کد خبر: ۶۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰- 02 August 2019
آیت الله اعرافی:

ایران در برابر تهدید تسلیم نخواهد شد

امام جمعه قم حرکت انقلاب را مبتنی بر منطق و عقلانیت دانست و گفت: همگان بدانند ایران بر اساس عقلانیت و حکمت عمل می‌کند، اما در برابر تهدید تسلیم نخواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه امروز در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد، با تسلیت شهادت امام جواد (ع) گفت: حضرت با اعجاز الهی در کودکی به عالی‌ترین مقام یعنی ولایت و امام رسیدند.

وی افزود: عمر امام جواد (ع) در دوران جور و ستم سپری شد، اما حضرت راه پدر را استمرار بخشید و در عمر کوتاه خود آثار و برکات فراوانی به جای گذاشتند، امامت کودکی و نوجوانی امام جواد (ع) حجت بالغه بود و با علم و دانش خود همه را شگفت زده کرد.

امام جمعه قم با اشاره به آغاز ماه ذی الحجه اظهار داشت: دهه اول ماه ذی الحجه همطراز ماه مبارک رمضان و از عالی‌ترین فرصت‌های در طول سال است، مناسبت‌های مهمی ماند عرفه، عید قربان و عید غدیر در ذی الحجه قرار دارد و که باید این فرصت‌های مغتنم عبادی بزرگ داشته شود، باید با دلی پاک و آمادگی به استقبال این ماه برویم و به وظایف خود عمل کنیم.

وی به سالروز ازدواج امیرمؤمنان علی (ع) و حضرت زهرا (س) اشاره کرد و ادامه داد: جوانان برای سعادتمندی نیاز دارند که خانواده و مسؤولان مسیر درست اشتغال و ازدواج آنان را فراهم کنند تا ازدواج‌ها به موقع انجام شود و بر اساس معیار‌های اسلامی صورت گیرد، این وظیفه بر دوش خانواده، مسؤولان و حکومت قرار دارد.

آیت الله اعرافی بالا رفتن سن ازدواج را یکی از مشکلات جدی امروز کشور دانست و ابراز داشت: افزایش طلاق و کاهش رشد جمعیت هم از مشکلاتی است که باید با تسهیل ازدواج‌های درست رفع شود، همگان در کمک به نسل جوان برای ازدواج آسان، درست و به موقع وظیفه دارند.

وی با گرامیداشت روز و تبریک آن به اصحاب رسانه عنوان کرد: از خدمات همه اصحاب رسانه تشکر می‌کنم، متأسفانه جریان رسانه در دنیا در دست امپراطوری‌های رسانه‌ای ظالم و ستم پیشه است که مانند اختاپوس تمام شریان‌های اطلاعاتی جهان و تحلیل و خبررسانی را زیر یوغ خود گرفته اند، به فضل الهی انقلاب اسلامی و جریان مقاومت پایه گذاری جریان درست اطلاع رسانی را آغاز کرده اند و باید از این جریان تشکر کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در خبررسانی و خبرنگاری صداقت و امانت، دانش و مهارت، بینش و تحلیل درست، دلسوزی برای جامعه، نقد سازنده و حمایت درست از خدمات صحیح باید در دستور کار باشد، جریان خبرنگاری صحیح باید در جهان اسلام در برابر جریانات اختاپوسی استکباری شکل بگیرد.

وی با اشاره به تحریم ظریف توسط آمریکا اضافه کرد: حتی رییس دستگاه دیپلماسی کشور که با زبان نرم با دنیا سخن می‌گوید از تحریم‌های دشمن مصون نماند، دنیا می‌داند که ایران دو زبان دارد که مکمل هم هستند، یک زبان ایران منطق، گفتگو و سخن حکیمانه است، حرکت انقلاب اسلامی حرکتی عقلانی، منطقی و منطبق بر قواعد جهانی است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: زورگویان عالم بدانند ملت بزرگ ایران و امت اسلام در برابر زبان تهدید، تحریم، ستم، کشتار، جنایت و تجاوز از زبان قدرت و زور برخوردار است، وقتی انگلیسی‌ها کشتی ایرانی را غیرقانونی توقیف کردند، نیرو‌های مسلح ایران با قدرت تمام، کشتی انگلیسی که تجاوز کننده به حقوق بین الملل بود را توقیف کردند.

وی افزود: در ۲۰۰ سال گذشته هر بار که کشور ما شکست خورده است، یکی از اضلاع قدرت بیگانگان نیروی دریایی قوی و مهاجم بود که کشور ما را عقب می‌زدند و سرزمین ما را تجزیه می‌کردند، اولین بار است که دشمنان در برابر نیروی دریایی مقتدر ملت ایران به زانو درآمدند و تسلیم شدند.

آیت الله اعرافی اظهار داشت: وقتی نیروی دریایی در حال توقیف نفتکش انگلیسی بود، دو ناو بزرگ جنگی آمریکا و انگلیسی به سمت ایران آمدند و به نیرو‌های ایرانی می‌گویند دست نگه دارید، اما فرماندهی اعلام می‌کند که اعتنا نکنید و به توقیف کشتی ادامه دهید، سپاهیان سلحشور با تمام شجاعت در برابر نیروی دریایی قدرتمند انگلیس و آمریکا ایستادند و شجاعانه کشتی را توقیف کردند و دشمنان عقب نشستند.

وی ادامه داد: همگان بدانند که ایران منطق دارد و بر اساس عقلانیت و حکمت عمل می‌کند، اما در برابر تحریم و تهدید تسلیم نخواهد شد و به فضل خداوند نیرو‌های مقتدر و مؤمن در برابر ظلم و جنایت همه قداران با تمام قدرت خواهند ایستاد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ابراز داشت: بیانیه گام دوم انقلاب افزون بر این که ۷ راهبرد را برای آینده کشور ترسیم کرده است، حاوی مجموعه‌ای از نظریات و تئوری‌های مهم در اداره انقلاب است.

وی عنوان کرد: اولین نظریه جمع بین نظام و انقلاب است، رهبر انقلاب فرمودند بین انقلاب و نظام و دستگاه قانونمدار تقابل وجود ندارد، نه با انقلاب بی نیاز از قانونمندی هستیم و نه قانونمندی ما را از انقلاب و روحیه جهادی بی نیاز می‌کند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: نظریه دیگری که در این بیانیه ترسیم شده این است که بین واگرایی و تجدیدپذیری منفعلانه که برخی به آن روی خوش نشان می‌دهند و تحجر، جمود و عدم نقد پذیری راه سومی وجود دارد، راه سوم این است که نقد را می‌پذیریم و درباره نقاط دارای اشکال تجدید نظر می‌کنیم، اما نه به قیمت دست برداشتن از مبادی و اصول اساسی انقلاب و کوتاه آمدن در برابر منطق‌های باطل و گفتمان‌های جاهلانه عالم.

وی اضافه کرد: انعطاف پذیری در انقلاب هوشمند، فعال و مقاوم است، رهبر انقلاب فرمودند انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و با اراده همواره داری انعطاف و آماده تصحیح خطا‌های خویش است، اما تجدید نظر پذیر و اهل انفعال نیست، به نقد‌ها حساسیت مثبت نشان می‌دهد و آن را نعمت خدا می‌شمارد، اما هیچگاه از ارزش هایش که بحمدالله با ایمان دینی مردم آمیخته است فاصله نمی‌گیرد، انقلاب اسلامی پس از نظام سازی به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و بین جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند.

گفتنی است، آیت الله اعرافی در بخش پایان خطبه دوم به بیان نکاتی درباره اهمیت حج و نقش آن در وحدت امت اسلام و جنایت اخیر رژیم آل خلیفه در بحرین به زبان عربی پرداخت.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

نظارت بر انتخابات با بهره‌گیری از دانش روز و امکانات فنی

نظرات برخی از اعضای شورای نگهبان: این نهاد وظایف خطیری دارد/ ملاک شرع و قانون اساسی است

دکتر اصلانی: مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران نقش مهم و اثرگذاری دارند/ اراده عموم ملت از صندوق‌های رای بیرون می‌آید

واقعیت ویرانگر در غزه بیانگر همه‌ ابعاد و عناصر نسل‌کشی است

دکتر ره‌پیک: فرآیندهای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری مطابق قانون انجام شد/ اجرای کامل سیاست‌های کلی انتخابات ضروری است

فیلم | روزی برای شناخت نگهبان قانون اساسی

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پربازدید ها

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

دکتر طحان‌نظیف: شورای نگهبان با عینک سیاسی به افراد نگاه نکرده و بر اساس قانون عمل می‌کند/ امانت‌دار آرای مردم بودیم/ مراسم تنفیذ پس از صدور اعتبارنامه برگزار می‌شود