کد خبر: ۱۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۳:۱۱- 03 September 2009
آیت‌الله جنتی:
آیت‌الله جنتی در مراسم تودیع آیت‌الله صادق آملی لاریجانی عضو سابق و معارفه آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی گفت: شورای نگهبان در اجرای قانون، هرگز تغییر موضع نداده و نخواهد داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی در این مراسم، ضمن بیان اهمیت جایگاه شورای نگهبان در نظام اسلامی گفت: در طول این سی سالی که از عمر شورای نگهبان می‌گذرد، این نهاد توانسته است به خوبی به وظیفه‌ای که در قبال قانون اساسی و از نظر شرعی به عهده داشته است، عمل کند.
دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: شورای نگهبان به خاطر دو مسئولیت خطیر و سنگینی که دارد یعنی «بررسی مصوبات مجلس از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی» و «نظارت بر انتخابات» یک نهاد منحصر به فرد است. با انجام این دو مسئولیت مهم، نهاد شورای نگهبان دو رکن اصلی نظام یعنی جمهوریت و اسلامیت آن را تضمین می‌کند. 


آیت‌الله جنتی با اشاره به تغییرات اعضای شورای نگهبان افزود: در این سی سال که از عمر این نهاد می‌گذرد، مجموعا 38 نفر به عضویت شورای نگهبان در آمدند که از این تعداد 18 نفر عضو فقیه و بقیه عضو حقوقدان شورای نگهبان بودند.
آیت‌الله جنتی افزود: شورای نگهبان به رغم برخی بهانه‌گیری‌های بعضی گرو های سیاسی در مسائل انتخاباتی، توانست با بهره‌مندی از حضور فقها و حقوقدانان مبرز و نخبه با قاطعیت وظایف خودش را انجام دهد و قانون را به دقت اجرا کند.
وی افزود: این نهاد نشان داده است که در اجرای قانون از هیچکس ملاحظه‌ای ندارد و تحت تاثیر فشارها قرار نمی‌گیرد و هرگز تغییر موضع نداده و نخواهد داد و وظایف محوله را با تکیه بر قانون انجام می دهد.
دبیر شورای نگهبان در ادامه، ضمن تجلیل از مقام فقهی آیت‌الله آملی لاریجانی و اخلاق حسنه وی گفت: در این هشت سال که ایشان عضو شورای نگهبان بودند مباحث منطقی و مستدلشان بسیار مفید بود.
آیت‌الله جنتی همچنین با تاکید بر اهمیت جایگاه قوه قضائیه، برای آیت‌الله آملی لاریجانی آرزوی توفیق کرد.
دبیر شورای نگهبان سپس ضمن عرض خیر مقدم به آیت‌الله شاهرودی عضو جدید فقهای شورای نگهبان، گفت: حضرت آیت‌الله شاهرودی از برجسته‌ترین فضلای حوزه علمیه نجف بودند و ما از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنیم که به جای حضرت آیت‌الله لاریجانی، ایشان را برای عضویت در شورای نگهبان منصوب کردند. 

در ادامه این مراسم آیت‌الله شاهرودی با تقدیر از دبیر شورای نگهبان گفت: واقعا شورای نگهبان، نهاد بسیار مبارک، مهم و حساسی است. تلاش برای تطبیق مصوبات با شرع مقدس و قانون اساسی موجب می‌گردد، قوانین عادلانه و مفیدی برای کشور اسلامی تصویب گردد. همچنین شورای نگهبان با نظارت بر حسن اجرای انتخابات، جمهوریت نظام را تضمین می‌کند.
وی با اشاره به سابقه عضویت خود در شورای نگهبان و آشنائی با روند فعالیت آن تصریح کرد: بنده شاهد بوده‌ام که در این نهاد پاک‌ترین، مخلص‌ترین و نخبه‌ترین نیروهای نظام، علیرغم هجمه‌های مختلف، همواره با رعایت عدالت و بی‌طرفی و با تکیه بر ایمان در برابر فشارها می‌ایستند تا به وظایف قانونی خود عمل کنند.
رئیس سابق قوه قضائیه، حضور آیت‌الله لاریجانی در این قوه را نیز موجب افزایش ارتباط دو نهاد شورای نگهبان و قوه قضائیه و اهتمام بیشتر این دو نهاد برای گسترش عدل در نظام اسلامی عنوان کرد.
در پایان نیز آیت‌الله آملی لاریجانی، ضمن آرزوی توفیق برای اعضای شورای نگهبان به ویژه آیت‌الله جنتی، به تجربیات خود در این نهاد اشاره کرد و گفت: به دلیل ابعاد سیاسی موضوع، معمولا تصمیمات شورای نگهبان در مورد انتخابات، بیشتر در افکار عمومی منعکس می‌شود در حالی که مباحث فقهی و حقوقی که در این نهاد مطرح می‌شود بی‌نظیر است و در هیچ مجمع دیگری سابقه ندارد.
وی ابراز امیدواری کرد: با انتشار این مباحث در جامعه امکان بهره‌مندی مراکز حوزوی و دانشگاهی از تحقیقات و مباحث مطرح شده در شورای نگهبان فراهم گردد.
وی با اشاره به وجود صمیمیت و اخلاص خاصی در بین اعضای شورای نگهبان، افزود: در حالی که مباحث بسیار جدی توسط هر یک از اعضا در جلسات شورای نگهبان مطرح می‌شد، وقتی از جلسه بیرون می‌آمدیم جز صمیمیت هیچ نمی‌دیدیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

جلسه شورای نگهبان جهت بررسی آخرین مصوبات ارسالی

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۳۰ مهر ۱۳۹۹

بررسی واگذاری بخشی از سهام بانک رفاه در شورای نگهبان

تبدیل تهدید کرونا به فرصت با پیشرفت علمی و همبستگی اجتماعی

ویدئو| یادمان سالگرد رحلت مرحوم آیت الله مهدوی کنی

یار وفادار امام و انقلاب

امیدوارم تردد‌های کارشناسی ما در مجلس باعث تردد کمتر مصوبات بین مجلس و شورای نگهبان شود

دولت‌های غربی به حمایت از مجرمان و متهمان اقتصادی پایان دهند

کاهش ارزش پول ملی و تورم ناشی از عدم اصلاح ساختار بودجه است

سلامتی مردم در انتخابات برای ناظر انتخابات بسیار مهم است

پربازدید ها

جلسه شورای نگهبان جهت بررسی آخرین مصوبات ارسالی

نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس و دولت + جزئیات

طرح مالیات بر خانه‌های خالی در دستور کار شوراست/نظرات پژوهشکده و اعضای شورای نگهبان درباره اصلاح قانون انتخابات مشورتی است

انتقاد عضو شورای نگهبان از عدم تشکیل کمیسیون قضایی در مجلس

بازدید دکتر کدخدایی و دکتر طحان‌نظیف از دستاوردهای جدید نیروی هوافضای سپاه

تأیید صحت انتخابات مجلس اواسط هفته اعلام می‌شود

صحت انتخابات مرحله دوم در حوزه‌های دهگانه انتخابیه به تایید شورای نگهبان رسید

بررسی اصلاحات طرح مالیات بر خانه‌های خالی در پژوهشکده شورای نگهبان

شورای نگهبان در همه امور به دنبال منافع مردم است/ برگزاری انتخابات به‌صورت الکترونیکی باید مشارکت و امنیت را تأمین کند

اصل اصلاح قانون انتخابات مطالبه خود ما از مجلس بوده است/ شورای نگهبان باید ابزار سنجش توان کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری را داشته باشد