کد خبر: ۴۰۹۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۸- 06 August 2015
آیت‌الله یزدی:

شورای نگهبان باید از روند برگزاری انتخابات الکترونیکی اطمینان کامل داشته باشد

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اقدامات وزارت کشور برای برگزاری الکترونیکی انتخابات اظهار داشت: وزارت کشور به‌دنبال این است که انتخابات را به‌صورت الکترونیکی انجام دهد و در این میان طبیعتا نظارت قانونی که بر عهده شورای نگهبان است باید به این روند اطمینان کامل داشته باشد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری عصر روز گذشته در آغاز جلسه هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در سخنانی، گفت: درباره اوضاع داخلی کشور باید بگویم که در درجه اول از تیم مذاکره کننده تقدیر، تجلیل و احترام می‌شود. انصافاً زحمت کشیدند و وقت گذاشتند، شاید طولانی‌ترین مذاکرات دیپلماتیک فقط همین مذاکره بوده که معمولاً جلسات 5 یا 6 ساعته داشتند و واقعاً با زحمت فراوان این کار انجام شده است و به یک سری مطالب و توافقاتی رسیده‌اند.
وی افزود: خوشبختانه درطول ایام مذاکره و با این همه طولانی شدن که حدود 12 سال طول کشید، مقام معظم رهبری مکرراً راهنمایی‌هایی فرمودند و خط قرمز‌های حساس را مورد اشاره قرار دادند که این تیم محترم مراقب باشند و به هر حال تعهداتی که برای جمهوری اسلامی ایران داده می‌شود و ایران می‌خواهد آنها را به‌عهده بگیرد، مراقب باشد به این خطوط قرمز منتهی نشود که همه مردم ما در جریان هستند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه به بازرسی‌ها از شخصیت‌های علمی و تأسیسات هسته‌ای ایران از سوی آژانس اشاره کرد و گفت: همه مردم ما در جریان این موضوعات هستند. از جمله اینکه باید مسائل نظامی و شخصیت‌های علمی و بررسی و بازرسی و اینکه اطلاعاتی در ارتباط با این مسائل مطرح شود، ممنوع تلقی شود که حتی در دو سه جا بعد از مذاکرات نیز این مسئله گفته شده و نظر مقام معظم رهبری این بوده و نه تنها مقام معظم رهبری، معمولاً نخبگان و رؤسای کشور نیز این نکته را مطرح کردند که حتی در صحبت‌های رئیس جمهور نیز این مطلب بوده است و فعلاً هم مسیر قانونی آن دارد طی می‌شود.
آیت‌الله یزدی به بحث حقوقی این توافق اشاره کرد و افزود: مجلس شورای اسلامی به‌عنوان تفاهم و تعهدات می‌بایست رسیدگی کند، البته با اینکه امضایی در کار نیست اما مفهوم قانون اساسی آن طور که در شورای نگهبان صحبت شده، شامل این قبیل تعهدات می‌شود و هر چیزی که تعهدآور باشد، عنوان تفاهم صدق می‌کند و مجلس این حق را دارد که باید به آن رسیدگی کند.
وی اضافه کرد: شورای عالی امنیت ملی نیز باید رسیدگی کند و مصوبات این شورا نیز به تصویب مقام معظم رهبری می‌رسد که پس از تصویب ایشان رسمیت و قابلیت اجرا دارد. فعلاً این نتیجه مذاکرات در داخل کشور ما در دست بررسی است، و اظهار نظر در ضعف و کمال آن شاید جایی نداشته باشد. البته دیده و شنیده می‌شود که نویسندگان، گویندگان و نخبگان اظهارنظرهای موافق و مخالفی دارند. اما بنده تصور می‌کنم که قبل از اینکه مسیر قانونی آن طی شود مناسب نیست که ما یک اظهارنظر قطعی در موافقت یا مخالفت آن داشته باشیم.
رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه سوژه‌هایی هم در طرف مخالف است و هم امتیازاتی در طرف موافق در این مذاکرات وجود دارد، گفت: در مقابل هم سفارشات اکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جامعه را تقسیم نکنید و دسته بندی به وجود نیاید و اختلاف نظر رسمی در جامعه پیش نیاید باید مورد توجه قرار گیرد تا وقتی که این مسیر پیموده شود.
آیت‌الله یزدی ادامه داد: امیدواریم که این مسیر به‌طور کامل پیموده شود، اما در خارج کشور اختلافاتی که دارند و به‌خصوص آمریکا و آقای اوباما و کنگره، ربطی به ما ندارد، اما هردو‌شان مراقب منافع خودشان هستند و ما نمی‌توانیم روی آن الآن به هیچ نحوی حساب بکنیم، چون منافعی برای خودشان است که امیدواریم آنچه خیر و صلاح نظام جمهوری اسلامی ایران است، پیش بیاید.
وی در همین زمینه تصریح کرد: فعلاً آنچه بنده به ذهنم می‌رسد که باید عرض کنم همین است که به سفارشات مقام معظم رهبری توجه بیشتری شود، وحدت جامعه را حفظ کنیم و مراقب مجلس و شورای امنیت ملی هم باشیم که در مسیر رسیدگی به‌گونه‌ای رسیدگی کنند که جامعه التهاب پیدا نکند. به هر حال تعهداتی که از طرف جمهوری اسلامی ایران است و با تعهداتی که از طرف آنها است باید ببینیم که در عمل به کجا خواهد رسید.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنانش به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه گفته بود: "ما در مذاکرات هسته‌ای سه گل زده‌ایم و دو گل خورده‌‌ایم" گفت: بنده نمی‌خواهم این بحث را زیاد باز کنم، اما می‌توانم راجع به مثالی که رئیس جمهور محترم زده‌اند، یک توضیح مختصری بدهم که بازی‌های فوتبال معمولاً آن کسی که بیشتر گل زده است برنده حساب می‌شود، ولو اینکه چند گل هم خورده باشد، اما وقتی چند گل بیشتر زده باشد برنده است. اما بازی‌های سیاسی با بازی‌های فوتبال یک تفاوت جوهری دارد و آن این است که در بازی‌های فوتبال اثر گلهایی که زده‌اند از بین می‌رود اما در بازی‌های سیاسی اثر گلهایی که خورده شده به‌راحتی از بین نمی‌رود و خواهد ماند و ما امیدواریم که در محاسبه‌ای که مسئولان مجلس و شورای امنیت ملی رسیدگی می‌کنند درباره برنده بودن یا بازنده بودن و اینکه چند گل خورده‌اند و چند گل زده‌اند و تعهداتی که داده‌اند و گرفته‌اند، ان‌شاءالله مجموعاً به‌نفع جمهوری اسلامی و صلاح جمهوری اسلامی رعایت شده باشد.
آیت‌الله یزدی با تأکید بر "درحال حاضر یک احساس آرامشی در جامعه ما به‌خصوص در مسائل اقتصادی احساس می‌شود" گفت: آمدن گروه‌های مختلف از کشورهای گوناگون، از اروپا و غیر اروپا و شخصیت‌های اصلی و یا شخصیت‌های اقتصادی‌شان که در تهران رفت و آمد دارند ان‌شاءالله با اقتصاد مقاومتی سازگار باشد و دستگاه‌های تولیدی کشور ما هم مطابق سفارش مقام معظم رهبری بیشتر حمایت شوند نه اینکه دیگران بیایند و همین نیمه‌جانی که دستگاه‌های تولیدی کشور در حال حاضر دارند، خدای ناکرده آسیب ببیند.
وی با بیان اینکه در شرایط امروز می‌بایست کلیه مولدینی که در کشور هستند، چه واحدهای تولیدی غذا، لباس و یا وسایل زندگی، وسایل خانه و تجهیزات خانوار مورد حمایت قرار گیرند، گفت: کلیه دستگاه‌هایی که در کشور ما مولد هستند قبل از آمدن دولت فعلی، وضعیت مناسبی نداشتند که امیدوار هستیم که در این شرایط فعلی وضعیت مناسب‌تری پیدا کنند، یا به‌عبارت دیگر آن طور که می‌شود شاید تفسیر کرد، اگر برخی از پول‌های ما هم آزاد شده و به کشور برمی‌گردد، به‌شکل کالاهای بی‌ارزش و یا کالاهایی که در کشور ما تولید می‌شود، برنگردد، بلکه به‌شکل حمایت از دستگاه‌های تولیدکننده کشور برگردد که بتوانیم ان‌شاءالله این آرامشی که الآن احساس می‌شود، رو به رشد باشد و ان‌شاءالله وضعیت اقتصادی مردم نیز دارای وضعیت خوبی باشد.
رئیس مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به نزدیک بودن انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی افزود: این دو انتخابات در حال طی مراحل قانونی خود هستند.
وی با اشاره به اقدامات وزارت کشور برای برگزاری الکترونیکی انتخابات اظهار داشت: وزارت کشور به دنبال انتخابات الکترونیکی هستند و در این میان طبیعتا نظارت قانونی که بر عهده شورای نگهبان است باید به این روند اطمینان کامل داشته باشند که البته مذاکراتی در این زمینه وجود دارد که جای هیچ بگو مگویی باقی نماند.
آیت‌الله یزدی در پایان خاطرنشان کرد: اجلاسیه بعدی مجلس خبرگان رهبری دهم شهریور ماه در تهران برگزار خواهد شد و ان شاء الله آخرین اجلاس دوره چهارم مجلس خبرگان نیز در اسفندماه سال جاری با حضور نمایندگان محترم خبرگان برگزار می شود.
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آتشفشان قهر ملت‌ها و محور مقاومت صهیونیست‌ها را در شعله‌های آتش خواهد سوزاند / آفرین بر سپاه قهرمان ما

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

ایران خویشتنداری لازم را در برابر جنایت رژیم صهیونیستی داشته است

خون پاک شهدای حادثه تروریستی دمشق، مبدأ تحولات بزرگی می شود

تحقق مشارکت مردم در اقتصاد، وظیفه مسؤولین است

رژیم صهیونیستی تا زمانی که پاسخ محکمی دریافت نکند، دست از جنایت‌ برنمی‌دارد

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد

صهیونیسم جهانی از صحنه روزگار محو خواهد شد

ما از مردم غزه تا نابودی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنیم

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران

اعلام صحت انتخابات در ۸۱ حوزه انتخابیه دیگر توسط سخنگوی شورای نگهبان/ تعداد حوزه‌های تاییدشده به ۱۳۳ رسید

لایحه کولبری تایید شد و مدت زمان سربازی کاهش یافت/ انتخابات الکترونیک در مرحله دوم برگزار می‌شود

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان/ سخنگوی شورای نگهبان: وضعیت سایر حوزه‌ها در روز‌های آینده اعلام می‌شود

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی کارکنان دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

صحت انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شد/ اعلام صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵۶ حوزه دیگر + اسامی

صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه تایید شد/ مرحله دوم ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود

۴۵ مصوبه مجلس در سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان بررسی شد/ مانند همه دوره‌ها گزارش‌ها و شکایات داشتیم، اما انتخابات در سلامت کامل برگزار شد