کد خبر: ۴۴۸۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱- 25 October 2016
حضرت آیت الله جنتی:

برخی به اسم «تعامل» خواستار سازش و تسلیم در برابر دشمن هستند

دبیر شورای نگهبان گفت: متأسفانه برخی به اسم «تعامل» و «گفتگو» خواستار سازش و تسلیم در برابر دشمن هستند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، حضرت آیت الله جنتی طی سخنانی در همایش فصلی روسای دفاتر نظارت بر انتخابات استانها، ضمن گرامیداشت ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا علیه السلام به آیاتی از قران کریم درباره آفرینش انسان اشاره کرد و گفت : خداوند در وجود انسان روح خود را دمید و انسانیّت او به سبب همان روحی است که حضرت حق در او دمیده است.
حضرت آیت الله جنتی با اشاره به روایتی از حضرت ختمی مرتبت(ص) گفت: دنیا، مثل کاروانسرایی است که انسان اقامت موقتی در آن دارد و زندگی دنیوی او مثل یک ساعت است در برابر زندگی اخروی، که ابدی و جاودانی است.
وی افزود: انسان به اندازه یک ذرّه کار خیر یا شرّ که در این دنیا، انجام دهد را در آخرت پیش چشم می بیند. بنابراین باید ببیند در این دنیا چه می کند و برای فردای قیامت چه پیش می فرستد.
وی با اشاره به اهمیت دقت در اعمال و رفتار، گفت: انسان در قیامت اگر هیچ عذابی جز تجسّم اعمال خود نداشته باشد با عذاب بزرگی مواجه است. زیرا هنگامی که سیمای اعمال بد خود را می بیند، دچار وحشت می شود.
حضرت آیت الله جنتی افزود: انسان در قیامت سیمای واقعی دروغ ، ناسزا ، تهمت و تقلّب را می بیند و آرزو میکند کاش بین خودش و اعمالش از مشرق تا مغرب فاصله باشد. در دوزخم بیفکن و نام گناه مبر / آتش به گرمی عرق انفعال نیست (صائب)
وی با اشاره به فرازهای دعای کمیل گفت: در این دنیا با افشای اعمال بد، نزد چند نفر آبروی انسان می رود. اما افشای اعمال در قیامت نزد همگان و در «رئوس الاشهاد» و موجب «افتضاح» است.
وی تصریح کرد : انسان غیر از اعمال که به قیامت می فرستد،‌ در آخرت با آثار آن اعمال هم مواجه می شود. باید ببینیم چه درختی کاشتیم و از آن درخت، چه ثمراتی باقی می ماند. اگر ظلم به اهل بیت (س) رخ نمی داد؛ آیا واقعه کربلا رخ می داد؟ آیا بشریت این قدر دچار انحراف و فساد می شد؟ این فسادها که در طول قرنها در جهان پدید آمده است، نتیجه ظلم به اهل بیت (س) است.
وی افزود: آثار خیر هم همینطور باقی می ماند. ساخت یک مسجد یا نوشتن یک کتاب یا کاشتن یک درخت، آثار با برکتی دارد. چنانکه مثلاً شیخ عباس قمی، سالهاست از دنیا رفته است. اما مردم بسیاری با کتاب مفاتیح الجنان او مأنوس شده¬اند و با خواندن دعاهای آن، شیخ عباس قمی را در برکات دعاهای خود، بهره مند می کنند.
حضرت آیت الله جنتّی افزود: همین طور است اگر فرزندی بد تربیت شود، یا معلمی دانش آموزی را با آموزش بد، منحرف کند، پدر و معلّم باید پاسخگوی آثار اعمال آن کودک باشند.
دبیر شورای نگهبان در ادامه به اهمیت امر نظارت بر انتخابات اشاره کرد و افزود: حال ببینیم اگر با بی دقتی در اجرای قانون، فردی ناباب و فاقد صلاحیت وارد ارکان کشور شود، همه کسانی که در ورود او به قدرت مؤثر بوده اند در اعمال او شریک هستند و باید پاسخگو باشند.
وی یادآور شد: حتی کسانی که رأی می دهند، اگر بدون تحقیق، فرد دارای صلاحیت کمتر را برگزینند، در اعمال بد او شریک هستند.
حضرت آیت الله جنتی با اشاره به برخی آیات و روایت درباره شفاعت، گفت: شفاعت اهل بیت(س) هم شامل همه نمی شود. زیرا برخی اعمال قابل جبران نیست. بنابراین برای هر عملی نمی توان به شفاعت امیدوار بود.
وی با خواندن فرازهایی از زیارت جامعه کبیره، گفت: ائمه هدی (س) به احسان و کرم عادت دارند، آنها صدای ما را می شنوند. بنابراین، از آنها بخواهیم تا زنده هستیم به ما کمک کنند تا در اعمال نادرست خود تجدید نظر کنیم و برای انجام هر عملی دقت داشته باشیم.
حضرت آیت الله جنتی گفت: عدم شناخت ما تنها به مکتب اهل بیت(س) منحصر نمی ماند. زیرا متأسفانه ما حتی امام راحل را خوب نشناختیم.
وی ضمن اشاره به چند فراز از وصیتنامه الهی، سیاسی حضرت امام خمینی (ره) گفت: من بین علما و صلحاء سراغ ندارم کسی چنین وصیت‌نامه پر محتوایی داشته باشد که اگر به محتوای همین وصیت‌نامه عمل کنیم به دامن اهل بیت (س) خواهیم پیوست و سعادتمند خواهیم شد.
وی افزود: چه بسا در روز قیامت حضرت امام (ره) از ما بپرسد بعد از من با این انقلاب اسلامی که حاصل زحمات بسیار و هزاران شهید و ایثارگر است، چه کردید؟
رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: متأسفانه برخی باورشان شده است باید در برابر دشمن ذلیل و تسلیم بشویم و اسم سازش و تسلیم را تعامل می گذارند. اگر بنا بر سازش و تسلیم بود، پس چرا «بهشتی»ها، «قدوسی»ها و این همه جوان، شهید شدند.
وی ضمن تجلیل از مجاهدت‌های شهدا و ایثارگران در طول دفاع مقدس و نیز شوق جوانان برای دفاع از حرم اهل بیت(س) تصریح کرد: آیا با این همه جوان آماده شهادت، باید تسلیم آمریکا شویم؟ در حالی که حضرت امام (ره) از کمی عِده و عُدِّه نمی نالید.
رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پایداری هوشمندانه حضرت امام خامنه‌ای در برابر دشمنان افزود: باید هر چه می توانیم برای مقام معظم رهبری دعا کنیم که اینطور در برابر استکبار جهانی ایستاده است و به حفظ آرمانهای امام خمینی (ره) اصرار دارند و الحمدلله جوانان انقلابی و ملت همیشه در صحنه نیز در همین مسیر حرکت می کنند.
دبیر شورای نگهبان در ادامه به ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در این ابلاغیه رهنمودهای خوبی آمده است از جمله اینکه در آن بر روشن تر شدن اصل 115 درباره شرایط ریاست جمهوری تاکید شده است. باید شورای نگهبان تعریف روشنی از شرایطی چون مدیر و مدبر، شجاعت و تقوی ارائه دهد.
وی یادآور شد: یکی از شرایط مصرح در اصل 115 «تقوی» است. شاید بتوان گفت این شرط، مهمترین شرط است و اگر تقوی، مافوق عدالت نباشد مادون عدالت نیست. یعنی داوطلب ریاست جمهوری اگر فاقد عدالت باشد تقوی هم ندارد و اگر تقوی نداشته باشد نمی تواند امانتی که ملت به او سپرده است را به خوبی حفظ کند.
وی همچنین به تأکید سیاست‌های کلی انتخابات بر نظارت بر نمایندگان در طول دوره نمایندگی گفت: مجلس مصوبه‌ای برای نظارت بر نمایندگان داشت اما آیا طی سالهای پس از تصویب آن، تا کنون اقدامی صورت گرفته است؟!
وی افزود: نظارت بر نمایندگان نباید تشریفاتی باشد. اگر نماینده ای وارد مجلس شد بعد مشخص شد فاقد شرایط بوده است یا اینکه در طول دوره، این شرایط را از دست داد و از موقعیت و قدرت خود سوء استفاده کرد، آیا نباید اقدامی شود تا دوره نمایندگی او به پایان برسد؟!
دبیر شورای نگهبان گفت: امیدوارم با تأکید بر سیاست‌های کلی انتخابات بر این امر، شاهد نظارت بهتری بر نمایندگان باشیم و سازوکارهای آن مهیا گردد.
حضرت آیت الله جنتی در پایان ابراز امیدواری کرد با اهتمام بیشتر شورای نگهبان، مجلس و دولت، سیاست‌های کلی انتخابات با تصویب قوانین و مقرارت مناسب، به نتایج خوبی برسد.
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ خرداد ۱۴۰۳

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: مجلس خبرگان رهبری دارای استقلال و عظمت است/ ۳۲ درصد نماینده‌ها جدیدالورود هستند

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز به کار ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

برگزاری جلسات شورای نگهبان با وزارت کشور در خصوص زمان انتخابات/ پیشنهادات در حال بررسی است؛ ظرف مدت ۵۰ روز باید رئیس‌جمهور مشخص شود

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی‌یزدی به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دبیر شورای نگهبان: آیت‌الله رئیسی مردمی و پرتلاش بود/ یاد خادمان مخلص از خاطر مردم نخواهد رفت

تسلیت آیت‌الله اعرافی به ملت ایران / روح جهاد خدمت به مردم و کشور در رئیس جمهور موج می‌زد

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به کار می‌کند

رئیس مجلس خبرگان رهبری: آیت‌الله رئیسی نمونه اتَم و اکمَل مدیران انقلابی و ولایی بود

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند