کد خبر: ۱۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۳:۱۱- 03 September 2009
آیت‌الله جنتی:

شورای نگهبان در اجرای قانون، هرگز تغییر موضع نداده و نخواهد داد

آیت‌الله جنتی در مراسم تودیع آیت‌الله صادق آملی لاریجانی عضو سابق و معارفه آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی گفت: شورای نگهبان در اجرای قانون، هرگز تغییر موضع نداده و نخواهد داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی در این مراسم، ضمن بیان اهمیت جایگاه شورای نگهبان در نظام اسلامی گفت: در طول این سی سالی که از عمر شورای نگهبان می‌گذرد، این نهاد توانسته است به خوبی به وظیفه‌ای که در قبال قانون اساسی و از نظر شرعی به عهده داشته است، عمل کند.
دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: شورای نگهبان به خاطر دو مسئولیت خطیر و سنگینی که دارد یعنی «بررسی مصوبات مجلس از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی» و «نظارت بر انتخابات» یک نهاد منحصر به فرد است. با انجام این دو مسئولیت مهم، نهاد شورای نگهبان دو رکن اصلی نظام یعنی جمهوریت و اسلامیت آن را تضمین می‌کند. 


آیت‌الله جنتی با اشاره به تغییرات اعضای شورای نگهبان افزود: در این سی سال که از عمر این نهاد می‌گذرد، مجموعا 38 نفر به عضویت شورای نگهبان در آمدند که از این تعداد 18 نفر عضو فقیه و بقیه عضو حقوقدان شورای نگهبان بودند.
آیت‌الله جنتی افزود: شورای نگهبان به رغم برخی بهانه‌گیری‌های بعضی گرو های سیاسی در مسائل انتخاباتی، توانست با بهره‌مندی از حضور فقها و حقوقدانان مبرز و نخبه با قاطعیت وظایف خودش را انجام دهد و قانون را به دقت اجرا کند.
وی افزود: این نهاد نشان داده است که در اجرای قانون از هیچکس ملاحظه‌ای ندارد و تحت تاثیر فشارها قرار نمی‌گیرد و هرگز تغییر موضع نداده و نخواهد داد و وظایف محوله را با تکیه بر قانون انجام می دهد.
دبیر شورای نگهبان در ادامه، ضمن تجلیل از مقام فقهی آیت‌الله آملی لاریجانی و اخلاق حسنه وی گفت: در این هشت سال که ایشان عضو شورای نگهبان بودند مباحث منطقی و مستدلشان بسیار مفید بود.
آیت‌الله جنتی همچنین با تاکید بر اهمیت جایگاه قوه قضائیه، برای آیت‌الله آملی لاریجانی آرزوی توفیق کرد.
دبیر شورای نگهبان سپس ضمن عرض خیر مقدم به آیت‌الله شاهرودی عضو جدید فقهای شورای نگهبان، گفت: حضرت آیت‌الله شاهرودی از برجسته‌ترین فضلای حوزه علمیه نجف بودند و ما از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنیم که به جای حضرت آیت‌الله لاریجانی، ایشان را برای عضویت در شورای نگهبان منصوب کردند. 

در ادامه این مراسم آیت‌الله شاهرودی با تقدیر از دبیر شورای نگهبان گفت: واقعا شورای نگهبان، نهاد بسیار مبارک، مهم و حساسی است. تلاش برای تطبیق مصوبات با شرع مقدس و قانون اساسی موجب می‌گردد، قوانین عادلانه و مفیدی برای کشور اسلامی تصویب گردد. همچنین شورای نگهبان با نظارت بر حسن اجرای انتخابات، جمهوریت نظام را تضمین می‌کند.
وی با اشاره به سابقه عضویت خود در شورای نگهبان و آشنائی با روند فعالیت آن تصریح کرد: بنده شاهد بوده‌ام که در این نهاد پاک‌ترین، مخلص‌ترین و نخبه‌ترین نیروهای نظام، علیرغم هجمه‌های مختلف، همواره با رعایت عدالت و بی‌طرفی و با تکیه بر ایمان در برابر فشارها می‌ایستند تا به وظایف قانونی خود عمل کنند.
رئیس سابق قوه قضائیه، حضور آیت‌الله لاریجانی در این قوه را نیز موجب افزایش ارتباط دو نهاد شورای نگهبان و قوه قضائیه و اهتمام بیشتر این دو نهاد برای گسترش عدل در نظام اسلامی عنوان کرد.
در پایان نیز آیت‌الله آملی لاریجانی، ضمن آرزوی توفیق برای اعضای شورای نگهبان به ویژه آیت‌الله جنتی، به تجربیات خود در این نهاد اشاره کرد و گفت: به دلیل ابعاد سیاسی موضوع، معمولا تصمیمات شورای نگهبان در مورد انتخابات، بیشتر در افکار عمومی منعکس می‌شود در حالی که مباحث فقهی و حقوقی که در این نهاد مطرح می‌شود بی‌نظیر است و در هیچ مجمع دیگری سابقه ندارد.
وی ابراز امیدواری کرد: با انتشار این مباحث در جامعه امکان بهره‌مندی مراکز حوزوی و دانشگاهی از تحقیقات و مباحث مطرح شده در شورای نگهبان فراهم گردد.
وی با اشاره به وجود صمیمیت و اخلاص خاصی در بین اعضای شورای نگهبان، افزود: در حالی که مباحث بسیار جدی توسط هر یک از اعضا در جلسات شورای نگهبان مطرح می‌شد، وقتی از جلسه بیرون می‌آمدیم جز صمیمیت هیچ نمی‌دیدیم.

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

آیت‌الله رضوانی؛ شاگرد مورد اعتماد امام (ره) و تبیین‌گر نظرات فقهی شورای نگهبان/ فقیهی که نقش موثری در بررسی مصوبات مجلس داشت

پیام تسلیت آیت‌الله مدرسی یزدی به مناسبت درگذشت دکتر داودی

تسلیت آیت‌الله اعرافی در پی درگذشت دکتر پرویز داودی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

قدردانی آیت‌الله جنتی از عملیات «وعده صادق»/ دوران بی‌پاسخ ماندن جنایات رژیم صهیونیستی سر آمده است

عملیات وعده صادق منطبق بر ضوابط حقوق بین‌الملل بود

اقدام نظامی ایران علیه رژیم صهیونیستی یک دفاع کاملا مشروع بود

آتشفشان قهر ملت‌ها و محور مقاومت صهیونیست‌ها را در شعله‌های آتش خواهد سوزاند / آفرین بر سپاه قهرمان ما

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف: قانون اساسی ظرفیت‌های فراوانی درباره مشارکت مردم پیش‌بینی کرده/ همه قوا در سال ۱۴۰۳ نسبت به بسترسازی برای جهش تولید با مشارکت مردم تلاش کنند

لایحه عفاف و حجاب به دلیل برخی از ایرادات و ابهامات مجدداً به مجلس برگشت داده شد

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی

قدردانی شورای نگهبان از نیروهای مسلح و جبهه مقاومت؛ عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود و ملت‌ها را به نابودی هرچه زودتر رژیم صهیونیستی امیدوار کرد

بیانیه شورای نگهبان به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس؛ صهیونیست‌ها منتظر ضربات جبهه مقاومت و خروش مردم جهان باشند

دکتر طحان‌نظیف: حمله رژیم‌صهیونیستی نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ است

الگوی مردم سالاری دینی حرکت جهانی علیه نظام استکباری ایجاد کرد

دکتر طحان نظیف با اشاره راهپیمایی امسال روز قدس: ایستادن در کنار مردم فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس افتخار ملت ایران است

تجلیل آیت‌الله مدرسی‌یزدی از نیروهای مسلح و ابراز امیدواری برای نابودی رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر چهره واقعی خود را به جهانیان نشان داد