کد خبر: ۴۴۸۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱- 25 October 2016
حضرت آیت الله جنتی:
دبیر شورای نگهبان گفت: متأسفانه برخی به اسم «تعامل» و «گفتگو» خواستار سازش و تسلیم در برابر دشمن هستند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، حضرت آیت الله جنتی طی سخنانی در همایش فصلی روسای دفاتر نظارت بر انتخابات استانها، ضمن گرامیداشت ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا علیه السلام به آیاتی از قران کریم درباره آفرینش انسان اشاره کرد و گفت : خداوند در وجود انسان روح خود را دمید و انسانیّت او به سبب همان روحی است که حضرت حق در او دمیده است.
حضرت آیت الله جنتی با اشاره به روایتی از حضرت ختمی مرتبت(ص) گفت: دنیا، مثل کاروانسرایی است که انسان اقامت موقتی در آن دارد و زندگی دنیوی او مثل یک ساعت است در برابر زندگی اخروی، که ابدی و جاودانی است.
وی افزود: انسان به اندازه یک ذرّه کار خیر یا شرّ که در این دنیا، انجام دهد را در آخرت پیش چشم می بیند. بنابراین باید ببیند در این دنیا چه می کند و برای فردای قیامت چه پیش می فرستد.
وی با اشاره به اهمیت دقت در اعمال و رفتار، گفت: انسان در قیامت اگر هیچ عذابی جز تجسّم اعمال خود نداشته باشد با عذاب بزرگی مواجه است. زیرا هنگامی که سیمای اعمال بد خود را می بیند، دچار وحشت می شود.
حضرت آیت الله جنتی افزود: انسان در قیامت سیمای واقعی دروغ ، ناسزا ، تهمت و تقلّب را می بیند و آرزو میکند کاش بین خودش و اعمالش از مشرق تا مغرب فاصله باشد. در دوزخم بیفکن و نام گناه مبر / آتش به گرمی عرق انفعال نیست (صائب)
وی با اشاره به فرازهای دعای کمیل گفت: در این دنیا با افشای اعمال بد، نزد چند نفر آبروی انسان می رود. اما افشای اعمال در قیامت نزد همگان و در «رئوس الاشهاد» و موجب «افتضاح» است.
وی تصریح کرد : انسان غیر از اعمال که به قیامت می فرستد،‌ در آخرت با آثار آن اعمال هم مواجه می شود. باید ببینیم چه درختی کاشتیم و از آن درخت، چه ثمراتی باقی می ماند. اگر ظلم به اهل بیت (س) رخ نمی داد؛ آیا واقعه کربلا رخ می داد؟ آیا بشریت این قدر دچار انحراف و فساد می شد؟ این فسادها که در طول قرنها در جهان پدید آمده است، نتیجه ظلم به اهل بیت (س) است.
وی افزود: آثار خیر هم همینطور باقی می ماند. ساخت یک مسجد یا نوشتن یک کتاب یا کاشتن یک درخت، آثار با برکتی دارد. چنانکه مثلاً شیخ عباس قمی، سالهاست از دنیا رفته است. اما مردم بسیاری با کتاب مفاتیح الجنان او مأنوس شده¬اند و با خواندن دعاهای آن، شیخ عباس قمی را در برکات دعاهای خود، بهره مند می کنند.
حضرت آیت الله جنتّی افزود: همین طور است اگر فرزندی بد تربیت شود، یا معلمی دانش آموزی را با آموزش بد، منحرف کند، پدر و معلّم باید پاسخگوی آثار اعمال آن کودک باشند.
دبیر شورای نگهبان در ادامه به اهمیت امر نظارت بر انتخابات اشاره کرد و افزود: حال ببینیم اگر با بی دقتی در اجرای قانون، فردی ناباب و فاقد صلاحیت وارد ارکان کشور شود، همه کسانی که در ورود او به قدرت مؤثر بوده اند در اعمال او شریک هستند و باید پاسخگو باشند.
وی یادآور شد: حتی کسانی که رأی می دهند، اگر بدون تحقیق، فرد دارای صلاحیت کمتر را برگزینند، در اعمال بد او شریک هستند.
حضرت آیت الله جنتی با اشاره به برخی آیات و روایت درباره شفاعت، گفت: شفاعت اهل بیت(س) هم شامل همه نمی شود. زیرا برخی اعمال قابل جبران نیست. بنابراین برای هر عملی نمی توان به شفاعت امیدوار بود.
وی با خواندن فرازهایی از زیارت جامعه کبیره، گفت: ائمه هدی (س) به احسان و کرم عادت دارند، آنها صدای ما را می شنوند. بنابراین، از آنها بخواهیم تا زنده هستیم به ما کمک کنند تا در اعمال نادرست خود تجدید نظر کنیم و برای انجام هر عملی دقت داشته باشیم.
حضرت آیت الله جنتی گفت: عدم شناخت ما تنها به مکتب اهل بیت(س) منحصر نمی ماند. زیرا متأسفانه ما حتی امام راحل را خوب نشناختیم.
وی ضمن اشاره به چند فراز از وصیتنامه الهی، سیاسی حضرت امام خمینی (ره) گفت: من بین علما و صلحاء سراغ ندارم کسی چنین وصیت‌نامه پر محتوایی داشته باشد که اگر به محتوای همین وصیت‌نامه عمل کنیم به دامن اهل بیت (س) خواهیم پیوست و سعادتمند خواهیم شد.
وی افزود: چه بسا در روز قیامت حضرت امام (ره) از ما بپرسد بعد از من با این انقلاب اسلامی که حاصل زحمات بسیار و هزاران شهید و ایثارگر است، چه کردید؟
رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: متأسفانه برخی باورشان شده است باید در برابر دشمن ذلیل و تسلیم بشویم و اسم سازش و تسلیم را تعامل می گذارند. اگر بنا بر سازش و تسلیم بود، پس چرا «بهشتی»ها، «قدوسی»ها و این همه جوان، شهید شدند.
وی ضمن تجلیل از مجاهدت‌های شهدا و ایثارگران در طول دفاع مقدس و نیز شوق جوانان برای دفاع از حرم اهل بیت(س) تصریح کرد: آیا با این همه جوان آماده شهادت، باید تسلیم آمریکا شویم؟ در حالی که حضرت امام (ره) از کمی عِده و عُدِّه نمی نالید.
رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پایداری هوشمندانه حضرت امام خامنه‌ای در برابر دشمنان افزود: باید هر چه می توانیم برای مقام معظم رهبری دعا کنیم که اینطور در برابر استکبار جهانی ایستاده است و به حفظ آرمانهای امام خمینی (ره) اصرار دارند و الحمدلله جوانان انقلابی و ملت همیشه در صحنه نیز در همین مسیر حرکت می کنند.
دبیر شورای نگهبان در ادامه به ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در این ابلاغیه رهنمودهای خوبی آمده است از جمله اینکه در آن بر روشن تر شدن اصل 115 درباره شرایط ریاست جمهوری تاکید شده است. باید شورای نگهبان تعریف روشنی از شرایطی چون مدیر و مدبر، شجاعت و تقوی ارائه دهد.
وی یادآور شد: یکی از شرایط مصرح در اصل 115 «تقوی» است. شاید بتوان گفت این شرط، مهمترین شرط است و اگر تقوی، مافوق عدالت نباشد مادون عدالت نیست. یعنی داوطلب ریاست جمهوری اگر فاقد عدالت باشد تقوی هم ندارد و اگر تقوی نداشته باشد نمی تواند امانتی که ملت به او سپرده است را به خوبی حفظ کند.
وی همچنین به تأکید سیاست‌های کلی انتخابات بر نظارت بر نمایندگان در طول دوره نمایندگی گفت: مجلس مصوبه‌ای برای نظارت بر نمایندگان داشت اما آیا طی سالهای پس از تصویب آن، تا کنون اقدامی صورت گرفته است؟!
وی افزود: نظارت بر نمایندگان نباید تشریفاتی باشد. اگر نماینده ای وارد مجلس شد بعد مشخص شد فاقد شرایط بوده است یا اینکه در طول دوره، این شرایط را از دست داد و از موقعیت و قدرت خود سوء استفاده کرد، آیا نباید اقدامی شود تا دوره نمایندگی او به پایان برسد؟!
دبیر شورای نگهبان گفت: امیدوارم با تأکید بر سیاست‌های کلی انتخابات بر این امر، شاهد نظارت بهتری بر نمایندگان باشیم و سازوکارهای آن مهیا گردد.
حضرت آیت الله جنتی در پایان ابراز امیدواری کرد با اهتمام بیشتر شورای نگهبان، مجلس و دولت، سیاست‌های کلی انتخابات با تصویب قوانین و مقرارت مناسب، به نتایج خوبی برسد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

مصوبه شورای نگهبان قانونگذاری نیست

مصوبه شورای نگهبان؛ ابزار تحقق سیاست‌های کلی انتخابات

اینفوگرافی | رئیس جمهور در قانون اساسی

«قانون» با «شیوه قانونی» فرق دارد

هرکس توانمند و دارای شرایط قانونی است ثبت نام کند

مصوبه شورای نگهبان در راستای وظیفه نظارتی اصل ۹۹ است

مصوبه شورای نگهبان؛ ایجاد هماهنگی یا وضع قاعده تقنینی؟

فیلم| برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور دکتر ره‌پیک

‌نمی‌توانیم بگوییم چند نفر تایید صلاحیت می‌شوند/ اینکار خلاف حقوق مردم است

بیانیه شورای نگهبان درباره اظهارنظر‌های صورت گرفته درخصوص مصوبه اخیر این شورا

پربازدید ها

متن کامل اصلاحیه مصوبه شورای نگهبان جهت شفاف‌سازی معیارهای رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبّر+ تصویر مصوبه

مصوبه جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری؛ وضعیت ثبت نام نامزدها ساماندهی شد

اطلاعیه شماره ۳ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس

اطلاعیه شماره ۲ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس

همه باید تلاش کنند در انتخابات آینده مشارکت حداکثری داشته باشیم/ وضعیت اقتصادی و شدت گرفتن کرونا نگران کننده است

نمی‌توانیم شرایط رأی‌آوری نامزدها را در بررسی صلاحيت‌ها لحاظ کنیم/ دعوت از دانشجویان خارج از کشور جهت نظارت بر صندوق‌های شعب خارجی

انتشار ‌گزارش رقابت ایده نگاری بحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری/ گزارش به نهادهای متولی ارسال شد + فایل گزارش

احزاب باید در انتخابات سهمیه روشن داشته باشند/ هیچ نگرانی برای بازنگری قانون اساسی وجود ندارد

ایده‌های برتر پیشنهادی به شورای نگهبان برای افزایش ضریب سلامت مردم در روز انتخابات + جزئیات

دکتر ره‌پیک: انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت بسزایی برخوردار است/دکتر صادقی مقدم: شورای نگهبان و وزارت کشور هماهنگی خوبی برای برگزاری انتخابات پیش‌رو دارند