شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1398/3/25 شنبهدکتر کدخدایی در نشست خبری:
مشکلی با الکترونیکی شدن انتخابات نداریم/قانون ملاک بررسی صلاحیت‌ها
سخنگوی شورای نگهبان گفت: تا هرجایی که وزارت کشور امکانات و آمادگی لازم را برای برگزاری الکترونیکی انتخابات داشته باشد و امنیت انتخابات تأمین شود، ما هم آماده هستیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری روز شنبه 25 خرداد 1398 با اصحاب رسانه اظهارنظرهای شورای نگهبان در خصوص مصوبات ارسالی از سوی مجلس و دولت را تشریح کرد. که متن کامل آن را می توانید اینجا بخوانید.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در ادامه نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره دیدار خود با پگاه آهنگرانی اظهار کرد: او به همراه آقای کریمی یکی دیگر از همکاران رسانه‌ای جهت تهیه مستندی به شورای نگهبان مراجعه کرد و درخواست مصاحبه داشت بنده نیز قبول کردم و در پایان مصاحبه با توجه به سؤالاتی که مطرح شد به وی پیشنهاد حضور در شورای نگهبان در زمان انتخابات را دادم لذا شورای نگهبان چون وظایف خود را در چارچوب قانون انجام می‌دهد در این خصوص نگرانی ندارد و هر کسی می‌تواند بیاید ناظر باشد و ما پیشنهاد کردیم به صورت سمبلیک خود ایشان هم می‌تواند به عنوان ناظر حضور پیدا کند.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با نقل قولی از وی با مضمون اینکه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدها در انتخابات پیش‌رو سه مبحث «فساد مالی»، «فساد اخلاقی» و «مقابله با اصل نظام» را در اولویت قرار دارد و شورای نگهبان با دست بازتری به صلاحیت‌ها رسیدگی خواهد کرد، در خصوص صحت یا عدم صحت این نقل قول گفت: البته شورای نگهبان همیشه این معیارها و اولویت‌ها را داشته و همیشه مورد تأکید بوده است؛ به هر حال مباحث مفاسد اقتصادی یا اخلاقی که در قانون انتخابات فعلی است یا بحث‌هایی که در چارچوب نظام سیاسی ما است، افرادی که ضدیت با نظام یا حاکمیت داشته باشند، باز اینها نیز در قانون انتخابات فعلی وجود دارد. لذا مطلب جدیدی از این جهت نیست اما از این جهت که سؤال می‌شود معیار چیست من این را به صورت دسته‌بندی در قالب این سه معیار و اصل کلی در مصاحبه‌ها اعلام و بیان کردم و طبیعتاً ملاک و معیار برای شورای نگهبان همیشه قانون است. انشاءالله در این انتخابات هم به جز قانون ما روش دیگری را نخواهیم داشت.
وی در پاسخ به این سؤال که در توئیتی عنوان کرده‌اید که راه تخلفات انتخاباتی در قوانین انتخاباتی ایران باز است، آیا راهی برای کمتر شدن ایرادات قانون انتخابات وجود دارد؟ گفت: این موضوع از معضلاتی است که بارها گفته‌ایم چرا که قانون انتخابات فعلی، قانونی کارآمد و منطبق با نیازهای امروز ما نیست و تلاش‌هایی برای اصلاح آن هم صورت گرفت که متأسفانه به نتیجه نرسید؛ امیدواریم که بالاخره اصلاح قانون انتخابات انجام شود تا نظام انتخاباتی ما نیز از این مشکلات نجات پیدا کند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که سخنگوی کمیسیون شوراها اخیراً اعلام کرده است که با توجه به اینکه شورای نگهبان ایرادات متعددی به طرح اصلاح قانون انتخابات وارد کرده است، قرار شده کارگروهی متشکل از شورای نگهبان، مجلس و وزارت کشور برای رفع ایرادات طرح اصلاح قانون انتخابات تشکیل شود، گفت: هر زمان که مجلس دعوت کند کارشناسان ما در این کارگروه حضور می‌یابند.
دکتر کدخدایی در رابطه با اینکه آیا از ناحیه افراد و چهره‌های سیاسی دیگر مانند خانم پگاه آهنگرانی درخواستی برای دیدار در شورای نگهبان وجود داشته است؟ و اینکه آیا رفع ابهام در خصوص موضوعات مختلف اعم از انتخابات سال 88، نظارت استصوابی و... وجود داشته؟ تصریح کرد: بله خیلی از دوستان درخواست دادند و ملاقات‌ها انجام می‌شود، و خیلی از دوستان می‌آیند گفتگو می‌کنیم و توضیحات لازم را هم می‌دهیم و نیازی هم نیست که رسانه‌ای شود. علت رسانه‌ای شدن حضور خانم آهنگرانی ساخت مستند ایشان بود در رابطه با سایر موارد نیازی نیست که اسامی ذکر شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا برای آن افرادی که ابهام داشتند رفع ابهام پذیرفته است، گفت: اگر بخواهند بپذیرند بله و اگر نخواهند بپذیرند، خیر.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سؤالی در مورد نظر شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت الکترونیکی گفت: تا جایی که دوستان در وزارت کشور آمادگی داشته باشند، امکانات لازم فراهم باشد و امنیت انتخابات تأمین شود، آماده هستیم.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: هماهنگی‌های خوبی بین شورای نگهبان و وزارت کشور وجود دارد و در مورد امنیت و تأیید دستگاه‌های الکترونیکی رأی‌گیری هم کارشناسان ما بررسی‌ها لازم را انجام خواهند داد.
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه آیا شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس مغایر اصل 86 قانون اساسی نیست؟ گفت: شکایت ما به مجلس و به هیأت نظارت بر عملکرد نمایندگان بوده است و از طرفی او افترایی به شورای نگهبان زده است، ما خواستیم که او در مجلس پاسخ دهد، این امر مغایر با اصل ۸۶ قانون اساسی نیست و نماینده مجلس نمی‌تواند مرتکب جرم شود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در خصوص تأثیر عدم اثبات ادعای مطرح شده از سوی همان نماینده در بررسی صلاحیت این فرد در انتخابات پیش‌رو گفت: اگر نتواند ادعای خود را ثابت کند، قطعاً در بررسی صلاحیت او تأثیر دارد، چون دروغ می‌شود.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه نظارت موثر شورای نگهبان از سوی برخی جریانات سیاسی و اصلاح طلبان تندرو مورد هجمه قرار گرفته و برخی‌ها با گروکشی از نظام، سخن از مشارکت مشروط در انتخابات به زبان می‌آورند، نظر شما در این باره چیست؟ گفت: شورای نگهبان بر انجام وظایف قانونی خودش تأکید دارد و فقط وظایف قانونی خود را انجام می‌دهد و بر اساس اختیارات قانونی خود عمل می‌کند؛ مردم هم به این حرف‌ها توجه نمی‌کنند و گوششان بدهکار به این مسائل نیست.
وی افزود: بیان این حرف‌ها «قُرم قُرم‌های» انتخاباتی است و نزدیکی‌های انتخابات از این حرف‌ها می‌زنند، اما مردم توجهی ندارند، انشاءالله انتخابات پرشوری در اسفندماه خواهیم داشت.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه در شورای شهر بیله‌سوار شاهد بازداشت چهار نفر به دلیل رشوه بودیم، آیا شورای نگهبان قصد نظارت بر این انتخابات را دارد، گفت: ما هیچ وقت شوق و میلی برای گسترش اختیارات و وظایف قانونی خود نداشته‌ایم و قانون نیز چنین اجازه‌ای به ما نمی‌دهد.
وی درباره افزایش اختیارات رئیس‌جمهور گفت: این موضوع به شورای نگهبان ارتباطی ندارد، اما اگر درخواستی قانونی در این راستا صورت گیرد، از سوی ما مورد بررسی قرار می‌گیرد اما فعلاً این موضوع در دستور کار ما قرار ندارد.
دکتر کدخدایی افزود: اختیارات همه نهادها در قانون اساسی آمده است؛ اگر در چارچوب همان اختیاراتی که در قانون اساسی همه مسئولین اقدام کنند، فکر می‌کنم که کشور گلستان خواهد شد.
وی درباره حضور نیروهای بازنشسته در نهادها و ارگان‌های دولتی که برخلاف قانون منع بکارگیری بازنشستگان است آیا استعفای برخی از آنها برای حضور در انتخابات مجلس در بررسی صلاحیت آنها تأثیرگذار خواهد بود یا خیر، تصریح کرد: اگر تخلف قانونی صورت گرفته باشد و به دست شورای نگهبان برسد طبیعتاً نسبت به آن بر اساس قانون عمل خواهیم کرد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه توصیه‌اش به افرادی که این روزها بحث تقلب در انتخابات سال 88 را مطرح می‌کنند چیست، اظهار داشت: ما که نمی‌توانیم در این حوزه دخالت کنیم، مملکت ما آزاد است و هر کسی هر روز حرفی می‌زند و خیلی هم ظاهراً معیار مشخصی ندارد که این حرف‌ها توهین یا افترا باشد و گوش ما خیلی این حرف‌ها را نمی‌شنود، آنچه که مسلم است انتخاب 88 یک انتخابات سالمی بود و اعلام‌نظر هم شد و این اعلام‌نظر پایان‌بخش همه مسائل بود، اگر هم گاهی اوقات ما مطالبی را منتشر می‌کنیم در جهت تقویت آگاه‌سازی مردم است؛ بنابراین ما خیلی توجهی به اظهارنظر افراد که گاه و بی‌گاه مطرح می‌کنند، نداریم.
وی در خصوص اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولان گفت: ضمن اینکه این حوزه مربوط به حوزه قوه قضائیه و قوه مجریه است، اما در مجموع این قانون، قانون خوبی در راستای شفاف‌سازی و کار خوبی است و اگر جایی هم شورای نگهبان مسئولیتی دارد و باید اقدامی انجام بدهد، حتماً ما تابع قانون هستیم و اقدام می‌کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر راهبرد شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات پرشور، با توجه به اظهارات برخی اصلاح‌طلبان مبنی بر کاهش مشارکت مردم در انتخابات پیش رو گفت: مردم گوششان به این حرف‌ها بدهکار نیست و اینها حدس و گمان برخی سیاسیون است که در آستانه انتخابات مطرح می‌شود.
دکتر کدخدایی تأکید کرد: در زمان انتخابات، مردم چون نظامشان را دوست دارند و برای این نظام ایثار کرده‌اند، مشارکتشان پرشور و گسترده خواهد بود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که اکثر حقوقدانان در خصوص «لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان» تأکید دارند وقتی شورای نگهبان این لایحه را رد می‌کند، یعنی دیدگاه مالکانه اولیاء را تأیید کرده است، گفت: توجهی به دلیل ایراد شرعی که گرفته شده است، نداشته‌اند؛ در ماده (9) این لایحه صرفاً به سهل‌انگاری یا بی‌توجهی اشاره شده و به عمد اشاره‌ای نشده است؛ حالا اگر والدینی عامداً جرحی وارد کنند چه می‌شود؟ مفهوم این مصوبه این می‌شود جرح عمد هیچ مجازاتی ندارد. لذا شورای نگهبان چند قدم جلوتر را می‌بیند.
وی در خصوص ایراد اصل 15 قانون اساسی در خصوص واژگان غیرفارسی گفت: غالب مصوباتی که به شورای نگهبان می‌آید، اگر واژه‌ای که معادل فارسی داشته باشد و مجلس واژه فارسی را به کار نبرده باشد مغایرت اصل 15 قانون اساسی گرفته می‌شود؛ به همین دلیل برخی آقایان نیز بابت این موضوع از شورای نگهبان به خاطر پاسداشت زبان فارسی تشکر کرده‌اند.
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با موضع‌گیری ایشان نسبت به مواضع ترامپ و تشریح پروژه ایران‌هراسی، گفت: تکلیف در حوزه بین‌الملل روشن است؛ این گفته فقط برای ما نیست، اگر نظر سیاسیون داخل آمریکا را هم ملاحظه کنید می‌بینید که رویکرد آقای ترامپ در مدیریت جدید رویکرد غیرقابل قبول بوده است. در گذشته هم همین وضعیت را به شکل‌های دیگری شاهد بوده‌ایم؛ آنچه موجب موضع‌گیری‌ها می‌شود پایداری جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران بر حقوق خودشان است؛ جمهوری اسلامی اعلام می‌کند من می‌خواهم مستقل باشم و مردم هم می‌گویند که ما به دنبال حق خودمان هستیم و عده‌ای از یک گوشه دیگر دنیا در سرنوشت این مردم دخالت می‌کنند. طبیعی است که اینگونه اقدامات هیچ‌گاه موفق نبوده و با پاسخ محکم مردم جمهوری اسلامی ایران روبرو می‌شود.
وی افزود: رقبای سیاسی آقای ترامپ را در موقع انتخابات ببینید، در کتابی که خانم کلینتون به نام « What Happened» چاپ کرده است، ببینید که راجع به آقای ترامپ چه گفته است؛ وقتی چنین فردی در داخل کشورش اینگونه روسیاه است طبیعتاً تکلیفش در حوزه بین‌الملل روشن است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات محمدرضا خاتمی با بیان اینکه خیلی مایل نیست صحبت کند، خاطرنشان کرد: خیلی هم این حرف‌ها برای ما اهمیتی ندارد. ایشان حرف‌های خود را ثابت بکنند، ما هم همیشه پاسخگو هستیم؛ ایشان باید مدارک متقن خود را ارائه بدهند و دادگاه هم به این موضوع رسیدگی می‌کند.
1398/3/25 شنبه
گزارش تصویری نشست خبری دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان
نشست خبری دکتر کدخدایی روز شنبه بیست و پنج خردادماه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1398/3/25 شنبه
عیادت سخنگوی شورای نگهبان از خبرنگار خبرگزاری فارس
دکتر عباسعلی کدخدایی امروز از زهرا عبدالمحمدی خبرنگار خبرگزاری فارس عیادت کرد.
به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان عصر امروز (شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸) از خانم زهرا عبدالمحمدی خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس که مدتی است به علت بیماری در یکی از بیمارستان های تهران بستری شده، عیادت کرد.
دکتر کدخدایی که علیرضا رضازاده مدیر کل روابط عمومی شورای نگهبان او را همراهی می‌کرد، ضمن گفتگو با پزشکان معالج خبرنگار فارس، از نزدیک در جریان روند درمان او قرار گرفت. 
قائم مقام شورای نگهبان در خاتمه از خداوند متعال برای این خبرنگار پرتلاش، آرزوی سلامتی و شفای عاجل کرد.
1398/3/22 چهارشنبهآیت‌الله جنتی:‌
مسئولان توجه بیشتری به وضعیت اقتصادی مردم و اقشار آسیب‌پذیر داشته باشند
دبیر شورای نگهبان از مسئولان اجرایی خواست که توجه بیشتری به وضعیت اقتصادی مردم و اقشار آسیب‌پذیر داشته باشند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز (چهارشنبه 22 خرداد) در جلسه این شورا و در نطق پیش از دستور گفت: انقلاب اسلامی از بدو تأسیس تاکنون با مسائل و چالش‌هایی روبه رو بوده که با الطاف الهی و درایت‌های امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب و همراهی مردم، آنها را به خوبی پشت سر گذاشته است.
وی یکی از این مسائل را مواجهه با توطئه‌ها و جنایت‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی عنوان و خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در 40 سال گذشته از حربه‌ها و ابزارهای مختلفی برای فشار علیه مردم ایران استفاده کرده‌اند که همگی آنها شکست خورده است.
دبیر شورای نگهبان تاکید کرد: امروز هم آنها دنبال حربه فشار و مذاکره همزمان هستند که قطعاً این توطئه آنها با درایت مقام معظم رهبری و هوشیاری مسئولان نیز شکست خواهد خورد.
آیت‌الله جنتی در پایان از مسئولان اجرایی خواست که توجه بیشتری به وضعیت اقتصادی مردم و اقشار آسیب‌پذیر داشته باشند.
انتهای پیام/
1398/3/22 چهارشنبه
گزارش تصویری جلسه چهارشنبه 22 خرداد شورای نگهبان
جلسه شورای نگهبان صبح امروز (چهارشنبه 22 خرداد) برگزار شد.
 
 
 
 آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان
دکتر محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان
 دکتر سوادکوهی عضو حقوقدان شورای نگهبان
 
 دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان
 آیت‌الله مدرسی یزدی عضو فقهای شورای نگهبان
  
 
 
 
 دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان
 دکتر سوادکوهی عضو حقوقدان شورای نگهبان
 
 
 
 
دكتر سيد فضل‌الله موسوی و دکتر سوادکوهی عضو حقوقدانان شورای نگهبان 
 آیت الله آملی لاریجانی عضو فقهای شورای نگهبان
 دكتر سيد فضل‌الله موسوی و دکتر سوادکوهی عضو حقوقدانان شورای نگهبان
 آیت الله شب زنده‌دار عضو فقهای شورای نگهبان
 
 دکتر محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان
 
 دکتر ره‌پیک عضو حقوقدان شورای نگهبان
1398/3/18 شنبهآیت الله جنتی در برنامه سمت خدا:
انقلاب اسلامی «آیت خدا» است
دبیر شورای نگهبان گفت: انقلاب اسلامی از آیات خدا و درس توحید است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان با حضور در برنامه تلویزیونی سمت خدا به سوالات مختلف پیرامون قیام 15 خرداد، پاسخ داد. مشروح سخنانی وی در این برنامه تلویزیونی به شرح ذیل است:
** مجری: پانزده خرداد بهانه‌ای شد تا خدمت آیت‌الله جنتی برسیم با توجه به سابقه انقلابی و دیرینه‌ای که ایشان در پیشبرد انقلاب اسلامی داشتند و یار امام عظیم‌الشأن انقلاب بودند و البته از نصایح و پندهای پدرانه ایشان بهره‌مند شویم. به عنوان حسن مطلع به صورت کوتاه از پانزده خرداد و شخصیت امام (ره) بفرمایید؟ تا بعد وارد بحث شویم.
آیت‌الله جنتی: سلام بر شهدا در همه طول تاریخ، سلام بر امام بزرگوار ما که شهیدپرور بودند، ما هر چه داریم به برکت وجود ایشان داریم. سنت شهادت که بیش از هزار سال بود که به فراموشی سپرده شده بود و دیگر مطرح نبود را امام عزیزمان زنده کردند.
** مجری: و این باب باز شد؟
آیت‌الله جنتی: امام راحل جهاد فی سبیل‌الله را مطرح کرد، شهادت فی سبیل‌الله قبلاً به کلی فراموش شده بود، حتی بین ما طلبه‌ها، منبری‌ها و امام جماعت‌ها هم مسأله شهادت مطرح نبود.
** مجری: مغفول واقع شده بود؟
آیت‌الله جنتی: جهاد مطرح نبود، ایشان راه را باز کردند، خداوند انشاءالله با سالار شهیدان امام حسین(ع) ایشان را محشور فرماید که حتماً محشور هستند، بعد هم پانزده خرداد را داریم که آن پانزده خرداد هم از برکات وجود ایشان است، شهدایی که در دشت ورامین کفن می‌پوشند، و آن جور می‌ایستند؛ در مقابل، دشمن هم تهدیدشان می‌کند ولی از پای در نمی‌آیند و آگاهانه به استقبال شهادت می‌روند. آنها می‌دانستند که این عمال رژیم شاه، آدم‌های بی‌رحمی هستند و رحم به صغیر و کبیر نمی‌کنند و نهایتاً هم عده زیادی را به شهادت رساندند. واقعاً باید به روح آنها درود فرستاد، آنها سرمشق‌های ما هستند. قیام 15 خرداد منشا و منبع حرکت‌های جدی در آینده شد.
** مجری: چقدر آنها جرات را به مردم دادند؟
آیت‌الله جنتی: واقعه پانزده خرداد را گرامی می‌داریم، واقعاً هر چه می‌توانیم باید قدردان این شهدا باشیم و راه‌شان را ادامه دهیم. بالاخره اینان دنبال چه بودند؟ از همه چیز گذشتند، یعنی از پدر، مادر، همسر، فرزند، مال و پست و از هرچه که بود، گذشتند که حقیقتاً مشکل است.
** مجری: از جانشان که می‌گذرند دیگر اینها مطرح نیست؟
آیت‌الله جنتی: از همه چیز گذشتند، این است که خدا همه چیز هم به آنها می‌دهد، در هر صورت بر آنها هم درود می‌فرستیم. عید مبارک فطر را هم تبریک عرض می‎کنم، باید این عید را هم قدردانی کنیم و جشن بگیریم. خوش به حال آنان که ماه مبارک رمضان روزه گرفتند و گرما را تحمل کردند، گرسنگی و تشنگی را تحمل کردند، همه گرسنگی‌ها و تشنگی‌ها می‌گذرد ولی اَجر آن می‌ماند، کار دنیا همه‌اش همین است که سختی‌ها گذرا است، آثارش چه آثار منفی و چه مثبت ماندنی است.
دعا خواندن، قرآن خواندن، صدقه دادن، خیرات دادن، دعای ندبه خواندن، امثال اینها مسائل اخلاقی است همین مسائلی است که در کتاب‌های اخلاقی نوشته‌اند، راجع به اینکه انسان تهذیب نفس کرده و اخلاقش را خوب کند و برخوردش با مردم، خوب باشد، خوشبین به مردم باشد، کینه و حسد نداشته باشد و با مردم رفتار برادرانه و دوستانه داشته باشد، اینها هست، ولی آنکه زیربنای همه اینهاست، چیست؟ اینها رو بنا است، زیربنا «مسأله الله» است، مسأله خدا است، توحید است، انبیا کارشان را از این نقطه شروع می‌کردند. فرمود: «قولوا لا اله الله تفلحوا»؛ از «لا اله الا الله» شروع کرد، با همین «لا اله الا الله» هم پیامبر اسلام با دشمنان طرف شدند و دعوا داشتند، سر خدا با هم دعوا داشتند، مسائل مالی و رباخواری و امثالهم اینها مسائل فرعی بود، انبیا دیگر هم بنابر آنچه که در قرآن مجید آمده، به امت‌های خودشان می‌فرمودند «اتقوا الله» یعنی از خدا پروا کنید. این نقطه شروع بود، اگر از اینجا شروع شد درست است، پس ما هم باید از اینجا شروع کنیم، اگر الان ضعف‌هایی در روحیات و اخلاقیات و عبادات ما هست، ضعف آن، ناشی از ضعف در ایمان به خدا است، انسانی که خدا را حاضر بداند و بداند در محضر خداست و خدا ناظر بر اعمالش است، این انسان دیگر گناه نمی‌کند و از گناه پرهیز می‌کند و عباداتش را هم ترک نمی‌کند، پس از اینجا باید شروع کرد.
روی هر چیزی در دنیا دست بگذاریم آثاری از خداست، وجود خود آدم، از اول خلقت، انسانی نبود، خدا ما را خلق کرد، «قُلْ هُوَ الَّذِی أَنْشَأَکمْ...» (ملک/23)، خدا شما را ایجاد کرد، این نیست را هست کرد، این خودش بزرگترین آیه است.
یعنی چه کسی این کار را کرد؟ آن وقت این انسان چطور این آیات را می‌بیند و به خدا نمی‌رسد، این جای تعجب دارد؟ من واقعاً در کنار این مطالب روی خود انسان فکر می‌کنم، انسان چگونه موجودی است، موجودی پیچیده است، من تمام موضوعات مرتبط با خدا را نمی‌دانم ولی آنگونه که می‌دانیم پیچیده‌ترین موجود در میان عالم خلقت، انسان است، این انسان از هر موضوعی پیچیده‌تر است، آن وقت این انسان با این عقلی که دارد، با این فکری که دارد، آثار خدا را می‌بیند، ولی خدا را باور نمی‌کند ولی در عین حال از همه نعمت‌ها استفاده هم می‌کند ولی باز کفران می‌کند.
خدا درباره ما تعبیراتی دارد، یک تعبیر این است که اینها کور هستند، آیات قرآن متعدد اینها را به عنوان کور معرفی می‌کند، بعد هم می‌فرماید این فرد روز قیامت در حالی محشور می‌شود که همین کوری اینجا را آنجا هم دارد، کور است، کور وارد صحنه محشر می‌شود و بعد می‌گوید، «... إِنَّ اللَّهَ کانَ سَمیعًا بَصیرًا» (نساء/58) بعد می‌گوید خدایا من که در دنیا چشم داشتم چرا اینجا کور هستم، «قَالَ کذَلِک أَتَتْک آیاتُنَا فَنَسِیتَهَا وَکذَلِک الْیوْمَ تُنسَى» (طه/126)، آیات خدا آمد آیات را توجه نکردید، چشمت آنجا (دنیا) کور بود، آن کوری در اینجا هم ظاهر شده است، یک تعبیر دیگر آن است که خدا می‌گوید اینها مرده‌اند، اینها را خدا در قرآن مرده تلقی می‌کند، می‌گوید اینها زنده نیستند، روحشان مرده است، و جسم‌شان زنده است، بنابراین اینها را به عنوان «موتا» تعبیر می‌کند، یک تعبیرش هم آن است که «أُوْلَئِکَ کَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ...» (أعراف/179)، اینها مثل چهارپایان هستند بلکه بدتر هم هستند، این سه تعبیر را خدا از انسان دارد و این گونه انسان را معرفی می‌کند، واقعاً همین گونه است، کور خورشید را نمی‌تواند ببیند.
حال می‌رویم سراغ آثار خدا؛ قرآن 1400 سال است که نازل شده و از اولی که نازل شد اعلام کرد، ای بشر، ای جن، اگر می‌توانید مثل این قرآن را بیاورید؟ بعد از 1400 سال این قرآن صدایش بلند است، از همه بلندگوها منتشر می‌شود، همه رسانه‌ها منتشر می‌کنند، کسی جواب نداده، اینها که منکر خدا هستند، قرآن را قبول ندارند، می‌گوییم بفرمایید، مثل این قرآن بیاورند اما نمی‌توانند. ما می‌گوییم این قرآن از جانب خدا است، اگر از جانب بشر باشد، بشرها و دیگران می‌توانند مثل آن را بیاورند، این همه آدم‌ها دشمن خدا بودند، دشمن اسلام بودند، دانشمند بودند، تحصیل کرده بودند، دنیا دیده بودند، همه چیز داشتند، شما بفرمایید از این قرآن یک سوره‌اش را بیاورید که نتوانستند بیاورند. اینها آیات خداوند است، من در مورد انسان مانده‌ام چرا بشر چنین است؟ یا در طول تاریخ حضرت ابراهیم خلیل الرحمن را در آتش می‌اندازند، آتش برایش سرد می‌شود و همه هم می‌بینند ابراهیم نسوخته است، سالم از آتش بیرون آمد، این نمرودی‌ها چه فکر می‌کنند، چه توجیهی می‌کنند، چرا دیگران نزدیک آتش می‌شوند می‌سوزند، دست و لباس شان می‌سوزد، اما او نسوخت، این نشانه خداست، چطور انسان‌ها با دیدن این نشانه‌ها متنبّه نشدند و نگفتند ای حضرت ابراهیم ما غلط کردیم، اشتباه کردیم؟ تو درست می‌گویی، معلوم می‌شود تو خدایی داری که تو را حفظ کرده است، این کار نشد چرا نشد؟ چرا ایمان نمی‌آورند، ایمان نیاورند و تهدید کردند و آن صحنه‌ها بوجود آمد، تمام معجزات انبیا چنین است، اینها آیات الهی است.
انقلاب اسلامی هم از آیات خدا است، این هم درس توحید و خداشناسی است. قبل از انقلاب طلبه‌ای کوچک در مدرسه فیضیه بودم، امام (ره) را می‌دیدم که با متانت و سادگی می‌آمد فقه و اصول می‌گفت و می‌رفت و با کسی کار نداشت و کسی هم با او کار نداشت، از طرف دیگر قدرتی در کشور حاکم بود که مورد حمایت مستکبران و قدرت‌های عالم بود و مردم ایران هم تسلیم این قدرت شده و پذیرفته بودند که دیگر چاره‌ای ندارند آن قدرت هم همه چیز دارد، امکانات مالی دارد امکانات تبلیغاتی دارد، امکانات نظامی دارد، امکانات سیاسی دارد همه چیز دارد، یک دفعه یک طلبه در برابر اینها می‌ایستد.
** مجری: ولی این مرد، خدا دارد.
آیت‌الله جنتی: همین است اینها که می‌گویم آیات الهی است، روی اینها باید فکر کرد، یک تنه بلند می‌شود و با چه انگیزه‌ای حرکت می‌کند، متاسفانه از دوره ریاضت حضرت امام اطلاعی نداریم من اطلاع ندارم، ایشان دوره‌ای ریاضت کشیده است از خدا شروع کرده است، اول ایمانش به خدا تقویت شده، خدا باور شده است، خدا را حاضر می‌دانسته، تمام آیات قرآن را خوانده معتقد است و باور کرده و با این باور که اگر خدا بخواهد کم من فئة قلیله غلبت فئة کثیره باذن الله ممکن است یک عده کمی بر عده زیادی پیروز شوند. کم بودند و بر قدرت‌ها فائق شدند، با این باور به صحنه می‌آیند؛ باورشان این بود دیگران باورشان این نبود، از علما گرفته تا غیر علما می‌گفتند می‌خواهید چه کار کنید، مگر می‌شود با امریکا در افتاد با انگلیس درافتاد، با شاه درافتاد، با ساواک در افتاد آنها همه چیز دارند؟
با دست خالی چه کار می‌خواهید کنید؟ چگونه می‌خواهی به جنگ اینها بروی؟ واقعاً هیچ یک از اینها باور نمی‌کردند، اما امام (ره) باور داشتند، از آنجا که همه چیزها باید از خدا شروع شود، همین جهاد فی سبیل‌الله است، ایشان بر اثر همان ریاضت‌هایی که داشتند و من هم سراغ ندارم کسی از ریاضت‌های ایشان اطلاعی داشته باشند، حتی از بستگان حضرت امام مثل حاج احمدآقا از ریاضت‌های ایشان خبر ندارد، رفت اول پیوندش را با خدا محکم کرد و با این باور همان جوری که پیامبر اسلام قیام کرد یک تنه شروع کرد و توانست پیروز شود و دشمنان را شکست دهد، پس حالا هم می‌شود، اگر راه ایشان را ادامه دهیم و توکل داشته باشیم، اگر استقامت و جهاد فی سبیل‌الله را داشته باشیم، قرآن هست، قرآن ما را هدایت می‌کند و امام راحل با این عقیده وارد میدان شد، از تهدیدها و توطئه‌ها نترسید، از دشمنان خارجی و داخلی نترسید، واقعاً این هم از آیات الهی است، اگر بگوییم آیت الله، آیت واقعی این است، آن چیز که هر کس او را می‌بیند خدا باور می‌شود.
 ** مجری: انگشت اشاره را به سمت خدای متعال قرار داده است
آیت‌الله جنتی: در طول تاریخ پیروزی انقلاب، توطئه‌ها هم شد کم هم نیاوردند، کوتاه نیامدند هر چه می‌توانستند، انواع مختلف بگیر و ببند و زندان بردند، کشتند و تبعید کردند، همه اینها بود ولی ایشان باورشان بود که خدا هست غرض این است که ما کم نیاوردیم خدا هم در میدان‌های جنگ کمک کرد؛ هشت سال دفاع مقدس هم همین طور بود، دشمن باورش نیامده بود که ما بتوانیم دو سال روی پایمان بایستیم، آنها خیال کردند حکومت اسلامی رفتنی است و پنج شش ماه بیشتر نیست و از بین می‌رود و از بینشان می‌بریم.
** مجری: یعنی طبق اصول منطقی روی کاغذ همین بود؟
آیت‌الله جنتی: همین طور است ولی خدا خواست، این باور را داشت همه قدرت‌ها در برابر قدرت خدا صفر هستند، با این باور دیگر دلواپس نبود، خاطرش جمع بود که این مسأله حتمی است و پیروزی با ما است. این آیه «لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ...» (آل‌عمران/92) این کلمه لن آمده است، یعنی برای همیشه است یعنی امکان ندارد که شما به خیر و خوبی برسید مگر اینکه از آنچه که دوست دارید در راه خدا انفاق کنید.
«... حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ...» از همه مهمتر جان است، هیچ چیزی را آدم به اندازه جانش دوست نمی‌دارد، غیر از آنکه برخی‌ها پول را از جانشان بیشتر دوست دارند و اما معمولاً جان را بیشتر دوست می‌دارند، از جوانش از پسرش می‌گذرد آدم حسرت اینها را می‌خورد که یک پسر دو پسر و سه پسر را اینها می‌فرستند به جبهه از پدر که گذشته، مادر که اینها را بدرقه می‌کند و می‌فرستد به جبهه این همان «حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ» است، این بچه‌اش «تُحِبُّونَ» است، این آیه (آل‌عمران/92) باید دستورالعمل زندگی ما باید باشد که اگر می‌خواهیم انفاق کنیم از آن چیزهایی باشد که خیلی دوست داریم.
«... وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَی‏ءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلیمٌ» (آل‌عمران/92) یک نکته را در ذیلش می‌گوید که بدانید هر چه را انفاق کردید خدا می‌داند از چشم خدا دور نمی‌ماند، از بهترین عبادات همین است که فرد به داد آدم‌ها (کم بضاعت و فقیر) برسد، دل اینها را خوش کند.
** مجری: فکر می‌کنم حاج آقای جنتی، امروز که روز عید هم بود بهترین عیدی به اطرافیان‌مان همین است که یک گره‌ای را باز کنیم؟
آیت‌الله جنتی: همین است. کاری را راه بیاندزیم. یک لبخندی را روی لبی بیاندازیم. به نظرم این خیلی اجر دارد.
صدها فرشته بوسه بر آن دست می‌زنند / کز کار خلق یک گره بسته وا کند
من همین جا به عنوان یک طلبه از شنونده‌های عزیز می‌خواهم و دست‌شان را هم می‌بوسم که بیایید گره از کار مردم باز کنیم، علامه مجلسی هم که بعد از مرگ خودش خوابش را دیدند، با آیت‌الله جزایری قرار گذاشته بودند که هر یک زودتر مردند به خواب دیگری بیاید، علامه مجلسی از دنیا رفت این آمد به خواب سید محمد حسین گفت بگو به من چطور است آنجا؟ گفت اجمالا من به تو می‌گویم خیلی از این کارها که من می‌کردم آنجا خریدار ندارد و مشکل ما را حل نکرد فقط یک کار کردم دیدم وقتی داشتم می‌رفتم یقه کسی را گرفته بودند و دورش هم شلوغ بود و لنگه کفش روی سر او می‌زنند، گفتم چه خبر است، چرا این کار را می‌کنید؟ گفتند این آقا بدهکار است و قرضش را نمی‌دهد، به او گفتم چرا نمی‌دهی؟ گفت ندارم، گفتم این پول را بگیر او را بیاورید خانه ما من بدهی او را می‌دهم، آوردند خانه علامه و بدهی را گرفتند و او را آزاد کردند، بعد از مرگ این بدرد من خورد.
بنابراین هر چه می‌توانید انفاق کنید، به درد مردم برسید باید اینجا هم از امام (ره) یاد کنیم که کمیته امداد را تأسیس کرد ولی خب کمیته امداد هم تا چه اندازه می‌تواند به این فقرا کمک کند ماهی چه مبلغی می‌تواند به اینها بدهد، این خانه‌ای که دو سه نفر در آن زندگی می‌کنند ماهی پنجاه هزار تومان، صد هزار تومان، پانصد هزار تومان به جایی نمی‌رسد، با این گرانی‌ها با این پول‌هایی که اعتبارشان روز به روز کم می‌شود، باید به درد اینها رسید مخصوصاً به درد آبرومندها، لازم هم نیست که آنها خجالت‌زده شوند، می‌شود به عنوان هدیه یک کیسه یا چیزی به درب خانه او رساند، مثلاً یک جایی گیر است چک‌هایش برگشته خورده است، پول ندارد بدهد، پول صاحب خانه را ندارد و صاحب خانه او را جواب کرده، اجاره‌خانه‌اش عقب افتاده به اینها کمک کند و اقساطش را بدهد اینها همان مصادیق «حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ» است.
** مجری: ما وقت مان تمام شده ولی من حیفم می‌آید که این سوال را به عنوان آخرین سوال از شما نپرسم؛ با توجه به اینکه شما سالیان سال در حوزه‌ها بودید با علمای زیادی محشور بودید علمایی که هر کدامشان صاحب نفس بودند، راهی را طی کرده بودند و هر کدامشان آیت‌الله بودند، به معنای واقعی کلمه شما گفتید انبیا گفتند «لا اله الا الله» این شد نقطه شروع حرکت انبیا، در مسیر خودسازی و خدا باوری، راهی که علمای پیشین ما رفتند اینها از کجا شروع کردند نقطه شروع شان از کجا بوده است؟ و راز ماندگاری شان چه بوده است؟
آیت‌الله جنتی: راز همه آنها همان خدا باوری بوده است، از آنجا شروع می‌شود که اینها طلبه بودند، عموماً طلبه بودند و آدم‌های پول داری هم نبودند از خانواده‌های فقیر هم بودند. یادم هست در زمان شاه، طلبه احترامی هم نداشت بلکه نه تنها احترام هم نداشت بی احترامی هم به او می‌شد، توهین هم می‌کردند حرف‌های زشت هم به او می‌گفتند، اما اینها برای خدا ایستادگی کردند، درحالی که همه اینها استعدادهای خوبی هم داشتند می‌توانستند بروند کاسبی کنند و مانند اطرافیان و بستگانشان پولدار شوند و زندگی عادیشان را تأمین کنند.
** مجری: ولی از همه اینها چشم بسته بودند.
آیت‌الله جنتی: اینها از همه اینها گذشتند و نرفتند دنبال کار و کاسبی و درآمد و با اقل ممکن در راه خدا زندگی کردند به دنبال اجر آخرت بودند، می‌گفتند این دنیا سختی‌هایش می‌گذرد، مشکلاتش می‌گذرد، زندگی برای بعد از مرگ است، کار همه انبیا هم همین بوده که به فکر آخرت‌تان باشید، که دنیا محل عبور است.
** مجری: اگر توصیه به جوانان دارید بفرمایید؟
آیت‌الله جنتی: من جوان‌ها و خودم را به تقوی الهی و تفکر توصیه می‌کنم. قرآن مجید در هفده آیه درباره تفکر صحبت کرده است، فکر آدم را به خدا می‌رساند، توصیه می‌کنم فکر کنند، قرآن را هم با فکر بخوانند در آیات خدا در موضوعات خدا فکر کنند، از وجود خودشان تا آسمان و زمین خورشید ماه و بالاخره یک روزی هیچ چیزی از اینها نبوده است، یک روزی این عالم نبوده، نه خورشید بوده نه ماه و نه ستاره و نه آسمان اما خدا همه اینها را خلق کرد. درخت‌ها را خلق کرده، کوه را خلق کرده، دره‌ها را خلق کرده، میوه‌ها و گل‌ها را خلق کرده است، به اینها نگاه کنید ببنید خدا چه می‌کند، این گل کجا، چوب کجا، گل با این رنگ با این بو با این خاصیت و زیبایی، به اینها فکر کنید.
** مجری: دعا بفرمایید حاج آقا که مردم آمین بگویند.
آیت‌الله جنتی: خداوند به حق محمد و آل محمد روزه‌هایشان را قبول کند. همه دعاهایشان را هم مستجاب کند، دل‌های همه را از ظلمت‌ها نورانی کند و تیرگی‌ها را از این دل بیرون کند، ما را برای سفر آخرت‌مان آماده کند. عاقبت‌مان را هم بخیر کند.
انتهای پیام/
1398/3/13 دوشنبه
بيانيه شوراي نگهبان به مناسبت ۱۴ و ۱۵ خرداد
شوراي نگهبان در بيانيه‌اي ۱۴ و ۱۵ خرداد را گرامي‌داشت.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، متن این بيانيه به شرح ذيل است:
امام خمینی(ره) یک حقیقت همیشه زنده است.
«امام خامنه‌ای»
بی‌تردید 14 خرداد سال 1368 نقطه‌ی عطفی در تاریخ پرفراز و نشیب یکصد ساله‌ی اخیر ایران اسلامی به شمار می‌آید. چرا که در این روز آئینه‌ای تمام نما از مفهوم بلند حریّت و تابلویی کم‌نظیر از طریق زلال حقانیت، روی در نقاب خاک کشید. سخن از پیشوای آزادگان جهان و رهبر ایمانیان، وحید عصر و یگانه‌ی قرن، مُجَدِّد ملّت و مُقَوِّم امّت، حضرت آیت‌الله العظمی امام روح‌الله الموسوی الخمینی(ره) است.
بزرگ مردی پاک نهاد و روشن ضمیر از تبار سلسله جنبان غدیر و عاشورا. بت‌شکنی که در نیمه‌ی خرداد بیش از نیم قرنِ پیش و به تأسّی از ابراهیم خلیل(ع)، در شب تار و سیاه ملت، با دلی پرامید اما بی‌باک، به نبرد طاغوتیان ظلم‌گسترِ ستم‌پیشه، شتافت و چنان نهالی مستحکم نشاند که از پی آن و 15 سال بعد در 22 بهمن 1357، بنیان 2500 ساله‌ی سراسر سیه روزی و تیره بختی را در هم پیچیده و برای همیشه به زباله‌دان تاریخ سپرد. 
اینک و پس از گذشت بیش از سه دهه از عروج ملکوتی حضرت روح خدا (ره) و چهل سال از افشاندن شجره‌ی طیبه‌ی انقلاب اسلامی و در طلیعه‌ی ورود به دهه‌ی پنجم عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی، بیش از پیش آشکار و عیان شده که چگونه تقدیر الهی با كشف خبرگانی، سبب گشت در بحبوهه‌ی جانکاه فقدان آن پیر مراد سفر کرده، خمینی ديگري همچون حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای، سکان کشتی انقلاب اسلامی را چونان سدّ سدید و بنیان مرصوصی در دست گرفته و آن را به سوی آرمان پیوسته‌ی بشر براند. 
شورای نگهبان ضمن بزرگداشت نام و یاد امام عزیز (ره) و همچنین گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی قیام 15خرداد 1342 و شهدای مظلوم و گلگون کفنش، امیدوار است طریق و سلوک خمینی کبیر (ره) و خلف صالحش حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مدظله‌العالي همواره و در همه‌ی امور سرلوحه و سرمشق مسئولان و صاحب منصبان نظام جمهوری اسلامی ایران در هر پست و مقام باشد.
شورای نگهبان
1398/3/11 شنبه
موافقت مشروط شورای نگهبان با اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با خارجی‌ها
سخنگوی شورای نگهبان با اعلام موافقت مشروط شورای نگهبان با اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی، گفت: این شورا با اصل لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با افراد خارجی موافقت کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، از موافقت شورای نگهبان با اصل لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فزرندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با افراد خارجی خبر داد و اظهار داشت: لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فزرندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با افراد خارجی در شورای نگهبان بررسی شد.
وی افزود: دو اشکال جزئی با آن داشتیم ولی اعضا با اصل آن موافق بودند. ایرادات را برای مجلس هم ارسال کردیم تا فرصت مناسبی اصلاحات انجام شود.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه تصریح کرد: اعضای شورای نگهبان با بررسی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان، نسبت به سوابق کیفری و موارد از این قبیل که ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد تاملی داشتند.
وی بر همین اساس عنوان کرد:‌ نهایتا مقرر شد موارد مزبور انجام و پس از اصلاح مجدد به شورای نگهبان ارسال شود، ما نیز مجدد بررسی‌های لازم را انجام داده و نهایتا اعلام نظر می‌کنیم.
1398/3/10 جمعهآیت‌الله جنتی:
پیام حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس ایستادگی و مقاومت است
دبیر شورای نگهبان گفت: پیام حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس شعار مرگ بر آمریکا و ایستادگی و مقاومت در مقابل آمریکا است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پیش از ظهر امروز جمعه در حاشیه برگزاری راهپیمایی روز قدس، طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: سلام بر امام، سلام بر امت امام و سلام بر راهپیمایان ضد استکباری.
دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: روز قدس یک روز جهانی و مربوط به حمایت از مستضعفین عالم است و تنها به ایران، عراق، سوریه و سایر مسلمانان اختصاص ندارد، بلکه مربوط به تمام مظلومین جهان است.
آیت‌الله جنتی با بیان اینکه روز قدس روز مبارزه با ظلم است، افزود: تا مادامی که مظلوم و ظالم در این دنیا باشد، روز قدس وجود دارد تا ان‌شالله ریشه ظلم را براندازد و هر قدم این حرکت لگدی بر سر ترامپ و آمریکایی‌ها و چوبی است که بر سر آن‌ها می‌زنیم.
دبیر شورای نگهبان با تاکید بر اینکه حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس پیام روشنی برای دشمنان دارد، تصریح کرد: پیام مردم به آمریکا این است که ما ایستاده‌ایم و اگر صدبرابر ما را تحریم کنید، قدرت و مقاومت ما زیادتر می‌شود و از پای نمی‌نشینیم و عقب نمی‌رویم.
آیت الله جنتی ادامه داد: تا زمانی که علی (ع)، حسین (ع)، عاشورا و غدیر را داریم، ایستاده‌‌ایم و پیروزی نهایی با ما است. 
وی در پایان اظهار داشت: پیام این راهپیمایی همین پیام‌هایی است که مردم سر می‌دهند یعنی شعار مرگ بر آمریکا و شعار ما ایستاده‌ایم؛ یعنی همان طوری که ایستادیم و شاه را بیرون کردیم، در مقابل آمریکا هم ایستادگی می‌کنیم و پیروز خواهیم شد و شکست نهایی با آنهاست.
انتهای پیام/
 
1398/3/10 جمعه
حضور آیت الله جنتی در راهپیمایی روز قدس
دبیر شورای نگهبان لحظاتی پیش از میدان انقلاب به جمع راهپیمایان روز قدس پیوست.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پیش از ظهر امروز (جمعه ۱۰ خرداد) همزمان با روز جهانی قدس در جمع راهپیمایان تهرانی حاضر شد.
1398/3/9 پنجشنبهآیت‌الله جنتی:
روز قدس منتهی به محو رژیم صهیونیستی خواهد شد
دبیر شورای نگهبان گفت: روز قدس با این راهپیمایی‌ها و بزرگداشت‌ها منتهی به محو رژیم غاصب صهیونیستی می‌شود که از خواسته‌های امام راحل بود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز پنج شنبه طی سخنانی با اشاره فرارسیدن روز جهانی قدس گفت: روز قدس از ابتکارها و شاهکارهای بسیار مهم و ارزنده حضرت امام خمینی (ره) بود که باید بابت این شاهکار، خاک پای امام راحل را ببوسیم.
وی با بیان اینکه روز قدس روزی است که با این راهپیمایی‌ها و بزرگداشت‌ها منتهی به محو رژیم غاصب صهیونیستی می‌شود که از خواسته‌های امام راحل بود، تصریح کرد: روز قدس فقط متعلق به مردم شریف ایران نیست بلکه روز تمام مظلومان و مستضعفان جهان است.
بیشتر بخوانید:

آیت الله جنتی ادامه داد: آمریکا، رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود ظالمان زمان ما هستند و ما باید طبق فرمایش امیرالمومنین علی (ع) از مظلوم حمایت و در مقابل ظلم و ظالم بایستیم.
وی، روز قدس را روز حمایت از مظلوم و دشمنی با ظالم دانست و تاکید کرد: با توجه به افزایش روزافزون دشمنی آمریکا، باید استقامت و توان خود را افزایش دهیم، این مورد رضایت خداوند متعال است. 
دبیر شورای نگهبان با اشاره فلسفه قرار گرفتن روز قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی امام راحل، گفت: امام خمینی(ره) روز قدس را آخرین جمعه ماه مبارک رمضان قرار دادند چرا که دل‌ها در این ماه مبارک پاک شده است، بنابراین راهپیمایی روز قدس عمل صالح است و هر قدمی که مردم در راهپیمایی روز قدس برمی‌دارند، عبادت حساب می‌شود.
انتهای پیام/
1398/3/3 جمعهدکتر کدخدایی:
نفس اصلاح ساختار نمی تواند در پیشرفت جامعه موثر باشد
سخنگوی شورای نگهبان نوشت : در طول ۴۰ سال گذشته ساختارهای اساسی تغییر یافته اما انتظارت از آنها تامین نشده است. آنچه مهم است ضرورت اصلاح رفتار کارگزاران است که در چارچوب ساختارها به انجام وظیفه بپردازند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، با انتشار بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان، در حساب توییتری خود نوشت:
« در طول ۴۰ سال گذشته ساختارهای اساسی تغییر یافته اما انتظارت از آنها تامین نشده است. با تعمق در این موضوع در می یابیم آنچه مهم است ضرورت اصلاح رفتار کارگزاران است که در چارچوب ساختارها به انجام وظیفه بپردازند. نفس اصلاح ساختار نمی‌تواند در پیشرفت جامعه موثر باشد. »
1398/3/2 پنجشنبهآیت الله جنتی:
آمریکا با ایران وارد جنگ نخواهد شد/مسئولان بر تحقق اقتصاد مقاومتی تمرکز کنند
دبیر شورای نگهبان گفت: آمریکا آمادگی بالای دفاعی ما را میشناسد و دست به حماقت جنگ با ایران نمیزند چراکه میداند در صورت بروز جنگ، چه دردسری برایش در منطقه و جهان ایجاد میشود.
به گزارش اداره كل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان عصر امروز (پنج شنبه، 2 خرداد 1398) در جلسه این شورا و در نطق پیش از دستور خود با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت علی (ع)، لیالی قدر را بهترین فرصت برای استجابت دعا و استفاده معنوی انسان ها دانست و ابراز امیدواری کرد: خدای متعال به برکت این شبهای متبرکه مشکلات مسلمانان به ویژه شیعیان را حل کند.
وی در ادامه با توصیه به مسئولان کشور برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، گفت: خداوند بر درجات امام راحل بیافزاید که با تاسیس کمیته امداد به فکر مستضعفان بود. البته این نهاد به وظایف خود عمل میکند اما انتظار از مسئولان به ویژه مسئولان اجرایی کشور این است که توجه هرچه بیشتری به مشکلات اقتصادی مردم و طبقه محروم جامعه داشته باشند.
دبیر شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تهدیدات آمریکایی ها درباره جنگ نظامی با ایران، خاطرنشان کرد: آمریکا آمادگی بالای دفاعی ما را میشناسد و دست به حماقت جنگ با ایران نمیزند چراکه میداند در صورت بروز جنگ، چه دردسری برایش در منطقه و جهان ایجاد میشود.
آیت الله جنتی در خاتمه از مسئولان کشور خواست تا بر تحقق اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی برای رفع مشکلات، تمرکز و توجه ویژه داشته باشند.
انتهای پیام/
1398/2/28 شنبهدکتر کدخدایی تشریح کرد؛
ایرادات و ابهامات طرح اصلاح قانون انتخابات از نظر شورای نگهبان + فیلم
سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات در بيش از 10 مورد واجد ابهام، حدود 4 مورد خلاف شرع و مواردي هم خلاف قانون اساسي تشخيص داده شد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، دكتر عباسعلي كدخدايي در نشست خبري امروز (شنبه 28 ارديبهشت 98) در خصوص نظر شوراي نگهبان راجع به طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي گفت: شوراي نگهبان تا آخرين ساعات پنجشنبه گذشته طي جلسات فوق‌العاده مشغول بررسي این مصوبه بود و امروز كه پايان وقت اظهارنظر شوراست، نتايج به مجلس شوراي اسلامي ارسال خواهد شد.
وي افزود: طرح اصلاح قانون انتخابات داراي اشكالات و ايراداتي از جهت موازين شرع و قانون اساسي و همچنين واجد ابهاماتي است.
دكتر كدخدايي برخی از ابهامات را در روشن نبودن مقصود قانونگذار در متن مصوبه دانست و افزود: اگر اشكالات، ايرادات و ابهامات را دسته‌بندي كنيم، اين مصوبه در بيش از 10 مورد واجد ابهام، حدود 4 مورد خلاف شرع و مواردي هم خلاف قانون اساسي تشخيص داده شد.
سخنگوي شوراي نگهبان خاطرنشان كرد: در خصوص استاني شدن كه در اين مصوبه آمده است، همانطور كه قبلاً گفته شده بود، شوراي نگهبان با نفس استاني شدن مشکلی نداشته و ندارد، اما روش‌هايي كه براي استاني شدن در اين مصوبه در نظر گرفته شده به نوعي ناقض حقوق نامزدها و حقوق مردم و شهروندان است.
نظر شورای نگهبان پیرامون طرح استانی شدن انتخابات
وي كاهش مشاركت مردم، ناديده گرفتن شدن حقوق نامزدها و شهروندان و تفكيك حوزه‌هاي اصلي و فرعي را از جمله ايرادات شوراي نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات در حوزه استاني شدن انتخابات دانست و گفت: طبيعتاً بندهاي ديگر مصوبه كه مرتبط با ماده (3) مصوبه است و موضوع الحاق ماده (7 مكرر 1) و استاني شدن را مدنظر دارد، مبنياً ايراد مذكور به آنها مترتب و ايراد گرفته شده است.
قائم مقام دبير شوراي نگهبان عنوان كرد: به نوعي اگر عدالت انتخاباتي كه در سياست‌هاي كلي انتخابات به آن تأكيد شده را با استاني شدن انتخابات در طرح اصلاح قانون انتخابات بسنجيم، عدالت انتخاباتي رعايت نشده كه اين نكته بسيار مهمي است كه انشاءالله نمايندگان محترم مجلس اين مهم را مطمح‌نظر قرار خواهند داد.
بیشتر بخوانید:

سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: در اين مصوبه يكي، دو مورد ايراد اصل 15 قانون اساسي وجود دارد كه استفاده از واژگان غيرفارسي ماننده پلاكارد و... است.
دکتر کدخدایی با اشاره به اينكه يكي ديگر از ايرادات این طرح، مربوط به نقض حقوق شهروندان است، تصریح کرد: در ماده (31) - اصلاح ماده (59) قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي که مربوط به ممنوعيت مطلق فعاليت كاركنان دولت، حتي در ساعات غير اداري است - اينكه فعالیت همه كاركنان را به صورت مطلق حتي در ساعات غيراداري ممنوع مي‌كنند، محل ايراد شوراي نگهبان واقع شد.

نظر شورای نگهبان پیرامون فعالیت انتخاباتی مدیران و کارکنان دولت در طرح استانی شدن انتخابات

قائم مقام دبير شوراي نگهبان یکی از ایرادات طرح اصلاح قانون انتخابات را نقض حقوق اقلیت‌های دینی دانست و اظهار داشت: این طرح در مواردي نيز به «گروه‌هاي سياسي»، «احزاب»، «جبهه» و به عناوينی از این‌دست به‌صورت متعدد اشاره کرده است كه احكام اين موارد با هم برابر نبوده و يا به صورت مشخص روشن نيستند كه مثلاً وقتي از «گروه‌هاي سياسي» ياد مي‌شود آيا مقصود «احزاب» است؟ يا اگر از «احزاب» ياد مي‌شود مقصود همان «گروه‌هاي سياسي» است؟ كه لازم است اين موارد به خوبي روشن شود كه در اجرا با اشكال مواجه نگردد.
نظر شورای نگهبان پیرامون قوانین مرتبط با اقلیت های محترم مذهبی در طرح استانی شدن انتخابات
 
وي با اشاره به ماده (37) مصوبه كه در خصوص ممنوعيت تخريب عليه نامزدهاست، عنوان كرد: آيا اين ماده ممنوعيت مطلق نقد را آورده است؟ يعني رسانه‌هاي رسمي كه مسئوليت دارند، نمي‌توانند هرگونه نقد را نسبت به نامزدها داشته باشند؟! لذا سئوال شده كه آيا مقصود از نقد، مطلق نقد است يا مواردي كه منجر به تخلف يا جرم مي‌شود؟ مثلاً منظور از ممنوعيت نقد، آيا توهين، افترا و... است؟ كه اين موضوع نیز روشن نيست، لذا اين ماده ناقض حقوق شهروندان و منتقدين تشخيص داده شد.

نظر شورای نگهبان پیرامون حفظ جایگاه رسانه‌ها و منتقدین در طرح استانی شدن انتخابات

سخنگوي شوراي نگهبان تأكيد كرد: انشاءالله تا پايان ساعت اداري امروز شنبه، نظرات شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون انتخابات به صورت تفصيلي براي مجلس شوراي اسلامي ارسال خواهد شد.
دكتر كدخدايي در پاسخ به سئوالي مبني بر اينكه اگر زمانبندي برگزاري انتخابات طبق برنامه پيش برود و مجلس در موعد مقرر اصلاحات خود را انجام بدهد، آيا اجراي آن به انتخابات بعدي خواهد رسيد، گفت: اين اصلاحات بايد تشريفات قانونی خود را طي كند البته اين زمان‌بندي را نمي‌توان به صورت قطعي اعلام كرد. وزارت كشور و مجلس مي‌توانند اين زمان‌بندي را اعلام كنند.
وي تصريح كرد: آنچه كه قطعي است اگر استعفاءهايي كه براي كانديدا شدن در انتخابات مجلس ملاك قرار داده شود، اين استعفاء دادن‌ها ظاهراً اواسط خرداد ماه سالجاري انجام مي‌شود؛ لذا شرايطي كه در قانون جديد است بايد به‌گونه‌اي باشد تا افرادي كه مي‌خواهند وارد گردونه انتخابات شوند، احكام آن نيز بر اين افراد حاكم باشد.
سخنگوي شوراي نگهبان افزود: طبيعتاً اگر اصلاحات اين مصوبه به بعد از زمان‌هاي مقرري كه براي انتخابات درنظر گرفته شده است، موكول شود و يا به تعويق بيافتد، نمي‌تواند به صورت كلي لازم‌الاجرا شود. ليكن اجرا شدن اين اصلاحيه منوط به فعاليت و تلاش نمايندگان محترم مجلس است و اگر در اين فرصت كوتاه باقي‌مانده، بتوانند اصلاحات مدنظر را انجام بدهند، طبيعتاً لازم‌الاجرا هم خواهد شد.

لزوم تعریف دقیق گروه‌های سیاسی در طرح استانی شدن انتخابات

قائم مقام دبير شوراي نگهبان در پاسخ به سئوال ديگري مبنی براینکه اگر طرح اصلاح قانون انتخابات به انتخابات آتی نرسد، شورای نگهبان برای خلأهای موجود در خصوص پيشگيري از جرائم انتخاباتي و تناسب مجازات با جرم چه خواهد كرد؟ گفت: اگر اين اصلاحيه لازم‌الاجرا نشود، طبيعتاً قانون فعلي حاكم است؛ البته انتظار اين بود كه مجلس محترم در طول سال‌هاي گذشته اين تلاش را مي‌كرد تا قانون انتخابات در فرصت لازم اصلاح و پس از طي تشريفات قانوني به اجرا درمي‌آمد كه متأسفانه به هر علت اين كار انجام نشد. لذا آنچه كه الان لازم‌الاجراست، قانون فعلي مي‌باشد و طبق همين قانون اقدامات انجام خواهد شد.
دكتر كدخدايي در پاسخ به سئوال ديگری مبني بر اينكه آيا شوراي نگهبان براي خلأهاي موجود مي‌تواند رأساً از طريق ضوابط خود این شورا اقدام كند، تصريح كرد: اختيارات شوراي نگهبان محدود است و به هر حال شورا تابع قانون است و قوانين متعددي كه مربوط به نظارت بر انتخابات است محدوديت‌هاي خاص خودش را دارد و ما هم ناچار هستيم در چارچوب همان قوانين عمل نمائيم.
سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به سئوالي مبني بر اينكه قانون جامع انتخابات كه توسط دولت به مجلس ارائه شده است آيا به انتخابات 1400 خواهد رسيد يا خير، گفت: در جريان جزئيات آن نيستم و بهتر است از نمايندگان محترم مجلس پرسيده شود.
انتهای پیام/
1398/2/25 چهارشنبهآیت‌الله جنتی:
مسئولان با جدیت برای رفع مشکلات معیشتی و گرانی‌های اخیر تلاش کنند
دبیر شورای نگهبان گفت: مسئولان با جدیت و همت مضاعف برای رفع مشکلات معیشتی و گرانی‌های اخیر تلاش کنند.
به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان عصر امروز (چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸) در جلسه این شورا و در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک به مناسبت ماه مبارک رمضان، به مردم روزه‌دار توصیه کرد که از فرصت‌های این ماه برای تقرب هرچه بیشتر به خدای متعال استفاده کنند.
وی انس با  قرآن کریم و ادعیه وارده را از جمله فرصت‌های ایجاد شده در ماه رمضان عنوان کرد.
آیت‌الله جنتی در ادامه سخنان خود با اشاره به وجود بعضی مشکلات اقتصادی و معیشتی به ویژه گرانی‌های تعدادی از اقلام ضروری متذکر شد: امیدواریم به برکت این ماه پر خیر و برکت و با همت و جدیت مضاعف مسئولان، مشکلات مردم به ویژه قشر آسیب‌پذیر حل شود.
وی همچنین از افراد برخوردار جامعه خواست تا به نیازمندان توجه ویژه‌ای داشته باشند.
انتهای پیام/
1398/2/25 چهارشنبه
کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» منتشر شد
کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» به همت مؤسسه‌ی فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه‌ی بازار نشر شد.    
کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» از جدیدترین منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی است که در قالبی پانصد صفحه‌ای به چاپ رسیده و به زندگی آیت‌الله احمد جنتی و فعالیت‌های سیاسی ایشان در دوران پیش از انقلاب اسلامی پرداخته است.
بخش ابتدایی کتاب که در حدود 125 صفحه می‌باشد زندگینامه‌ای از آیت‌الله احمد جنتی در پنج فصل 1- از تولد تا شهریور 1320، 2- قدم در راه علم، 3- درباره‌ی مدرسه (حقانی)، 4- خانواده و فرزندان و 5- مبارزات می‌باشد که از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 را در برمی‌گیرد که عموماً با استفاده از مصاحبه‌ها و خاطراتی که مرکز اسناد انقلاب اسلامی از  ایشان در طول سال‌های دهه ی 70 اخذ نموده، تنظیم شده است.
فصل پنجم که یکی از مهم‌ترین فصول کتاب است، به مبارزات آیت‌الله جنتی از آغازین روزهای نهضت اسلامی تا سقوط رژیم پهلوی و مجاهدت‌های وی اختصاص دارد. فرازهایی چون قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، تبعید امام، جریان بازداشت‌ها و تحمل زندان‌های رژیم و تبعید به نقاط دورافتاده، وقایع منتهی به پیروزی انقلاب، قیام ۱۷ شهریور، حمله عمال رژیم به حرم مطهر رضوی و... از جمله مهم‌ترین سرفصل‌های پنجمین فصل کتاب است.
از دیگر ویژگی‌های کتاب مذکور انتشار روزشمار تفصیلی زندگانی آیت‌الله احمد جنتی تا سال 1357 و نیز فهرست موضوعی 194 سند ساواک در مورد ایشان است که به لحاظ تاریخی در نوع خود کم نظیر است. بخش پایانی نیز شامل متن کامل 194 سند منتشر نشده‌ی ساواک درباره‌ی آیت‌الله جنتی است که در واقع پایه و حجم اصلی کتاب به حساب می‌آید.
این اسناد شامل گزارش‌های ساواک از فعالیت‌های آیت‌الله جنتی، احکام صادره برای بازداشت، زندانی شدن، تبعید، برگه‌های بازجویی، نامه‌ها، سخنرانی‌ها و منابر و تلگراف‌های میان ایشان و دیگر علماء و روحانیون از جمله آیت‌الله خزعلی، اعلامیه‌ها و دهها مورد دیگر است.
کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در 500 صفحه و به قیمت ۴۲ هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر شده است.
انتهای پیام/
1398/2/24 سه‌شنبهدکتر کدخدایی:
شیوه‌های اجرایی طرح استانی شدن انتخابات ابهاماتی دارد
سخنگوی شورای نگهبان نوشت: کلیات طرح استانی شدن انتخابات قابل قبول است اما شیوه های اجرایی آن ابهاماتی دارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی در حساب توییتری خود نوشت:
استانی شدن انتخابات در قالب اصلاحیه قانون انتخابات ساعت ها در شورای نگهبان مورد رسیدگی قرار گرفت‌ و همچنان ادامه دارد؛ کلیات این طرح قابل قبول است اما شیوه های اجرایی آن ابهاماتی دارد. به نظر میرسد در مواردی حقوق رای دهندگان و نامزدها نادیده گرفته شده و ناقض عدالت انتخاباتی است.
1398/2/14 شنبهدکتر کدخدایی در نشست خبری :
شورای نگهبان آماده نظارت بر انتخابات الکترونیکی است
سخنگوی شورای نگهبان درباره الکترونیکی شدن انتخابات گفت: وزارت کشور تا هر جایی که در حوزه الکترونیکی شدن آمادگی اجرا داشته باشد ما هم آماده نظارت هستیم و هیچگونه منعی از سوی شورای نگهبان نخواهد بود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در اولین نشست خبری سال 1398 (شنبه 14 ارديبهشت سالجاری) با اصحاب رسانه، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت استاد مطهری و عرض تبریک روز معلم و پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان گفت: شورای نگهبان در خصوص هشت مصوبه و پنج نامه دیوان عدالت اداری اظهارنظر کرده است که دو مصوبه «طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» که مربوط به ایثارگران است و همچنین «طرح دوفوریتی اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشدند. (لینک گزارش کامل اظهارنظرهای شورای نگهبان)
دکتر کدخدایی در رابطه با «طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم» افزود: سئوال این بود که آیا منظور از مزایای اجتماعی مذکور در این ماده مزایای مالی و استخدامی هم می‌باشد که پاسخ مجلس مثبت بود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: «لایحه مدیریت بحران کشور» که لایحه‌ای اساسی است و باید هرچه زودتر به مرحله اجرا درآید، ایرادهایی داشت که در هفت، هشت مورد معطوف به نقض حوزه تقنین یعنی مغایر اصول 85 و 138 قانون اساسی بود، یک مورد نقض حوزه اختیارات اجرایی (مغایر اصول 57 و 60) و یک مورد هم با سیاست‌های کلی نظام یعنی مغایر با اصل 110 قانون اساسی بود؛ همچنین در مواردی نیز با توجه به بار مالی مصوبه، مغایر اصل 75 قانون اساسی شناخته شد و چهار مورد تذکر نیز وجود داشت به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.
وی اضافه کرد: «طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» نیز ایراداتی داشت، که در 6 بند این ایرادات به مجلس ارسال شد.
دکتر کدخدایی ادامه داد: «لایحه حفاظت از خاک» یکی دو نوبت بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که همچنان ابهام بند 1 موضوع ماده 3 کماکان به قوت خود باقی است و دیگری ابهام جدیدی است که از سوی هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده بود که به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی مجدد «لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» در شورای نگهبان گفت: با توجه به اصلاحات مجلس محترم بر روی این لایحه اما برخی ایرادات و ابهامات شورای نگهبان کماکان باقی مانده است.
وی در ادامه گزارشی از عملکرد سال گذشته شورای نگهبان ارائه کرد و گفت: در سال 1397 از سوی مجلس شورای اسلامی ۴۳ مصوبه داشتیم که 25 مصوبه در مرحله اول و یا با رفت و برگشت تأیید شد، ۱۸ مصوبه دارای ایراد بود که برای اصلاح به مجلس ارسال شده است، ۷ مصوبه هیأت محترم وزیران داشتیم که ۴ مورد آن تأیید و یک مورد ایراد گرفته شد و 2 مورد آن نیز در حال بررسی است؛ ۶۰ نامه از سوی دیوان عدالت جهت اعلام نظر شرعی فقهای محترم شورای نگهبان داشتیم که ۲۷ مورد خلاف شرع تشخیص داده نشد، 13 مورد خلاف شرع تشخیص داده شد و 20 مورد از این نامه‌ها هم همچنان در دستور رسیدگی است.
دکتر کدخدایی در ادامه و در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به اعلام زمان و شرایط انتخابات مجلس از سوی وزارت کشور آیا اصلاح قانون انتخابات مجلس به این انتخابات آتی خواهد رسید یا خیر، گفت: ما نشست‌هایی را با وزارت کشور داشتیم و جدولی هم برای انتخابات مجلس تنظیم و از سوی وزارت کشور اعلام شد. در ارتباط با قانون انتخابات، این هفته در دستور داشتیم ولی به دلیل طولانی شدن مصوبه «اجرای اصل 44 قانون اساسی» نتوانستیم آن را بررسی کنیم؛ طبیعتاً در جلسات آینده بررسی خواهد شد و این قرار را با اعضای محترم شورای نگهبان گذاشتیم که انشاءالله جلسات فوق‌العاده‌ای به دلیل حساسیت موضوع و طولانی بودن مصوبه داشته باشیم و تلاش می‌کنیم که نتیجه را در موعد مقرر قانونی برای مجلس محترم ارسال کنیم.
وی افزود: پس از ارسال نظر شورای نگهبان به مجلس، همه چیز منوط به این می‌شود که مجلس محترم اصلاحات مورد نظر انجام دهد و چه زمانی اصلاحیه را برای شورای نگهبان ارسال کند؛ لذا شورا وظیفه خود را انجام می‌دهد.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: اکنون پیش‌بینی خاصی در خصوص این لایحه نمی‌توانم داشته باشم، نه از جهت اینکه این قانون به انتخابات سالجاری می‌رسد و یا نمی‌رسد و یا از جهت اینکه مصوبه دارای ایراد است و یا خیر؛ طبیعتاً مانند بقیه مصوبات این مصوبه نیز در دستور رسیدگی است و با توجه به جلسات فوق‌العاده انشاءالله بتوانیم هرچه زودتر نتیجه را اعلام کنیم.
وی در پاسخ به سئوال دیگر مبنی بر اینکه با توجه به تورم موجود آیا شورای نگهبان از پس هزینه‌های خود و همچنین هزینه‌های نظارت بر اجرای انتخابات برمی‌آید، اظهار داشت: شورای نگهبان هم مثل سایر دستگاه‌ها نهایتاً بخشی از بودجه‌ای که مصوب می‌شود را دریافت می‌کند و صرفاً بخشی از آن به ما تخصیص و پرداخت می‌شود و این مسأله‌ای است که در همه دستگاه‌ها مرسوم است و تلاش می‌کنیم در همان چارچوب عمل کنیم.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: البته کسانی که در جاهای دیگر استخدام هستند، شورای نگهبان حق‌الزحمه اضافه‌کاری آنها را پرداخت می‌کند؛ طبیعتاً پرداخت حقوق و مزایا مربوط به دستگاهی می‌شود که فرد در استخدام آنجاست و افرادی مثل بنده که در دانشگاه هستیم، حقوق و مزایای خود را از دانشگاه می‌گیریم.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین پیرو دو نرخی شدن آن در بودجه سال 1398 دیده نشده و این موضوع به تأیید شورای نگهبان نرسیده است، آیا در این رابطه برای دولت پیشنهادی دارید، گفت: شورای نگهبان نسبت به مصوبه‌ای که به این شورا نیامده است، نمی‌تواند اظهارنظری داشته باشد؛ اصطلاحاً نسبت به عدم نمی‌توان اظهارنظر کرد. آنچه که به شورای نگهبان ارسال شود، چه در قالب مصوبه مجلس و چه در قالبت اساسنامه هیأت وزیران، می‌توان نسبت به آنها اظهارنظر داشت.
دکتر کدخدایی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به اینکه استانی شدن انتخابات به عدالت نزدیک نیست و به احتمال مشکلات امنیتی در آن وجود دارد و مشارکت مردمی را به حداقل می‌رساند، گفت: اگر قانون انتخابات اشکالاتی داشته باشد، طبیعتاً اشکالات هم مثل بقیه مصوبات به مجلس اعلام خواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی درباره نظر شورای نگهبان نسبت به مصوبه مجلس مبنی بر عدم اجازه کاندیداتوری نمایندگانی با حضور ۳ دوره متوالی در پارلمان هم گفت: همچنان در خصوص سئوالاتی که راجع به قانون انتخابات پرسیده می‌شود لابه‌شرط هستیم، زیرا هنوز این مصوبه بررسی نشده تا بتوان درباره آن اعلام نظر کرد.
وی در واکنش به سئوال دیگری درباره اینکه در انتخابات پیش‌روی مجلس، آیا شورای نگهبان تغییر و تحولی برای تأییدصلاحیت‌ها با توجه به انتقادات مطرح شده در نظر خواهد گرفت، اظهار کرد: نسبت به وضعیت انتخابات و روش‌هایی که اجرا می‌شود، اصطلاحاً به نظام انتخاباتی ما هم منتقد هستیم و ایراداتی داریم که باید اصلاح شوند، گام اول هم اصلاح قانون انتخابات مجلس بود که خوشبختانه مجلس آن را در دستور کار گذاشت، اگرچه طولانی شد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان تأکید کرد: ما هم مشورت‌های لازم را در این زمینه به مجلس ارائه کرده‌ایم، اما باید دید قانون چه تغییراتی می‌کند و بر اساس آن اگر به این انتخابات برسد قطعاً عمل خواهیم کرد در غیر این صورت همان روش‌های گذشته خود بود؛ بررسی پرونده و مستندات در همان زمان‌های اندک که امیدواریم بتوانیم دقت بیشتری داشته باشیم که حق کسی تضییع نشود.
وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه شورای نگهبان نسبت به پرونده بسیار زیاد ثبت‌نام کنندگان در انتخابات مجلس گلایه داشته که فرصت کافی برای رسیدگی ندارد، در این دوره چه تدبیری برای این مشکل اندیشده‌اید، بیان کرد: هیچ؛ واقعاً این هم از جمله ایرادات و اشکالاتی است که شورای نگهبان دارد و انتظار داشتیم که قانون انتخابات زودتر از اینها اصلاح شود و در یک فرصت قابل قبولی به اجرا دربیاید که متأسفانه هنوز در این خصوص اقدام خاصی نشده است.
دکتر کدخدایی در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه شما طی توئیتی از استادان خواستید تا نظرات خود را نسبت به قانون انتخابات مجلس بیان کنند، آیا این موضوع قابل اجراست، گفت: شورای نگهبان دارای دو مجمع مشورتی است، یک مجمع حقوقی داریم که حقوقدانان جوان ما در پژوهشکده مشغول بررسی هستند و گزارش‌های کارشناسی خود را برای ما ارسال می‌کنند و دیگری مجمع مشورتی در قم است که فضلای قم در آنجا حضور دارند و نظرات فقهی خود را نسبت به مصوبه اعلام می‌کنند.
وی ادامه داد: استفاده از نظرات کارشناسی در شورای نگهبان هیچ محدودیت و ممنوعیتی ندارد و ما استقبال می‌کنیم؛ اینکه آمدیم این را عمومی کردیم و خواستیم هرکس نظری دارد طبیعتاً در چارچوب نظرات قانون اساسی و موازین شرع است؛ ممکن است یک مطلب حقوقی به ذهن من نرسد ولی به ذهن یک استاد حقوق دانشگاه تهران یا شهید بهشتی یا دانشگاه دیگر برسد که این را برای ما ارسال کنند که به نظر کار بسیار خوبی است؛ لذا اين فراخوان در ارتباط با نظرات کارشناسی و در امتداد کارهایی است که در پژوهشکده و یا در مجمع مشورتی فقهی انجام می‌شود.
سخنگوی شورای نگهبان درباره استفاده از سیستم الکترونیکی در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، گفت: در خصوص الکترونیکی شدن انتخابات، چون روند‌های متعدد و طولانی دارد، قطعاً ما باید در هر دوره از انتخابات مراحلی را پیش برویم که خوشبختانه این بار هم، این کار انجام شده است؛ ارتباطات تنگاتنگ و جلسات متعددی را همکاران ما در حوزه کارشناسی با کارشناسان وزارت کشور داشته‌اند.
وی تأکید کرد: وزارت کشور تا هر جایی که در حوزه الکترونیکی شدن آمادگی اجرا داشته باشد ما هم آماده نظارت هستیم و از سوی شورای نگهبان هیچ‌گونه منعی نخواهد داشت.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوالی درباره اینکه در سال ۹۴ افراد زیادی ثبت‌نام کردند، عنوان شد که این حجم زیاد ثبت‌نام‌ها و اینکه برخی با داشتن محکومیت و با علم به اینکه ردصلاحیت می‌شوند ثبت‌نام می‌کنند باعث می‌شود ردصلاحیت‌ها زیاد و هزینه‌ای برای نظام درست شود، آیا در این دوره از انتخابات محدودیتی برای ثبت‌نام اینگونه افراد وجود دارد، اظهار کرد: تاکنون که همان قانون گذشته وجود دارد و وضعیت متأسفانه مثل گذشته است؛ لذا باید منتظر نهایی شدن اصلاح قانون انتخابات مجلس بود؛ چرا که معتقد هستیم این وضعیت باید یک روزی پایان يابد؛ یعنی نحوه و تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در یک چارچوب معقول و در نظام انتخاباتی پیش‌بینی شود که هم حق مردم رعایت شود و هم امکان بررسی و رسیدگی‌ها وجود داشته باشد. طبیعتاً اگر همان وضعیت گذشته باشد ما هم تلاش می‌کنیم با دقت بیشتری برای این کار صرف کنیم تا انشاءالله حقی از کسی تضییع نگردد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در واکنش به سئوالی درباره اینکه آیا شورای نگهبان برنامه‌ای برای رصد فضای مجازی در زمان انتخابات مجلس دارد، اظهار کرد: طبیعتاً در فضای مجازی اگر فعالیتی وجود داشته باشد که ناقض شرایط باشد، آنها نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.
وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری استفاده از فیلترشکن تابع مقررات کشور و ممنوع اعلام شده است و این در حالی است که بسیاری از افراد به ویژه نمایندگان فعلی مجلس از شبکه‌های اجتماعی فیلترشده استفاده می‌کنند، آیا این زیرپا گذاشتن قانون برای احراز صلاحیت برای دوره بعدی مورد توجه إعمال قرار می‌گیرد، گفت: نمی‌توان نسبت به بقیه قضاوت کرد، اما حتماً کسانی که از یک فضای بازتر استفاده می‌کنند از حساب‌هایی استفاده می‌کنند که شاید فیلترشکن نداشته باشد و ناچار باشند در آن حوزه فعالیت بکنند ولی اگر بخواهد در آن چارچوب باشد که نقض مقررات انجام شود من هم با شما موافقم.
سخنگوی شورای نگهبان در پایان در پاسخ به سئوال دیگر مبنی بر اینکه در مورد سند طرح تحول 2030 یونیسکو آیا این طرح به شورای نگهبان ارسال شده است و آیا شورای نگهبان اراده‌ای برای بومی‌سازی این مغایرت‌ها در دستور کار دارد یا خیر، گفت: اولاً هیچ‌چیزی برای شورای نگهبان ارسال نشده است، نه از سوی دولت و نه از سوی مجلس؛ ثانیاً تا زمانی که مصوبه‌ای به شورا ارسال نشود ما هم فارغ از اظهارنظر هستیم.
------------------
گزارش تصویری: اولین نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان در سال 1398
1398/2/14 شنبهآیت‌الله جنتی:‌
آنها که از آمریکا می‌ترسند مشرک هستند
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: باید به اینها گفت که شما از خدامی ترسید یا از آمریکا؟ اگر از آمریکا می ترسید، مشرک هستید.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله احمد جنتی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در همایش تجلیل از یاوران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که صبح امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت به همت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، تصریح کرد: قدرت خدا شکست ناپذیر است و اگر با خدا هیچ کس نمی تواند ما را شکست دهد. در میدان جنگ هم همین خدا ما را پیروز کرد. این ما نیستیم بلکه خداست که کار را به سرانجام می رساند.
آیت الله جنتی با تاکید بر اینکه دلها به دست خداست، گفت چه کسی روز ۲۲ بهمن مردم را صحنه کشاند؟ برخی می گفتند با این گرانیها و مشکلات، حاضر نیستند به صحنه بیایند، اما مردم پرشورتر از سالهای قبل آمدند، چرا؟ چون دلها دست خداست.
وی خاطرنشان کرد: در ماجرای یهود بنی نظیر، آنها تصور می کردند که دژهایشان غیرقابل نفوذ است، اما خدا از راهی وارد شد که آنها فکرش را هم نمی کردند. خدا می فرماید ما ترس را به دل انها انداختیم و تصور کردند که الان مسلمانان می آیند و آنها را قتل عام می کنند و از ترس اینکه خانه هایشان به دست مسلمین نیفتد، خودشان خانه ها را خراب کردند.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: دل آمریکایی ها و دل ما دست خداست و اوست که خوف ما را در دل دشمن می اندازد. خدا بود که دلهای جوانان را ناگهان عاشق امام خمینی کرد.
وی تصریح کرد: هیچکس باور نمی کرد که یک نظام نوپا که همه قدرتهای دنیا در مقابلش ایستاده اند، بتواند در برابر هجمه ها ایستادگی کند. ما باید هرچه می توانیم کار کنیم اما باید بدانیم که آنکه کار را به نتیجه می رساند، خداست.
آیت الله جنتی گفت: باید به این نکته در میادین صلح و جنگ توجه داشته باشیم. مشکلات فرهنگی و اقتصادی دست به دست داده است، اما ما در صف بدریون و خیبرگشاها، عاشوراییها وحسینیها قرار گرفته ایم، اما نمی توانیم تعجیل داشته باشیم، چون امور در این دنیا تدریجی است.
وی افزود: انبیای الهی همه در طول زمان موفق شدند. باید ایستاد و مقاومت کرد، خدا به حضرت موسی گفت که ما تو را پیروز می کنیم اما تو و برادرت باید محکم بر سر راه خود بایستید.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: باید مردم را دلگرم کرد، بعضی می خواهند بگویند تاریخ مصرف برخی شعارها گذشته است و باید با دشمن کنار آمد. باید به اینها گفت که شما از خدامی ترسید یا از آمریکا؟ اگر از آمریکا می ترسید، مشرک هستید.
وی ادامه داد: باید در این مسیر صبر و تقوا داشت. خداوند می فرماید که چه بسا جمعیتهای کوچکی بر جمعیتهای بزرگی پیروز شدند و در طول تاریخ هم همیشه چنین بوده است جمعیتهای حق کمتر بوده است.
آیت الله جنتی گفت: این بیانیه گام دوم را فصل به فصل جلوی چشم بگذارید و به ان عمل کنید. باید به توصیه فرازهای پایانی عمل کرد و در رسانه ها به ان توجه شود.
وی در ادامه با اشاره به سالگرد شهادت آیت الله مرتضی مطهری، وی را عالمی و انقلابی خواند و بیان داشت: چنین عالمی به درد انقلاب می خورد.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: خیلیها هستند که در اوایل انقلابها و حرکتها خود را انقلابی می خوانند اما در وسط راه پشیمان می شوند، اما ما باید امیدوار باشیم و بدانیم که پیروزی نهایی با ماست.
وی افزود: انقلاب ما انقلاب الهی بوده و پیروزی‌هایی که در این سالها داشتیم باید به حساب خدا و امام زمان بگذاریم. خداوند بود که اجازه نداد دشمنی که به راحتی بر تمامی کشورها مسلط می‌شود بر این سرزمین مسلط شود.
آیت الله جنتی تصریح کرد: خداوند با یک اشاره توطئه طبس علیه جمهوری اسلامی را خنثی کرد و در بحث تحریم‌های اقتصادی نیز ما را کمک می‌کند.
1398/2/14 شنبهدر نشست خبری امروز؛
دکتر کدخدایی نظرات شورای نگهبان درباره مصوبات را تشریح کرد
سخنگوی شورای نگهبان نظرات این شورا درباره مصوبات مجلس شورای اسلامی و نامه‌های دیوان عدالت اداری را تشریح کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی، دکتر عباسعلی کدخدای سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز شنبه 14 اردیبهشت، نظرات شورای نگهبان در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و نامه‌های دیوان عدالت اداری را تشریح کرد که متن کامل آن به شرح زیر است:
طرح استفساريه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران
مصوب جلسه مورخ بيست و يكم اسفند ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 1398/01/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
طرح دوفوريتي اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به‌عنوان «سازمان تروريستي» توسط ايالات متحده آمريکا
مصوب جلسه مورخ سوم ارديبهشت ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 1398/02/04 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
لايحه مديريت بحران کشور
مصوب جلسه مورخ شانزدهم بهمن ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسات متعدد شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در ماده 4 ،
1_1_ اطلاق تصويب سند مذكور در بند (الف) توسط شوراي عالي، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
1_2_ اطلاق تصويب برنامه مذكور در بند (ب) توسط شوراي عالي، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
1_3_ بند (پ)، مبنياً بر ايراد بند (ب) واجد ايراد است.
1_4_ اطلاق تصويب برنامه مذكور در بند (ت) توسط شوراي عالي، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
1_5_ بند (ث)، مبنياً بر ايراد بند (ت) واجد ايراد است.
1_6_ اطلاق تصويب برنامه مذكور در بند (ج) توسط شوراي عالي، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
2_ در ماده 6 ،
2_1_ با توجه به واگذاري اختيار سياست‌گذاري اجرايي به شوراي عالي در صدر اين ماده، عضويت اعضاي غير وزير در اين شورا، مغاير اصول 60 و 57 قانون اساسي شناخته شد.
2_2_ در تبصره 4، اطلاق تصويب دستورالعمل از سوي شوراي عالي، مغاير اصل 60 قانون اساسي و همچنين بند 3 سياست‌هاي كلي پيشگيري و كاهش خطرات ناشي از سوانح طبيعي و حوادث غيرمترقبه و بالنتيجه مغاير بند يك اصل 110 قانون اساسي شناخته شد.
3_ اطلاق بندهاي (الف) و (ب) ماده 7، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
4_ در ماده 8 ،
4_1_ در فراز دوم ترتيب مقرر در مورد تعيين رئيس سازمان، مغاير بند 3 سياست‌هاي كلي پيشگيري و كاهش خطرات ناشي از سوانح طبيعي و حوادث غيرمترقبه و بالنتيجه مغاير بند يك اصل 110 قانون اساسي شناخته شد.
4_2_ تبصره يك، از حيث نامشخص بودن مرجع طراحي و تصويب ساختار سازماني ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
4_3_ اطلاق بندهاي (الف) و (ت) تبصره 2، در مواردي كه عضويت رئيس سازمان مي‌تواند منجر به مشاركت در تدوين آيين‌نامه شود، مغاير اصل 138 قانون اساسي شناخته شد.
5_ در ماده 9 ،
5_1_ اطلاق تصويب توسط شوراي عالي در بند (الف)، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
5_2_ بند (ز)، از جهت مشخص نبودن معناي جابجايي و چگونگي هماهنگي با دستگاه‌هاي ذي‌ربط ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
6_ در ماده 12 ،
6_1_ اطلاق تصويب شوراي عالي در جزء 1 بند (الف)، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
6_2_ اطلاق تعيين ضوابط جبران خسارت در جزء 5 بند (الف)، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
7_ در ماده 14 ،
7_1_ در جزء 2 بند (ت)، ايجاد يا تقويت مراكز پايش و هشدار، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.
7_2_ در جزء 2 بند (ث)، ايمن‌سازي مراكز درماني، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.
7_3_ در جزء 1 بند (ج)، ايجاد مراكز پايش و هشدار، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.
7_4_ در جزء 2-2 بند (د)، عبارت «مذاهب رسمي كشور» مغاير اصل 12 قانون اساسي شناخته شد.
7_5_ در بند (ذ)، واژه «موبايل»، مغاير اصل 15 قانون اساسي شناخته شد.
7_6_ در جزء 3 بند (ر)، ايجاد مراكز پايش و هشدار، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.
7_7_ در جزء 3 بند (ز)، واژه «كنترل» و «تيم»، مغاير اصل 15 قانون اساسي شناخته شد.
7_8_ تبصره بند (س)، از اين جهت كه معلوم نيست آيين‌نامه اجرايي از حيث نحوه جبران خسارت وارده مربوط به قوانين موجود است يا مصوبه حاضر ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
7_9_ تبصره بند (ش)، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
7_10_ اطلاق جزء 1 بند الحاقي 2، در خصوص ضوابط ساخت و ساز در حريم گسلها، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
8_ ماده 15، از اين جهت كه مشخص نيست پرداخت هزينه خدمات شامل پرداخت هزينه امكانات نيز مي‌گردد يا خير ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
9_ اطلاق ماده 20، نسبت به نحوه تشويق و قدرداني بر اساس آيين‌نامه اجرايي، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
10_ در ماده 22، تكليف به اجراي مصوبات و دستورات مكتوب با عنايت به اينكه اختيارات و وظايف سازمان و ستاد و مصوبات آنها در مواد قبلي، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد، مبنياً بر ايرادات قبلي اشكال دارد.
تذكرات:
1_ در بند (ذ) ماده 14، چنانچه معادل فارسي واژه «كابلي» وجود دارد ذكر گردد.
2_ در جزء 1 بند (ر) ماده 14، چنانچه معادل فارسي واژه «واكسن» وجود دارد ذكر گردد.
3_ در ماده 18، منظور از مواد 1 و 2 روشن نيست.
4_ در تبصره 3 ماده 21، عبارت «مقام قضايي» به عبارت «مراجع قضايي» ‌اصلاح گردد.
لايحه تمديد مدت اجراي آزمايشي قانون ارتقاي سلامت نظام اداري و مقابله با فساد
مصوب جلسه مورخ بيست و ششم اسفند ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسات شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در ماده 6، عبارت «و در غير اين صورت پرونده را مختومه نمايد»؛ از اين جهت كه معلوم نيست آيا نافي صلاحيت ساير مراجع قانوني مي‌باشد يا خير، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
2_ در تبصره ماده 17، از اين جهت كه آيا گزارش دهندگاني كه اطلاعات آنها صحيح مي‌باشد ولي غيرقابل اثبات است مشمول احكام اين ماده مي‌شوند يا خير، داراي ابهام است؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
3_ اطلاق حكم ماده 28، نسبت به دستگاه‌هايي كه در قانون اساسي داراي وظايف خاص مي‌باشند، مغاير اصولي چون 57، 60، 156، 170 و 173 قانون اساسي است. همچنين در تبصره اين ماده، تصويب آيين‌نامه توسط سران سه قوه، مغاير اصول 138 و 158 قانون اساسي مي‌باشد.
طرح حداکثر استفاده از توان توليدي و خدماتي کشور و حمايت از کالاي ايراني
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ هجدهم فروردين ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1398/01/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در ماده 3، علي‌رغم الحاق يك تبصره به ماده 2، ايراد بند 1 سابق اين شورا كماكان به قوت خود باقي است.
2_ در ماده 4، ايراد بند 3-2 سابق اين شورا مبنياً بر ايراد تبصره الحاقي ماده 2، كماكان به قوت خود باقي است.
3_ در ماده 5، ايراد بند 1-3 سابق اين شورا كماكان به قوت خود باقي است.
4_ در ماده 6، ايراد بند 4 سابق اين شورا مبنياً بر ايراد تبصره الحاقي ماده 2، كماكان به قوت خود باقي است.
5_ در ماده 13، با توجه به تعميم احكام به مؤسسات حوزوي قرار نگرفتن شوراي عالي حوزه‌هاي علميه در ميان پيشنهاددهندگان آيين‌نامه و مقررات مربوطه، مغاير بند 10 اصل 3 قانون اساسي شناخته شد.
6_ در ماده 15، اطلاق افزايش سرمايه، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.  
 
لايحه حفاظت از خاك
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ هجدهم فروردين ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1398/01/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ علي‌رغم اصلاح به عمل آمده ابهام بند 1 موضوع ماده 3 كماكان به قوت خود باقي است.
2_ با عنايت به ابهام جديد مطروحه از سوي هيأت عالي نظارت بر حسن اجراي سياست‌هاي كلي نظام؛ به پيوست نظر اين هيأت به شماره 0101/97803 مورخ 1398/02/07 در خصوص لايحه مذكور وفق بند 2 اصل 110 قانون اساسي جهت انجام اصلاحات لازم ارسال مي‌گردد.
لايحه پايانه‌هاي فروشگاهي و سامانه مؤديان
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ نوزدهم فروردين ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1398/02/04 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ علي‌رغم الحاق دو تبصره به ماده 2، اشكال بند 10 سابق اين شورا نسبت به توانايي اشخاص، كماكان به قوت خود باقي است.
2_ علي‌رغم اصلاح به عمل آمده، اشكال بند 5 سابق اين شورا در خصوص ماده 11، كماكان به قوت خود باقي است.
3_ در ماده 15، قسمت دوم اشكال بند 6 سابق اين شورا با عنايت به اينكه اصلاحي به عمل نيامده است و ضوابط مربوط به استفاده از اطلاعات تعيين نشده، همچنان به قوت خود باقي است و مغاير اصل 85 قانون اساسي مي‌باشد.
طرح اصلاح بند (5) ماده (6) قانون اجراي سياست‌هاي کلي اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسي با اصلاحات و الحاقات بعدي آن
مصوب جلسه مورخ بيستم فروردين ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 1398/02/11 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ اطلاق مصوبه از جمله در بندهای (الف) و (ب) در مواردي كه خلاف مصالح امنيتي است، مغاير بند 5 اصل 3 و اصل 176 قانون اساسي شناخته شد.
2_ اطلاق جزء (د) بند 5، در صورتي كه خلاف مفاد وقف باشد، خلاف موازين شرع شناخته شد.
3_ اطلاق جزء (و) بند 5، خلاف موازين شرع و مغاير اصل 57 قانون اساسي شناخته شد.
4_ تبصره 1، مبنياً بر ايرادات قبل، اشكال دارد. همچنين اطلاق امكان دسترسي به پايگاه‌ اطلاعاتي در مواردي كه موجب اضرار به حقوق افراد مي‌شود، خلاف موازين شرع شناخته شد.
5_ اطلاق تبصره 2، در خصوص موقوفات و امور خيريه، خلاف موازين شرع شناخته شد. همچنين اطلاق اين تبصره در مواردي كه مسدود كردن حساب‌ها سبب اجحاف شود، خلاف موازين شرع شناخته شد.
6_ تبصره 3، از اين جهت كه مشخص نيست حكم تصرف در اموال عمومي، حكم وضعي است يا تکليفی، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
7_ در تبصره 4، مقصود از مسئوليت تضامنی و متعلق آن روشن نيست؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
8_ تبصره 5، مبنياً‌ بر ايراد بند اول اشكال دارد.
9_ در تبصره 6، از آنجا كه روشن نيست كه منظور از «بند»، بند 5 مصوبه است يا تبصره 6 آن، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
***
متن كامل پاسخ فقهای شورای نگهبان به نامه‌های وارده از سوی رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به شرح زیر است:

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 17800/282 مورخ 1397/06/03؛

موضوع:
1_ ماده 14 آيين‌نامه اجرايي نحوه صدور پروانه كسب در خصوص نحوه تهيه دستورالعمل چگونگي برگزاري دوره‌هاي آموزشي احكام تجارت و كسب و كار
2_ دستورالعمل چگونگي برگزاري دوره‌هاي آموزشي احكام تجارت و كسب و كار (موضوع ماده 14 آيين‌نامه اجرايي ماده 12 قانون نظام صنفي)
3_ بند 3 چهارمين صورتجلسه كميسيون نظارت شهرستان قم مورخ 19/3/1394 در خصوص ميزان مبلغ دريافتي از متقاضيان شركت در دوره‌هاي آموزشي
4_ بند 1 هشتمين صورتجلسه كميسيون نظارت شهرستان قم مورخ 21/5/1394 در خصوص افزايش مبلغ دريافتي از متقاضيان شركت در دوره‌هاي آموزشي
5_ بند 12 يازدهمين صورتجلسه كميسيون نظارت شهرستان قم مورخ 5/8/1394 در خصوص افزايش مبلغ دريافتي از متقاضيان شركت در دوره‌هاي آموزشي
در جلسه مورخ 21/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ در صورتي كه تدوين‌كنندگان موارد فوق قانوناً اجازه تدوين مطالب مذكور را نداشته باشند خلاف شرع مي‌باشد و در صورت اجازه قانوني خلاف شرع نمي‌باشد. تشخيص اين‌كه قانوناً داراي اختيار مي‌باشند يا خير بر عهده ديوان عدالت اداري مي‌باشد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 19208/282 مورخ 1397/06/13؛

موضوع ماده 19 و تبصره 2 و 3 آن از آيين‌نامه انتخاب اعضاي هيأت‌هاي حل‌اختلاف، در جلسه مورخ 21/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ تبصره (2) اشكال شرعي ندارد.
ولي اطلاق تبصره 1 و 3 از نظر عدم ذكر شرط اسلام و وثاقت محل اشكال است همانطور كه در نظريه سابق شوراي نگهبان به شماره 2003/102/95 مورخ 2/6/1395 بيان گرديده است.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 19209/282 مورخ 1397/06/13؛

موضوع مصوبه شماره 563/1/م مورخ 5/6/1387 شوراي تأمين شهرستان ابهر، در جلسه مورخ 21/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ ممانعت از حكم به رفع توقف و اجراي حكم قضايي خصوصاً به مدت طولاني (مثل ده سال و امثال آن) خلاف شرع است. خصوصاً آنكه حسب گزارش ارسالي، دبير شوراي امنيت كشور هم تصريح به خلاف بودن ممانعت مذكور نموده است. واضح است كه تأمين امنيت از وظايف ذاتي مراجع ذي‌صلاح است.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 12039/285 مورخ 1397/04/25؛

موضوع بندهاي 1-1-6 و 5-1-6 دستورالعمل بهبود مديريت رودخانه‌ها و سواحل مصوب وزارت نيرو در خصوص مالكيت آب و بستر رودخانه‌ها، در جلسه مورخ 29/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ بندهاي مذكور خلاف شرع دانسته نشد.
دعاوي شاكي محترم نسبت به اراضي مورد نزاع مسأله قضايي بوده كه بايد از طريق دستگاه قضايي پيگيري شود.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 18270/282 مورخ 1397/06/13؛

موضوع بند 4 و تبصره 1 و 2 آن از ماده 13 فرم قرارداد مشاركت مدني موضوع بخشنامه شماره 206546/92 - 11/7/1392 بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در خصوص پرداخت جريمه تأخيرتأديه دين، در جلسه مورخ 21/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ با توجه به عدم مخالفت شوراي نگهبان با وجه التزام تأخير تأديه دين، مصوبه مذكور خلاف شرع دانسته نشد.
 
12345678910...>>>
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 31411967 بازدید سایت در امروز: 65071

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.