کد خبر: ۳۸۰۴
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۰- 20 September 2014
آیت‌الله جنتی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:
خطیب جمعه تهران خطاب به نمازگزاران گفت: ما باید بیدار باشیم. از فتنه باید درس بگیریم زیرا مسئله، مسئله براندازی بود.
به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در خطبه اول نمازجمعه تهران، یکی از عواقب اعمال بد و گناهان را تسلط شیطان بر انسان دانست.
جنتی اعمال خیر را تضمین‌کننده سعادت انسان در دنیا و آخرت دانست و گفت: کارهای بد انسان از ابتدا با وسوسه شیطان است و هر چه این وسوسه بیشتر شود تسلط شیطان بر انسان بیشتر می شود به نحوی که شیطان فرماندهی نیروهای انسان را برعهده می‌گیرد.
خطیب جمعه تهران با تبیین ماجرای هبوط حضرت آدم (ع) با وسوسه شیطان افزود: خداوند فرموده است بدانید که شیطان دشمن شماست مراقبش باشید. شیطان بیکار نمی‌نشیند و دست از سر انسان برنمی‌دارد و همواره در خواب و بیداری و سفر و حضر همراه انسان است.
وی اضافه کرد: طبق فرموده خداوند متعال، هر کس از شیطان تبعیت کند جایگاهش جهنم است و هر کسی تبعیت نکند و با او مخالفت کند ترس و اندوهی دامنگیرش نخواهد شد.
آیت الله جنتی گفت: همه انبیای الهی نیز درباره دشمنی شیطان با انسان تذکر داده‌اند که اگر تسلیمش شویم دنیا و آخرت انسان را خراب می کند؛ چه بلاهایی که در تاریخ سر انسان نیاورده است.
خطیب جمعه تهران افزود: شیطان در مال و اولاد انسان شریک می شود به نحوی که بخشی از مال انسان در راه‌های باطل صرف خواهد ‌شد.
دبیر شورای نگهبان ادامه داد: هر چه انسان بیشتر گناه کند تسلط شیطان بیشتر می شود، گاهی انسان در قدم اول یک گناه سبک مرتکب می شود اما خیال می کند چیزی نیست درحالی که شیطان در قدم دوم نیز دست برنمی دارد و آن قدر ادامه می یابد که او را به جهنم می برد به این علت، اهل حق از ابتدا نمی گذارند شیطان در آنان نفوذ کند.
خطیب جمعه تهران اثرگذاری در حافظه انسان و ایجاد اختلاف میان انسان‌ها از طریق بدزبانی و حرف‌های تند و نیشدار را از دیگر کیدهای شیطان دانست و افزود: خدا می‌فرماید ای پیامبر به بندگانم بگو با زبان خوش با یکدیگر صحبت کنید و حرف های تند و نیشدار نزنید زیرا شیطان میان شما دشمنی و اختلاف ایجاد می کند.
وی همچنین در خطبه دوم، ضمن شکرگزاری به درگاه خداوند به مناسبت سلامتی مقام معظم رهبری اظهار داشت: الحمدلله رهبری سلامت خود را باز یافتند و عملی که انجام شد بسیار موفق بود و معظم‌له مدت کوتاهی در بیمارستان بودند و سپس با سلامت و نشاط به منزل بازگشتند.
وی اضافه کرد: از داخل و خارج سیل عواطف و احساسات مردم به سمت ایشان روانه شد و همه احوالپرسی و دعا کردند و این مسئله پیوند بی‌نظیری بین داخل و خارج روی محور رهبری انقلاب بود.
آیت‌الله جنتی همچنین با اشاره به فرا رسیدن هفته دفاع مقدس خاطرنشان کرد: این هفته بسیار مهم است و فرا رسیدن آن را گرامی داشته و به همه رزمندگان تبریک عرض می‌کنیم. حقیقتاً این جنگ 8 ساله دفاع مقدس بود، 8 سال جهاد فی‌سبیل‌الله و خلوص کامل بود و همه آن نیز از امام و رهبری سرچشمه می‌گرفت و بسیجیان با عشق و علاقه به جبهه می‌رفتند.
خطیب موقت نماز جمعه تهران با ذکر این نکته که چنین جهادی در تاریخ اسلام به جز 8 ساله اول بعثت پیامبر (ص) سابقه نداشته است، بیان کرد: این شهادت‌طلبی، ایثارگری و از جان گذشتن فداکاری بود و ذخیره بزرگی برای آینده ما است همینطور که عاشورا ذخیره ما قرار گرفت و خداوند انشاءالله عزت آل محمد (ص) را زیاد کند و این حضرت زینب (س) و حضرت سجاد (ع) بودند که این تاریخ را زنده نگه داشتند.
وی تأکید کرد: ما هم باید دفاع مقدس را با عنوان ذخیره معنوی حفظ کنیم و در همین زمینه هم نیروهای نظامی ما در مورد موزه دفاع مقدس به خوبی عمل می‌کنند.
آیت‌الله جنتی با اشاره به ضرورت معرفی حماسه دفاع مقدس به نسل جوان، گفت: جوانی که با دفاع مقدس آشنا بشود دیگر آلوده نخواهد شد و گناه نمی‌کند؛ به فرهنگ غربی آلوده نخواهد شد و به همین منظور است که باید این سرمایه را حفظ کنیم.
وی اضافه کرد: در این قضیه هم رسانه‌ها باید کار کنند و هم خود رزمندگان باید این خاطرات را ثبت کنند و به صورت هدیه به ما بدهند؛ الحمدلله کارهایی در این زمینه شده که مشتری و طالب هم دارد و برخی از این یادداشت‌ها بیش از 150 مرتبه چاپ شده است.
خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: ما هم اکنون در جهاد اکبریم و باید از خون شهدا پاسداری کنیم. آن جهاد اصغر بود اما حالا دشمن ما را تهدید می‌کند و می‌خواهد عقاید مسلمانان را تخریب کند، دشمن می‌خواهد فحشا و منکرات را اشاعه بدهد تا نیروهای انقلابی رشد نکند.
آیت‌الله جنتی خطاب به نمازگزاران گفت: ما باید بیدار باشیم. از فتنه باید درس بگیریم زیرا مسئله، مسئله براندازی بود. آدم دلش نمی‌آید نفرین کند اما باید نفرین کنیم کسانی را که فتنه را قبول نکردند و با چراغ سبز نشان دادن به فتنه‌گران و خانواده‌های آنان این مسئله را نادیده گرفتند.
خطیب امروز نمازجمعه تهران در ادامه سخنان خود اظهار داشت: مقام معظم رهبری در دیدار خود با هیأت دولت به این نکته اشاره کردند که فتنه، خط قرمز ماست. چند سال از فتنه می‌گذرد و رهبری باز هم قضیه را رها نمی‌کند چرا که قضیه را می‌داند.
وی افزود: می‌دانند که عده‌ای به دنبال این هستند که فتنه را زنده کنند و می‌خواهند ادامه دهند و شکستی را که خورده‌اند جبران کنند و از این رو رهبری گفتند این مسئله خط قرمز است.
خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: هر کسی که قبول نکند فتنه خط قرمز است در بحث ولایت فقیه و قبول داشتن آن از سوی وی و همچنین انقلابی بودن او باید شک کرد باید در خیلی از چیزهای آن شک کرد.
آیت‌الله جنتی گفت: از شاخه‌های این حرکت ضد انقلابی و فتنه، حذف نیروهای انقلابی است. آقا فرمودند به اسم اعتدال نیروهای مومن را کنار نزنید. پس چرا در یک وزارتخانه 74 نفر مهندس را با سطح بالای علمی به اسم بیسواد بیرون می‌کنند؟
وی افزود: چه کسی باید داد بزند، چه کسی باید اعتراض کند. رهبری فرمودند نمایندگان مجلس باید به وظایف خود عمل کنند. آنها هم که باید رأی اعتماد بگیرند، باید تعهد بدهند. تریبون مجلس باید جلوی چنین کارهایی را بگیرد.
خطیب امروز نمازجمعه تهران ادامه داد: اینها همین‌گونه در وزارت علوم و جاهای دیگر بچه‌ها را حذف می‌کنند اگر اینها بروند چه کسانی می‌آیند. همانهایی که با فتنه آشنا هستند. فتنه‌دوست هستند.
آیت‌الله جنتی گفت: مقام معظم رهبری امسال را سال فرهنگ و اقتصاد نامیدند. باید به فرهنگ پرداخت و این فرهنگ است که همه چیز را درست می‌کند. اصلاح باید از فرهنگ شروع شود نقطه شروع اینجاست. اگر بخواهیم انقلاب اسلامی فرهنگی را شروع کنیم باید ابتدا از باطن خودتان باشد. باید چشم‌های بینای شما نگران باشد که از کجا فرهنگ اسلامی و ارتباطات را تخریب می‌کنند.
وی در ادامه با اشاره به مسئله داعش و تشکیل ائتلاف غرب علیه آن گفت: آمریکای لعنتی، دروغگو و حقه باز ائتلافی به نام ائتلاف ضدداعش درست کرده. البته رهبری آبروی آمریکا را برد. خدا لعنتشان کند، داعش را چه کسی مگر تاسیس کرد جز آمریکا و اسرائیل و عربستان که شعبه ای از آمریکا و اسرائیل است و این پولهای کلان را چه کسی به اینها میدهد؟
همچنین دبیر شورای نگهبان، در بخش دیگری از سخنان خود به پیروزی حوثی‌ها در یمن، حرکت آنان را در راستای مقابله با استبداد داخلی این کشور عنوان کرد.
آیت الله جنتی در بخش پایانی سخنان خود به آغاز سال تحصیلی حوزه و دانشگاه اشاره کرد و افزود: حوزه و دانشگاه مسئولیت سنگینی دارند چرا که باید از فرهنگ اسلامی دفاع کرده و نگذارند افراد ناباب در دانشگاهها نفوذ کنند. دانشگاه جای رشد علمی و فناوری است و باشگاه سیاسی سیاستمداران نیست.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

تاکید فقهای معظم شورا بر حضور فعال و موثر جمهوری اسلامی ایران در صحنه‌ها و مجامع بین‌المللی

انتشار شماره بیست و هشتم فصلنامه دانش حقوق عمومی

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به فرزند مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حسینیان

بررسی راهکار‌های رفع ایرادات لایحه تجارت در پژوهشکده شورای نگهبان

گزارش تصویری رونمایی از چهل عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس با حضور دکتر طحان نظیف

چهل عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس رونمایی شد

گزارش تصویری بازدید دکتر کدخدایی از مراحل ساخت مجموعه تلویزیونی "دادستان"

دکتر کدخدایی از مراحل ساخت مجموعه تلویزیونی "دادستان" بازدید کرد

شورای نگهبان در همه امور به دنبال منافع مردم است/ برگزاری انتخابات به‌صورت الکترونیکی باید مشارکت و امنیت را تأمین کند

دکتر کدخدایی درگذشت برادر معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد را تسلیت گفت

پربازدید ها

یادمان| آیت‌الله طاهری خرم آبادی؛ اولین رئیس مجمع فقهی شورای نگهبان

ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به طرح مالیات بر خانه‌های خالی چیست؟

بررسی لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی در پژوهشکده شورای نگهبان

راهبرد شورای نگهبان قانون است/ قانون، افراد را از ثبت‌نام در انتخابات منع نکرده

"لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس" به تایید شورای نگهبان رسید

مشروح مذاکرات شورای نگهبان منتشر شد

جلسه فوق‌العاده شورای نگهبان برای بررسی یک لایحه مهم بورسی برگزار شد+جزئیات و تصاویر

۵ توصیه مهم آیت‌الله یزدی به نمایندگان مجلس

نظریه حکمرانی خوب در دین مبین اسلام و در آموزه‌های شیعی وجود دارد

بررسی راهکارهای رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح «ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور» در مجلس