کد خبر: ۱۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۳:۱۱- 03 September 2009
آیت‌الله جنتی:
آیت‌الله جنتی در مراسم تودیع آیت‌الله صادق آملی لاریجانی عضو سابق و معارفه آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی گفت: شورای نگهبان در اجرای قانون، هرگز تغییر موضع نداده و نخواهد داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی در این مراسم، ضمن بیان اهمیت جایگاه شورای نگهبان در نظام اسلامی گفت: در طول این سی سالی که از عمر شورای نگهبان می‌گذرد، این نهاد توانسته است به خوبی به وظیفه‌ای که در قبال قانون اساسی و از نظر شرعی به عهده داشته است، عمل کند.
دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: شورای نگهبان به خاطر دو مسئولیت خطیر و سنگینی که دارد یعنی «بررسی مصوبات مجلس از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی» و «نظارت بر انتخابات» یک نهاد منحصر به فرد است. با انجام این دو مسئولیت مهم، نهاد شورای نگهبان دو رکن اصلی نظام یعنی جمهوریت و اسلامیت آن را تضمین می‌کند. 


آیت‌الله جنتی با اشاره به تغییرات اعضای شورای نگهبان افزود: در این سی سال که از عمر این نهاد می‌گذرد، مجموعا 38 نفر به عضویت شورای نگهبان در آمدند که از این تعداد 18 نفر عضو فقیه و بقیه عضو حقوقدان شورای نگهبان بودند.
آیت‌الله جنتی افزود: شورای نگهبان به رغم برخی بهانه‌گیری‌های بعضی گرو های سیاسی در مسائل انتخاباتی، توانست با بهره‌مندی از حضور فقها و حقوقدانان مبرز و نخبه با قاطعیت وظایف خودش را انجام دهد و قانون را به دقت اجرا کند.
وی افزود: این نهاد نشان داده است که در اجرای قانون از هیچکس ملاحظه‌ای ندارد و تحت تاثیر فشارها قرار نمی‌گیرد و هرگز تغییر موضع نداده و نخواهد داد و وظایف محوله را با تکیه بر قانون انجام می دهد.
دبیر شورای نگهبان در ادامه، ضمن تجلیل از مقام فقهی آیت‌الله آملی لاریجانی و اخلاق حسنه وی گفت: در این هشت سال که ایشان عضو شورای نگهبان بودند مباحث منطقی و مستدلشان بسیار مفید بود.
آیت‌الله جنتی همچنین با تاکید بر اهمیت جایگاه قوه قضائیه، برای آیت‌الله آملی لاریجانی آرزوی توفیق کرد.
دبیر شورای نگهبان سپس ضمن عرض خیر مقدم به آیت‌الله شاهرودی عضو جدید فقهای شورای نگهبان، گفت: حضرت آیت‌الله شاهرودی از برجسته‌ترین فضلای حوزه علمیه نجف بودند و ما از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنیم که به جای حضرت آیت‌الله لاریجانی، ایشان را برای عضویت در شورای نگهبان منصوب کردند. 

در ادامه این مراسم آیت‌الله شاهرودی با تقدیر از دبیر شورای نگهبان گفت: واقعا شورای نگهبان، نهاد بسیار مبارک، مهم و حساسی است. تلاش برای تطبیق مصوبات با شرع مقدس و قانون اساسی موجب می‌گردد، قوانین عادلانه و مفیدی برای کشور اسلامی تصویب گردد. همچنین شورای نگهبان با نظارت بر حسن اجرای انتخابات، جمهوریت نظام را تضمین می‌کند.
وی با اشاره به سابقه عضویت خود در شورای نگهبان و آشنائی با روند فعالیت آن تصریح کرد: بنده شاهد بوده‌ام که در این نهاد پاک‌ترین، مخلص‌ترین و نخبه‌ترین نیروهای نظام، علیرغم هجمه‌های مختلف، همواره با رعایت عدالت و بی‌طرفی و با تکیه بر ایمان در برابر فشارها می‌ایستند تا به وظایف قانونی خود عمل کنند.
رئیس سابق قوه قضائیه، حضور آیت‌الله لاریجانی در این قوه را نیز موجب افزایش ارتباط دو نهاد شورای نگهبان و قوه قضائیه و اهتمام بیشتر این دو نهاد برای گسترش عدل در نظام اسلامی عنوان کرد.
در پایان نیز آیت‌الله آملی لاریجانی، ضمن آرزوی توفیق برای اعضای شورای نگهبان به ویژه آیت‌الله جنتی، به تجربیات خود در این نهاد اشاره کرد و گفت: به دلیل ابعاد سیاسی موضوع، معمولا تصمیمات شورای نگهبان در مورد انتخابات، بیشتر در افکار عمومی منعکس می‌شود در حالی که مباحث فقهی و حقوقی که در این نهاد مطرح می‌شود بی‌نظیر است و در هیچ مجمع دیگری سابقه ندارد.
وی ابراز امیدواری کرد: با انتشار این مباحث در جامعه امکان بهره‌مندی مراکز حوزوی و دانشگاهی از تحقیقات و مباحث مطرح شده در شورای نگهبان فراهم گردد.
وی با اشاره به وجود صمیمیت و اخلاص خاصی در بین اعضای شورای نگهبان، افزود: در حالی که مباحث بسیار جدی توسط هر یک از اعضا در جلسات شورای نگهبان مطرح می‌شد، وقتی از جلسه بیرون می‌آمدیم جز صمیمیت هیچ نمی‌دیدیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار

هیچگونه هماهنگی پیشینی درباره مصوبات با شورای نگهبان معنا ندارد

طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در شورای نگهبان تایید نشد

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۶ مرداد ۱۴۰۰

دبیر سیاسی تسنیم: اشراف دکتر کدخدایی به حقوق و رسانه او را سخنگویی بی‌بدیل کرده است

سخت‌ترین و شیرین‌ترین روز سخنگویی دکتر کدخدایی از زبان خودش

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۵ مرداد ۱۴۰۰

مسئله‌شناسی درست و زمانه‌شناسی دو شاخص مهم در آرمان‌خواهی جریان دانشجویی است

سخنگوی شورای نگهبان کسب نخستین مدال طلای المپیک ٢٠٢٠ توسط «جواد فروغی» را تبریک گفت

آیت‌الله جنتی با صدور پیامی درگذشت والده آیت‌الله شب‌زنده‌دار را تسلیت گفت

دکتر طحان نظیف از رسیدگی ‏فقهای شورای نگهبان به ۶ پرونده ارسالی از سوی دیوان عدالت اداری خبر داد

پربازدید ها

دکتر طحان نظیف سخنگوی جدید شورای نگهبان را بهتر بشناسید + سوابق

ابقای آیت الله جنتی و دکتر ره پیک به عنوان دبیر و قائم مقام دبیر/ دکتر طحان نظیف سخنگوی جدید شورای نگهبان شد

۶ جمله تاریخی از امام راحل درباره شورای نگهبان

فراخوان عضویت در باشگاه حقوق اساسی

دکتر کدخدایی با منطق خوب آبروی شورای نگهبان را حفظ کرد/ پرورش حقوقدانان جوان در پژوهشکده از افتخارات ایشان است/ تمجید اعضای شورا از خدمات ۱۳ ساله دکتر کدخدایی در مقام سخنگویی

تشکر آیت‌الله جنتی از زحمات همکاران ستادی، استانی و شبکه نظارت در برگزاری انتخابات

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز تأسیس این نهاد

بررسی طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول در پژوهشکده شورای نگهبان

هر عضو شورای نگهبان یک رای دارد/ "استدلال" حرف اول و آخر را می‌زند

مسئولان با فوریت مسئله آب خوزستان را حل کنند/ مردم از اعیاد قربان و غدیر برای کمک به فقرا استفاده کنند