کد خبر: ۵۹۴۱
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۸- 30 May 2017

بیانیه شورای نگهبان در خصوص نتیجه برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

شورای نگهبان در خصوص نتیجه برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، متن این بیانیه به این شرح است:

إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری که به مثابه اعلام اعتبار، اعتماد و اطمینان مردم عزیز میهن اسلامی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود، سرانجام به سلامت پایان یافت.
با سپاس بیکران به درگاه خداوند قادر متعال به خاطر حضور مردم بصیر و ولایتمدار که به حق نعمت الهی شمرده می‌شوند و در همه مقاطع تاریخی و حیاتی با گام نهادن در میدان حضور، نقش اصلی و تعیین کننده خود را در تحکیم پایه‌های حکومت اسلامی، این شجره طیبه و یادگار حضرت امام راحل (ره) ایفا می‌نمایند و با تشکر از مردم مسلمان و شریف ایران اسلامی که با حساسیت نسبت به آینده جامعه خود گام‌های اساسی را در تعیین سرنوشت خویش برداشتند.
خدمتگزاران شما ملت غیور در شورای نگهبان در انجام وظایف قانونی و شرعی خود محکم و استوار در جهت پاسداری از آرای مردم به عنوان حق الناس با چشمانی بیدار مراقبت کرده و از این امانات الهی همانگونه که در صندوق‌ها ریخته شده بود صیانت کردند.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، سنگ محکی دوباره برای آزمایش مردمان مؤمن و علاقه‌مند به میهن اسلامی از یک سو و البته آزمونی بس سنگین برای دست اندرکاران امر انتخابات از سویی دیگر گردید.
مشارکت گسترده مردم متدین و انقلابی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و علاقه آنان در این امر، خود نشانه‌ای است از اوج اطمینان، اعتماد و ایثار به نظام مردم سالار دینی و پاسخی است در خور به بیگانگان بدنهاد که هر روز انتظار افول این شجره طیبه را دارند. غافل از اینکه نظام اسلامی و مردمی ریشه در آسمان‌ها دارد و با کینه ورزی و کینه توزی دشمنان سست بنیان نه تنها هراسان نمی‌شود، که، چون کوهی استوار در پاسداری از آرمان‌های بلند مردم مسلمان ایستادگی می‌نماید. حضور تعیین کننده مردم، به تعبیر رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی موجب شده تا دشمن از هیبت جمهوری اسلامی ایران وحشت کند، چرا که این حضور به مفهوم حفظ اقتدار، حفظ ابهت و حفظ مصونیت کشور است.
همه می‌دانیم که انتخابات به منزله حمایت از اسلام و وفاداری و بیعت مردم با نظام اسلامی است و به خوبی می‌دانیم که این کنش سیاسی ـ اجتماعی به منزله مهمترین عنصر قدرت است. جمهوری اسلامی ایران با ایمان به قدرت مردم انتخابات را به مثابه نعمتی الهی دانسته و اکنون که بحمدالله این مرحله از آزمون الهی به پایان رسیده، شورای نگهبان مفتخر است که اقدامات انجام گرفته در راستای صیانت از آرای مردم را از تیر ماه ۱۳۹۵ تا به امروز، به اختصار اعلام نماید:

۱ ـ همکاری و هماهنگی با وزارت کشور و تشکیل جلسات متعدد کارشناسی در حوزه‌های مرتبط.
۲ ـ هماهنگی و برگزاری جلسات مشترک با وزرای محترم کشور، اطلاعات و سایر مسئولین مربوط.
۳ ـ آموزش و ساماندهی ناظرین و سر ناظرین برای مراقبت و نظارت بر روند اجرای انتخابات.
۴ ـ اعزام تیم‌های بازرسی در حوزه‌های مختلف برای رسیدگی فوری به اعتراضات و شکایت‌ها در روز رأی گیری.
۵ ـ پاسخگویی به سؤالات مردمی درباره انتخابات در روز رأی گیری.
۶ ـ هماهنگی با قوه قضاییه و پیگیری تخلفات قبل از روز رأی گیری از سوی محاکم دادگستری و همکاری با ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی.
۷ ـ نظارت بر شمارش آرا و تجمیع آن‌ها با بهره گیری از امکانات مستقل.
۸ ـ فراهم کردم امکان حضور نمایندگان نامزد‌های محترم برای حضور در شورای نگهبان.
۹ ـ تجمیع آرا در سامانه ناظر.
۱۰ ـ نظارت سیستمی بر تجمیع آرای ستاد انتخابات کشور.
۱۱ ـ تطبیق تجمیع آرای شورای نگهبان با آرای وزارت کشور.
۱۲ ـ دریافت و پالایش گزارش‌ها و شکایات مربوط به انتخابات و رسیدگی به آن در جلسات شورای نگهبان.

رسیدگی به شکایات و گزارش‌ها

گزارش‌های واصله در روز رأی گیری و روز‌های بعد از آن حاکی از بروز تخلفات انتخاباتی در روند برگزاری انتخابات بود که با هدایت ناظرین مستقر در شعب حتی المقدور تلاش شد نسبت به رفع اشکالات و جلوگیری از استمرار تخلفات اقدام سریع و به موقع به عمل آید و در جهت اجرای این وظیفه قانونی متخلفین به قوه قضاییه معرفی شدند.
با این حال در فرصت قانونی باقی مانده کارشناسان شورای نگهبان با پالایش و دسته بندی گزارش‌های دریافتی از تخلفات تلاش نمودند تا تصویری واقعی از روند برگزاری انتخابات و تخلفات مرتبط با آن را به اعضای محترم شورای نگهبان ارائه دهند.

محور‌های مهم در شکایت و ادعای نامزد‌ها به شرح زیر تعیین گردید:

۱- کمبود تعرفه
۲- تأخیر در شروع رأی گیری
۳- اخلال در روند رأی گیری به دلیل توقف یا کندی دستگاه احراز هویت
۴- عدم صدور کارت نماینده نامزد‌ها
۵- عدم رعایت بی طرفی در آگهی نمودن اسامی نامزد‌ها
۶- تعطیلی زود هنگام شعب
۷- تبلیغ به نفع نامزد‌ها
۸- استفاده امکانات دولتی
۹- جانبداری و دخالت برخی مقامات در امر انتخابات
۱۰- تطمیع، تهدید، خرید و فروش آرا
۱۱- مخدوش بودن تعرفه‌ها در برخی صندوق‌ها (بدون مهر بودن تعرفه ها، عدم درج مشخصات رأی دهنده و یا فقدان اثر انگشت و.)
۱۲ - ممانعت از حضور نماینده نامزد‌ها در شعب و.

شورای نگهبان بعد از بررسی این گزارش‌ها و شکایات به این نتیجه رسید که در برخی موارد وقوع تخلفات با جرایم در برخی موارد از بند‌های مورد شکایت محرز می‌باشد و وقوع تخلفاتی به اثبات رسیده است و لذا علاوه بر اقدامات و پیگیری‌های قضایی قبلی، در موارد اخیر نیز به منظور برخورد با متخلفین مراتب جهت رسیدگی قضایی به قوه قضاییه ارسال خواهد شد.
اکنون و پس از بررسی موارد فوق در جلسات شورای نگهبان و توجه به شکایات مطروحه این شورا در مجموع صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام می‌نماید. امیدواریم که رسیدگی قاطع، دقیق، سریع و عادلانه به تخلفات ارسالی به قوه قضاییه به گونه‌ای باشد که در آینده شاهد چنین رفتار‌هایی در نمایش اقتدار مردم عزیز و شریف ایران اسلامی نباشیم.
فرصت را مغتنم شمرده از هدایت‌ها و رهنمود‌های مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، در مقاطع مختلف جهت برگزاری انتخاباتی پرشور، گسترده و سالم تشکر و قدردانی می‌نماییم.
همچنین از کلیه مدیران، کارشناسان و هیأت‌های اجرایی وزارت کشور و سایر دستگاه‌های ذیربط و رسانه‌های گروهی به ویژه صدا و سیما و نیز از کلیه اعضای هیأت‌های نظارت و ناظرین شورای نگهبان تشکر و قدردانی می‌گردد.
از کلیه نیرو‌های نظامی، انتظامی و امنیتی که در امن برگزار شدن انتخابات تلاش‌های جهادی و مؤثری داشته اند نیز تشکر و قدردانی می‌شود.
آخرین اخبار

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ خرداد ۱۴۰۳

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: مجلس خبرگان رهبری دارای استقلال و عظمت است/ ۳۲ درصد نماینده‌ها جدیدالورود هستند

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز به کار ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

برگزاری جلسات شورای نگهبان با وزارت کشور در خصوص زمان انتخابات/ پیشنهادات در حال بررسی است؛ ظرف مدت ۵۰ روز باید رئیس‌جمهور مشخص شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی‌یزدی به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دبیر شورای نگهبان: آیت‌الله رئیسی مردمی و پرتلاش بود/ یاد خادمان مخلص از خاطر مردم نخواهد رفت

تسلیت آیت‌الله اعرافی به ملت ایران / روح جهاد خدمت به مردم و کشور در رئیس جمهور موج می‌زد

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به کار می‌کند

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند