کد خبر: ۶۰۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵- 30 July 2019
آیت الله شب زنده دار:

غفلت مانع ارتقای معنوی انسان است

عضو فقهای شورای نگهبان، غفلت را از موانع ارتقای معنوی انسان دانست و گفت: لازمه ترقی انسان کنار زدن حجاب‌های ظلمانی و نورانی برای رسیدن به معدن عظمت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری رسا، آیت الله محمد مهدی شب زنده دار عضو فقهای شورای نگهبان در درس اخلاق خود در دانشگاه علوم اسلامی رضوی با تأکید بر استفاده انسان از فرصت های معنوی گفت: یکی از مشکلات انسان غفلت است.

وی افزود: انسان در جریان عادی زندگی از بسیاری از نعمت های خداوند غافل است چون به نعمت ها عادت کرده است و عادت یکی از اسباب غفلت به شمار می رود، در اسلام برای غفلت زدایی و این که انسان به مرکز عالم و هستی توجه پیدا کند برنامه هایی قرارداده شده که تمام رمز و راز ترقی انسان به اتصال به آن مبدأ است، تمام ترقی انسان این است که لایه های ظلمانی بلکه نورانی را کنار بزند و به معدن عظمت برسد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حاجب های بین انسان و معدن عظمت تنها ظلمانی نیست بلکه شامل موارد نورانی هم می شود، اظهار داشت: علم از موارد نورانی است اما گاهی همین نور مانع از توجه انسان به معدن عظمت می شود یعنی انسان آنچنان به خود مسائل علم می پردازد که از موضوعات دیگر غافل می شود.

وی ادامه داد: وقتی هنوز انسان به مقامات بالا دست نیافته ممکن است که توجه به یک موضوع، او را از جهات دیگر مانع شود اما مقاماتی وجود دارد که انسان دیگر این چنین نخواهد بود و بزرگان ما از این مقام بهره مند بودند.

آیت الله شب زنده دار با بیان این که برخی رخدادها انسان را از غفلت خارج می کند، ابراز داشت: اسلام از فرصت های گوناگون استفاده می کند تا انسان از غفلت خارج شده و به سوی عبادت و دعا برود.

وی عنوان کرد: یکی از مواردی که انسان را از غفلت دور می کند دحوالارض است، در همه حالات باید به توحید و قدرت حضرت حق توجه کنیم یعنی سرمایه مهمی که راز و رمز ارتقای انسان است، تنها راه ارتقای انسان این است که به صفات جمال و جلال الهی توجه کند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به زندگانی حضرت ابراهیم و مقابله های کوکورانه با ایشان خاطرنشان کرد: عصبیت های جاهلانه نسبت به یک موضوع و رفتار اجتماعی مانع از خضوع انسان در برابر استدلال و فطرت می شود.

وی اضافه کرد: گاهی انسان به دلیل همین عصبیت و جاهلیت دنیا و آخرت خود را نابود می کنند، ولایت این است که با انسان های کاملی که می توانند دست ما را بگیرند و بالا بکشند مرتبط شویم، ائمه طاهرین(ع) رفیق راه بلند هستند و برای ارتقا و رسیدن به مقامات نیاز به اهل بیت(ع) داریم؛ باید از فرصت ها استفاده کنیم و تا می توانیم خود را به اهل بیت(ع) متصل کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران انتخاباتی استان قزوین

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه قزوین با سخنگوی شورای نگهبان/ دکتر طحان‌نظیف: نگاه سیاسی و جناحی نداریم؛ در بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کردیم

دکتر صادقی‌مقدم: آرای مردم با دقت و امانتداری اخذ و شمارش خواهد شد

فعالان شبکه مردمی نظارت، مدافعان حریم مردم سالاری دینی هستند/ صیانت از آراء تک‌تک مردم با رعایت کامل بی‌طرفی را وظیفه خود می‌دانیم

اقدام خصمانه کانادا، مغایر با مفاد منشور ملل متحد و موازین حقوق بین‌الملل است

چشم دوست و دشمن به انتخابات ایران است / همه پایبند قانون و اخلاق باشند

دولت نقش مهمی در اداره کشور و زندگی مردم دارد

سلوک، معنویت، اخلاق و دیانت را از بزرگان یاد بگیریم

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

دکتر طحان‌نظیف: بررسی صلاحیت‌ها طبق قانون انجام می‌شود/ برگزاری انتخابات الکترونیک در حال بررسی است

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها به پایان نرسیده/ از بخشی از مهلت دوم نیز استفاده خواهد شد