کد خبر: ۱۴۷۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۵:۵۵- 13 March 2010
دکتر کدخدایی در نشست خبری اعلام کرد:
دکتر کدخدایی تصریح کرد: مصوبه غیررسمی بودجه 89 در جلسات فوق العاده شورای نگهبان در حال بررسی است و با بررسی انجام شده امیدواریم لایحه، مراحل قانونی خود را در هفته جاری طی نماید.

به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی در نشست خبری صبح امروز با اصحاب رسانه، با اشاره به سالروز تاسیس بنیاد شهید به فرمان حضرت امام(ره)، یاد و خاطره همه شهدای پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن را گرامی داشت.
وی در پاسخ به سئوالی درخصوص میزان نافذ بودن مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشکیل کمیسیون ملی انتخابات و اینکه آیا این کمیسیون می‌تواند جای شورای نگهبان را بگیرد، گفت: همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم، شورای نگهبان از هرگونه اصلاح قانون انتخابات که در چهارچوب قوانین و مقررات و چهارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران باشد استقبال می‌کند و قطعا با هر طرحی که مغایر با اختیارات این شورا در قانون اساسی باشد، مخالفت می‌کند. 


سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بحث‌هایی که طی روزهای گذشته در این‌خصوص مطرح شده است، افزود: همانگونه که مستحضر هستید، خوشبختانه رهبر معظم انقلاب نیز در فرمایشات اخیرشان به این موضوع اشاره کردند. بنابر این، قطعا همه نهادهای نظام در چهارچوب قانون اساسی حرکت خواهند کرد و اظهارات دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر اعضاء این مجمع در این خصوص، حاکی از این است که آنها هم در چهارچوب قانون اساسی حرکت می‌کنند و مجمع تشخیص مصلحت نظام صرفا سیاست‌های کلی انتخابات را بررسی خواهد کرد که مانند سایر سیاست‌های کلی، از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به مقام معظم رهبری پیشنهاد می‌شود و در صورت موافقت ایشان می‌تواند ضمانت اجرایی داشته باشد.
وی تصریح کرد: سیاست‌های کلی نظام نمی‌تواند قانون اساسی را نادیده بگیرد و امیدواریم همانگونه که همکاران ما در مجمع تشخیص مصلحت اعلام کرده‌اند، این سیاست‌های کلی در همین شکل و با همین چهارچوب تنظیم بشود.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوالی درخصوص زمان ارسال قانون بودجه از مجلس به شورای نگهبان و مدت‌زمان بررسی آن در شورا، گفت: بخش درآمدهای قانون بودجه هفته گذشته به‌صورت غیررسمی به شورای نگهبان ارسال شد و مورد رسیدگی قرار گرفت و انشاءا... ظرف یکی دو روز آینده هم پاسخ شورا به مجلس ارسال خواهد شد. همچنین به محض دریافت بخش هزینه‌ای بودجه از سوی مجلس نیز آن را در دستور کار قرار خواهیم داد و در جلسات فوق‌العاده بررسی کرده و نتیجه را اعلام خواهیم کرد.
وی با اشاره به بررسی طرح تشکیل سازمان تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور در شورای نگهبان، افزود: علی‌رغم آنکه هنوز نظر رسمی شورای نگهبان درخصوص این طرح اعلام نشده است اما در بررسی‌های شورای نگهبان، اشکالات متعددی از جمله مغایرت با اصول 57، 110، 156، 108، 109 و 75 قانون اساسی نسبت به آن وارد شده است که جزئیات آن برای مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی در خصوص شکایت تاج‌زاده معاون سیاسی اسبق وزارت کشور از آیت‌ا... جنتی و اینکه چرا تاکنون پاسخی به این شکایت داده نشده است، گفت: اگر شکایتی مطرح شده، باید از طریق قوه قضائیه پیگیری شود و در این رابطه نیز ما تاکنون شکایتی را از قوه قضائیه دریافت نکرده‌ایم.
وی در خصوص ارزیابی شورای نگهبان از طرح کمیسیون ملی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه تا تصویب نهایی این طرح نمی‌توان درخصوص آن اظهارنظر کرد، تصریح کرد: هر طرحی که مغایر با اختیارات شورای نگهبان که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است باشد، قطعا مورد تایید قرار نخواهد گرفت و شورای نگهبان هم مخالفت خودش با آن را اعلام خواهد کرد.
دکتر کدخدایی افزود: انتظارمان از همه نهادها و دستگاه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند این است که در چهارچوب قانون اساسی فعالیت کنند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا راهکاری برای تحویل به موقع لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس دارید یا خیر،‌ گفت: این موضوع در چهارچوب اختیارات شورای نگهبان نیست. قانون بودجه برعهده دولت و مجلس است و امیدواریم در سال‌های آینده، لایحه بودجه زمان مناسب به مجلس ارائه و در آنجا رسیدگی شود تا شورای نگهبان هم فرصت بیشتری برای بررسی و اظهارنظر داشته باشد.
سخنگوی شورای نگهبان درعین حال افزود: بر اساس تجربه سال‌های گذشته، تنها کاری که می‌توانیم در این خصوص انجام دهیم این است که با تشکیل جلسات فوق‌العاده، نگذاریم که چرخ اقتصادی کشور متوقف شود.
وی در پاسخ به سوالی درخصوص ارزیابی شورای نگهبان از فرصت‌ها و غفلت‌های صورت گرفته در بحث انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، گفت: آنچه در گذشته اتفاق افتاده باید چراغ راه آینده باشد و همه باید از اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است درس بگیریم و اگر در زمینه انتخابات اشکالاتی در کار ما وجود داشته است، باید آنها را برطرف کنیم. زیرا تجربه انسانی هیچ‌گاه عاری از خطا نیست و باید سعی شود که همیشه در چارچوب قوانین و مقررات، حرکت صورت گیرد چراکه تنها در این صورت است که آسیب‌ها به حداقل می‌رسد.
وی در پایان از خبرنگاران، تصویربرداران، عکاسان و کلیه عوامل پشتیبانی به‌ویژه بخش‌های خبری صداوسیما که طی سال جاری شورای نگهبان را در بخش اطلاع‌رسانی به مردم یاری کردند تقدیر و تشکر کرد و ضمن تبریک فرارسیدن سال جدید، ابراز امیدواری کرد تا اصحاب رسانه در سال جدید در اطلاع‌رسانی صحیح، سریع و به‌موقع، بیش از پیش موفق باشند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

اولین جلسه بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری به روایت تصویر

اسامی منتشر شده از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کذب است/ قوه قضاییه با متخلفان برخورد کند

توضیحات دکتر کدخدایی درباره اولین جلسه شورای نگهبان با موضوع بررسی صلاحیت‌ داوطلبان ریاست جمهوری

حدود ۴۰ داوطلب طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک لازم را ارائه کرده‌اند

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

در شور و شوق انتخابات فراموش نکنیم که زنان و کودکان مظلوم فلسطین مورد سبعانه‌ترین جنایت‌ها هستند

صرفاً داوطلبانی که شرایط و وضعیت آنها منطبق با قانون باشد تأیید صلاحیت خواهند شد

درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان

ملاک و مبنای احراز صلاحیت‌ها ۷ رأی مثبت اعضای شورای نگهبان است

طیف‌های مختلفی در این دوره از انتخابات ثبت‌نام كرده‌اند/ نظارت شورای نگهبان تا پایان انتخابات جاری است

پربازدید ها

متن کامل اصلاحیه مصوبه شورای نگهبان جهت شفاف‌سازی معیارهای رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبّر+ تصویر مصوبه

مصوبه جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری؛ وضعیت ثبت نام نامزدها ساماندهی شد

اطلاعیه شماره ۳ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس

بیانیه شورای نگهبان درباره اظهارنظر‌های صورت گرفته درخصوص مصوبه اخیر این شورا

اطلاعیه شماره ۲ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس

انتشار ‌گزارش رقابت ایده نگاری بحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری/ گزارش به نهادهای متولی ارسال شد + فایل گزارش

نمی‌توانیم شرایط رأی‌آوری نامزدها را در بررسی صلاحيت‌ها لحاظ کنیم/ دعوت از دانشجویان خارج از کشور جهت نظارت بر صندوق‌های شعب خارجی

احزاب باید در انتخابات سهمیه روشن داشته باشند/ هیچ نگرانی برای بازنگری قانون اساسی وجود ندارد

ایده‌های برتر پیشنهادی به شورای نگهبان برای افزایش ضریب سلامت مردم در روز انتخابات + جزئیات

اطلاعیه شماره ۵ هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری