کد خبر: ۴۱۲
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۸۶ - ۱۱:۵۶- 21 March 2007
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال نو، سال ‪ ۱۳۸۶‬را سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نام‌گذاری کردند و افزودند: آرزو و امید همه ایرانیان استقلال ملی، عزت ملی و رفاه عمومی ملت است.

متن کامل بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب بدین شرح است :
عید نوروز و فرا رسیدن سال نو شمسی را به همه هم‌میهنان عزیزمان تبریک عرض می‌کنم، همچنین به همه ایرانیان در سراسر عالم و در هر جای دنیا زندگی می‌کنند و نیز به همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، بطور خاص تبریک عرض می‌کنم به خانواده‌های معظم شهیدان عزیزمان و به جانبازان و خانواده‌های آنها و به همه ایثارگران و فعالان عرصه حیات ملت ایران .
عید نوروز سر آغاز طراوت طبیعت و جوان شدن جهان است. تازه شدن فضای زندگی طبیعی انسان. و چه نیکوست که همراه با طراوت جهان، جان و دل انسان هم طراوت پیدا کند.
طراوت جان و دل با ذکر خدا، با درخواست کمک از پروردگار، با رویاندن نهال خیرخواهی و نیک خواهی برای همه برادران و خواهرانمان و برای همه بشریت. رسم نوروز در درون خود زیبایی‌های زیادی را دارد.
علاوه بر اینکه در هر نقطه، ایرانیان این لحظه تحویل را با نام خدا و با درخواست تحول اساسی در زندگی خود آغاز می‌کنند، یکی از زیباترین رسمهای موجود در عید نوروز، رسم دید و بازدید و صله ارحام و مستحکم کردن روابط و پیوندهای عاطفی میان افراد جامعه است.
این را اگر مقایسه کنیم با بعضی از جشن‌های ملی ملتهای دیگر که همراه با کارهای غیراخلاقی و به دور از این ارتباطات عاطفی است، آن وقت در می‌یابیم که جشن ملی ما ایرانیان با آغاز سال نو ما علاوه بر تقارن با بهار طبیعت که یک امتیازی است، چه خصوصیات نجیبانه و مهربانانه‌ای در خود دارد.
شادی دلها، لبخند و تبریک و خوش آمدگویی به یکدیگر و پی گرفتن روابط انسانی و نو کردن محیط زندگی، از رسوم بسیار خوب و مطلوبی است که ایرانیان از گذشته تا امروز به آن پایبند بوده‌اند و اینها همه مورد تایید آیین مقدس اسلام و شرع اسلامی است.
نگاهی به سال ‪ ۸۵داریم که منقضی می‌شود و نگاهی به سال ‪ ۸۶که از این لحظات آغاز می‌شود.
سال ‪ ۸۵متبرک بود به نام مبارک پیامبر اعظم (ص) و از آغاز تا انجام آن مشحون از ذکر آن بزرگوار و تلاش برای معرفت بیشتر نسبت به پیامبر گرامی و خصوصیات زندگی آن بزرگوار و حالات و درسها و آموزه‌های آن پیامبر عظیم الشان، البته جا برای معرفت پیامبر بسیار باز هم گسترده است و همه سالهای ما در واقع سال پیامبر اعظم است.
سال ‪ ۸۵مثل همه سالهای دیگر و مثل همه زندگی انسان از حوادث گوناگون، از تلخی‌ها و شیرینی‌ها، از شادی‌ها و غم‌ها آکنده بود. همه زندگی هم اینجور است. اما در یک نگاه جمع بندی شده من می‌توانم با اطمینان این را به ملت عزیزمان عرض کنم که در سال ‪ ۸۵موفقیت‌های ملت ایران بیش از تلخی‌ها و ناکامی‌ها بود، پیشرفتهای ما بیش از توقف‌ها و سکونهای ما بود. شادیهای حوادث بیش از تلخی‌ها بود. در عرصه داخلی تلاشهای متراکم برای پیشرفت کشور در همه جا دیده شد. تصمیم‌های بجا و خوب از سوی مسوولان و تحرک عمومی در این زمینه‌ها تحرک مطلوبی بود در سخنرانی انشاالله در این زمینه توضیحات بیشتری را عرض خواهم کرد به ملت عزیز.
در عرصه بین‌المللی و سیاسی جهانی هم پیشرفت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های چشمگیری بود ملت ما و کشور ما به برکت نظام جمهوری اسلامی در دنیا سرافراز شد، ابهت ملی ما و نگاه مهربانانه مردم ما نسبت به ملتهای جهان و ملتهای مسلمان در همه حوادث آشکار شد، عزم راسخ ملی ما در زمینه‌های علمی در تحرک اقتصادی برای دیگران تا حدود بسیاری روشن شد و ما در مسایل داخلی و مسایل خارجی بحمدالله پیشرفت‌های زیادی داشتیم.
در سال ‪ ۸۶ادامه حرکت ملی ما باید یک ادامه متناسب با نیازهای ملت ما باشد. این یک حقیقتی است که ملت ایران بر اثر تسلط قدرت‌های طاغوتی و قدرتهای فاسد و دولتهای وابسته یا بی‌کفایت در طول دهها سال شاید نزدیک به ‪ ۲۰۰سال ملت ما دچار عقب ماندگی‌های زیادی در عرصه‌های گوناگون بوده ‌است.
امروز که ملت ایران به برکت اسلام و نظام جمهوری اسلامی به خودآگاهی و اعتماد به نفس دست یافته است، باید ما این فاصله‌های طولانی را با سرعت طی کنیم،
ما فاصله‌های بسیار زیادی با آنچه که شان ایران سربلند و پر افتخار است داریم،این فاصله‌ها جز با همت بلند، جز با امید بی‌پایان و جز با تلاش همه جانبه ملی میسر نخواهد شد.
ملت ما هدف روشنی دارد، هدف بزرگ ملی ما استقلال ملی عزت ملی و رفاه عمومی ملت است، همه اینها به برکت اسلام و ایمان اسلامی تحقق یافتنی است،ما این را تجربه کردیم دریافتیم ملت ما ظرفیت بسیار زیادی برای‌ پیمودن راههای دشوار به‌سوی آینده‌های محبوب و مطلوب دارد.
ظرفیت ملی ما اگر بطور کامل و همه جانبه مورد استفاده قرار بگیرد بدون تردید ملت ایران خواهد توانست به همه امیدها و آرزوهای خود دست پیدا کند.
تحرک ملت ایران به برکت اسلام آغاز شد و این بیداری و این امید و این اعتماد به نفس روز به روز تا به امروز بیشتر شد و ما هر سالی که نو می شود باید عزم خود را نو کنیم و پا را در میدانهای تازه‌تری بگذاریم.
بدیهی است که یک ملت زنده با چالشها مواجهه است و چالش‌ها لازمه زنده بودن است. هر موجود زنده‌ای باید هزینه زنده‌بودن خود را بپردازد تا بتواند به اهداف خود دست پیدا کند. زنده بودن همراه با چالشها است همراه با مانع هاست، از مانع‌ها باید عبور کرد احیانا همراه با دشمنی‌هاست، برای دشمنی‌ها باید تدبیر و اندیشه راسخ داشت عزم قوی را باید دستمایه این حرکت کرد ملت ایران نیازمند این عزم ملی است که تا امروز هم این عزم را نشان داده است و روز به روز باید پایه‌های این عزم مستحکم‌تر بشود.
با نگاه به حوادث جهانی و مسایل جهانی به روشنی در می‌یابیم که دشمنان ملت ایران درصدد آنند که با ملت ایران از دو وسیله استفاده کنند و دشمنی خود را از دو راه با ملت ایران به تحقق برسانند.
آنچه که امروز در دنیا محسوس است این است که یکی ایجاد تفرقه در میان صفوف ملت، از بین بردن یکپارچگی ملت ایران و از دست ملت ایران این نیروی عظیم وحدت را ربودن و آنها را به اختلافات داخلی سرگرم کردن و دمی ایجاد مشکلات اقتصادی و تلاش برای توقف ملت ایران در زمینه‌های گوناگون سازندگی کشور بود و رفاه عمومی خود.
این دو چیزی است که در نقشه‌های کوتاه مدت و میان مدت دشمنان ما بطور محسوس وجود دارد، اگر خود آنها هم بر زبان نیاورده بودند قابل حدس بود ولی دشمنان ما خودشان هم به هر دو نکته اعتراف کردند.
در سال ‪ ۸۶هم در زمینه تلاش اقتصادی باید همه نیروها، نیروهای ملی، نیروهای معتقد به آرمانهای بلند ملت ایران، مسوولان کشور، جوانان پر نشاط دست بدست هم بدهند و تلاش کنند، میدان برای تلاش اقتصادی گسترده است، بخصوص با ابلاغ سیاستهای اصل ‪ ۴۴قانون اساسی و آنچه که به مسوولان توصیه شد و به آنها تاکید شد و آنها هم عزم خودشان را نسبت به این قضیه ابراز کردند، میدان تلاش اقتصادی برای مردم گشوده است و راهها باز است.
مسوولان باید برای مردم تشریح کنند امکانهایی را که در اختیار مردم وجود دارد و خودشان هم باید تلاش کنند. کشور ما ظرفیت اقتصادی بسیار زیادی دارد و می‌توان برای بنای یک جامعه برخوردار از رفاه تلاش کرد و کار کرد.
مساله دوم، مساله اتحاد عمومی مردم است، دشمنان با تبلیغات خود یا جنگ روانی خود با تلاش‌های موذیانه گوناگون خود سعی می‌کنند بین ملت ایران و صفوف ملت ایران اختلاف بیاندازند،به بهانه قومیت، به بهانه مذهب، به بهانه گرایشهای صنفی وحدت کلمه ملت را از بین ببرند.
علاوه بر این در سطح دنیای اسلام هم یک تلاش وسیع عمیقی از سوی دشمن محسوس است، برای اینکه میان ملت ایران و جوامع گوناگون مسلمان دیگر فاصله بیاندازند، اختلاف مذهبی را بزرگ کنند، جنگ شیعه و سنی در هر نقطه‌ای از دنیا که ممکن باشد بوجود بیاورند و عظمت ملت و ابهت ملت ایران را در میان ملتهای دیگر که روز به روز بحمدالله تا امروز بیشتر شده است، را از بین ببرند.
ملت ما باید هوشیار باشد، تلاش برای سازندگی کشور و عمده‌تر از آن و مهمتر از آن تلاش برای اتحاد کلمه و یکپارچگی ملی و اتحاد امت اسلامی.
عاقلانه، هوشیارانه، خردمندانه و مدبرانه بایستی این اتحاد را حفظ کرد و روز به روز تقویت کرد. من به همین جهت اهمیت می‌دهم به مساله اتحاد کلمه ملت مان، به نظر من امسال سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی است.
یعنی در درون ملت ما اتحاد کلمه همه احاد ملت و قومیت‌های گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملی و در سطح بین‌المللی انسجام میان همه مسلمانان و روابط برادرانه میان آحاد امت اسلامی از مذاهب گوناگون و وحدت کلمه آنها. امروز عظمت اسلام هم وابسته به استقلال ملتها است و به عزم راسخ ملتها است و ملت مسلمان ایران در این راه تاکنون بحمدالله پرچمدار بوده است و پرچمدار هم خواهد بود.
از خداوند متعال برای روح ملکوتی امام بزرگوارمان که این راه را به روی ما گشود، طلب آمرزش و تعالی درجات می‌کنیم و امیدوارم ملت ایران در این راه موفق و موید باشند.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

تهدید حق رای هموطنان‌مان در برخی کشورها یک رسوایی بزرگ بود

ماموریت آیت‌الله جنتی به جوان‌ترین عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگردی در دزفول

پیام تبریک و تشکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مردم شریف ایران

جمهوریت و مردم سالاری پایه اصلی اداره کشور است

پیروز واقعی میدان انتخابات ملت قدرشناس و بصیر کشورمان هستند

پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است/ هیچ چیز نتوانست بر عزم مردم فائق آید

معدود مخالفان جمهوریت قصد ممانعت از اعمال حق رای داشتند/ رای هزاران ایرانی مقیم خارج، پاسخ محکمی به مخالفان بود

مسئولین شعب مکلف به اخذ رای از تمام مراجعه کننده‌ها شدند

اطلاعیه شماره ۱۳ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

شما را به رعایت بی‌طرفی و اخلاق در این ساعات پایانی سفارش می‌کنم

پربازدید ها

اطلاعیه شورای نگهبان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری صادر شد + متن کامل

دکتر کدخدایی:‌ اسامی نامزد‌های احراز صلاحیت شده دیشب به وزارت کشور ارسال شد

فرمایشات رهبری فصل الخطاب است

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به ادعاهای جدید درباره بررسی صلاحیت‌ها

پاسخ دکتر کدخدایی به واکنش‌ها درباره لیست نهایی نامزد‌های انتخابات

دکتر کدخدایی:‌ هفت نفر از داوطلبان ریاست جمهوری احراز صلاحیت شدند

نتیجه نهایی بررسی صلاحیت‌ها فردا به وزارت کشور ارسال می‌شود

شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت‌ها به جمع بندی نهایی نرسید/ از مهلت ۵ روزه دوم استفاده می‌کنیم/ جلسه بعدی صبح شنبه هفته آینده برگزار می‌شود

در این دوره برای احراز صلاحیت‌ها دقت بیشتری شده/ اخبار منتشره درباره نتیجه بررسی صلاحیت‌ها، صحت ندارد/ تبلیغات پیش از اعلام نهایی شورای نگهبان، تخلف است

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز عروج ملکوتی امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲