کد خبر: ۳۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۹- 26 December 2013
حضرت آیت‌ا... مدرسی یزدی:

تا فتنه گران عملا توبه نکنند، معلوم است که قصد دارند فتنه را ادامه دهند

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: فتنه گران، مثل آفتاب می دانستند که تقلب دروغ است. بنابراین تا عملاً توبه نکنند معلوم است که قصد دارند فتنه را ادامه دهند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، حضرت آیت‌ا... سید محمدرضا مدرسی یزدی طی سخنانی در همایش ناظران انتخاباتی استان کرمان ضمن تقدیر از زحمات ناظران در حفظ امانت آرای ملت گفت: به همان اندازه که شورای نگهبان حفظ کننده اساس نظام در بُعد اسلامیت و جمهوریت می‌باشد، شما هم در این زمینه نقش دارید و بازوان توانا و چشمان بینای شورای نگهبان هستید.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: از اساس، انقلاب اسلامی با این انگیزه پدید آمد که ملت می خواست اسلام در جامعه ما حاکم باشد. زیرا اگر اسلام بر جامعه حاکم شد ما همه چیز خواهیم داشت و اگر اسلام برکشور حاکم نباشد هر چه هم داشته باشیم، دچار نقص و کمبود هستیم.
وی تصریح کرد: اسلام هم در اقامه حکومت اسلامی بر مردم مسلمان متکی است. زیرا تا مردم و توده‌های عظیم ملت به صحنه نیایند و علما و نواب امام زمان (عج) را یاری نکنند، حکومت اسلامی توفیق وسیعی ندارد. تا مردم، ولی فقیه را یاری نکنند نمی‌شود کار مثبتی که دارای اثر ملموس و مهمی باشد، انجام داد.
استاد درس خارج حوزه علمیه قم یادآور شد: بنابراین انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی، وابسته به «اسلام» و وابسته به «مردم دلباخته اسلام» است.
وی افزود: پس هم باید اسلام را فرا گرفت و هم مردم باید کمک کنند تا احکام اسلامی در جامعه پیاده شود و وقتی چنین اتفاقی رخ داد، تمام خیرات و برکات به ملت روی خواهد آورد.
عضو فقهای شورای نگهبان در ادامه با تشریح جایگاه این نهاد در حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام اسلامی گفت: شورای نگهبان اساسی‌ترین و منحصر به فردترین نقش را در زمینه اجرای احکام اسلامی در نظام و نیز حفظ جمهوریت نظام دارد.
وی افزود: قوانین را مجلس شورای اسلامی، تصویب می‌کند؛ اعم از قوانینی که به صورت لایحه از سوی دولت ارائه شود و یا قوانینی که به صورت طرح از سوی نمایندگان ارائه شود. در نهایت باید قانون، مصوب مجلس شورای اسلامی باشد.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی گفت: اما تضمین اسلامی بودن قوانین و اینکه یک مصوبه مجلس، از نظر احکام اسلامی دارای اشکال و ابهامی نباشد، با شورای نگهبان است. این نهاد که متصدی تشخیص انطباق قوانین با اسلام و قانون اساسی است، نهادی منحصر به فرد و زیر سایه رهبری نظام است. به ویژه فقهای شورای نگهبان که مستقیماً منصوب رهبری نظام هستند.
عضو فقهای شورای نگهبان افزود: همچنین حفظ و صیانت از قانون اساسی که یک میثاق ملی است بر عهده شورای نگهبان اعم از اعضای حقوقدان و فقیه است.
وی تصریح کرد: بنابراین آنچه باعث طمأنینه خاطر و آرامش دل مسلمانان می‌شود از حیث اسلامی بودن قوانین و حفظ آرای ملت و حفظ قانون اساسی که میثاق ملی است «شورای نگهبان» است. اتکای نظام به مردم و حفظ جمهوریت نظام و حفظ آرای مردم با شورای نگهبان است و مرجع نهایی در این خصوص شورای نگهبان است.
وی گفت: همچنین تشخیص نهایی صلاحیت‌های افراد چه برای ریاست جمهوری و چه برای مجلس شورای اسلامی و چه مجلس خبرگان رهبری از مسئولیت‌های شورای نگهبان است. علاوه بر آنها نظارت بر فرآیند انتخابات به نحوی که صحیح و درست برگزار شود و نهایتاً بررسی شکایات انتخاباتی و اعلام نظر و کلام آخر درباره صحت برگزاری انتخابات، با شورای نگهبان است. بنابراین مسئولیت و نقش شورای نگهبان، خیلی امر عظیمی است.
وی افزود: به همین دلیل است که می گوییم هم حفظ اسلامیت نظام با شورای نگهبان است و هم جمهوریت نظام. البته مقام معظم رهبری و ولی فقیه بر همه امور اشراف دارند و فرامین ایشان بر اساس حکم شرع و به نص قانون اساسی بر همه اینها مقدم است.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی گفت: پس معلوم می شود به همان اندازه که شورای نگهبان دارای ارزش و اهمیت است، ناظران انتخاباتی و کسانی که در این راستا به شورای نگهبان کمک می‌کنند و بازوان شورای نگهبان و چشمان شورای نگهبان هستند کار آنها هم به همان اندازه با عظمت و دارای ارزش است.
عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به برخی فراز و فرودها در نظام اسلامی گفت: این که در جامعه و در طول زمان‌های متفاوت گاهی نوساناتی در کشور اتفاق بیفتد، چندان مهم نیست. بلکه مهم این است که اساس نظام اسلامی، قانون اساسی و احکام اسلام صیانت شود.
وی افزود: اگر بدنه اصلی نظام حفظ شود، جهت حرکت نظام اسلامی، درست است و حرکت آن به سوی هدف اصلی انقلاب اسلامی است. حالا گاهی این حرکت ممکن است با شتاب باشد و گاهی ممکن است از شتاب حرکت، کاسته شود. اما جهت اصلی نظام، آن قله‌ای است که ما در نظر گرفته‌ایم.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی گفت: رسیدن به قله، ممکن است نوساناتی داشته باشد. حتی گاهی ممکن است پایین آمدن و بالا آمدنی داشته باشد. اما این ها نباید هیچ تأثیری در عزم پولادین انسان‌های وظیفه شناس داشته باشد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به وقایع کربلا و نقش آن در حفظ اسلام گفت: الگو و اسوه ما، ائمه هدی(س)، امام حسین بن علی علیه اسلام و امام سجاد علیه السلام است.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی با گرامیداشت ایام اربعین افزود: این ایام متعلق به امام سجاد (ع) است زیرا ایامی است که هنگام بازگشت امام سجاد(ع) از سفر پر محنت شام است. حضرت پس از زیارت قبور شهدا و قبر مطهر پدر بزرگوارشان در کربلا، در چنین ایامی وارد مدینه شدند.
عضو فقهای شورای نگهبان با تأکید بر اهمیت درس گرفتن از کلمات و حرکات معصومین و اولیای الهی گفت: با درس گرفتن از ائمه هدی(س) می توانیم همیشه روحیه با نشاط برای خدمت به اسلام و رسیدن به هدف را در خود زنده نگهداریم و در هیچ شرایطی احساس ضعف و شکست نکنیم. زیرا مؤمن همیشه پیروز است.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی با اشاره به روایتی درباره پیروزی همیشگی مؤمن، گفت: در روایت داریم که هر اتفاقی رخ دهد برای مؤمن «خیر» است. اگر مؤمن تمام دنیا را مالک شود؛ برای او خیر است. اگر مؤمن را با مقراض، قطعه قطعه کنند؛ باز هم برای او خیر است. این سخن در سطح خرد و در سطح کلان صادق است و در حرکت‌های اجتماعی و اصلاحی هم صادق است.
وی با اشاره به اقدامات حضرت امام زین العابدین(ع) بعد از واقعه کربلا، گفت: زمانی که امام سجاد(ع) به طرف مدینه برگشتند با وجود تحمل آن همه مرارت، سختی، مصیبت و شهادت پدر، برادران و بستگان، حرکت نویی را آغاز کردند.
وی افزود: هر انسان عادی، حتی اگر در میان اقرانش سرآمد باشد، وقتی این همه مصیبت را تحمل کند؛ شهادت پدر ،برادران، نزدیکان و اصحاب را ببیند و بعد هم مصائب سنگین اسارت را تحمل کرده باشد، دیگر طاقت یک حرکت نو را ندارد. اما در این سخت‌ترین شرایط و مشکل‌ترین وضعیت، امام حرکتی نو را آغاز کرد.
وی افزود: وقتی امام سجاد(ع) به نزدیک مدینه می‌رسند به بشیر می‌ فرمایند؛ پدرت، شاعر بود آیا تو هم شعر می‌گویی؟ جواب می‌دهد بله. می‌فرماید: برو، خبر شهادت حسین(ع) و آمدن ما را به اهل مدینه برسان. بشیر پیام امام را دریافت می‌کند و می‌داند امام چه می‌خواهد. لذا با سرودن دو بیت شعر زیبا، مردم مدینه را آگاه می کند و بر احساسات آنها اثر می‌گذارد و آنها را بسیج می‌کند. یعنی، در شرایط سختی که عمال بنی امیه بر مدینه حاکمند و هیچ کس جرأت نفس کشیدن ندارد، حضرت دوباره حرکتی از نوعی دیگر آغاز می‌کند.
وی تصریح کرد: حضرت، در خارج مدینه توقف کردند و خیمه‌ای را بنا نمودند و دستگاهی درست کردند تا مردم برای عرض تسلیت، به سوی حضرت حرکت کنند. حضرت، بر فراز یک کرسی مستقر می شود و مردم برای عرض ارادت به خدمت می رسند و یک مانوری در مقابل بنی امیه برپا می شود. البته مانوری است که عمال بنی امیه، نمی توانند برای جلوگیری از آن بهانه بگیرند؛ مانور، برای مراسم تسلیت است. پدر و برادران حضرت به شهادت رسیده‌اند، حضرت خودشان، گرفتاری‌ها کشیده اند و مردم مسلمان گروه گروه برای عرض تسلیت آمده‌اند. در این میان کسی به نام «ابراهیم طلحه» که کینه‌ای نسبت به اهل بیت داشت برای ابراز تسلیت خود را نزدیک امام رساند. اما به جای تسلیت، زخم زبان زد و گفت: در این جنگ چه کسی غالب شد؟ امام سجاد(ع) جواب کوبنده‌ای داد که تا پایان تاریخ این جواب زنده است و در هر حال برای مؤمن قابل استفاده است. فرمودند: وقتی که هنگام اذان ظهر و مغرب فرا رسید؛ اذان و اقامه بگو، آن وقت می‌فهمی که غالب چه کسی است.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی با اشاره به ناکامی بنی امیه در انهدام اسلام، یادآور شد: هدف امام حسین(ع) این بود که اسلام زنده بماند و هدف دشمن این بود که اسلام نابود بشود. ابوسفیان صریحاً گفته بود؛ وقتی خلافت به دستتان رسید مثل توپ بازی با خلافت رفتار کنید و آن را به هم پاس بدهید و مبادا راه دیگری بروید. فرزند او در جای دیگری گفته بود؛ من از پای نمی‌نشینم تا نام پیامبر اسلام(ص) را دفن کنم. هدف دشمن، دفن نام پیامبر بود و هدف امام حسین(ع) احیای اسلام و ابقای اسلام و رسوا کردن نفاق و کفر بود. امام سجاد(ع) در آن شرایط سخت، با اشاره به اذکار اذان، می‌فرماید؛ ما غالب هستیم.
عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به مسئولیت ناظران انتخاباتی، تصریح کرد: هدف شما هم حفظ اسلام و نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه است و حفظ حضور مردم در صحنه‌های مختلف اجتماعی است و بحمدلله از اول انقلاب تا به حال در این هدف موفق بوده‌اید.
وی گفت: البته نظام اسلامی، نشیب و فرازهایی داشته است. ولی غالب و پیروز شما بودید زیرا توانستید اسلام را حفظ کنید. خوشا به حال شما که با اخلاص برای احیای اسلام و احیای مکتب اهل بیت و ولی فقیه آماده بوده‌اید. همه ما از شما متشکریم ولی بدانید حتی اگر ما هم از شما تشکر نکنیم، خداوند از شما تشکر می‌کند.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی با تأکید بر حفظ اخلاص در انجام امور و اتکای به خداوند متعال، افزود: اما بدانید که اگر بالاترین درجه اخلاص را داشته باشیم باز هم در معرض خطر هستیم. باید اخلاص را تا آخر حفظ کرد. در این جمهوری اسلامی خیلی ها خدمت کردند اما به نقطه پایان نرسیدند و قبل از رسیدن به قله سقوط کردند. ای کاش فقط سقوط می‌کردند، بلایی بر سر مردم مسلمان شدند. آنان با این سقوط، چه ضایعات و مشکلاتی را برای نظام اسلامی فراهم کردند. البته به لطف خدا، جمهوری اسلامی با وجود دادن هزینه، از این مشکلات سربلند بیرون آمد.
عضو فقهای شورای نگهبان با ابراز تأسف از سقوط برخی افراد با سابقه گفت: کسانی که انسان توقع داشت خدمتگزار جمهوری اسلامی و بازوان ولایت فقیه و در خدمت قانون اساسی باشند؛ یکدفعه در مقابل قانون اساسی، رهبری و شورای نگهبان به ناحق و حتی بدون یک شبهه قابل اعتنا ایستادند.
وی با اشاره به فتنه انگیزی برخی افراد در سال 88 گفت: آنها هیچ بهانه ای برای قانون شکنی و مخالفت با شورای نگهبان و رأی مردم نداشتند. البته هر کسی برای خودش یک بهانه درست می‌کند و گاهی با تکرار این بهانه خودش هم باور می‌کند که بهانه مهمی دارد. ولی باید بداند منشأ این اشتباه، خودش است.
عضو فقهای شورای نگهبان گفت: در فتنه 88 ملاقاتی با یکی از مراجع عظام داشتیم. گفتم؛ اگر شما یک ذره هم درباره مسائل انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، ابهام دارید بفرمایید. انسان اگر اندکی با روند برگزاری انتخابات آشنائی داشته باشد متوجه خواهد شد که اگر کسی واقعاً هم بخواهد در این سطحی که اینها مدعی هستند، در انتخابات تقلّب کند، امکان ندارد بتواند منویات خود را عملی کند. بعد برای ایشان مباحث انتخاباتی را توضیح دادم.  که ایشان فرمودند؛ چرا اینها را برای مردم بیان نمی‌کنید؟
حضرت آیت الله مدرسی یزدی تصریح کرد: سیستم نظارتی و اجرایی ما به حول و قوه الهی با صداقت و اخلاصی که مسئولین ما داشتند و با درایت و فهم و تیزبینی که نویسندگان قانون اساسی و تصویب کنندگان قانون انتخابات داشتند چنان تنظیم شده و مسئولیت‌ها روشن شده که تقلب در نظام اسلامی و سیستم انتخاباتی امکان ندارد.
وی افزود: البته موارد خاصی، به نحو جزئی ممکن است در جایی پیش بیاید و کسی تخلفی کند. اما این تخلف جزئی، چیز دیگری است. اینکه این موارد جزئی، بتواند سرنوشت یک انتخابات آن هم مثل انتخابات ریاست جمهوری را تغییر دهد، چنین چیزی شدنی نیست.
وی گفت: عدم امکان تقلب در انتخابات ریاست جمهوری را هر انسان عاقلی که به فرآیند انتخابات، اندکی تأمل کند می‌فهمد. اینها را تمام افراد دست‌اندرکار و درگیر انتخابات، می‌دانند. عده‌ای که خودشان مدتی مجری انتخابات ریاست جمهوری بوده و حتی برخی از آنها نقش نظارتی در انتخابات داشته‌اند، مثل آفتاب می‌دانستند که دارند دروغ می‌گویند. با این وجود بازهم در مقابل نظام اسلامی ایستادند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به تاریخ اسلام، شواهدی از تقابل افراد با سابقه و خوشنام در برابر حق را ذکر کرد و افزود: زبیر هم جزو کسانی بود که بعد از قضیه سقیفه از امام علی (ع) و اهل بیت(س) دفاع کرد و حتی برای دفاع از حضرت، شمشیر به دست گرفت. من یاد ندارم که در تاریخ کسی بعد از سقیفه برای دفاع از ولایت امیر مومنان(ع) شمشیر به دست دفاع کرده باشد.
وی تصریح کرد: از امام صادق (ع) روایت است که زبیر، در پرتو اسلام و نور ایمان حرکت کرد تا جایی که آن پسر پلیدش به دنیا آمد و بزرگ شد. پس از آن، عبدا... بن زبیر کاری کرد که زبیری که با شمشیرش بسیاری از غم‌ها را از چهره رسول خدا (ص) زدوده بود، در مقابل امیرالمؤمنین(ع) که نفس پیامبر(ص) بود، قرار بگیرد.
وی تقابل افراد با شورای نگهبان را به دلیل نقش این نهاد در دفاع از اسلام و نظام اسلامی دانست و گفت: به دلیل اهمیتی که شورای نگهبان دارد، این نهاد همیشه مورد آماج حملات مخالفین نظام قرار می‌گیرد.
عضو فقهای شورای نگهبان با تأکید بر وظیفه مهم شورای نگهبان ادامه داد: کسانی که با اسلام، با ولایت فقیه و با جمهوریت نظام مخالفند شورای نگهبان را هدف قرار می‌دهند چون نمی‌توانند ایستادگی این نهاد را تحمل کنند. زیرا اگر شورای نگهبان محکم و استوار باشد و مسیر خودش را بپیماید، همه نقشه‌های آنها بر باد می‌رود. طبیعی است که آنها هر کاری که بتوانند علیه شورای نگهبان انجام می‌دهند. لذا از داخل، از بیرون، سرویس‌های جاسوسی و عناصر معاند داخل، همه این هدف را دنبال می‌کنند که شورای نگهبان را تضعیف کنند.
وی یادآور شد: شورای نگهبان و تمام وابستگان به این شورا باید آن چنان عمل و تلاش کنند که کمترین بهانه را به دست مخالفین و دشمنان ندهند. البته، دشمن بهانه درست می‌کند و از دشمن جز این انتظاری نیست. اما ما نباید بهانه به دست آنها بدهیم.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی با بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) بر لزوم حفظ آبروی افراد وابسته به شورای نگهبان تأکید کرد و افزود: آبروی شورای نگهبان در گرو آبروی شما و آبروی شما در گروی آبروی شورای نگهبان است. این موقعیت، امانتی است که باید به خوبی حفاظت شود.
در پایان، عضو فقهای شورای نگهبان به پرسش های حاضران پاسخ گفت.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تداوم فتنه 88 تاکنون گفت: از حرکات و رفتار فتنه‌گران معلوم است که قصد آنها برای فتنه انگیزی ادامه دارد. آنان هنوز هم توبه نکرده‌اند. هر وقت، در لفظ و در عمل اعلام کردند که توبه کرده‌اند، معلوم می‌شود که دیگر فتنه انگیزی آنان، ادامه ندارد.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی در پاسخ به سؤال دیگری درباره هدف فتنه گران از تکرار مداوم‌ ادعای تقلب در انتخابات سال 88، گفت: ادعای تقلب از پیراهن عثمان و ادعای خون خواهی عثمان هم زشت تر ‌است! زیرا پیراهن عثمان، پس از آنکه عثمان کشته شد، بهانه خون خواهی قرار گرفت و آن را علم کردند. اما تقلب در انتخابات اصلاً وجود خارجی نداشت.
وی افزود: من در همان سال 88 در جائی سخنرانی کردم و گفتم؛ اگر معاویه توانست مشکلاتی را برای امیر المؤمنین(ع) به بهانه قتل عثمان درست کرد، یک بهانه داشت که مقداری از آن راست و مقداری دروغ بود. بالآخره عثمان کشته شده بود. اما نقش امیرالمؤمنین در قتل او دروغ بود. یعنی وقتی عثمان کشته شد؛ معاویه آن را بهانه کرد. اما قضیه تقلب انتخابات سال 88 از اساس دروغ بود. نه تنها تقلب، دروغ بود بلکه کشته‌هایی که اعلام شد، نیز دروغ بود.
حضرت آیت الله مدرسی یزدی گفت: بنابراین پتانسیلی که در قضیه قتل عثمان برای بهانه جوئی و مخالفت وجود داشت،در قضیه ادعای تقلب در انتخابات 88 وجود نداشت. به همین دلیل ادعای تقلب، فروکش کرد و فتنه گران، خیلی زود نشان دادند که با اساس نظام و اسلام مخالف هستند.
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان: ان‌شاالله خبر سلامتی رئیس‌جمهور، ملت ایران را شادمان کند

همه باید همت کنند تا مشکلات معیشتی حل شود

بازدید دکتر صادقی مقدم از غرفه انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان

افکار عمومی مهم‌ترین ابزار حقوق بشر در قبال مسئله غزه است

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

توصیه آیت‌الله جنتی به منتخبان مجلس دوازدهم؛ اولویت اصلی چاره‌اندیشی برای حل مشکلات کشور باشد

بازدید دکتر مولابیگی از غرفه انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه قم

دکتر طحان‌نظیف به دانشگاه قم رفت و پاسخگوی سوالاتی درباره قانون اساسی شد/ سخنگو: اساتید و دانشجویان حقوقی یاری‌گر شورای نگهبان باشند

پربازدید ها

نظر شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

انتخابات مرحله دوم در ۸ حوزه انتخابیه تمام الکترونیک برگزار می‌شود/ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تایید شده؛ اجرای آن منوط به ابلاغ برنامه هفتم است

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و اساسنامه‌های دولت + جزئیات

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان تایید شد

ششمین دوره مجلس خبرگان اول خرداد با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به کار می‌کند

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره تایید طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها

معلمان به شورای نگهبان آمدند/ دکتر طحان‌نظیف: بسیاری از ناظران انتخاباتی فرهنگیان هستند

شورای نگهبان، آماده دریافت گزارش تخلف احتمالی نامزد‌ها است

"طرح استفساریه ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" در شورای نگهبان تایید شد

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود