کد خبر: ۳۶۳۳
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۴- 18 May 2014
دکتر ره پیک:

جمعیت عظیم ناظران، ضامن انتخابات سالم و صیانت از آراء هستند

معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان حضور در جمع ناظران انتخاباتی شهر زاهدان را برای خود مغتنم دانست و گفت: ناظران انتخاباتی وظیفه صیانت از آرای ملت را بر عهده دارند و در واقع در این جلسه که بخشی از ناظران انتخاباتی استان سیستان و بلوچستان در آن حضور دارند، نماد و جلوه ای از مردم سالاری دینی مشاهده می‌شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان دکتر ره پیک، جمهوری اسلامی را متکی بر حضور مردم در صحنه های مختلف دانست و تصریح کرد: نمونه ای از مردمسالاری دینی، در فرآیند برگزاری و نظارت بر انتخابات دیده می‌شود زیرا هیأت های نظارت و ناظران و نیز هیأت های اجرایی، از متن مردم تشکیل می شوند.
وی تصریح کرد: جمعیت عظیمی که در سراسر کشور، به عنوان ناظران انتخاباتی با شورای نگهبان همکاری می کنند، فرصت، گنجینه و منبع عظیمی برای جمهوری اسلامی است که با اتکا به این گنجینه عظیم می توان ادعا کرد که کشور با نظر و آرای مردم و با اعتماد به آحاد ملت اداره می‌گردد.
وی افزود: علیرغم مشکلاتی که وجود دارد، مجموعه عظیم ناظران که از افراد مومن، انقلابی و با انگیزه، تشکیل شده است، ضامن انتخابات سالم و صیانت از آرا در جمهوری اسلامی هستند.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان با اشاره به هجمه‌های سال‌های گذشته علیه شورای نگهبان گفت: کسانی که در سالهای گذشته، بعد از انتخابات مشکلاتی را در کشور ایجاد کردند و ادعاهایی درباره عدم سلامت کل انتخابات مطرح کردند، یا از این مجموعه عظیم مردمی در بخش نظارت بی اطلاع بودند و یا علیرغم اطلاع، با هر انگیزه و غرضی، مقاصد دیگری را در انتخابات دنبال می کردند.
وی تصریح کرد: اما با لطف الهی ادعاهای آنها و محیط نامناسبی که ساختند رفع شد و کشور با قدرت به مسیر خود ادامه داد. در واقع کلید و رمز عبور از آن مشکل، اتکای انتخابات به این مجموعه عظیم نظارتی بود.
دکتر ره‌پیک ادامه داد: این مجموعه عظیم نظارتی، مجازی، فرضی، ادعا و موهوم نیست. یک مجموعه عینی و واقعی در متن مردم است. وقتی مدعیان نتوانستند این مجموعه عظیم را انکار کنند، قدرت و صلابت نظارت، بر مشکلاتی که مدعیان می خواستند ایجاد کنند، فائق آمد.
وی خاطرنشان کرد: مجموعه نظارت برای ما یک نعمت است و بر همه ما لازم است که شکرگزار این نعمت باشیم و شکر این نعمت، استفاده شایسته از این مجموعه است.
وی اضافه کرد: در مقاطع مختلف انقلاب در داخل و خارج از کشور، دشمنان تهدیدها و موانعی برای نقض استقلال و اصول حاکم بر مردم‌سالاری ایجاد کرده‌اند. 8 سال جنگ تحمیلی، موضوع هسته‌ای و حقوق بشر، تحریم‌ها نمونه‌هایی از این تحریم‌ها هستند اما مسیر انقلاب، بدون انقطاع طی شده است.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در مورد مسائل استان سیستان و بلوچستان گفت: اگر کشوری بخواهد استقلال داشته باشد خصوصا بخواهد بر اساس مبانی و معیارهای انسانی و اسلامی مسیر خودش را ادامه دهد، طبیعتاً کسانی که با این مسیر تعارض دارند، علیه کشور درگیری ایجاد می‌کنند؛ علت اصلی مسائل قومی مذهبی و ناامنی در منطقه نیز همین است.
وی ادامه داد: آن چه حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به ما آموخته‌اند این است که اگر ملتی با مقاومت و تدبیر به مسیرش ادامه دهد، می‌تواند بر دشمنانش فائق آید که البته این مسیر سختی‌ها و مشکلاتی دارد که به لطف خداوند و با همت مردم و تدبیر رهبران جمهوری اسلامی این مسیر طی شده است. هر چند در مواردی کشور صدمه هایی دیده اما استقلال خودش را حفظ کرده است.
وی تصریح کرد: حفظ استقلال کشور ناشی از حضور مردم در صحنه و مبنای مردم‌سالاری دینی است و بخش مهمی از مردم‌سالاری دینی از طریق انتخاب مردم در صحنه‌های مختلف اعمال می‌گردد.
دکتر ره‌پیک به اصلاح و بازنگری قانون اساسی در کشورهای مختلف اشاره و بیان کرد: در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورها، قانون اساسی در مواردی اصلاح شده است ولی در قانون اساسی جمهوری اسلامی بعد از بازنگری در اصل آخر آمده است که بعضی از اصول قانون اساسی قابل بازنگری نیست.
وی تصریح کرد: در جمهوری اسلامی، اصولی که مربوط به اداره کشور بر اساس اتکاء به آرای عمومی است، قابل بازنگری نیست؛ یعنی اگر زمانی کسانی بخواهند چنین کاری را انجام دهند، جمهوری اسلامی دیگر جمهوری اسلامی نیست و ماهیتش تغییر می‌کند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان تأکید کرد: ماهیت و ویژگی جمهوری اسلامی این است که به آرای مردمی اتکاء می‌کند اما در چارچوب اسلام و ماهیت آن با کشورهایی که جمهوری ولی سکولارند، متفاوت است. از سوی دیگر با نظراتی که می‌گویند اسلامی باشد ولی مردم نباشند، تفاوت می‌کند و این همان الگوی منحصر به فرد در زمان حاضر است که از طریق نظریه حضرت امام خمینی(ره) و مبتنی بر فقه اسلامی و شیعه ایجاد شده است.
وی به موقعیت استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: نکته خاصی که در این استان مطرح است همکاری مجموعه ناظرین از اقوام، طوائف و مذاهب مختلف با یکدیگر است. این نیز الگویی استثنایی است. آن چه که می‌تواند انتخابات خوب را تضمین کرده و امنیت را برقرار نماید، همین همکاری و هم‌نشینی است.
دکتر ره‌پیک اضافه کرد: وقتی که همه طوائف و مذاهب مختلف، مقاصد و اهداف مشترک داشته باشند، توان این مجموعه مضاعف شده و مجموعه به صورت خودکار امنیت انتخابات را برقرار می‌کند. در زمان جنگ تحمیلی نیز همه گروه‌ها، اقلیت‌های دینی برای دفاع از کشور وارد شدند. ما شهدای بسیاری از اقلیت‌های دینی داریم. ساخت کشور و یک ملت نیز ناشی از همین همگرائی ها است. اختلاف نظر در بخش‌های مختلف وجود دارد اما نقاط مشترک مهم مورد توجه و تأکید قرار می‌گیرد.
وی با تأکید بر نقش مهم رهبری در هدایت جامعه تصریح کرد: همه اعتقاد دارند که رهبری دینی عادل با بینش سیاسی و انقلابی در این فضای پیچیده بین‌المللی می‌تواند مجموعه عظیم کشوری را هدایت نماید. هنگامی که ایشان به عنوان یک نقطه مشترک مورد تأکید و توجه قرار گیرند، دیگر مسائل قومی و طائفه‌ای امری حاشیه‌ای می‌شود و موضوع اصلی؛ رهبر، دین و هدف مشترک و مقاومت در برابر دشمن پایه‌های اتحاد یک مجموعه می‌شوند که ما نمونه آن را در شبکه نظارت استان سیستان و بلوچستان داریم.
وی در مورد نقش انتخابات در مردم‌سالاری دینی گفت: انتخابات بسیار مهم است و واقعا سرنوشت کشور به انتخابات ارتباط دارد. کسانی که از طریق انتخابات‌های مختلف اعم از مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و ریاست جمهوری بر مسند قدرت قرار می‌گیرند کشور را با اختیارات خود به حرکت در می‌آورند.
دکتر ره‌پیک افزود: چه بسا در انتخاباتی مانند مجلس تعدادی از نمایندگان واجد شرایط در طراز جمهوری اسلامی، مسیر کشور را تغییر دهند. اگر چه همه نمایندگان در مجلس فعالیت دارند اما تعدادی از آنها واقعا نقش تأثیرگذاری دارند و در مسائل مختلف موثر هستند. اگر تعداد این نمایندگان انقلابی و متعهد افزایش یابد تأثیرات حضور آنها در مجلس بسیار چشمگیر خواهد بود.
وی تصریح کرد: برعکس اگر خدای ناکرده افراد صاحب قدرت به مسائل کشور بی توجه باشند، اتفاقات ناگواری خواهد افتاد. بنابراین نقش ناظرین در مراحل مختلف برگزاری انتخابات بسیار حائز اهمیت است. البته در برگزاری انتخاباتی خوب همه نقش دارند دستگاه‌های اجرایی و بسیاری از نهادهای اجتماعی نقش مهمی دارند.
وی ادامه داد: جامعة الگو و نمونه، جامعه‌ای است که همه احساس مسئولیت داشته باشند و برای انتخاب از میان گزینه‌های خوب، خیلی خوب و عالی تلاش کنند نه این که خدای ناکرده از بین گزینه بد و بدتر مجبور به انتخاب بد شوند. همه افراد جامعه باید تلاش کنند تا افراد برجسته و صالح در معرض انتخاب قرار بگیرند و انتخابات سالم برگزار شود.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان تأکید کرد: البته شورای نگهبان وظیفه خاص خود را دارد و وظیفه آن این است که مطابق با قانون عمل نماید. آنچه برای تک تک عوامل شورای نگهبان مهم است معیارهاست. ما با خط، جناح و اشخاص کاری نداریم و برای ما اشخاص تفاوتی ندارند. البته ما معصوم نیستیم و ممکن است خطا و اشتباهاتی صورت بگیرد اما باید تلاش کنیم که تابع قانون باشیم.
وی با بیان این که قانون انتخابات با نواقصی مواجه است، افزود: تا زمانی که قانونی در کشور وجود دارد، با وجود نقائص آن، شورای نگهبان نمی‌تواند بر خلاف قانون عمل کند و باید تابع قانون باشد.
دکتر ره‌پیک تأکید کرد: سیاست‌های رهبری در مجموعه کلان کشور برای همه از جمله شورای نگهبان معیار است و باید در این چارچوب فعالیت نماییم. به علاوه شورای نگهبان، امانت‌دار است و باید از این امانت به خوبی حفاظت نماید. اسرار مردم نیز امانتی است که شورای نگهبان در اختیار دارد و باید این امانت را حفظ نماید. ما امین مردم هستیم و نباید اسرار مردم را فاش نماییم.
وی با اشاره به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری بیان داشت: در مورد تأیید صلاحیت‌ها در جامعه مسائلی مطرح شد و ادعا شد که افرادی با حضور در شورای نگهبان در مورد کاندیداها نکاتی را مطرح کردند و نظر اعضای شورای نگهبان را تحت تأثیر قرار دادند. این صحبت‌ها به هیچ وجه صحت ندارد و از شأن شورای نگهبان به دور است و شورای نگهبان کاملا مستقل عمل کرده و خواهد کرد.
وی در مورد نحوه برگزاری انتخابات گفت: هنگام شمارش آراء در روز بعد از انتخابات، نمایندگان کاندیداها که در محل نهاد شورا در کنار سایر عوامل نظارتی حضور داشتند، نحوه شمارش آراء را رصد می‌کردند. آرای رییس جمهور محترم فعلی تا ظهر شنبه حدود 49 درصد کل آراء و در حال افزایش بود. نماینده رییس جمهور منتخب، شاهد بودند که قرار بود اگر آرای ایشان به 50 درصد نرسد انتخابات به مرحله دوم کشیده شود اما با گذشتن آرای ایشان از 50 درصد کل آراء، نتیجه انتخابات در مرحله اول مشخص شد. صرف نظر از نتیجه، شورای نگهبان فقط وظیفه قانونی خود را مانند انتخابات قبلی انجام داد.
معاون اجرایی و امور انتخابات در مورد هجمه‌ها علیه شورای نگهبان بیان داشت: همیشه هجمه‌هایی علیه شورای نگهبان وجود داشته و اکنون نیز این موارد ادامه داد. اما هیچ کدام از این موارد در عملکرد شورای نگهبان تأثیری نخواهد داشت و شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود که برگزاری انتخابات سالم و صیانت از آرای مردم است، عمل می‌کند.
وی در پایان سخنان خود از خداوند متعال توفیق همگان در انجام وظایف خود را آن گونه که شایسته است، خواستار شد و اظهار نمود: برای انجام این وظایف هم از او استمداد می‌طلبیم. اگر ما انگیزه، نیت و هدف پاک داشته باشیم، وعده خداوند آن است که او کمک خواهد کرد و از او می‌خواهیم که انگیزه و نیت پاک را خودش به ما اعطاء بفرماید.
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

۲ تصویر از ۲ عضو باسابقه شورای نگهبان در حاشیه مراسم تنفیذ حکم دومین رئیس‌جمهور

آغاز انتشار ویژه‌نامه «آینه اعتماد ۲» به‌مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان

مردم با حضور پای صندوق رای توطئه دشمن را خنثی کردند

برگزاری نشست علمی «هوش مصنوعی و انتخابات» در پژوهشکده شورای نگهبان

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند