کد خبر: ۱۷۱۰
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۷:۵۰- 22 January 2011
دکتر کدخدایی در نشست خبری:
دکتر کدخدایی گفت: ملاک شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها، رفتار افراد بر مبنای قانون خواهد بود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی در نشست خبری صبح امروز با رسانه‌های گروهی، پس از تشریح نظرات شورای نگهبان در خصوص طرح‌ها و لوایح اخیر، به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی در پاسخ به سئوالی درخصوص مغایرت تاسیس وزارتخانه ورزش و جوانان با برنامه چهارم و پنجم مصوب مجلس و چگونگی تایید آن گفت: آنچه در شورای نگهبان، ملاک بحث و بررسی مصوبات می‌باشد، موازین شرع و قانون اساسی است. بنابر این بسیاری از مصوبات و قوانین موجود ممکن است با یک مصوبه دیگر مغایرت داشته باشد ولی این مغایرت از لحاظ قانون اساسی ایرادی نداشته باشد.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: اگرچه ممکن است مصوبه‌ای مانند تاسیس وزارتخانه ورزش و جوانان، با برنامه چهارم یا پنجم توسعه مغایرت داشته باشد ولی این مغایرت الزاما مغایرت با قانون اساسی نیست. علاوه‌بر این، مجلس اعلام کرده است که این مصوبه، رای بیشتر از دوسوم نمایندگان را داشته است و طبق آیین‌نامه داخلی مجلس برای تصویب هر مصوبه مخالف با برنامه پنجساله، رای حداقل دوسوم نمایندگان الزامی است.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی‌بر این که رئیس‌جمهور تا چه زمانی برای معرفی وزیر ورزش و جوانان به مجلس مهلت دارد؟ گفت: این مباحث مربوط به دولت و مجلس است و طبق قانون وقتی این وزارتخانه اجرایی بشود، یک زمان مشخصی برای معرفی وزیر آن درنظر گرفته شده است.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوالی درخصوص دلیل ایراد ابهام شورای نگهبان نسبت به آوردن نام شرکت ملی گاز در مصوبات مجلس، گفت: این موضوعی است که از دولت هشتم در شورای نگهبان مطرح بوده است. چراکه اساسنامه شرکت‌های ملی نفت، گاز و پتروشیمی، از سال‌های گذشته قرار بوده است که اصلاح و به مجلس تقدیم شود و هنوز این کار صورت نگرفته است، ما این سئوال را در برنامه‌ها، قوانین بودجه و سایر مصوبات مجلس مطرح کرده‌ایم که آیا چنین شرکت‌هایی در حال حاضر وجود دارد یا خیر و اگر وجود دارد اساسنامه آنها در چه زمان و مکانی به تصوب رسیده است.
وی در عین حال افزود: البته بین دولت و مجلس رایزنی‌هایی برای تهیه اساسنامه‌ این شرکت‌ها صورت گرفته است و اعلام شده است که دولت مشغول تنظیم اساسنامه این شرکت‌ها است و امیدواریم که این مسئله هم با تصویب مجلس به‌زودی حل بشود.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوالی درخصوص ایرادات رئیس‌جمهور به مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی‌بر اینکه آن مجمع برای تغییر روش انتخاب رئیس بانک مرکزی، حق تغییر قانون اساسی را ندارد، گفت: اخبار این مصوبه را باید از مجمع تشخیص مصلحت نظام دنبال کرد و نظرات شورای نگهبان نسبت به برنامه پنجم نیز همان است که در نشست خبری قبل اعلام شد و ایرادی از سوی شورای نگهبان نسبت به روشی که مجلس در این‌خصوص تعیین کرده بود، اعلام شد و مجلس بر مصوبه خود اصرار کرد و مصوبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد. بنابر این ادامه این روند ارتباطی با شورای نگهبان ندارد.
یکی از خبرنگاران پرسید: با توجه به آنکه شورای نگهبان جزئی از قوه مقننه است آیا می‌تواند درخصوص نحوه طرح سئوال از وزرا در مجلس، سازوکار مشخصی را تعیین کند؟
دکتر کدخدایی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان در ادامه مجلس نیست بلکه یک نهاد مستقل است، گفت: چنانچه از شورای نگهبان در قالب تفسیر اصول قانون اساسی برای سئوال از وزرا درخواست شود، این شورا نظر رسمی خود را اعلام خواهد کرد.
سخنگوی شورای نگهبان، در پاسخ به سئوالی درخصوص سخنان منتسب به آیت‌ا... جنتی مبنی‌بر عدم صلاحیت برخی افراد و جریان‌های سیاسی برای حضور در انتخابات، گفت: اگر مطالب به‌درستی و آنگونه که هست، در رسانه‌ها منعکس شود، اثر بهتری را خواهد داشت. متاسفانه اولین رسانه‌ای که سخنان آیت‌ا... جنتی را پوشش داد، آن را به درستی منعکس نکرد. با بررسی عبارات مشخص شد که ایشان مطلبی را خطاب به گروه‌ها و جناح‌های سیاسی موجود در جامعه مطرح نکرده‌اند بلکه مطلب ایشان راجع به سخنان یکی از افرادی بود که در حوادث انتخابات گذشته نقش داشت و الان به‌جای آنکه پاسخگوی رفتار خود باشد، در مقام مدعی و طلب‌کاری به میدان آمده است.
وی افزود: آیت‌ا... جنتی اشاره کرده بودند که کسانی که باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند، دیگر نیازی به ورود این افراد نیست و کاملا هم مشخص است که چه کسانی هستند، افرادی که در فتنه 88 به هر دلیلی نقش داشتند، انتظار نداشته باشند که شورای نگهبان برای آنها فرش قرمز پهن کند.
دکتر کدخدایی در عین حال افزود: وجود اختلاف سلیقه‌ها و جناح‌های مختلف برای کشور، نه‌تنها بد نیست بلکه بسیار هم مطلوب است و شورای نگهبان هم از اختلاف سلیقه‌های موجود در جامعه استقبال می‌کند و تنها رفتار افراد را ملاک بررسی صلاحیت‌ها قرار می‌دهد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به‌سئوالی درخصوص انتقاد آیت‌ا... جنتی از نمایندگان مجلس به‌دلیل افزایش احضار وزرا گفت: بیان این مطلب از سوی ایشان به‌نوعی یک توصیه اخلاقی از تریبون نمازجمعه است.
در ادامه یکی از خبرنگاران گفت: برخی سایت‌ها پیش‌بینی کردند که آقای مشایی کاندیدای ریاست جمهوری انتخابات یازدهم خواهد بود ولی صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان ردخواهد شد و کار به حکم حکومتی از سوی رهبر معظم انقلاب خواهد کشید، نظر شما در این‌خصوص چیست؟
دکتر کدخدایی در پاسخ گفت: این سخنان نوعی غیب‌گویی است؟! شورای نگهبان تنها زمانی که افراد برای انتخابات ثبت‌نام می‌کنند درخصوص صلاحیت آنان اعلام‌نظر خواهد کرد. ملاک بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان، تنها رفتار افراد بوده و معیار ما نیز قانون و مقررات انتخابات خواهد بود.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوالی درخصوص اینکه برخی کارشناسان معتقدند شورای نگهبان می‌تواند با درنظر گرفتن برخی تفاسیر روز، مانع از ارسال مصوبات به مجمع تشخیص مصلحت نظام و طولانی شدن سیر تصویب قوانین بشود، ضمن قابل تأمل دانستن این نظر تصریح کرد: شورای نگهبان همیشه بر اساس موازین شرعی و قانون اساسی اظهارنظر می‌کند و چنانچه مصلحتی لازم باشد، در مجمع تشخیص مصلحت نظام در نظر گرفته خواهد شد.
وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اساس اصل 112 قانون اساسی برای بررسی موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان تشکیل شده است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی درخصوص جایگاه مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام اگر بر اساس قانون اساسی انجام بشود، لازم‌الاجرا است.
بنابر این گزارش، دکتر کدخدایی در هنگام تشریح مصوبات شورای نگهبان، با گلایه از برخی از نمایندگان به‌دلیل اعلام مصوبات شورا پیش از اعلام رسمی آن توسط شورای نگهبان، گفت: برخی از نمایندگان که در کسوت سخنگویی شورای نگهبان کار می‌کنند خبر اعلام نظر شورا درخصوص تبدیل سازمان‌های تربیت‌بدنی و جوانان به وزارت ورزش و جوانان را پنجشنبه اعلام کرده بودند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

گزارش تصویری نشست مدیران ستادی و رؤسای دفاتر نظارت استانی شورای نگهبان با حضور دکتر کدخدایی

پرتکرارترین اصول قانون اساسی در ایرادات شورای نگهبان کدامند؟ / مصادیقی از دفاع شورای نگهبان از حقوق ملت

تحریم اعضای شورای نگهبان توسط آمریکا بیانگر نقش مؤثر این نهاد است/ ماجرای گزارش خلاف واقع یک روزنامه علیه بودجه شورای نگهبان/ آیت الله جنتی به تمامی مسائل مالی شورای نگهبان رسیدگی میکنند

انتشار ویژه‌نامه "عماد ملت" از فردا در سایت و اینستاگرام شورای نگهبان

مجاهد صادق

اقدامات حقوقی مانند شکایت در مراجع بین‌المللی برای رفع تحریم‌ها ضروری است

نظر عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین

در طلیعه‌ی مبارزه با فساد اقتصادی هستیم/ قوه قضائیه باید با تمام قوت با مفسدین برخورد کند

نتیجه انتخابات در آمریکا برای ما فرقی نخواهد کرد/ باید بر روی پای خود بایستیم و محور مقاومت را تقویت کنیم

تعاملات کارشناسی و علمی با نهادها، کیفیت نظارت شرعی و حقوقی بر مصوبات را افزایش می‌دهد

پربازدید ها

نظرات شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس اعلام شد

شورای نگهبان صحت مرحله اول انتخابات مجلس را تایید کرد

یادمان سالروز درگذشت مرحوم آقای حاج محمدرضا علیزاده

لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان به تایید شورای نگهبان رسید

اطلاعیه روابط عمومی شورای نگهبان درباره اظهارات رئیس مجلس دهم

تصمیم در خصوص رد یا تأیید اعتبارنامه صرفاً بر عهده نمایندگان است

ماجرای بررسی لایحه ایجاد ۳ منطقه آزاد تجاری - صنعتی در شورای نگهبان

تایید قانون استخدامی معلمان حق التدریس در شورای نگهبان

لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی ابهام دارد/ رمز پیروزی‌های امروز ما مقاومت در برابر آمریکا است

جلسه امروز شورای نگهبان به ریاست آیت الله جنتی برگزار شد