کد خبر: ۵۳۲۲
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲- 27 August 2018
دکترکدخدایی:

شورای نگهبان در انتخابات ۸۸ و ۹۶ رفتار واحدی داشت

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ما در انتخابات ۸۸ و ۹۶ یک رفتار واحدی داشتیم و این پاسداری از رای مردم است و هیچ تفاوتی نمی‌کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ دکتر عباسعلی کدخدایی، سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان در جمع دانشجویان شرکت کننده در نوزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، اظهار کرد: انتخاب نشست در کرمانشاه تدبیر خوبی بود. آشنایی با مناطق محروم و آسیب دیده از نزدیک آشنا شوید و بتوانید برآوردی داشته باشید.
وی با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: مردم مسلمان و تحت ستم به رهبری حضرت امام خمینی(ره) انقلابی را ایجاد کردند و رقم زدند که هیچ کجای دنیا نمونه و مثل آن را نداشتیم. انقلابی که در بنیان و اساس متفاوت بود از آنچه که ما در جاهای دیگر مشاهده کردیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام (ره) تحول اساسی و بنیادینی در جامعه‌ی ایران بود و صرفا برای یک تغییر یک نظام سیاسی ساده یا جایگزینی مقامات سیاسی با افراد جدید نبود.
سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷این همت و پشتیبانی مردم ما از رهبری خودشان، رهبری حضرت امام که توانست انقلاب را به پیروزی برساند و یک تحول ژرف و عمیقی را در جامعه‌ی ایرانی ایجاد کند، برای خیلی ها در دنیا غیرقابل باور بود.
کدخدایی افزود: دو ویژگی مهم ما می توانیم در حوزه انقلاب اسلامی در نظر بگیریم. یکی از آنها بحث هدف‌گذاری اجرای احکام اسلامی بود که جامعه ی ایران، مردم مسلمان به شدت از این مسئله رنج می بردند.
وی تغییر و تحول در روش زندگی و در منش و سیاق سیاسی و اجتماعی را دومین ویژگی مهم انقلاب اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: در سبک زندگی هم در حوزه ی فرهنگی و دینی و هم اقتصادی و هم فرهنگی تحول ایجاد شدهاست.
کدخدایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری، همواره مورد هجمه بوده است و این برکسی پوشیده نیست. الان می‌بینید که افرادی مثل جان بولتون و یا افراد دیگری در هیأت حاکم آمریکا، علنی اعلام می‌کنند که ما باید برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران اقدام کنیم.

کدخدایی تصریح کرد: از همان ابتدای انقلاب، از طریق حملات و درگیری‌های نظامی تلاش داشتند نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران را ساقط کنند. جنگ تحمیلی مصداق بارز این مطلب بود. چه در زمانی که  در حوزه های فرهنگی وارد شدند و چه حوزه های امنیتی و سیاسی و چه الان که جنگ اقتصادی را علیه نظام جمهوری اسلامی ایران آغاز کردند.
وی ادامه داد: دشمن از کار ننشسته است؛ بلکه  محور و ابزار را تغییر داده ولی هیچ گاه کناره گیری نکرده و همیشه بر این دشمنی پافشاری کرده است.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: در تمامی مقاطع با تدابیر مقام معظم رهبری و پشتیبانی مردم، چه در دوره جنگ تحمیلی و چه پس از آن دشمن نتوانسته ضربه محکمی را به نظام وارد کند. اگرچه خدشه هایی وارد کرده و خسارت هایی را دیدیم؛ اما باید بتوانیم از اینها عبور کنیم.
وی با اشاره به جنگ اقتصادی، افزود: اگر بخواهیم در حوزه اقتصادی مثل حوزه های نظامی و سیاسی پیروزی بدست بیاوریم اول باید شناختی از این  تغییرات و این هجمه‌ها داشته باشیم. باید بدانیم که تهدیدها چیست و بعد از آن راهکار برخورد با آنها را پیدا کنیم.
کدخدایی اضافه کرد: شما به عنوان دانشجویی که همیشه قشر پیشرو جامعه بوده اید، باید بدانید که هجمه ها و تهدیدات چیست، از چه طرف هست و بعد از آن نحوه برخورد آنها را بدانیم. باید نقاط ضعف خودمان را در هر زمینه بشناسیم و تلاش کنیم که برطرف کنیم و اگر نمی دانیم سوال کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به لزوم جوان گرایی، ادامه داد: اگر قرار هست در حوزه جوان گرایی ورود پیدا کنیم باید جوانان این تهدیدات و مشکلات را به خوبی بشناسند و تحلیل داشته باشند.
کدخدایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره نقش شورای نگهبان، گفت: شورای نگهبان به عنوان نهادی مهم در جمهوری اسلامی ایران اگرچه جدید است ولی حاصل تجربه بشری است.
وی افزود: اگر بخواهیم تا الان کارنامه ای از شورای نگهبان را ارائه کنیم کارنامه قابل قبولی است. ما در انتخابات 88 و96 یک رفتار واحدی داشتیم و این پاسداری از رای مردم است و هیچ تفاوتی نمی کند.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: طبیعتا هر نهادی که مرکب از انسان هاست اشتباهات انسانی هم در آن است، نمی‌خواهیم خودمان را تبرئه کنیم و بگوییم هیچ مشکلی در کار نبوده است؛ اما در مجموع باید ارزیابی کرد.
وی تصریح کرد: شورای نگهبان یکی از نهاد هایی بود که با تدبیر امام و با استفاده از تجربه بشری و مبتنی بر مواضع دینی و قانونی شکل گرفته و تا الان ادامه حیات داده است و تا زمانی که در قانون اساسی باشد در وظایف سه گانه خودش که نظارت تقدیمی، سیاسی و تفسیری است حرکت خواهد کرد.
کدخدایی در پاسخ به این سوال که راهکار استمرار حرکت در نظام جمهوری اسلامی ایران چیست، گفت: تبعیت از رهبری واحد یکی از این راه‌هاست. کشور های منطقه را می‌بینیم که فقدان رهبری واحد، مشکلاتی را ایجاد کرده که الحمداالله ما از این نعمت رهبری و پیروی از رهبری از دوران حضرت امام تا به امروز برخورداریم. پیروی از رهبر از ابتدای انقلاب برای ما راهگشا بوده است.

کدخدایی اضافه کرد: حفظ بصیرت و روحیه انقلابی دومین راه ما برای تداوم مسیر انقلاب است. اگر بخواهیم در مسیر صحیح حرکت کنیم، باید دشمن را بشناسیم و ایده هایش را بدانیم. توجه به این دو مسئله، مستلزم آگاهی و بصیرت است. رهبری حفظ روحیه انقلابی را در سال های اخیر مخصوصا برای مسئولین مورد تاکید قرار داده‌اند.
وی خودسازی را سومین راه تداوم حرکت انقلاب مطرح کرد و به دانشجویان یادآور شد: خودسازی را در دوران دانشجویی فراموش نکنید.اگر انسان بخواهد برای آینده خود ره‌توشه داشته باشد، فرصت زیاد و توان جسمانی مناسبی در هنگام جوانی دارد. اگر این سه محور یاد شده را در نظر داشته باشید، می‌توانید جامعه ای پویا، با نشاط، جوان گرا و انقلابی داشته باشید.
کدخدایی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره موضع شورای نگهبان در مورد سپنتا نیکنام، گفت: شورای نگهبان هیچ ورودی به قضیه‌ی سپنتا نداشت. تبصره ماده ۲۶ قانون تشکیلات شوراهای اسلامی شهر و روستا از سوی برخی ها مورد ادعاهای خلاف واقع شد.
وی ادامه داد: نظر اعضای شورای نگهبان این بود که در جایی که اکثریت مسلمان هستند، ورود اقلیت ها خلاف شرع است. به این معنی که در جایی که اکثریت از اقلیت ها باشند هیچ اشکالی ندارد. البته این فقط نظر آقایان فقها نسبت به تبصره ای از ماده قانون تشکیلات شورای اسلامی شهر و روستا بود و هیچ ورود دیگری نداشتند.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در این زمینه باید هیئت های نظارت مجلس ورود می‌کردند. ما قطعا دخالت نمی کنیم چرا که شورای نگهبان در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اصلا طبق اصل ۹۹ هیچ گونه دخالتی ندارد، و مجلس این مسئولیت را دارد.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره جوانگرایی در شورای نگهبان، اظهار کرد: شورای نگهبان جای جوانگرایی نیست. جوانگرایی معمولا در حوزه های اجرایی لحاظ می‌شود. شما نهادهای مشورتی و نهادهای تخصصی را ملاحظه کنید، مثل شورای قانون اساسی فرانسه که روسای جمهور فرانسه در بازنشستگی به عضویت آنجا در می‌آیند و جایی است که نیازمند تجربه است.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: حدود 10 سال است، جمعی از دوستان جوانمان را در مرکز تحقیقات گرد هم آوردیم که به عنوان بازوی مشورتی شورای نگهبان فعال هستند. می توانیم بگویم در کنار جمع ۱۲ نفره خود، جمعی50 نفره را از جوانان که امیدهای آینده در حوزه‌ی حقوق عمومی هستند داریم.

 

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان دیگر درخصوص برجام گفت: بنده در زمان تصویب برجام عضو شورای نگبان نبودم. البته آن زمان مصاحبه ای کردم و شورای نگهبان را مورد نقد قرار دادم که چرا در برجام دقت بیشتری نکردند.
کدخدایی درباره شفافیت آرا در مجلس گفت: شفافیت آرا بسیارخوب است، ما هم استقبال می‌کنیم. حتی من زمانی در مورد شورای نگهبان عرض کردم که اگر برخی معاذیر اجازه می‌داد و منع قانونی نبود، در شورای نگهبان نیز اینکار را انجام دهیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره وضعیت فعلی فرزندانش و کمپین فرزندت کجاست، گفت: نقد من این است که اگر فرزند مسئولی، شایستگی های لازم را داشت و بدون هیچ رانتی خواست مشغول به کار شود، اشکال دارد؟ ما فردی را داریم که فرزند یا برادرش شایستگی هایی دارد آیا گناه شرعی دارد که مشغول به کار شود. البته در رابطه با فرزندان خودم باید بگویم که دخترم فارغ التحصیل دانشگاه است، یکی از پسرانم هم‌اکنون مشغول خدمت سربازی است و پسر دومم هم مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل است.

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

بررسی یک طرح و یک لایحه در مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان

سه‌گانه راهبرد شورای دوازدهم

شهید جمهور، شب و روز نداشت و پیوسته مشغول خدمتگزاری بود

مخالفتی با دریافت الکترونیکی مدارک داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نداشتیم/تایید صحت انتخابات مجلس در همه حوزه‌های انتخابیه در دور دوم

دل‌های مومنین در داغ شهید رئیسی سوخت/ مردم بین خدمتگزار و عاشق ریاست فرق می‌گذارند

حضور میلیونی مردم در تشییع شهید جمهور نشاندهنده پشتیبانی از نظام است

پیام تشییع باشکوه شهدای خدمت، محبوب بودن نظام در بین دل‌ها است

برای او که مرد عرصه دیپلماسی و میدان بود

یادداشت دکتر طحان‌نظیف در رثای استاندار فقید آذربایجان‌شرقی؛ چند سطری برای برادرم که در خدمت به مردم سر از پا نمی‌شناخت

توئیت دکتر طحان‌نظیف در وصف تشییع تاریخی رئیس‌جمهورِ شهید

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳