کد خبر: ۳۴
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۸۵ - ۰۹:۱۵- 22 June 2006

دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ، در دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام اسلامی با تذکر مسائل اخلاقی و معنوی و تبیین دقیق مسئله شکر در تفکر اسلامی، در سخنانی بسیار مهم به تحلیل اوضاع کشور و تبیین شاخص های اصولگرایی پرداختند و تأکید کردند:...

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ، در دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام اسلامی با تذکر مسائل اخلاقی و معنوی و تبیین دقیق مسئله شکر در تفکر اسلامی، در سخنانی بسیار مهم به تحلیل اوضاع کشور و تبیین شاخص های اصولگرایی پرداختند و تأکید کردند:...

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام اسلامی با تذکر مسائل اخلاقی و معنوی و تبیین دقیق مسئله شکر در تفکر اسلامی، در سخنانی بسیار مهم به تحلیل اوضاع کشور و تبیین شاخص های اصولگرایی پرداختند و تأکید کردند: ملت و مسؤولان ایران با اتحاد و ایمان و «هوشیاری و عقل و علم» مشکلات موجود را حل و قله های رفیع پیشرفت و عزت را یکی پس از دیگری فتح خواهند کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای «خوش بینی و بدبینی افراطی» را باعث گمراه شدن در تحلیل اوضاع کشور دانستند و با اشاره به واقعیات موجود در عرصه های مختلف داخلی و خارجی خاطرنشان کردند: تراکم موفقیتهای بزرگ و پی در پی جزو برجسته ترین نقاط مثبت کشور و نظام است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی وجود روح امید و نشاط در مردم – روی کار بودن دولتی مصمم و پرکار – جایگاه عزتمند جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی، پیشرفتهای علمی – توسعه زیر ساختهای کشور – آرامش سیاسی موجودناکامی دشمن در ایجاد اختلافات مذهبی، قومی و صنفی و هماهنگی و همدلی قوای سه گانه را از دیگر نقاط مثبت کنونی برشمردند و افزودند: در مقابل فهرست طولانی موفقیتها و نقاط مثبت، نیازهای فوری، خلأها و مشکلاتی وجود دارد که باید برای رفع آنها، تدبیر کرد و کار و تلاش مضاعف انجام داد.

ایشان، ایجاد اشتغال، مهار کردن تورم، رسیدگی به مناطق محروم، مبارزه جدی با فساد – تأمین کامل امنیت سرمایه گذاریتثبیت مدبرانه جایگاه بین المللی نظام و پیرایش چهره فرهنگی کشور را جزو نیازهایی دانستند که «دولت و مجلس اصولگرا» و دیگر دستگاهها باید با پافشاری بر اصول، برنامه ریزی صحیح و تلاش بی وقفه، در جهت حل آنها گامهای محکم و پی در پی بردارند.

حضرت آیت الله خامنه ای، اداره ارکان مهم کشور را با مدیریتِ تفکر اصولی اسلام و یا به تعبیر رایج با «اصولگرایی، از نعمتهای بزرگ پروردگار خواندند و افزودند: اصولگرایی نحله یا جریانی در مقابل دیگر جریانهای رایج سیاسی نیست و تقسیم بندی گروهها به اصولگرا و اصلاح طلب و یا اسامی دیگر تقسیم بندی صحیحی نیست چرا که هرکس و هر جریانی که به مبانی انقلاب علاقه مند و پایبند و هر نامی که داشته باشد جزو اصولگرایان است.

رهبر معظم انقلاب با بیان هشت شاخص مهم اصولگرایی، خاطرنشان کردند: مهمترین شاخص اصولگرایی، ایمان و «هویت اسلامی و انقلاب» است.

ایشان در همین زمینه افزودند: دولت و دستگاههای مختلف فرهنگی، باید پایه های ایمانی روشن بینانه و استوار و به دور از «خرافه و سست اندیشی» را در ذهن نسلهای جوان و رو به رشد تقویت کنند و ایمان به «دین، انقلاب، نظام، مردم، استقلال کشور، وحدت ملی و آینده روشن» را در دل و ذهن مردم مستحکم سازند.

حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به آیه قرآنی «جادلهم بالتی هی احسن» بر لزوم استفاده از بهترین روشها در بحث با طرفداران دیدگاههای مختلف، تأکید کردند و افزودند: ایمانی که جزو شاخص های مهم اصولگرایی است به هیچ وجه و با هیچ سخن و اقدامی، آتش تعصبهای فرقه ای را دامن نمی زند.

ایشان در همین بحث افزودند: باید با نوآوری دینی و استخراج روش مند افکار و ایده های جدید از گنجینه منابع اسلامی، هویت اسلامی را به دور از هرگونه خرافه و انحراف، به ملتها و اندیشمندان مسلمان عرضه کرد و با برافراشتن پرچم برادری امت اسلامی و گسترش فضیلتهای اخلاقی، جریان اصولگرایی را درجهان اسلام تقویت نمود.

حضرت آیت الله خامنه ای، با انتقاد شدید از تفکر منحرفی که در افغانستان حضور داشت و در شبکه تروریستی در عراق، فعالیت می کند افزودند: این افراد همه را خارج از اسلام می دانند و چهره ای خشن و اخم آلود از دین اسلام ارایه می کنند. اما اسلام حقیقی که ایران با افکار روشن، نو و بدیع امام (ره) پرچم آن را برافراشته است، کام ملتها را شیرین می سازد وایمان و هویت واقعی اسلامی و انقلابی را به آنان عرضه می کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در تبیین دیگر شاخصه های مهم اصولگرایی به عدالت اشاره کردند و افزودند: رشد اقتصادی باید همپای عدالت پیش برود و تفکری که ابتدا در پی توسعه و رشد اقتصادی و سپس اجرای عدالت است تفکری منطقی نیست.

ایشان کم کردن فاصله طبقاتی – ایجاد فرصتهای برابر – تشویق درستکاری – مهار کردن متجاوزان به ثروتهای ملی – مبارزه واقعی با فساد و ویژه خواری – رواج عدالت در بدنه حاکمیت و عزل و نصبها و توجه به مناطق محروم را از ابعاد عدالت دانستند و خطاب به مسؤولان تأکید کردند: اجرای عدالت نیازمند قاطعیت و کنار گذاشتن تعارفات – ارتباط با مردم – ساده زیستی و مردمی بودنو خودسازی و تهذیب نفس است.

حضرت آیت الله خامنه ای حفظ استقلال همه جانبه کشور را به عنوان یکی دیگر از شاخص های اصولگرایی مطرح کردند و افزودند: هر جریان و تفکری که بدنبال رهایی از اختاپوس تحمیل شده فرهنگ غربی نیست و به استقلال سیاسی – اقتصادی کشور و ملت بی توجه است جزو اصولگرایان محسوب نمی شود.

حضرت آیت الله خامنه ای تقویت خودباوری و اعتماد به نفس در همه زمینه ها را دیگر شاخص اصولگرایی خواندند و افزودند: باید با خودباختگی مزمنی که دهها سال بر این ملت تحمیل شد مبارزه کرد.

ایشان جهاد علمی را نیز جزو مبانی اصولگرایی برشمردند و با ابراز خرسندی از توجه و خواست دانشجویان و جوانان برای ایجاد و تقویت نهضت تولید علم افزودند: این گونه خواسته ها لازم اما ناکافی است و ما باید با حرکت به سمت کارهای بزرگ و روی آوردن به عرصه های جدید بر ثروت علمی بشر بیفزاییم و جوان ایرانی با تکیه بر استعداد و اعتماد به نفس، قادر است این کارهای بزرگ را انجام دهد به شرط آنکه دولت زمینه مساعد را فراهم آورد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تثبیت و تعمیم آزادی و آزاداندیشی را دیگر شاخص اصولگرایی دانستند و افزودند: آزادی از بزرگترین نعمات الهی است که آزاداندیشی از شعبه های اصلی آن است و بدون آزاداندیشی رشد علمی، فکری و فلسفی امکان پذیر نیست.

ایشان با تأکید بر آزادی فکر و نظر افزودند: در حوزه های علمیه، دانشگاهها و محیطهای فرهنگی و مطبوعاتی نباید با کسانی که حرف تازه ای را مطرح می کنند با جنجال برخورد کرد بلکه باید میدان را برای پرورش فکر و اندیشه باز گذاشت.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به لزوم مرزبندی میان آزادی واقعی و تلاشهایی که دشمن تحت عنوان آزادی انجام می دهد خاطرنشان کردند: نباید دست دشمن را برای انتشار گازهای سمی فکری و براندازی خاموش بازگذاشت اما این مسئله ربطی به لزوم آزادی و آزاداندیشی ندارد.

حضرت آیت الله خامنه ای اصلاحات را به مفهوم صحیح آن جزو مبانی اصولگرایی برشمردند و افزودند: اصلاحات اصولگرایانه و اصولگرایی مصلحانه در هم تنیده هستند و با اصلاحات امریکایی واصلاحات رضاخانی که در واقع افسادات هستند و نه اصلاحات، کاملاً متفاوتند.

ایشان قانون اساسی را معیار اصلاحات خواندند و افزودند: اصلاحات باید ضابطه مند و مبتنی بر ارزشها و معیارهای اسلامی و ایرانی باشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تصحیح «روشها، هدفهای مرحله ای و تصمیم گیری ها» را جزو اصلاحات ضروری خواندند و افزودند: اصلاحات حقیقی با ساختارشکنی و مبارزه با "قانون اساسی و اسلام" کاملاً مخالف و متفاوت است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی شکوفایی اقتصادی کشور – و رسیدگی به زندگی مردم را به عنوان هشتمین شاخص مهم اصولگرایی مطرح کردند و افزودند: حمایت از سرمایه گذاری – مقابله با بیکاری – کارآفرینی و تولید – مبارزه جدی با قاچاق و فساد - «ثبات و شفافیت و انسجام مقررات اقتصادی – بازاریابی جهانی، استفاده صحیح از نفت و توجه همزمان به برنامه های راهبردی کشور از جمله مسائلی است که باید مورد توجه جدی قرار داشته باشد.

ایشان ضعفهای درونی و توطئه های بیرونی را منشأ بروز برخی چالشها خواندند و افزودند: نباید کوچکترین تردید کرد که امروز مهمترین چالشهای بیرونی نظام از ضدیت امریکا با ملت ایران سرچشمه می گیرد.

رهبر معظم انقلاب، منطقه خاورمیانه را برای نظام سلطه و دولت امریکا بسیار با اهمیت خواندند و افزودند: در این منطقه بسیار مهم، ملت ایران با برپایی نظام جمهوری اسلامی به مقابله با مبانی ظالمانه امریکا برخاسته و با این کار خود اصطلاحاً لج امریکا را درآورده است.

ایشان با اشاره به ناکامی امریکا در «براندازی سختِ» نظام اسلامی از طریق تحمیل جنگ و تحریم اقتصادی و نیز ناموفق بودن دولت امریکا در «براندازی نرمِ» نظام از طریق تهاجم فرهنگی افزودند: پس از این نیز توطئه های دیگری در راه خواهد بود اما ملت و مسؤولان با «اتحاد، ایمان، عقل، تدبیر و با استفاده از فرصتها و هوشیاری در مقابل دشمن، کشور و نظام را در مقابل همه توطئه ها مصونیت می بخشند و قله های پیشرفت و تعالی را یک به یک فتح خواهند کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار همچنین با اشاره به لزوم توجه مستمر مسؤولان و فعالان عرصه های مختلف به خودسازی و معنویات، شکرگزاری صحیح و عملی نعمتهای بی پایان الهی را از بزرگترین وظایف مردم و بویژه مسؤولان برشمردند.

ایشان خاطرنشان کردند: شناخت نعمات الهی و غفلت نکردن از آنها – نعمت را از خدا دانستن – سپاسگزاری پروردگار و استفاده از نعمات به عنوان نردبان رشد و ترقی و تعالی پایه های اصلی شکراست که موجب ازدیاد برکات پروردگار می شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، عزت و استقلال ملی – شکوفایی استعدادهای جوانان در پرتو خورشید اسلام و انقلاب – امید و اعتماد به نفس ملی – منابع و ذخائر ارزشمند – فرصت خدمتگزاری به مردم و فضای دینی و معنوی موجود در کشور را از جمله نعمتهای بی شماری دانستند که شکر آنها، به فضل الهی باعث استمرار و افزایش برکات پروردگار خواهد شد.

آقای احمدی نژاد رئیس جمهور در این دیدار با یادآوری اصول دولت نهم مبتنی بر عدالت، مهرورزی، خدمتگزاری و تعالی کشور به جهت گیریهای اصلی دولت در مسائل داخلی اشاره کرد و گفت: حفظ و تقویت وحدت و انسجام ملی، تقویت نشاط و امید مردم به ویژه نسل جوان، گسترش عدالت و توزیع عادلانه فرصت ها، تقویت فرهنگ خدمتگزاری در سازمان اداری کشور، دور بودن دستگاههای خدمتگزار از دسته بندیهای سیاسی و مسائل حاشیه ای، کار و تلاش برای تأمین حقوق ملت، صیانت از فضای عمومی کشور وحریم پاکی و دیانت در جامعه، حمایت از فعالیتهای سالم و اصیل فرهنگی و هنری مبتنی بر ارزشهای ملت ایران و تغییر رویکرد نظام آموزشی برای تربیت نیروی انسانی مؤمن، خلاق و کارآمد، مهمترین جهت گیریهای دولت برای ساختن و پیشرفت کشور و سعادت ملت است.

رئیس جمهور با اشاره به تلاشهای دولت برای رفع مشکل بیکاری، ضرورت بسیج همه امکانات کشور را برای حل این معضل خاطرنشان کرد و افزود: ساماندهی منابع بانکی و هدایت آنها به سوی بنگاههای زودبازده در کنار حمایت از بنگاههای بزرگ، کاهش نرخ سود بانکی، حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی، محدود کردن سرمایه گذاری بخش دولتی و فعال کردن همه ظرفیت های عمرانی کشور از جمله اقدامات دولت برای حل مشکل بیکاری است.

آقای احمدی نژاد همچنین ایستادگی بر اصول، و تأکید بر صلح، آرامش و گفتگوی مبتنی بر توحید، عدالت و حفظ کرامت انسانی و دفاع از حقوق ملت را محورهای اصلی سیاست خارجی دولت نهم برشمرد و با اشاره به تحولات پرونده هسته ای ایران، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار مذاکره و گفتگو از موضعی برابر و عادلانه و بدون پیش شرط بوده است و پیشنهادهای اخیر را یک گام به جلو می داند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت، با اقتدار، تدبیر و صلابت از حقوق ملت دفاع خواهد کرد، افزود: کارشناسان در حال بررسی دقیق پیشنهادهای ارائه شده هستند که پس از بررسی های لازم، دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران به طرف مقابل منتقل خواهد شد.

در پایان این دیدار نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و سپس حاضران ناهار را میهمان رهبر انقلاب اسلامی بودند.

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

دائرةالمعارف مناسبات اسلام و مسیحیت کاتولیک تدوین شود

برگزاری جلسه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری

شورای نگهبان مستقل است و فراجناحی عمل می‌کند

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی: حج می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای سطح بینش امت اسلام شود/ تاکید بر رعایت موازین قانونی و آموزه‌های اخلاقی در تبلیغات انتخاباتی

بازدید دکتر صادقی‌مقدم و دکتر طحان‌نظیف از روند چاپ تعرفه‌های انتخاباتی و آماده‌سازی دستگاه‌های احراز هویت

دکتر طحان‌نظیف: برخی از پرونده‌ها بیش از یک بار بررسی شدند

دکتر ره‌پیک: بررسی صلاحیت‌ها براساس مستندات انجام شد/ نگاه حزبی و جناحی به ترکیب نهایی کاندیداها نداشتیم

فیلم | حضور دکتر ره‌پیک در برنامه «صف اول»

تبلیغات انتخاباتی پس از اعلام رسمی وزارت کشور آغاز می‌شود

پربازدید ها

اتمام بررسی‌ صلاحیت داوطلبان/ فهرست اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان: در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت نداریم

سخنگوی شورای نگهبان: بررسی صلاحیت‌ها فرآیندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است/ حتی زمان برای گمانه‌زنی هم زود است

گزارشی از فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان: طبق قانون اساسی خللی در اداره کشور به وجود نمی‌آید/ انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز آینده برگزار می‌شود

صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ حوزه انتخابیه تایید شد/ موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۸ تیر

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس + جزئیات

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد؛ آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ پرونده‌های تمامی ۸۰ نفر بررسی خواهد شد

گزارش تصویری مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه شورای نگهبان درباره معیار‌ها و شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری مبنای عمل خواهد بود/ متقاضیان حتماً ۴ مدرک به همراه داشته باشند