کد خبر: ۲۹۳۸
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۲۲:۵۰- 07 February 2013
دکترکدخدایی:

صلاحیت فتنه‌گران در انتخابات رد می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که در فتنه 88 نقش داشتند و این نقش همچنان استمرار داشته باشد به طور یقین صلاحیت ورود به عرصه انتخابات را ندارند و رد می‌شوند. به گزارش خبرگزاری فارس از رشت عباسعلی کدخدایی در جمع خبرنگاران در دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات گیلان با تبریک ایام دهه مبارک فجر اطلاع‌رسانی را یکی از وظایف مهم رسانه‌ها دانست و اظهار کرد: این رسالت پیامبر گونه است.

وی انتقال صحیح را در کنش‌ها و رفتارهای اجتماعی موثر خواند و گفت: انتقال اخبار درست و صحیح می‌تواند رفتار اجتماعی صحیح را نیز در بر داشته باشد و اخبار غیر دقیق نیز می‌تواند در جامعه تنش و مشکلات ایجاد کند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره وظایف قانونی شورای نگهبان بیان کرد: برای بررسی صلاحیت‌ها و نظارت بر انتخابات مجلس و ریاست جمهوری قانونگذار راهکارهای قانونی را پیش‌بینی کرده و شورای نگهبان موظف است در همین چارچوب حرکت کند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان باید طبق معیارهایی که در قانون اساسی و عادی لحاظ شده و روش‌هایی که در قانون برای رسیدگی‌ و پیگیری به شکایت‌ها و اعلام نتیجه نهایی صورت گرفته، حرکت کند.

کدخدایی برگزاری انتخابات در هر دوره را دارای حساسیت خاص خواند و تصریح کرد: انتخابات دوره قبل ریاست جمهوری حساسیت خاص خود را داشت و دشمن درصدد بود خدشه‌ای به انتخابات وارد کند که با لطف خداوند و مدیریت مقام معظم رهبری و پشتیبانی مردم دشمن در این قضیه ناکام ماند.

 حربه‌های دشمن در انتخابات 92 / برخورد با تبلیغات زودهنگام کاندیداها

وی با بیان اینکه دشمن برای انتخابات آینده نیز ساکت نشسته است، گفت: دشمن گاهی مطالبی را مطرح می‌کند که سعی در ایجاد شبهه‌افکنی دارد.

این مسئول طرح انتخابات آزاد و با استانداردهای بین‌المللی را از حربه‌های دشمنان در انتخابات آینده نامید و تصریح کرد: در این زمینه مقام معظم رهبری پاسخ دقیقی فرمودند و مردم نیز شاهد هستند که در هر دوره‌ برگزاری انتخابات آزاد با رعایت معیار قانونی و مقررات بوده است.

وی بیان کرد: در شورای نگهبان تلاش می‌کنیم تا آنچه که در قانون مقرر شده اجرا شود و از معیارهای قانونی تخطی نکنیم و رفتار نامزدها را منطبق با قوانین و مقررات بررسی کرده و نتیجه حاصل از آنها با اعلام رای اعضای شورای نگهبان به مردم اعلام کنیم.

کدخدایی با اشاره به برخورد شورای نگهبان با تبلیغات زودهنگام کاندیداها گفت: قانون انتخابات مرزهای دقیق و روشنی را برای تبلیغات تبیین نکرده است و به صورت کلی به مباحثی پرداخته که عمدتاً معطوف به روزهای پایانی نزدیک روز برگزاری انتخابات است و فعالیت تبلیغاتی را منحصر به آن روزها می‌داند اما آنچه به‌عهده ماست انطباق رفتارها با قانون است و اگر رفتارها خلاف قانون باشد باید قطعاً برخورد شود و در بررسی صلاحیت‌ها، ما این موارد را مدنظر قرار می‌دهیم.

وی اضافه کرد: اینکه افرادی در یک و یا دو سال قبل فعالیت جمعی داشته باشند که مصداق تبلیغات باشد قانون در این زمینه ساکت است.

 قانون انتخابات نیازمند اصلاح جدی است

سخنگوی شورای نگهبان قانون انتخابات را نیازمند اصلاح جدی دانست و یادآور شد: اگر در خارج از موعد تبلیغات رسمی فعالیت‌هایی انجام شود که خلاف موازین قانونی باشد در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر قرار می‌گیرد.

وی درباره چگونگی نظارت شورای نگهبان در شمارش آرا، متذکر شد: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که می‌شود در تلاش هستیم بحث‌های نظارتی شورای نگهبان شفاف‌تر و روشن‌تر در منظر مردم قرار گیرد.

کدخدایی تصریح کرد: در انتخابات 88 با توجه به فضای انتخاباتی پیشنهادهایی را دادیم که کاری بود از جمله اینکه نمایندگان نامزدهای چهارگانه را دعوت کردیم که در شورای نگهبان مستقر شوند تا هنگام شمارش آرا از نزدیک نظارت ما را ملاحظه کنند و شکایات و مشکلات را به ما ارجاع دهند که رسیدگی شود.

وی با اشاره به اینکه در دوره انتخابات آینده نیز تلاش می‌کنیم امکان حضور نمایندگان نامزدهای انتخاباتی در شورا فراهم شود، خاطرنشان کرد: با این روش نامزدهایی که صلاحیت آنها مورد تایید واقع شده با خیال راحت‌تر می‌توانند انتخابات را رصد کنند و نیز شکایات خود را سریع‌تر به ما اعلام کنند تا ما در رسیدگی‌های خود دقت کنیم و فراتر از این دیگر چیزی در اختیار شورای نگهبان نیست.

این مسئول با بیان اینکه معیارهای قانونی ما در انتخابات فراتر از استانداردهای جهانی است، اذعان کرد: ما مدعی برگزاری انتخابات سالم و آزاد و با معیارهای قانونی هستیم و حاضریم این تجربه‌ها را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهیم.

وی با اشاره به تخلفات انتخاباتی بیان کرد: راه تخلف و بهانه‌جویی هیچ‌گاه بسته نیست و هر معیار و توسعه قانونی که صورت گیرد باز هم عده‌ای می‌خواهند بهانه‌جویی کنند اما قانون انتخابات نیازمند اصلاح جدی است که در هر دوره‌ دولت و مجلس توجه خاصی در این زمینه نکردند.

وی با تصریح بر اینکه قانون انتخابات جامع و کامل نیست، افزود: قانون انتخابات نیازمند بازنگری جدی و کامل است که دولت‌ها و مجالس آینده باید اقدام جدی در این زمینه انجام دهند.

صلاحیت فتنه‌گران رد می‌شود

کدخدایی از اعلام آمادگی شورای نگهبان برای نظارت بر انتخابات الکترونیکی در صورت فراهم شدن زمینه این امر توسط وزارت کشور خبر داد.

وی درباره مبنای رسیدگی به صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی و کسانی که در فتنه 88 نقش داشتند، اظهار کرد: مبنای رسیدگی به صلاحیت‌ها، قانون و انطباق رفتار افراد با این معیارهاست.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: انتخابات مجلس نهم که پس از فتنه 88 برگزار شد یک مدلی از رفتار و رویه شورای نگهبان نسبت به مقوله فتنه است.

وی ادامه داد: در انتخابات مجلس نهم کسانی که در فتنه 88 فعالیت جدی داشتند و استمرار پیدا کرد و حاضر نشدند از نظرهای خود برگردند صلاحیت آنها مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت و عده‌ای نیز بودند که در روزهای آغازین در جریان فتنه بودند و بعد برگشتند و با برائت از فتنه مورد تایید واقع شدند.

کدخدایی با اشاره به اینکه اکنون نیز در بررسی صلاحیت‌ نامزدهای ریاست جمهوری چنین رویه‌ای اعمال می‌شود، یادآور شد: باید ببینیم رفتار کسانی که ثبت نام می‌کنند در مقابل فتنه چه بوده و اگر حمایت و استمرار داشتند به طور یقین صلاحیت ورود به انتخابات را ندارند اما اگر غیر از این باشد منوط به نظر و رای اعضای شورای نگهبان است.
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

انتشار ویدئویی از رای گیری مردم در مناطق صعب العبور توسط دکتر طحان نظیف

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۰ تیر ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است و نمی‌تواند مدعی حقوق بشر باشد

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

پربازدید ها

وزارت کشور و شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات هستند/ ناظران انتخاباتی در تمامی شعب اخذ رای حضور خواهند داشت؛ حضور ۳ تا ۴ ناظر در هر شعبه

دکتر پزشکیان در جلسه امروز شورای نگهبان حضور یافت

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره احراز هویت با شناسنامه و کارت ملی/ آمار و ارقامی که به صندوق‌های خارج کشور نسبت داده می‌شود اعتباری ندارد

آیت‌الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

هر کس که در این مرحله رای بیشتری کسب کند، منتخب مردم ایران است/ شورای نگهبان همچون ادوار گذشته از آرای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد کرد

اطلاعیه شورای نگهبان درباره دریافت شکایات انتخاباتی

انجام فرآیند‌های انتخابات در کمتر از ۴۰ روز بر اساس قانون، نشان‌دهنده اقتدار و استحکام نظام است/ رقابت‌ها کاملاً جدی بود

مشارکت حداکثری در انتخابات باعث شادی دوستان و یأس دشمنان است / مردم حرف اول و آخر را می‌زنند

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است