کد خبر: ۶۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰- 02 August 2019
آیت الله اعرافی:

ایران در برابر تهدید تسلیم نخواهد شد

امام جمعه قم حرکت انقلاب را مبتنی بر منطق و عقلانیت دانست و گفت: همگان بدانند ایران بر اساس عقلانیت و حکمت عمل می‌کند، اما در برابر تهدید تسلیم نخواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه امروز در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد، با تسلیت شهادت امام جواد (ع) گفت: حضرت با اعجاز الهی در کودکی به عالی‌ترین مقام یعنی ولایت و امام رسیدند.

وی افزود: عمر امام جواد (ع) در دوران جور و ستم سپری شد، اما حضرت راه پدر را استمرار بخشید و در عمر کوتاه خود آثار و برکات فراوانی به جای گذاشتند، امامت کودکی و نوجوانی امام جواد (ع) حجت بالغه بود و با علم و دانش خود همه را شگفت زده کرد.

امام جمعه قم با اشاره به آغاز ماه ذی الحجه اظهار داشت: دهه اول ماه ذی الحجه همطراز ماه مبارک رمضان و از عالی‌ترین فرصت‌های در طول سال است، مناسبت‌های مهمی ماند عرفه، عید قربان و عید غدیر در ذی الحجه قرار دارد و که باید این فرصت‌های مغتنم عبادی بزرگ داشته شود، باید با دلی پاک و آمادگی به استقبال این ماه برویم و به وظایف خود عمل کنیم.

وی به سالروز ازدواج امیرمؤمنان علی (ع) و حضرت زهرا (س) اشاره کرد و ادامه داد: جوانان برای سعادتمندی نیاز دارند که خانواده و مسؤولان مسیر درست اشتغال و ازدواج آنان را فراهم کنند تا ازدواج‌ها به موقع انجام شود و بر اساس معیار‌های اسلامی صورت گیرد، این وظیفه بر دوش خانواده، مسؤولان و حکومت قرار دارد.

آیت الله اعرافی بالا رفتن سن ازدواج را یکی از مشکلات جدی امروز کشور دانست و ابراز داشت: افزایش طلاق و کاهش رشد جمعیت هم از مشکلاتی است که باید با تسهیل ازدواج‌های درست رفع شود، همگان در کمک به نسل جوان برای ازدواج آسان، درست و به موقع وظیفه دارند.

وی با گرامیداشت روز و تبریک آن به اصحاب رسانه عنوان کرد: از خدمات همه اصحاب رسانه تشکر می‌کنم، متأسفانه جریان رسانه در دنیا در دست امپراطوری‌های رسانه‌ای ظالم و ستم پیشه است که مانند اختاپوس تمام شریان‌های اطلاعاتی جهان و تحلیل و خبررسانی را زیر یوغ خود گرفته اند، به فضل الهی انقلاب اسلامی و جریان مقاومت پایه گذاری جریان درست اطلاع رسانی را آغاز کرده اند و باید از این جریان تشکر کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در خبررسانی و خبرنگاری صداقت و امانت، دانش و مهارت، بینش و تحلیل درست، دلسوزی برای جامعه، نقد سازنده و حمایت درست از خدمات صحیح باید در دستور کار باشد، جریان خبرنگاری صحیح باید در جهان اسلام در برابر جریانات اختاپوسی استکباری شکل بگیرد.

وی با اشاره به تحریم ظریف توسط آمریکا اضافه کرد: حتی رییس دستگاه دیپلماسی کشور که با زبان نرم با دنیا سخن می‌گوید از تحریم‌های دشمن مصون نماند، دنیا می‌داند که ایران دو زبان دارد که مکمل هم هستند، یک زبان ایران منطق، گفتگو و سخن حکیمانه است، حرکت انقلاب اسلامی حرکتی عقلانی، منطقی و منطبق بر قواعد جهانی است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: زورگویان عالم بدانند ملت بزرگ ایران و امت اسلام در برابر زبان تهدید، تحریم، ستم، کشتار، جنایت و تجاوز از زبان قدرت و زور برخوردار است، وقتی انگلیسی‌ها کشتی ایرانی را غیرقانونی توقیف کردند، نیرو‌های مسلح ایران با قدرت تمام، کشتی انگلیسی که تجاوز کننده به حقوق بین الملل بود را توقیف کردند.

وی افزود: در ۲۰۰ سال گذشته هر بار که کشور ما شکست خورده است، یکی از اضلاع قدرت بیگانگان نیروی دریایی قوی و مهاجم بود که کشور ما را عقب می‌زدند و سرزمین ما را تجزیه می‌کردند، اولین بار است که دشمنان در برابر نیروی دریایی مقتدر ملت ایران به زانو درآمدند و تسلیم شدند.

آیت الله اعرافی اظهار داشت: وقتی نیروی دریایی در حال توقیف نفتکش انگلیسی بود، دو ناو بزرگ جنگی آمریکا و انگلیسی به سمت ایران آمدند و به نیرو‌های ایرانی می‌گویند دست نگه دارید، اما فرماندهی اعلام می‌کند که اعتنا نکنید و به توقیف کشتی ادامه دهید، سپاهیان سلحشور با تمام شجاعت در برابر نیروی دریایی قدرتمند انگلیس و آمریکا ایستادند و شجاعانه کشتی را توقیف کردند و دشمنان عقب نشستند.

وی ادامه داد: همگان بدانند که ایران منطق دارد و بر اساس عقلانیت و حکمت عمل می‌کند، اما در برابر تحریم و تهدید تسلیم نخواهد شد و به فضل خداوند نیرو‌های مقتدر و مؤمن در برابر ظلم و جنایت همه قداران با تمام قدرت خواهند ایستاد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ابراز داشت: بیانیه گام دوم انقلاب افزون بر این که ۷ راهبرد را برای آینده کشور ترسیم کرده است، حاوی مجموعه‌ای از نظریات و تئوری‌های مهم در اداره انقلاب است.

وی عنوان کرد: اولین نظریه جمع بین نظام و انقلاب است، رهبر انقلاب فرمودند بین انقلاب و نظام و دستگاه قانونمدار تقابل وجود ندارد، نه با انقلاب بی نیاز از قانونمندی هستیم و نه قانونمندی ما را از انقلاب و روحیه جهادی بی نیاز می‌کند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: نظریه دیگری که در این بیانیه ترسیم شده این است که بین واگرایی و تجدیدپذیری منفعلانه که برخی به آن روی خوش نشان می‌دهند و تحجر، جمود و عدم نقد پذیری راه سومی وجود دارد، راه سوم این است که نقد را می‌پذیریم و درباره نقاط دارای اشکال تجدید نظر می‌کنیم، اما نه به قیمت دست برداشتن از مبادی و اصول اساسی انقلاب و کوتاه آمدن در برابر منطق‌های باطل و گفتمان‌های جاهلانه عالم.

وی اضافه کرد: انعطاف پذیری در انقلاب هوشمند، فعال و مقاوم است، رهبر انقلاب فرمودند انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و با اراده همواره داری انعطاف و آماده تصحیح خطا‌های خویش است، اما تجدید نظر پذیر و اهل انفعال نیست، به نقد‌ها حساسیت مثبت نشان می‌دهد و آن را نعمت خدا می‌شمارد، اما هیچگاه از ارزش هایش که بحمدالله با ایمان دینی مردم آمیخته است فاصله نمی‌گیرد، انقلاب اسلامی پس از نظام سازی به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و بین جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند.

گفتنی است، آیت الله اعرافی در بخش پایان خطبه دوم به بیان نکاتی درباره اهمیت حج و نقش آن در وحدت امت اسلام و جنایت اخیر رژیم آل خلیفه در بحرین به زبان عربی پرداخت.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

شرکت در انتخابات عبادت اجتماعی است / تمام گرایش ها و گروه ها در انتخابات نماینده دارند

لایحه الحاق یک بند به تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تایید شد

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

تاکید آیت‌الله جنتی بر اقتدا به سیره نبوی و حرکت به سوی جامعه مهدوی/ در مبارزه با ظلم و فساد نباید کوتاه آمد

فیلم|برنامه تقاطع با حضور دکتر کدخدایی

پربازدید ها

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

دکتر طحان نظیف: امکان ندارد انتخابات خبرگان در حوزه‌ای بدون داوطلب کافی برگزار شود

پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند