تقدیم نمی‌کرد، بسیاری از کشور‌ها در معرض آسیب و خطر بودند، اما متأسفانه اروپایی‌ها قدر این مجاهدت را نمی‌دانند، البته ما هم نیازی به آن‌ها نداریم چرا که به وظایف خود عمل می‌کنیم.

عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان کرد: برای مبارزه با بی عفافی و بی حجابی همه باید کمک کنیم، در قالب ستاد‌ها و پویش‌های مردمی اقدامات خوبی آغاز شده و همه کشور به ویژه قم مجاهد باید چهره‌ای پاک و سالم داشته باشد.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های قانونگذاری از سوی رهبر معظم انقلاب اضافه کرد: از مسؤولان به ویژه دستگاه مقننه انتظار می‌رود که سیاست‌های ابلاغی رهبری را رعایت کنند، سیاست‌های اعلامی ایشان به منزله بنیاد قوانین است و باید نظامات کشور بر اساس آن استوار شود.

آیت الله اعرافی با بیان این که در مسیر قانونگذاری با مشکلاتی مواجه هستیم، گفت: اگر این اصول راهنمای قانوگذاری مورد توجه قرار بگیرد می‌توان مشکلات را رفع کرد، انتظار می‌رود مجلس و دستگاه‌های ذیربط به این سیاست‌ها توجه کنند و در مقام اجرای آن تلاش لازم را داشته باشند.

وی در ادامه با تأکید بر مبارزه قاطع با فساد افزود: ریشه فساد در غفلت و بی توجهی‌های مسؤولان است، اساس فساد‌ها و مشکلاتی که پیدا می‌شود ریشه در غفلت‌ها دارد و دیگران هم از این بی توجهی‌ها سوء استفاده می‌کنند.

امام جمعه قم اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی مبتلای به فساد سیستماتیک نیست، اما نمونه‌های فساد موجود بسیار آزار دهنده است و دولتمردان باید بیش از گذشته به این مسأله توجه کنند، همه باید هوشیار باشیم تا پیرامون ما فساد شکل نگیرد، متأسفانه گاهی پیرامون مسؤولان فساد شکل می‌گیرد که فاجعه‌ای بزرگ بوده و مورد قبول ملت ایران نیست.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب سال‌ها نسبت به این امر تذکر داده اند و امروز دستگاه قضا اقدام کرده که تشکر می‌کنیم، اما همه باید همکاری کنند تا فساد، اختلاس و تصرف در بیت المال و اموال عمومی از بین برود.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به تحولات یمن ابراز داشت: عملیات اخیر برادران عزیز انصار الله در یمن یک عملیاتی زمینی بسیار گسترده بود، وقتی یمنی‌ها اقدامات پهپادی و هوایی انجام دادند دشمنان این اقدامات را به ایران نسبت داده و دروغ‌های عجیب ساختند تا کینه‌ها را خالی کنند، اما عربستان، اسرائیل و آمریکا دیدند که سپاه مقتدر یمن و انصارالله در عملیاتی زمینی سعودی‌ها را تارومار کردند.

وی عنوان کرد: البته ایران در دفاع از مظلومان ایستاده و به آن افتخار می‌کند، اما دشمنان در هوا، دریا و زمین از نیرو‌های مقتدر یمنی شکست خورده اند، عربستان و بن سلمان باید نسبت به مظام به مردم عربستان، ارتباط با اسرئیل، حمله به یمن، حمایت از حکام بحرین، قتل فجیع خاشقچی و پرورش تروریست‌ها برای ضربه به عالم اسلام پاسخگو باشند.

امام جمعه قم تأکید کرد: همه اقدامات ایران منطبق بر عقل و قانون است، ایران با منطق و عقلانیت در برابر ظلم و ستم مستکبران و مزدوران آن‌ها ایستاده است و آل سعود و اربابان آن به زباله دان تاریخ خواهند رفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

دولت اگر دغدغه مشارکت حداکثری دارد به حل مشکلات مردم فکر کند/ شورای نگهبان اجازه تایید صلاحیت افراد فاقد شرایط را نداده است

مجری اگر جناحی باشد اصل بی‌طرفی را نقض خواهد کرد

شبهه آفرینی نسبت به عملکرد شورای نگهبان از جنبه حقوق کیفری قابل پیگرد است

اقداماتی که شورای نگهبان برای حفظ حیثیت داوطلبان و رعایت حقوق آن‌ها انجام داده است

رونمایی از نسخه جدید سایت فصلنامه دانش حقوق عمومی

قوه قضائیه با نمایندگان ردصلاحیت شده به دلیل مفاسد مالی برخورد کند

مستند «امانت»

حمایت کیفری از نهاد شورای نگهبان

مجلس سالم و خدمتگزار

حتی مجرمان هم امکان ثبت‌نام در انتخابات مجلس را دارند

پربازدید ها

قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

تایید لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

برای شنیدن راهکارهای مفید گوش شنوا داریم اما توجهی به باج‌خواهی و لابی نمی‌کنیم/ شورای نگهبان برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کند

امنای ملّت و امّت؛ گذری بر تاریخچه شورای نگهبان

احراز هویت در انتخابات مجلس قطعا الکترونیکی خواهد بود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۶ شهریور ۱۳۹۸

نظر شورای نگهبان درباره ۲۰ مصوبه و اساسنامه/از طرح تشدید مجازات اسیدپاشی تا طرح ساماندهی صنعت خودرو

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

پیشنهاد دکتر کدخدایی برای تشکیل یک نهاد ملی به‌منظور نظارت بر انتخابات شورا‌ها

موشن گرافی|معرفی شورای نگهبان و نحوه انتخاب اعضاء