کد خبر: ۱۰۱۸۳
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۵- 15 June 2024
آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نمازجمعه تهران:

نامزدهای انتخابات وعده قابل اجرا دهند

خطیب نماز جمعه تهران گفت: همانگونه که رهبری فرمودند کاندیداها از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود بگویند، وعده قابل اجرا دهند و وعده دروغین ندهند و با تخریب دیگران بر سبد رای خود نیفزایند.

نامزدهای انتخابات وعده قابل اجرا دهند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری حوزه از تهران، آیت‌الله سید احمد خاتمی، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران در دانشگاه تهران، گفت: ضمن تسلیت شهادت امام باقر (ع) گفت: شب عرفه از لیالی متبرکه است و شب مناجات با قاضی الحاجات است که توبه مقبول و دعا مستجاب است. مقام معظم رهبری به جوانان سفارش داشتند که به این مناسبت‌ها و دعاها را توجه کنند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه عرفه روز نور است، گفت: الحمدالله مردم ما روز عرفه و دعای عرفه را بزرگ می‌شمارند. روز عرفه را درک کنید. خداوند حتی به فرزندان در شکم مادر هم در روز عرفه عنایت ویژه دارد. وی با اشاره به روز عید قربان تصریح کرد: در این روز نیز به سنت‌های آن عمل شود.

آیت‌الله خاتمی در بخش دوم خطبه‌های نماز جمعه، تصریح کرد: خودم و شما عزیزان را به تقوای الهی می‌کنم. یاد شهدای مظلوم مکه در سال ۱۳۶۶ و شهدای مظلوم منا را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: کشتار وحشیانه مردم در روستای سودان را محکوم می‌کنیم که در پی آن، صدها تن بی گناه به خاک و خون کشیده شدند. تدبیر مسئولان سودان را خواهانیم تا این جنگ داخلی در این کشور هرچه زودتر به پایان برسد.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به جنایات در غزه، افزود: رهبری فرمودند حوادث غزه و کشتار نزدیک به ۴۰ هزار نفر زن و کوک گریه آور است. خودمان را در غم غزه شریک میدانیم. جمهوری اسلامی برای کمک به مردم غزه سربلند است.

آیت‌الله خاتمی ضمن گرامیداشت شهدای خدمت، افزود: شهید امیر عبداللهیان گویی وزیر مردم غزه بود. همواره از آنها حمایت و دفاع می‌کرد.

وی با اشاره به تشکیل دادگاه منافقین توسط قوه قضاییه، ادامه داد: از قوه قضاییه در محاکمه منافقان تشکر می‌کنم. منافقان ۱۷ هزار نفر را بی گناه کشتند. امیدوارم در همین دنیا این داعش‌های وطنی به سزای اعمال ننگین شان برسند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم. ۸ تیر حماسه مجدد به فضل خدا شکل خواهد گرفت. از ورود خوب رسانه‌ها به این موضوع خوشحال هستم.

وی افزود: در انتخابات، اولویت اول حضور گسترده مردم است که گامی دشمن ستیز می‌باشد. هر گامی که در این مسیر برداشته می‌شود عمل صالح است چرا که دشمنان اسلام و دین را به خشم می‌آورد. امری جامع است امری که حضور همگان لازم است.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: حماسه انتخابات مکمل حماسه بدرقه شهیدان است.

وی ادامه داد: از همه کسانی که بستر برگزاری انتخابات را فراهم می‌کنند، تشکر می‌کنم. وقتی کاندیدی در شورای نگهبان مطرح می‌شد، در رابطه با آن شخص فقط اصل ۱۱۵ قانون اساسی مد نظر قرار می‌گرفت. شورای نگهبانی که می‌خواهد نگهبان نظام باشد باید همین گونه عمل کند.

خطیب نماز جمعه اظهار کرد: امروز شرایط به گونه‌ای است که هیچ جریان درون نظام نمی‌تواند بگوید در انتخابات کاندیدی نداریم.

وی افزود: آنچه در ارزیابی مطرح شد این بود که آیا این آقا برای ریاست جمهوری معیارها را دارد یا خیر. اگر در ریاست جمهوری کسی عدم احراز خورد بدین معنا نیست که در دیگر عرصه‌ها کارایی ندارد. به عنوان یک عضو شورای نگهبان می‌گویم کسی حق ندارد به خاطر عدم احراز اهانتی کند.

خطیب نماز جمعه گفت: در وسط تبلیغات انتخاباتی هستیم. در فضا شور انتخاباتی شده است. خواهش ما همانگونه که رهبری فرمودند این است که کاندیداها از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود بگویند نه اینکه با تخریب دیگران بر سبد رای خود بیفزایند. وعده قابل اجرا دهند. وعده دروغین ندهند. کاندیداها نباید با سیاه نمایی علیه نظام رای جمع کنند.

وی با اشاره به انتخاب اصلح، بیان کرد: امام علی (ع) در نامه مالک اشتر فرمود که برای حکم بین مردم برترین را برگزینید. ان‌شاالله مردم ما برترین و رئیسی گونه را انتخاب خواهند کرد. ما رئیس جمهور برای خدمت به مردم را می‌خواهیم.

خطیب نماز جمعه تهران یادآور شد: در انتخابات همه باید تسلیم قانون باشند؛ لذا باید فضا سالم و در شان نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

آیت‌الله خاتمی در پایان خاطرنشان کرد: باید پایان انتخابات پایان رقابت‌ها و آغاز رفاقت‌ها برای همکاری و خدمت به مردم باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

نظارت بر انتخابات با بهره‌گیری از دانش روز و امکانات فنی

نظرات برخی از اعضای شورای نگهبان: این نهاد وظایف خطیری دارد/ ملاک شرع و قانون اساسی است

دکتر اصلانی: مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران نقش مهم و اثرگذاری دارند/ اراده عموم ملت از صندوق‌های رای بیرون می‌آید

واقعیت ویرانگر در غزه بیانگر همه‌ ابعاد و عناصر نسل‌کشی است

دکتر ره‌پیک: فرآیندهای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری مطابق قانون انجام شد/ اجرای کامل سیاست‌های کلی انتخابات ضروری است

فیلم | روزی برای شناخت نگهبان قانون اساسی

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده

برگزاری انتخابات زودهنگام؛ نمایش ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران

دستاوردها و نتایج انتخابات‌های اخیر؛ از تحقق اراده مردم تا تجاربی که برای مجریان و ناظران به دست آمد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

پربازدید ها

پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به مناسبت درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین حجازی

دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان حضور یافت

گزارش تصویری حضور دکتر پزشکیان در جلسه شورای نگهبان

تا تنفیذ رئیس جمهور، معاون اول مدیر قوه مجریه است

آیت‌الله جنتی به دکتر پزشکیان تبریک گفت؛ باید با همدلی برای پیشرفت ایران اسلامی تلاش کرد

صحت مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تایید شد

برگزاری چند انتخابات در چند ماه؛ ثبات، استحکام و اقتدار نظام اسلامی در سایه‌سار رهبری حکیمانه

بیانیه آیت‌الله مدرسی یزدی پیرامون حماسه انتخابات ریاست جمهوری

توئیت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اخذ رای در دکل‌های حفاری نفتی

انتخاب اعضای هیات‌رئیسه شورای نگهبان برای یک سال آینده