شوراي نگهبان
 
جوابيه اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان به روزنامه اعتماد ملي

مدير مسئول محترم روزنامه اعتماد ملي
با سلام و احترام 

در صفحه نخست شمارة روز سه شنبه 2 تير 1388 آن روزنامه، مطلبي با عنوان «ابراز تاسف كروبي از اظهارات سخنگوي شوراي نگهبان» درج گرديده است كه گويا پاسخي به اظهارات دكتر كدخدائي در برنامه گفتگوي ويژه خبري روز 31 خرداد 1388 مي‌باشد. از آنجائي كه برداشت آقاي كروبي از اظهارات آقاي كدخدائي داراي اشكالاتي است، بر اين اساس سخنان سخنگوي شوراي نگهبان در همان برنامه جهت آگاهي خوانندگان گرامي آن روزنامه، ارسال مي‌گردد تا در اسرع وقت، وفق ماده 23 قانون مطبوعات، در همان صفحه درج گردد.
سخنگوي شوراي نگهبان در گفتگوي مذكور نكات زير را يادآور شده است:
يكي از گزارش‌ها و اعتراض‌هاي مشترك نامزدها، اين بوده است كه در برخي از حوزه‌ها و شهرستان‌ها، تعداد آراي اخذ شده، بيش از واجدان شرايط بوده است. تعداد شهرستان‌هاي اعلام شده را بين 80 تا 170 مورد اعلام كرده‌اند. ما بر اساس آمار اوليه در بررسي‌ها به اين نتيجه رسيديم كه تعداد آنها حدود 50 شهرستان است و گفتيم كه دفاتر استاني و هيات‌هاي نظارت ما علت را بررسي كنند. آنها چند علت را مطرح كردند:
اولا در انتخابات رياست‌جمهوري منع قانوني ندارد كه كسي از شهري به شهر ديگر يا استاني به استان ديگر برود و راي بدهد. برخلاف انتخابات مجلس شوراي اسلامي كه اگر كسي در مرحله اول در حوزه‌اي راي داد در مرحله دوم نمي‌تواند در حوزه ديگر راي بدهد.
علت دوم، اين است كه تركيب جمعيتي برخي از شهرها، به گونه‌اي مي‌باشد كه برخي شهرها مهاجرپذير هستند. به صورتي كه در روز يك جمعيت و در شب يك جمعيت ديگري دارند.
علت ديگر اين است كه برخي مناطق ييلاقي هستند؛ مانند طرقبه، چناران و غيره، كه در فصول مختلف آن جمعيت تغيير مي‌كند.
برخي از مناطق نيز با وجود اينكه از نظر جغرافيايي تفكيك شده هستند ولي از نظر جمعيتي در هم تنيده هستند و تفكيك جمعيتي آنها از يكديگر ممكن نيست مانند مناطق يك و سه تهران كه كاملا به شميرانات چسبيده هستند و تفكيك آنها از نظر جمعيتي دشوار است.
نكته ديگر اينكه قرار شد فردا ماموراني را به اداره آمار اعزام كنيم تا بررسي كنند كه آيا اشتباهي در آمار واجدان شرايط اين شهرها وجود دارد يا خير.
اما در مجموع هم، جمع آراء اين 50 شهرستان چيزي نزديك به سه ميليون است كه اگر كسر شود شايد تاثير چنداني در سرنوشت انتخابات نداشته باشد. اينها احتمالات است و ما سعي مي‌كنيم كه به يك پاسخ دقيق‌تر و روشن‌تر برسيم كه وقتي خواستيم به مردم توضيح دهيم، قانع كننده باشد.

 

بيشتر
بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 19820396
تعداد بازديد زيرپورتال: 11117782
اين زيرپورتال امروز: 5580
تعداد بازديد اين صفحه: 7392119
در امروز: 9742
اين صفحه امروز: 4407
Copyright © 2010 Guardian Council - All rights reserved.
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)


Powered By Sigma ITID.