کد خبر: ۴۶۶۷
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۴- 07 March 2017
حضرت آیت الله جنتی:

در انتخابات 96 بر انتخاب اصلح تاکید شود/دشمنی آمریکا با ایران، دشمنی با اسلام است

رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: در انتخابات سال آینده باید در بحث مشارکت بالای مردم و انتخاب اصلح تاکید شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از ایرنا، آیت الله احمد جنتی روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه دومین اجلاسیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری افزود: سال آینده انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی برگزار می شود که نظارت شوراهای اسلامی شهر و روستا مصیبت است چون هیچ حساب و کتاب منظمی ندارد و صلاحیت ها درست رسیدگی نمی شود.
وی ادامه داد: 400 هزار نفر وارد عرصه این انتخابات می شوند که باید سوابق آنان شناسایی شود که آیا شرایط دارند یا ندارند؟ عملکرد بسیاری نشان داده که خوب نبوده است و در برخی مواقع کارشان به دادگاه کشیده شده است.
رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اصل 115 قانون اساسی، گفت: این اصل از قانون اساسی 9 شرایط را برای رئیس‌جمهور پیش‌بینی کرده که باید احراز شود که یکی از این شرط‌ها بحث رجل مذهبی و سیاسی بودن است که باید بررسی شود به چه کسی رجل سیاسی و مذهبی می‌گویند.
وی ادامه داد: همچنین در بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری بحث مدیر و مدبر بودن مطرح است که در موضوع مدیر بودن باید توجه داشته باشیم که در حد مملکت باشد نه این که در حد یک مدرسه و اداره و در بحث مدبر بودن باید فرد بداند راه گریز از مشکلات چیست.
دبیر شورای نگهبان گفت: امانت و تقوا یکی دیگر از موضوعاتی است که در بررسی صلاحیت ها باید مد نظر قرار گرفته شود که تقوا باید احراز شود.
آیت الله جنتی تصریح کرد: در انتخابات ریاست جمهوری یک موضوع مسوولیت سنگین شورای نگهبان مطرح است که چگونه می خواهد این شرایط را احراز کند.
وی افزود: موضوع مردم برای انتخاب یکی دیگر از موضوعات است مردم باید بدانند که چه کسی را انتخاب می کنند، ما همه باید بر مشارکت بالای مردم تاکید کنیم.
وی ادامه داد: مردم باید احساس مسوولیت کنند و در انتخابات رای دهند و انتخاب اصلح را داشته باشند.
رییس مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان این که مجلس خبرگان رهبری از ارکان نظام است چون با موضوع رهبری و ولایت فقیه سرو کار دارد، گفت: موضوع رهبری و ولایت فقیه بزرگ ترین رکن نظام است و مجلس خبرگان رهبری به همین حد مسوولیت بالایی دارد.
آیت الله جنتی افزود: کسانی که این مسوولیت را قبول کرده اند باید زمان را در نظر داشته باشند و بدانند هر زمان دارای شرایط و لوازمی است و باید همه در صحنه حضور داشته باشیم و پا به پای رهبری حرکت و مطالبات ایشان را رصد و آن را دنبال کنیم.
وی ادامه داد: خدا را شکر می کنیم بعد از رحلت امام راحل خداوند نعمتی را به عنوان رهبری به ما داد که از هر جهت لیاقت و شایستگی این مقام را دارد و راه امام را با شجاعت و شهامت ادامه می دهد.
رییس مجلس خبرگان رهبری به شرایط ویژه ای که کشور در حوزه داخلی و خارجی با آن مواجه است اشاره کرد و گفت: باید وظایف خود را در این شرایط بشناسیم و به آن عمل کنیم.


آیت الله جنتی به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر این که مجلس خبرگان رهبری باید انقلابی بماند، انقلابی فکر کند و انقلابی عمل کند اشاره کرد و افزود: این فرمایش رهبری مطلب ارزنده و مهمی است که این را درباره مجلس و حوزه های علمیه نیز مطرح کرده اند.
وی با بیان این که انقلابی بودن را باید معنی کنیم و بدانیم چه شرایط و لوازمی دارد، تصریح کرد: انقلابی بودن به معنای، اسلام ناب محمدی داشتن، قرآنی بودن، علوی بودن ، حسینی بودن ، غدیری بودن ، عاشورایی بودن، دفاع از ارزش های اسلام، جهاد فی سبیل الله، موضعگیری در هر مناسبات در مقابل دشمنان داخل و خارج و هیهات منه ذله است.
وی ادامه داد: همچنین به معنای توجه به وصایا و آثار امام راحل، نهج البلاغه، حمایت از مستضعفان و محرومان، مقابله با ظلم و حمایت از مظلوم و ایستادن در مقابل دشمن و طرح دوستی نریختن با دشمن است.
رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: در دوران پیامبر(ص) عده ای روابط با دشمنان اسلام داشتند که خداوند می فرماید من می دانم چکار می کنید، سریع ابراز محبت و دوستی می کنید و من از این مسئله آگاه هستم، راه اسلام، راه مبارزه با دشمن است و باید در هر صحنه با قوت و قدرت پیش رفت.
آیت الله جنتی در ادامه به مشکلات موجود در کشور اشاره کرد و گفت مشکلات زیادی در کشور داریم که بیشتر آن درمورد معیشت مردم، فقر، بیکاری و اشتغال است.
وی ادامه داد این دردهایی است که باید برای درمان آن اقدام کنیم، هر جا می رویم جوانی را می بینیم که کار ندارد، باید برای این بیکاری فکری کنیم و بدانیم که این موضوع چه عوارضی را به دنبال دارد.
وی یادآور شد: فرد بیکار متاهل صبح که از خواب بیدار می شود، نان ندارد بخورد، درخیابان سرگردان راه می رود، این درد است که باید درمان شود و این مسائل در زمان علی (ع) نیز ایشان را رنج می داد.
رییس مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: مشکلات سیاسی و فرهنگی نیز داریم اما این مشکل دامن گیر عده زیادی در کشور است.


آیت الله جنتی در ادامه به مسائل سیاسی کشور و فتنه اشاره کرد و افزود: فتنه را نباید سبک گرفت، اگر این مسئله اول نباشد مسئله دوم ما است.
وی ادامه داد: چه کسی باید به مردم بگوید فتنه چه معنایی دارد و در حال حاضر چه وضعیتی در این زمینه وجود دارد و هنوز عده ای دنبال فتنه هستند.
رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: فتنه نه تنها براندازی نظام و انقلاب را دنبال می کرد بلکه هدف اصلی آن اسلام بود، دشمنی آمریکا با ما، دشمنی با اسلام است و ضربه و سیلی از اسلام خورده اند و آنان می خواستند با فتنه گران اسلام را زمین بزنند.
آیت الله جنتی یادآور شد: اما مدتی آشوب کردند و بعد از آن کنار زده شدند و مردم آنان را ترد کردند، آنها بیکار ننشستند و در حال حاضر نیز در برخی پست ها در سطوح مختلف فتنه گرها کار مردم را به دست گرفتند. اینها را بعنوان عامل نفوذی تلقی کنید.
رییس مجلس خبرگان رهبری همچنین به موضوع آشتی ملی اشاره و خاطرنشان کرد: بحث آشتی ملی را مطرح می کنند یعنی این که همه بلایی سر مملکت آوردیم و حال ما را بپذیرید و به ما جایزه بدهید.
آیت الله جنتی افزود: رهبر معظم انقلاب با این قضیه برخورد کردند و اگر آنان عقل داشته باشند سرجای خود بنشینند و بدانند مردم فتنه آن ها را فراموش نمی کنند.
وی ادامه داد: علما و اعضا مجلس خبرگان رهبری باید این مسائل را از تریبون های مختلف و تریبون های نمازجمعه به مردم بگویند تا آنها بدانند فتنه در چه وضعیتی قرار دارد.
رییس مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که دشمنی با آمریکا را نباید ساده گرفت، یادآور شد: نباید کسانی در کشور طرح دوستی و رفاقت با آمریکا بریزند.
آیت الله جنتی به فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار دست اندرکاران راهیان نور اشاره کرد و افزود: همانطور که ایشان فرمودند ما ضعیف نیستیم و نباید احساس ضعف کنیم، این مملکت امکانات و نیروی انسانی و منابع فراوان دارد و اگر استفاده شود می توانیم روی پای خود بایستیم. فکر نکنیم فقیر هستیم و باید دیگران به ما کمک کنند.
وی در ادامه با بیان این که رهبر معظم انقلاب همواره روی موضوع اقتصاد مقاومتی تاکید کردند، اظهارداشت: رییس‌ جمهوری گزارشی از عملکرد اقتصاد مقاومتی را به مردم ارائه دهد و بگوید عملکرد ما این بوده است.
رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: به گفتار و آمار نمی توان تکیه کرد، آقایان بگویند روی زمین چه‌ کارهایی کردند تا مردم خوشحال شوند، اگر به اقتصاد مقاومتی آنگونه که باید و شاید عمل نشده از مردم عذرخواهی کنند و دلیل آن را به مردم بگویند.
آیت الله جنتی در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ، گفت: جای آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان رهبری خالی است، ایشان زحمات زیادی کشیدند و سوابق زیادی در انقلاب دارند و از قدیمی ترین یاران امام راحل محسوب می شوند که در پیروزی انقلاب اسلامی نیز نقش داشتند.
وی ادامه داد: امیدواریم خداوند توفیق دهد تا راه امام راحل را ادامه دهیم و در وظایف خود کوتاهی نکنیم.
رییس مجلس خبرگان رهبری همچنین اظهارامیدواری کرد که اعضای این مجلس در موضع‌ گیری ‌ها، موضع امام راحل و رهبری را دنبال کنند و سخنرانی های اجلاسیه خبرگان رهبری نیز مفید باشد تا بتوانیم آن را به رهبر معظم انقلاب ارایه دهیم.
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

یادداشت دکتر طحان‌نظیف در رثای استاندار فقید آذربایجان‌شرقی؛ چند سطری برای برادرم که در خدمت به مردم سر از پا نمی‌شناخت

توئیت دکتر طحان‌نظیف در وصف تشییع تاریخی رئیس‌جمهورِ شهید

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ خرداد ۱۴۰۳

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: مجلس خبرگان رهبری دارای استقلال و عظمت است/ ۳۲ درصد نماینده‌ها جدیدالورود هستند

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز به کار ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

برگزاری جلسات شورای نگهبان با وزارت کشور در خصوص زمان انتخابات/ پیشنهادات در حال بررسی است؛ ظرف مدت ۵۰ روز باید رئیس‌جمهور مشخص شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی‌یزدی به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان

سخنان آیت‌الله مدرسی‌یزدی به‌مناسبت فقدان شهادت‌گونه رئیس‌جمهور؛ صبر در مصیبت‌ها رحمت الهی را شامل حال‌مان می‌کند

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به کار می‌کند

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند