کد خبر: ۴۷۲۵
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴- 18 April 2017
دکتر کدخدایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری:

احراز صلاحیت ها فقط برای همان دوره معتبر است

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: احراز صلاحیت افراد از سوی شورای نگهبان فقط برای همان دوره انتخاباتی است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ دکتر کدخدایی در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری تاکید کرد: شورای نگهبان نظارتی خاصی در دوره مسئولیت افراد منتخب ندارد اما اگر گزارش خاصی در خصوص دوران مسئولیت یا نمایندگی فرد منتخب وجود داشته باشد قطعا در احراز صلاحیت وی برای دوره های بعدی انتخابات اثرگذار است.
وی با بیان اینکه اصولا احراز صلاحیت در مورد همان دوره است و دوره های بعدی فرد باید شرایط را احراز کند گفت:فشارهای سیاسی به هیچ وجه در اعلام نظر اعضای محترم شورای نگهبان تاثیری ندارد اما نظرات افراد مطلع شنیده می شود.
وی با اشاره به اغاز فرایند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت : بعد از فرآیندثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به استناد ماده 57 قانون انتخابات شورای نگهبان 5 روز فرصت بررسی و اعلام نظر در مورد افراد واجد شرایط دارد.
وی تاکید کرد: در انتخابات ریاست جمهوری برخلاف تعبیری که در رسانه ها و افکار عمومی وجود دارد چیزی به عنوان رد صلاحیت نداریم چون شرایط اصل 115 قانون اساسی باید برای اعضای شورای نگهبان احراز و سپس نتیجه اعلام شود.
سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی گفت: از روز گذشته بررسی های اولیه پرونده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده است و دستوراتی برای بررسی بیشتر پروندها صادر شد، برخی از استعلام ها باید بررسی مجدد شود دکترکدخدایی ابراز امیدواری کرد ،شورای محترم نگهبان در فرصت5 روزه نظر خود را در مورد افراد احراز صلاحیت شده اعلام کند اما اگر این فرصت کافی نباشد و اعضای شورای نگهبان نیاز به فرصت داشته باشند این فرصت تا 5 روز دیگر قابل تمدید است اما این امر در برنامه زمان بندی انتخابات تاثیری نخواهد داشت.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: تلاش می شود تا حداکثر در مدت 5 روز تعیین کار انجام شود اما این امر منوط به تکمیل مدارک و مستندات پرونده است تا اعضای شورای نگهبان بتواند اعلام نظر کنند.
وی با اشاره به ناکارامدی قانون انتخابات با توجه به نیاز امروز کشور گفت: به دلیل فقدان نظام منظم ثبت نام از نامزدها انتخابات و کلی بودن قوانین مرتبط هم در این دوره و هم در ادوار گذشته تعداد مراجعه کنندگان برای مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری بسیار بیش از نیاز است هر چند این را به آزاد بودن جامعه تعبیر می کنند اما باید نظم هم وجود داشته باشد.
وی افزود : اصل 115 قانون اساسی و شرایط قانون انتخابات ریاست جمهوری بر حضور رجال مذهبی - سیاسی تاکید کرده است و در همین تاکید قانونی سن و تحصیلات افراد نهفته است و وقتی در قانون بر مدیریت فرد تاکید شده است سابقه فرد در آن نهفته است و لذا کسی که سن قانونی ندارد نمی تواند مدعی این ویژگی باشد اما در عین حال ما نیازمند قوانین جزئی‌تردر این بخش هستیم.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه این نهاد طبق شرایط اصل 115 قانون اساسی باید با دقت نسبت به احراز شرایط اقدام کند خاطرنشان کرد: فراوانی ثبت نام افراد برای انتخابات ریاست جمهوری از دور ششم آغاز شد و همگان شاهد بودند که حداکثر 4 تا حداکثر 10 نفر احراز صلاحیت شدند بوده است در حالی 700 نفر هم داوطلب بوده‌اند و این نشان از دقت شورای نگهبان است و چیزی بجز قانون اهمیت ندارد و باید اصل 115 لحاظ شود.
وی با اشاره به روند احراز صلاحیت افراد از سوی شورای محترم نگهبان گفت: روند بررسی صلاحیت ها در انتخابات ریاست جمهوری با مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان تفاوت‌هایی وجود دارد، در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان برای احراز صلاحیت هیات های نظارتی را داریم و بعد شورای نگهبان هست اما برای ریاست جمهوری فقط شورای نگهبان باید صلاحیت افراد را حراز کند.
دکتر کدخدایی افزود: براین اساس بعد از بررسی پرونده نامزدها دوازده نفر اعضای شورای نگهبان باید رای گیری شود و احراز صلاحیت هر فرد منوط به کسب حداقل هفت رای اعضای محترم شورای نگهبان است اگر فردی هفت رای یا بیشتر داشته باشد واجد شرایط باشد.
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: آنچه که در احراز صلاحیت افراد تاثیرگذار است رای اعضای شورای محترم نگهبان است و برخلاف برخی گمانه زنی ها مبنی بر لابی با شورای نگهبان برای احراز صلاحیت افراد به هیچ وجه در رای اعضا تاثیرگذار نیست اما زمینه برای دریافت مستندات یا نظرات افراد معتمد در مورد وضعیت تدبیر و مدیریت افراد و یا صحبت با نامزدها مهیا است و نظرات افراد شنیده می شود ولی نهایت کار این رای اعضای شورای نگهبان است که تعیین کننده است.
دکتر کدخدایی تاکید کرد : شورای نگهبان به دنبال احراز صلاحیت افراد است و در صدد رد صلاحیت نیست و در مورد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری احراز شرایط ایجابی مهم است.
سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر لزوم تدوین قوانین عادی برای ساماندهی نظام ثبت نام از نامزدهای انتخابات گفت: طبق بند نون اصل 110 احراز شرایط ثبت نام کنندگان برعهده شورای نگهبان است و اصل 115 هم که شرایط را ذکر کرده است همیشه در خود شورای نگهبان این مسئله مد نظر است اما شورای نگهبان مرجع قانونگذار نیست نمی تواند قوانینی را وضع که برای دیگر دستگاهها از جمله وزارت کشور الزام آور باشد باید این مسائل در قوانین عادی دیده شود.
وی افزود: با عنایت به شرایط سنگین اصل 115 قانونگذار هیچگاه تصور نمی‌کرد که وقتی می‌گوییم رجل سیاسی و مذهبی همه افراد در جشنواره ثبت حاضر شوند و ثبت نام کنند.
دکتر کدخدایی گفت: موضوع تنظیم نظام جامع انتخابات دریک زمانی بین مجلس و شورای نگهبان متوقف شد اما با توجه به احساس ضرورت در این زمینه، مقام معظم رهبری در قالب سیاستهای کلی چند ماه پیش این مسئله را ابلاغ فرمودند و شرایط کلی مورد نیاز برای نظام جامع انتخاباتی از سوی ایشان تبیین شد، لذا مجلس و دولت باید بررسی کنند.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: تعیین معیارهای رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن درسیاستهای کلی جز 5 بند 10 برعهده شورای نگهبان گذاشته شده است اما این شورا فرصت لازم را در این مدت نداشتیم.
وی ابراز امیدواری کرد: در مرحله بررسی صلاحیت نامزدها با دقت در این سیاستهای کلی مصادیق را تعیین شود و بعد از این مرحله طبق وظیفه قانونی طبق بند 10 سیاستهای کلی ابلاغی معیارهای لازم اعلام خواهد شد و مجلس هم می تواند قانون های کلی وضع کند تا ان‌شاءالله در دور بعدی از این مرحله گذر کرده باشیم.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اختلاف در تعیین شاخص ها به این دلیل است که چون بند 9 اصل 110 تعیین شرایط را به شورای نگهبان گذاشته است اعضای شورای نگهبان براین باور بودند که اگر این تعیین شاخص ها به مجلس واگذار شود طبیعتا هر بار می تواند شاخص ها تغییر دهد و اختیار ذیل بند 110 مخدوش شود که این مشکل سیاستهای کلی برطرف شده و مسیر برای اصلاح قانون انتخابات باز است .
دکتر کدخدایی خاطرنشان کرد : شورای محترم نگهبان از زمانی که سیاستهای ابلاغ شد درگیر دو مصوبه سنگین لایحه برنامه ششم و قانون بودجه بود و شورا تا روز پایانی سال درگیر این دو قانون مهم بود و فرصتی برای بررسی نداشت و بعد از عید هم این فرصت مهیا نشد اما این امر در اولویت کاری امسال شورای نگهبان است.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: در سال 91 همین مسئله که به دلیل کلی بودن شرایط مندرج در اصل 115 قانون اساسی ممکن است افراد زیادی ثبت نام کنند مطرح شد لذا جلسات مستمری در شورای نگهبان برگزار شدکه این جلسات به تدوین یک دستور العمل اجرای اصل 115 قانون اساسی اما چون شورای نگهبان مستند قانونی برای قانونگذاری نداشت و نمی توانست به دیگر دستگاهها ابلاغ کند لذا این دستورالعل برای اعضای شورا نگهبان تعیین شد که منجر به سامان دهی احراز شرایط شد.
وی افزود: با توجه به ابلاغ سیاستهای کلی این راه هم اکنون باز شده است و برهمین اساس شورای نگهبان می تواند چنانچه تفسیر یا دستورالعملی داشت می تواند آنرا برای اجرا به نهادهای ذیربط ابلاغ کند.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره ضعف قانون در زمینه هزینه های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات گفت: در بخش تبلیغات هم قانون انتخابات پاسخگوی نیاز امروز نیست در این قانون صرفا بر دو نکته زمان تبلیغات و عدم استفاده از اموال عمومی و بیت المال در تبلیغات انتخابات تاکید شده است و امروز اگر سوال شودکه فلان شخصی که الان سخنرانی می کند تبلغ محسوب می شود یا خیر اصولا تمیز دادن آن بسیار مشکل است.
وی تاکید کرد: باید در قانون مشخص باشد که هزینه تبلیغات که تا چه میزان باید انجام شود که این نکته مهم در سیاستهای ابلاغی امده است و باید در قانون آتی این موضوع به روشنی مشخص شود چراکه می تواند آسیب جدی به انتخابات وارد کند.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به برخی مفاهیم رایج شده در این دوره از انتخابات مبنی بر نامزدهای پوششی و نوع برخورد این شورا با این پدیده گفت: شورای نگهبان نمی تواند انگیزه افراد را بررسی کند و نمی تواند نیت خوانی کند اگر کسی ثبت نام کرده است حسب ظاهر برای حضور در گردونه انتخابات امده است و اگر تایید صلاحیت شد دیگر اینکه اصطلاحا نامزد پوششی است یا خیر؟ فقط تا پیش از احراز صلاحیت می تواند در رای اعضا تاثیرگذار باشد.
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

عملیات «وعده صادق» پاسخ به شرارت‌های رژیم صهیونیستی بود

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

مصارف مالیات به خوبی برای شهروندان تبیین شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

به دغدغه‌های مراجع عظام تقلید در بانکداری توجه جدی شود

تسلیت آیت‌الله اعرافی در پی درگذشت دکتر پرویز داودی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

«وعده صادق» ضربِ شست ایران به دنیا بود؛ شورای امنیت نتوانست قطعنامه علیه ما تصویب کند

پربازدید ها

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد