شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1398/2/5 پنجشنبهدکتر کدخدایی:
مصوبه اصلاح قانون انتخابات هنوز به شورای نگهبان ارسال نشده است
سخنگوی شورای نگهبان گفت: مصوبه اصلاح قانون انتخابات هنوز به شورای نگهبان ارسال نشده، اما در مسیر اصلاح قانون انتخابات، کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان همکاری خوبی با مجلس داشتند و مشورت‌های لازم ارائه شد؛ امیدواریم ان‌شاءالله قانون هم به گونه‌ای باشد که بتوان انتخابات رقابتی و سالم را رقم بزنیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر کدخدایی قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان همزمان با بازدید از محل برگزاری رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان واقع در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری در جمع خبرنگاران در رابطه با هدف برگزاری شبیه‌سازی این رقابت، اظهار کرد: شبیه‌سازی مراجع داوری یا مراجع قضایی یا مراجع تخصصی سال‌ها است که در دنیا اتفاق افتاده است و از بین دانشجویان و علاقمندان به شبیه‌سازی انجام می‌شود. لذا ما شبیه‌سازی‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف داخلی داریم و کشورهای مختلف آن را انجام می‌دهند.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان عنوان کرد: برخی از دوستان و دانشجویان ما در حوزه‌های بین‌المللی در رشته‌های مختلف مشغول هستند. در پژوهشکده شورای نگهبان تصمیم گیری شد تا ما این شبیه‌سازی را در حوزه شورای نگهبان داشته باشیم و در نهایت امسال اولین دوره آن برگزار شد. خوشبختانه استقبال خیلی خوبی شد. در این دو هفته‌ای که مشغول برگزاری این شبیه‌سازی هستیم گرچه از ماه‌ها مقدمات آن فراهم شده بود شاهد استقبال گسترده‌ای بودیم که برای دوستان ما قابل تصور نبود.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۴۰۰ نفر در این رقابت شرکت کردند. اولین دور هفته گذشته برگزار شد و امروز هم آخرین دور از رقابت برگزار می‌شود و به نفرات برتر جوایزی اختصاص داده می‌شود. ما در حوزه حقوق اساسی علاقمندان زیادی داریم، برای مثال دانشجویان، مردم، جوانان بسیاری علاقمند هستند اما اطلاع‌رسانی یا آموزش کافی نداریم.
دکتر کدخدایی گفت: یکی از اهداف شبیه‌سازی آموزش و تأمین مباحث حقوق اساسی در بین دانشجویان است که آثار ارزنده‌ای دارد. عشق و علاقه به قانون اساسی بسیار زیاد است و امیدواریم ان‌شاءالله برای دوره‌های بعد برنامه‌های مفصل‌تری در بازه‌های زمانی طولانی‌تری در نظر گرفته شود و بتوانیم در جهت توسعه مباحث حقوق عمومی و مشخصاً حقوق اساسی و وظایف و اختیارات شورای نگهبان گام‌های بیشتری برداریم.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: می‌توانیم این اقدام را مبدأ برای تربیت نیروهای جوان خود برای آینده قرار دهیم. منابع انسانی‌ای که لازم است، آموزش‌های کافی را ببینند از این طریق مشخص شوند و امیدواریم دوستان در آینده جای ما را در شورای نگهبان بگیرند.
وی ادامه داد: در ارتباط با شبیه‌سازی، گروه‌ها به جای اعضای شورای نگهبان قرار می‌گیرند و پرونده‌ها و مصوبات فرضی را بررسی می‌کنند و براساس اختیارات شورای نگهبان اعلام‌نظر می‌کنند و در نهایت باید دفاع کنند. در برخی گروه‌ها سخنگو تعیین شده تا ببینند سختی کار سخنگو به چه شکل است و باید از نظرات شورای نگهبان فرضی دفاع کنند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا سخنگویی کار سختی است، گفت: شما که رسانه‌ای هستید باید بگویید؛ لیکن ما دوست داریم در بین دوستان رسانه باشیم اما سختی‌های خاص خود را هم دارد.
دکتر کدخدایی در رابطه با مصوبه حمایت از سپاه پاسدان توسط مجلس شورای نگهبان نیز، بیان کرد: دو فوریت مصوبه حمایت از سپاه روز گذشته در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و عدم مغایرت آن با قانون اساسی و شرع مقدس هم اعلام شد و برای اجرا به مجلس فرستاده خواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با اینکه آیا شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ورود کرده است، تصریح کرد: مصوبه هنوز برای ما ارسال نشده است ان‌شاءالله به محض دریافت حتماً بررسی می‌کنیم و نظر رسمی خود را اعلام خواهیم کرد اما همانطور که قبلا گفته بودم در مسیر اصلاح قانون انتخابات، کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان همکاری خوبی با دوستان مجلس داشتند و مشورت‌های لازم ارائه شد؛ امیدواریم ان‌شاءالله قانون هم به‌گونه ای باشد که بتوان انتخابات رقابتی و سالم را رقم بزنیم. نمی دانم به انتخابات آینده مجلس برسد یا نه؛ الان نمی‌توانم نظری بدهم.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان همچنین در پایان در پاسخ به این سؤال که مصوبه اصلاح انتخابات از چه زمانی مهلت دارد تا به قانون تبدیل شود؟ گفت: مهلت‌ها متفاوت است؛ ما ظرف ۲۰ روز در شورای نگهبان فرصت اولیه داریم تا اگر اصلاحات احتمالی لازم داشت به مجلس ارسال شود و نمی‌دانیم مجلس در چه ظرف زمانی‌ای می‌خواهد اصلاح کند ممکن است طولانی باشد و یا در اسرع وقت برای ما ارسال شود.
1398/2/5 پنجشنبهدكتر ره‌پیک:
هدف از برگزاری شبیه‌سازی شورای نگهبان آشنایی جامعه علمی با اقدامات شوراست
رئيس پژوهشكده شوراي نگهبان گفت: گروه‌های برتر در رقابت شبیه‌سازی شورای نگهبان در صورت تمایل در اشکال مختلف با پژوهشکده شورای نگهبان همکاری خواهند داشت.
به گزارش اداره كل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از ایسنا، دكتر ره‌پیک عضو حقوقدان و رئیس پژوهشكده شورای نگهبان همزمان با بازدید از محل برگزاری رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان در جمع خبرنگاران گفت: الگوی روشی که مشاهده می‌کنید در بین نهادهای مهم مانند سیستم‌های قضایی سابقه دارد؛ نهادهایی که کارهای تخصصی و کارهای تقنینی انجام می‌دهند و نتیجه کار آنها در تصمیم‌گیری‌ها منعکس می‌شود با اهداف گوناگون از روش شبیه‌سازی استفاده می‌کنند.
وی افزود: شبیه‌سازی شورای نگهبان یک کار ابداعی است؛ شورای نگهبان وظایف مهمی بر عهده دارد. آنچه در این کارگاه شبیه‌سازی انجام شد بخشی از انتظارات و وظایف شورای نگهبان است.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان عنوان کرد: به‌طور مشخص بخشی از فعالیت‌های و وظایف شورای نگهبان رسیدگی به مصوبات مجلس از لحاظ بررسی مغایرت یا عدم مغایرت با قانون اساسی است، بخش دیگری از وظایف شورای نگهبان مربوط به ارائه تفسیر نسبت به اصول قانون اساسی می‌شود. این دو بخش از وظایف شورای نگهبان به صورت یک مدل شبیه‌سازی درآمده است و دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی که در این حوزه‌ها مطالعه کرده‌اند انگیزه داشتند در این دوره شرکت كنند و کاری را که به صورت واقعی در بررسی مصوبات شورای نگهبان انجام می‌شود را به صورت شبیه‌سازی در این گروه‌ها انجام داده و رقابت نمایند.
دكتر ره‌پیك بیان کرد: داوران در پژوهشکده شورای نگهبان سؤالات دقیق و کارشناسی‌شده را در حوزه مصوبات مجلس و تفسیر طراحی کردند و در اختیار گروه‌ها قرار دادند. گروه‌ها توجیه شدند و نظرات و رویه شورای نگهبان را مطالعه کردند و در نهایت مصوبات را به همان روشی که در شورای نگهبان بررسی می‌شود تحت نظر داوران و اساتید بررسی می‌کنند.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان ادامه داد: این کار با اهداف زیادی انجام شده است؛ یک هدف این بود که جامعه علمی ما با اقدامات و کارهای شورای نگهبان آشنا شوند؛ گاهی برداشت صحیحی از اقدامات شورای نگهبان وجود ندارد.
 رئیس پژوهشكده شورای نگهبان افزود: دانشجویان از نزدیک مشاهده می‌کنند که تک‌تک واژگان باید مورد بررسی قرار بگیرد و مواد باید با شرع و قانون اساسی تطبیق داده شود که کار بسیار مهمی است. خودشان متوجه می‌شوند وقتی جمله یا عبارتی جابجا شود چه تأثیری در وضعیت جامعه دارد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان كرد: هدف دیگر از این كار، این است که خود ما بیش از گذشته با نخبگان با انگیزه آشنا شویم و از ظرفیت و توان آنها بیش از گذشته استفاده کنیم.
دكتر ره‌پیك تصریح کرد: ما تصور نمی‌کردیم این مقدار از این اقدام استقبال شود. فراخوان به صورت مشخص در دانشگاه‌ها بود و فراخوان عمومی نداشتیم. قصد داشتیم دور اول را محدود برگزار کنیم، اما علی‌رغم فراخوان محدود بیش از ۳۰۰ نفر در گروه های ۶ نفره شرکت کردند. در مرحله گذشته حدود ۵۶ گروه تشکیل شد و داوران از اساتید دانشگاه‌های مختلف و اعضای شورای نگهبان انتخاب شدند. ۲۰ گروه در دور اول انتخاب شدند و امروز این گروه‌ها رقابت می‌کنند که از میان آنها ۳ گروه به عنوان گروه‌های برتر انتخاب می‌شوند.
وی ادامه داد: در مقاطع مختلف با مدرک تحصیلی حقوق شرکت می‌کنند. تقدیر مختصری به عنوان جایزه برای گروه اول در نظر گرفته شده اما کسانی که به عنوان گروه برتر انتخاب می‌شوند و هم سایر افرادی که توسط داوران تشخیص داده شد از ظرفیت علمی خوبی برخوردار هستند به اشکال گوناگون در صورت تمایل با پژوهشکده همکاری خواهند کرد چون ما کارهای گوناگونی در پژوهشکده مانند کارشناسی، بررسی نظرات شورای نگهبان و... انجام می‌دهیم.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پایان گفت: با این كار یک شبکه علمی ایجاد می‌شود تا از ظرفیت‌های علمی استفاده کنیم که به صورت غیرمستقیم به شورای نگهبان منتقل می‌شود و به نوعی پشتیبانی از شورای نگهبان صورت می‌گیرد.
1398/2/5 پنجشنبهدکتر کدخدایی:
برندگان رقابت علمى شبيه‌سازى شوراى نگهبان به همكاری با این شورا دعوت مى‌شوند
سخنگوی شورای نگهبان گفت: يكى از جوايز براى برندگان رقابت علمى شبيه‌سازى شوراى نگهبان، همكاری در پژوهشكده شوراى نگهبان است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر كدخدايى در گفت‌وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به برگزاری دور دوم رقابت علمى شبيه‌سازى شوراى نگهبان اظهار كرد: یکی از بخش های این مسابقات، آموزش براى افرادى است كه قصد دارند در حوزه حقوق اساسى و عمومى فعاليت كنند و بخش ديگر كشف استعدادها است، زيرا ما بايد محيط دستگاه ها و نهادها را براى حوزه جوانان آماده كنيم.
وى افزود: يكى از جوايز براى برندگان اين دوره از مسابقات، همكاری در پژوهشكده شوراى نگهبان است و اين مسابقات آماده سازى و تربيت اين نيروها را به دنبال دارد.
سخنگوى شوراى نگهبان ادامه داد: خوشبختانه ما در اين دوره علاقه مندى جوانان در حوزه هاى حقوق اساسى و عمومى را مشاهده كرديم كه شركت در اين مسابقات قطعا تجربه بسيار خوبى است.
دکتر كدخدايى در پايان با اشاره به عملكرد دانشجويان و داوران، خاطرنشان كرد: گروه ها با دقت و جديت بسيار بالا فعاليت خود را انجام دادند و خوشبختانه با توجه به محدوديت زمان، مطالعه و توضيح مناسبى را ارائه كردند، همچنين از هيئت داوران براى حضور و برسى هاى دقيقشان كمال تشكر را دارم.
1398/2/5 پنجشنبهدکتر ره‌پیک در رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان:
شورای نگهبان از ظرفیت فارغ‌التحصیلان رشته حقوق بیشتر از قبل استفاده خواهد کرد
عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان گفت: یکی از اهداف شبیه‌سازی علمی شورای نگهبان این است که ما با فارغ‌التحصیلان رشته حقوق آشنا شده و بتوانیم بیشتر از قبل، از این ظرفیت استفاده کنیم.
به گزارش اداره روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر ره پیک عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان امروز پنج شنبه (5 اردیبهشت 98) طی سخنانی در حاشیه برگزاری دور دوم رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان، گفت: این رقابت‌ها که اقدامی جدید و دارای اهداف متعدد است، از هفته گذشته شروع شده و در هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت.
وی افزود: آنچه که به عنوان رقابت شبیه‌سازی علمی در حال برگزاری است، یک ابتکار جدید است که در پژوهشکده شورای نگهبان طراحی و اجرا شده است. نهادهای مهمی چون نهادهای قضایی و نهادهای تصمیم‌گیر در موضوعات مهم، این الگوی مهم و کارآمد را ابداع کرده‌اند و در این رقابت‌ها هم بررسی‌هایی که در شورای نگهبان در حوزه تفسیر قانون اساسی و مصوبات مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود، طبق یک برنامه مشخصی توسط تیم‌های شرکت‌کننده مورد بررسی و رقابت قرار می‌گیرد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه استقبال بسیار خوبی از این مسابقات علمی صورت گرفته و گروه‌های متعددی از دانشگاه‌های سراسر کشور برای شرکت در این رقابت‌ها، اعلام آمادگی کرده بودند، تصریح کرد: شرکت‌کنندگان در این رقابت‌ها، در قالب گروه‌های مختلف، سازماندهی شده‌اند و هم اکنون در مرحله دوم رقابت‌ها در حال رقابت هستند.
دکتر ره‌پیک ادامه داد: برنامه‌ای منسجم، قابل قبول و پرمحتوا برای رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان پیش‌بینی و اجرا شده است و بنده خودم در چند گروه حضور یافتم از نزدیک شاهد این بودم که جوانان تحصیلکرده در رشته حقوق، ظرفیت بسیار خوبی برای بررسی‌های علمی و تحلیلی دارند.
معاون اجرایی و امور انتخابات با تأکید بر اینکه پس از اینکه امروز گروه‌های برتر مشخص شدند، هفته آینده مرحله نهایی این رقابت‌ها برگزار و نهایتاً هم گروه‌های برتر مشخص خواهند شد، از همکاری نفرات برتر این مسابقات با پژوهشکده شورای نگهبان در حوزه‌های متناسب خبر داد.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان ادامه داد: تصمیماتی که می‌تواند در کشور موثر باشد، نتیجه کار شورای نگهبان است و این کارگاه شبیه‌سازی نشان داد که فارغ‌التحصیلان ما در رشته حقوق ظرفیت خوبی برای کمک به شورای نگهان در حوزه‌های مختلف، دارند. ما در پژوهشکده شورای نگهبان یکی از فعالیت‌های مهم مان این است که شورا را در تصمیمات خودش کمک کنیم؛ یعنی یک نوع پشتیبانی علمی و تحلیلی برای شورا در این پژوهشکده وجود دارد.
دکتر ره‌پیک اضافه کرد: یکی از اهداف شبیه‌سازی علمی شورای نگهبان این است که ما با فارغ‌التحصیلان رشته حقوق آشنا شده و بتوانیم بیشتر از قبل، از این ظرفیت استفاده کنیم و قطعاً تقویت پژوهشکده منجر به تقویت شورای نگهبان خواهد شد.
وی در پایان با بیان اینکه با برگزاری این رقابت علمی، بدنه جامعه علمی کشور به خصوص در رشته های حقوقی بیشتر با فرآیند کاری شورای نگهبان آشنا خواهند شد، گفت: برخلاف برخی تصورات که ممکن است در جامعه وجود داشته باشد که شورای نگهبان موراد مختلف را به‌صورت کلی بررسی می‌کند، شورای نگهبان به صورت دقیق و علمی مصوبات و موارد مختلف را بررسی و تصویب می‌کند و حتماً دانشجویان وقتی با فرآیند کار شورای نگهبان آشنا می‌شوند، می‌توانند روند کاری شورای نگهبان که بسیار دقیق است را به بیرون منتقل کنند.
1398/2/5 پنجشنبه
آغاز دور دوم رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان
دور دوم رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان از صبح امروز آغاز شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دور دوم رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان از صبح امروز پنج‌شنبه (5 ارديبهشت) به مدت دو روز در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری و با حضور تیم‌های شرکت‌کننده، اساتید راهنما و داوران رقابت‌ها آغاز شد.
در این رقابت‌ها که با حضور 20 تیم دانشجویی از دانشگاه‌های سراسر کشور و به همت پژوهشکده شورای نگهبان برگزار می‌شود، تیم‌ها همانند شورای نگهبان تشکیل جلسه داده و مصوبات و استفساریه‌های از پیش طراحی شده توسط کارگروه محتوایی مسابقات را بررسی می‌کنند.
در دور دوم رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان، همچون دور اول این رقابت‌ها، هیأت داوری چند نفره‌ای به بررسی نحوه تشکیل جلسه، رعایت تشریفات،‌ کیفیت استدلالات و... پرداخته و نسبت به عملکرد تیم‌ها رأی خواهند داد.
داوران رقابت‌های علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان، عموماً از اساتید برجسته حقوق عمومی از دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، علوم قضایی و خدمات اداری،‌ امام صادق (ع) و... هستند.
دور نخست از رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان پنج‌شنبه و جمعه گذشته (29 و 30 فروردين) با حضور جمعی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان و اساتید برجسته رشته حقوق از دانشگاه‌های مختلف و با حضور 50 تیم برگزار شده بود.
-------------------
گزارش تصویری : آغاز دور دوم رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان
1398/2/4 چهارشنبهدکتر کدخدایی خبر داد؛
شورای نگهبان طرح تقویت جایگاه سپاه مقابل آمریکا را تایید کرد
سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح دو فوریتی تقویت جایگاه سپاه مقابل اقدامات آمریکا در جلسه امروز شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و به تایید اعضای این شورا رسید.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان صبح امروز - چهارشنبه - در جلسه ای طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط آمریکا را بررسی کردند.
وی افزود: اعضای این شورا به اتفاق آرا این طرح را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانستند و آن را تایید کردند.
به گزارش ایرنا، جزییات طرح 14 ماده ای اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط آمریکا (تقویت جایگاه سپاه مقابل اقدامات آمریکا) روز گذشته (سه شنبه) در مجلس شورای اسلامی تصویب نهایی شد.
پس از تایید شورای نگهبان و ابلاغ رییس جمهوری این قانون برای دستگاه های مربوطه لازم الاجرا است.
1398/1/30 جمعه
معتمد امام
یادمان ششمین سالگرد رحلت عالم جلیل، آیت‌الله غلامرضا رضوانی(ره)
محمّد علی‌کرمی

آیت‌الله حاج شیخ غلامرضا رضوانی خمینی، روز اول‌ مهر 1309 هـ‌.ش‌ در شهرستان خمین‌ که در آن زمان از توابع گلپایگان استان اصفهان بود به دنیا آمد. پدر وی «محمد کریم» که کاسب و تاجر بوده و کاروانسرا داشته، علی‌رغم اینکه روحانی نبوده اما سلک روحانیت داشته و معلم قرآن شهر هم بوده است و بسیاری از بزرگان بعدی شهر از شاگردان ایشان بوده‌اند. فاصله خانه پدری آقای رضوانی در خمین با منزل امام خمینی(ره) 5 خانه بیشتر نبوده است.  
وی در 7 سالگی و در سال 1316 وارد اولین مدرسه‌ی جدید خمین شده و تحصیلات خود را تا 1327 ادامه می‌دهد. در همین سال برای فراگیری دروس طلبگی عازم حوزه علمیه قم می‌شود.
ایشان تا سال 1332 مقدمات، سطح و بخشی از درس خارج را از محضر اساتیدی چون آیت‌الله سلطانی طباطبایی، آیت‌الله شیخ عبدالجواد اصفهانی، آیت‌الله‌العظمی محقق  داماد، حضرت امام خمینی(ره) و آیت‌الله العظمی بروجردی فرا گرفت.
آقای رضوانی در سال 1332 برای تکمیل تحصیلات حوزوی عازم حوزه‌ی علمیه نجف می‌شود و تا سال 1358 در آنجا ماندگار می‌شود. وی پس از مدت‌ها دوری از وطن در سال 1341 به ایران بازگشته و در امام زاده قاسم شمیران به دیدار استاد محبوبش حضرت امام خمینی(ره) می‌شتابد. برخی از دوستان آیت‌الله رضوانی به وی توصیه می‌کنند که در ایران بماند اما در مشورت با امام(ره) از سوی ایشان تشویق می‌شود که به جهت امر تحصیل دوباره به نجف بازگردد.

همراه امام(ره) در نجف

پس از قیام پانزده خرداد 42 و قضایای لایحه‌ی کاپیتولاسیون در سال 43 که به تبعید امام(ره) به ترکیه انجامید، آیت‌الله رضوانی به همراه تعدادی از علمای سرشناس نجف، برای‌ انتقال‌ ایشان‌ به‌ عراق ‌تلاش بسیاری کردند.
علیرضا رضوانی فرزند آیت‌الله رضوانی نحوه‌ی ورود امام(ره) به نجف را اینگونه شرح می‌دهد: «بین نجف و کربلا، سه کاروانسرای شاه‌عباسی وجود دارد که هرکدام اسمی دارد. اولین کاروانسرای شاه‌عباسی خانه ربع نام دارد و دومی خانه نصف نام دارد و سومی خانه نخیله نام دارد. من به یاد دارم که در خانه نصف پدرم مقدار زیادی نوشابه خرید تا به دلیل گرمی هوا بین جمعیت توزیع کند و همه منتظر ورود امام بودیم تا امام خمینی(ره) با ماشین از ترکیه به عراق آمدند و سپس همگی ما به همراه امام خمینی به نجف آمدیم. در آن موقع پدر از قبل خبر داشتند که امام خمینی به نجف می‌آیند؛ زیرا از آبادان گروهی به بصره می‌آمدند و از آنجا به نجف می‌آمدند و خبرها را به پدرم می‌دادند؛ به این دلیل کارهایی برای استقبال از امام تدارک دیده شده بود. من آن زمان شش سال داشتم.» [1]

پس از حضور حضرت امام(ره) در نجف اشرف آیت‌الله رضوانی با وجود اینکه‌ خود در آن‌ زمان‌ مشغول‌ تدریس‌ بود، به همراه آقایان شیخ نصرالله خلخالی، راستی‌ کاشانی، مشکینی و... به حلقه درس امام خمینی(ره)‌ می پیوندد. وی در طول سال‌های حضور امام(ره) در نجف عهده‎دار مسئولیت دفتر ایشان شده و اموری مانند شهریه‌ی طلاب و هماهنگی دیدارهای سیاسی مهمی را انجام می‌داد.
علیرضا رضوانی در مورد یکی از دیدارهای مهم امام(ره) می‌گوید: « امام خمینی شب‌ها هم در مدرسه بروجردی نماز جماعت برگزار می‌کردند و بعد از نماز مغرب و عشا به منزل برمی‌گشتند و حدود یک ساعت در بیرونی می‌نشستند تا اگر ارباب‌رجوع کاری دارد، بتواند مراجعه کند و بپرسد، مگر اینکه وقت ملاقات اندرونی می‌خواستند، در این صورت پدرم در یک کاغذ کوچک به امام خمینی(ره) می‌نوشتند که فلان شخص تقاضای ملاقات دارد، امام هم در یک کلمه موافقم و یا مخالفم پاسخ می‌داد... در آن سال‌ها به یاد دارم که قبل از اخراج ایرانی‌ها صدام در دورانی که معاون بود، چند بار خواست برای دیدار با امام خمینی وقت ملاقات بگیرد که امام نپذیرفت. امام تنها به یک نفر وقت ملاقات داد که «رضا علی» نام داشت و معاون صدام بود و مادرش ایرانی بود و از لحاظ سیاسی خیلی معتدل بود که امام به خاطر اخراج ایرانی‌ها برخورد تندی با آنها کرد و دیگر متوقف شد و دیگر ایرانی‌ها را بیرون نکردند.»[2]
از دیگر کارهای مهم آیت‌الله رضوانی هماهنگی اولین مصاحبه‌ی امام(ره) با رسانه‌ها در چهارم اردیبهشت 1357 بود که با روزنامه‌ی «لوموند» انجام شد. ایشان خبرنگار روزنامه لوموند را به بیت امام آورد و امام علی‌رغم ممانعت دستگاه اطلاعات و امنیت عراق، گفتگوی معروف خود را انجام داد. شبیه همین گفتگو، با خبرنگار «بی‌بی‌سی» انجام شد که حتی با هجوم نیروهای امنیتی عراق و مصادره کردن نوارها و فیلم های گفتگو مواجه شد. البته به گفته آیت‌الله رضوانی، نوار دیگری توسط افراد بیت ضبط شده که از دسترس ماموران خارج شده بود.[3]
آیت‌الله رضوانی به همراه دیگر یاران امام(ره) که در نجف مستقر بودند همواره تلاش گسترده‌ای در مسیر پیروزی نهضت اسلامی انجام می‌دادند. از جمله اینکه وظیفه‌ی رابط‌ طلاب انقلابی با حضرت امام خمینی(ره) را عهده دار بودند، از همین رو بارها مورد توجه و رصد ساواک قرار گرفته که در اسناد این سازمان نیز بدان اشاره شده است: «شخصی به نام غلامرضا رضوانی اهل خمین و ناصری که چندی قبل به بیروت آمده بود واسط بین خمینی و آخوندهایی است که به نفع خمینی در بیروت تماس و فعالیت دارند... چندی پیش مقامات عراقی منزل خمینی را در نجف مورد بازرسی قرار داده‌اند و گفته می‌شود نزدیکان مشارالیه از جمله غلامرضا رضوانی مدارک مهم خمینی را قبلاً به جای دیگری انتقال داده بود و مأموران امنیتی نتوانسته‌اند مدارک مورد نظر خود را به دست آورند...اخیراً اعلامیه‌هایی که خمینی در پاریس منتشر کرده به نجف آورده شده، لیکن فقط در اختیار نزدیکان مشارالیه از قبیل سیدمحمود دعایی و غلامرضا رضوانی قرار گرفته است.»[4]
پس از رحلت آیت‌الله العظمی حکیم در سال 1348 یاران امام از جمله آیت‌الله رضوانی تلاش چشمگیری نمودند تا امام(ره) را به عنوان مرجعِ جانشین آیت‌الله حکیم معرفی کنند که با مخالفت شدید امام روبرو شد؛
« زمانی که آیت‌الله سیدمحسن حکیم فوت کرده بود، مرجع اعلم پس از آیت‌الله بروجردی آیت‌الله حکیم بود. پدرم از آنجا که در لبنان عکس‌های خوبی چاپ می‌کردند، سفارش داده بود برای اعلمیت امام در لبنان عکس چاپ کنند که این کار هم‌زمان با اعلمیت آقای خویی بود. امام همیشه از در بیرونی به حرم می‌رفت، نه از در اندرونی. یک روز که می‌خواستند به حرم بروند، می‌بینند بسته‌هایی در گوشه حیاط بیرونی گذاشته شده، می‌پرسند آقای رضوانی اینها چه هستند و پدر جواب می‌دهند اینها عکس‌های شما هستند و می‌خواهیم برای اعلمیت شما پخش کنیم. امام گفتند «مشتی حسین» اینها را به اندرونی ببرید و عکس‌ها را به اندرونی بردند و اجازه پخش آن را ندادند. مشتی حسین خدیور خادم امام بود. جالب‌تر اینکه مقلدین امام می‌آمدند رساله بگیرند و برخی می‌گفتند رساله را مجانی بدهید؛ اما امام می‌گفتند نه پول رساله را از آنها بگیرید؛ زیرا کسی که پول بدهد آن را می‌خواند؛ اما کسی که پول ندهد اصلا به آن نگاه نمی‌کند.» [5]
همین تلاش‌ها و زمزمه‌ها در بیت و دفتر امام باعث گردید  امام دستور دهند که کسی از بیت و دفترشان اجازه مطرح کردن نام ایشان را به عنوان مرجع اعلم ندارد.
آیت‌الله رضوانی در مورد نوع پرداخت شهریه‌ی امام(ره) در نجف می‌گوید:«سنت حوزه نجف بر این بوده که شهریه طلاب غیرایرانی، نصف طلاب ایرانی بوده است. این تبعیض را با این ذهنیت توجیه می‌کردند که هزینه حوزه‌های علمیه را ایرانی‌ها پرداخت می‌کنند پس شهریه طلاب ایرانی باید دو برابر باشد. نخستین شهریه بیت امام توسط آقای نصرالله خلخالی طبق همین سنت حوزه بصورت نصف به غیرایرانی‌ها پرداخت شد. طلاب افغانی نامه‌ای به امام نوشتند و اعتراض کردند که از شما انتظار نداشتیم. امام بلافاصله دستور دادند که شهریه یکسان پرداخت شود. نباید میان ایرانی و افغانی و .. تبعیض قائل شد. این روش امام در دیگر بیوت مراجع نیز پیاده شد.»[6]
جایگاه و وجاهت آیت‌الله رضوانی در نزد حضرت امام(ره) به حدی بود که در سال 1356 و پس از شهادت حاج آقا مصطفی، از سوی امام(ره) به همراه سه تن دیگر از علما به عنوان وصی ایشان انتخاب شدند که این وصایت تا زمان بازگشت امام خمینی(ره) به ایران برقرار بود.
متن نامه حضرت امام خمینی(ره) به علما و طلاب که در سوم آذر 1356 مصادف با 12 ذى الحجه 1397 و نیز 18 آذر 1356 مصادف با 27 ذى‌ الحجه 1397 خطاب به ایشان، وصایت خویش را تقریر فرموده‌اند، به شرح زیر می‌باشد:
«بسمه‌تعالى - 12 ذی الحجه 97
عطف به وصیتى که نمودم و آقایان [حبیب‌اللَّه] اراکى و [غلامرضا] رضوانى و [سید عباس] خاتمى و [سید جعفر] کریمى را وصى قرار دادم، اگر براى یک نفر یا بیشتر پیشامدى شد که نتوانست قیام به امر کند سایر آقایان به جاى او یک نفر مورد اطمینان و معروف به صحت و امانت را تعیین کنند. مقصود آن است که مادام که به وصیت عمل نشده چهار نفر مورد اطمینان کفیل امر باشند و در غیاب یکى یا دو نفر بقیه آقایان اقدام به عمل کنند تا حاضر شود. از خداوند تعالى توفیق همه را خواستارم.»[7]
«بسم‌اللَّه الرحمن الرحیم
به تاریخ 27 شهر ذى الحجه 1397
اینجانب روح‌اللَّه موسوى خمینى، در حال صحت و سلامت، وصى خود قرار دادم حضرات حجج اسلام آقاى آقا شیخ حبیب‌‌اللَّه اراکى و آقاى رضوانى خمینى و آقاى آقا سید عباس خاتم یزدى و آقاى آقا سید جعفر کریمى- دامت افاضاتهم- را در امور مربوط به وجوه شرعیه که نزد اینجانب است. تمام وجوهى که نزد خودم و نزد آقاى (شیخ نصرالله) خلخالى است وجوه شرعیه است و یک فلس (پول خرد رایج در عراق) آن مال شخصى که مربوط به ورثه شود نیست مگر یک پاکت که مختصر وجهى در آن است و پشتش نوشته شده: «مال شخص خودم است». آقایان این وجوه را به طور شهریه، به هر نحو صلاح مى‏دانند، در حوزه‏هاى علمیه مصرف نمایند. صورت وجوه در دفتر اینجانب موجود است؛ و چون وجوه بتدریج مى‏رسد و صرف مى‏شود نمى‏توانم صورت را بدهم. و اگر عائله اینجانب و مرحوم مصطفى- رحمه اللَّه تعالى- خواستند نجف بمانند، به آنها به مقدار متعارف مخارج بدهند. از خداوند تعالى توفیق و تأیید آقایان را خواستارم. امید است کمال احتیاط را در امور مراعات فرمایند.»
[8]
آیت‌الله رضوانی پس از هجرت امام(ره) از عراق به فرانسه با نظر ایشان در نجف مانده و همچنان مسئولیت بیت امام در نجف را تا سال 1358 یعنی هنگام بازگشت به ایران بر عهده داشت. وی در این مدت برای جلب حمایت حوزه علمیه نجف از انقلاب اسلامی کوشش‌های بسیاری کرد، تا اینکه با کودتای صدام حسین علیه حسن ‌البکر، رژیم بعثی عراق، بسیاری‌ از شیعیان‌ و علمای‌ مقیم نجف‌ از جمله آیت‌الله رضوانی‌ را از عراق اخراج‌ کرد.
علیرضا رضوانی در مورد این موضوع می‌گوید: «علت اینکه پدرم بعد از هجرت امام از عراق در نجف ماند، خواست خود امام بود. امام وقتی می‌خواست به کویت برود مانده بود خانه‌اش را تحویل چه کسی بدهد. در تابستان سال ۵۸ خانواده حاج‌آقا برای تعطیلات تابستانی به ایران آمدند که بعد از تعطیلات به عراق بازگردند، صدام فهمیده بود که شهریه امام بین طلبه‌های نجف پخش شده بدون اینکه خود امام باشد و روی این حساس شد و پدرم را که در نجف مانده بود دستگیر و زندانی کردند. ما به پدر زنگ زدیم اما جواب ندادند و بعد چند نفر از طلبه‌های افغانستانی به ما خبر دادند که پدرم دستگیر شده است. ما هم در قم خدمت امام رفتیم و امام فرمودند نگران نباشید و به آقای رضوانی بگویید بعد از آزادی، زمینی به ایران نیایند. ۴۸ ساعت بعد پدرم را آزاد کرده بودند و فشار آورده که زمینی به ‌طرف ایران حرکت کند. ما به حاج‌آقا زنگ زدیم و گفتیم که امام گفته زمینی نیاید، بنابراین پدرم به بغداد رفت و در آن زمان آقای دعایی سفیر ایران در بغداد بود و هماهنگی کرد و در کابین خلبان برای حاج‌آقا، جا درست کردند و حاج‌آقا با هواپیما به ایران بازگشت.» [9]

شورای نگهبان

پس از تصویب و همه پرسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله رضوانی در اول اسفند 1358 با حکم حضرت امام خمینی(ره) به عنوان یکی از شش فقیه شورای نگهبان برگزیده شد. تا به عنوان فقیهی آشنا به امور برای انطباق مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع مبین اسلام و قانون اساسی و نیز نظارت بر انتخابات در نظام نوپای اسلامی اقدام کند.
آیت‌الله رضوانی پس از اینکه به‌ مدت‌ سه‌ سال‌ در شورای نگهبان، انجام‌ وظیفه‌ نمود؛ و از آنجایی که طبق اصل 92 قانون اساسی «... در نخستین‏ دوره‏ [شورای نگهبان] پس‏ از گذشتن‏ سه‏ سال‏، نیمی‏ از اعضا به‏ قید قرعه‏ تغییر می‏ یابند...»  به قید قرعه از این نهاد خارج ‌شد. وی سپس به‌ ریاست‌ دیوان‌ عدالت‌ اداری‌ منصوب‌ گردید. البته حدود یک سال بعد از ریاست دیوان عدالت اداری استعفا داده و به عنوان نماینده تام الاختیار امام(ره) در بازار برگزیده شدند.  

آیت‌الله رضوانی در سال 68 و پس از انتصاب آیت‌الله محمد یزدی به ریاست قوه‌ی قضائیه بار دیگر با حکم مقام معظم رهبری به عضویت شورای نگهبان درآمد. در حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد ایشان آمده است: «با معرفت به مراتب علمی و عملی جنابعالی که مورد عنایت خاص امام فقید عظیم‌الشان رضوان الله تعالی علیه قرار داشتید، شما را به عضویت شورای مزبور منصوب می‌کنم.» ایشان تا لحظه‌ی رحلت در 31 فروردین 92 همچنان عضو شورای نگهبان بودند.
عضویت در مجلس خبرگان رهبری در ادوار اول، دوم و سوم، نماینده تام الاختیار حضرت امام(ره) در بازار تهران و ابقاء ایشان توسط مقام معظم رهبری، عضویت و همچنین ریاست هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات و نیز تدریس خارج فقه و اصول در حوزه علمیه‌ی رضویه تهران از دیگر سوابق و مسئولیت‌های مرحوم آیت‌الله رضوانی بوده است.

جانشینی آیت‌الله العظمی خوانساری

در پی رحلت مرجع عالی‌قدر، حضرت آیت‌الله‌العظمی سیّداحمد خوانساری که در مسجد «سید عزیزالله» بازار تهران اقامه نماز جماعت می‌نمود، حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ 7 اسفند 1363 آیت‌الله رضوانی را طی حکمی به عنوان امام جماعت این مسجد معرفی کردند. توصیفاتی که امام(ره)  از مرحوم آیت‌الله رضوانی در این حکم به کار بردند، نشان از مکانت و وجاهت ایشان در نزد امام(ره) است:
«بسم‌اللَّه الرحمن الرحیم. از آنجا که پس از رحلت تأسف‏انگیز حضرت آیت‌اللَّه مرحوم آقاى خوانسارى- رضوان اللَّه علیه- جمعى از مؤمنین از اینجانب خواسته‏اند که براى امامت مسجد سید عزیز اللَّه یک نفر شخص داراى صلاحیت معرفى نمایم، لذا جناب مستطاب حجت الاسلام آقاى حاج شیخ غلامرضا رضوانى- دامت افاضاته- را که سال‌هاى طولانى با ایشان نزدیک بودم و ایشان را به علم و تقوا و صلاح و سداد موصوف مى‏دانم، براى این امر شریف معرفى مى‏نمایم. و ایشان وکیل اینجانب مى‏باشند و مؤمنین مى‏توانند در امور شرعیه به ایشان مراجعه نمایند. امید است ان‌شاء‌اللَّه تعالى با عنایت خداوند تعالى و تأیید حضرت بقیة اللَّه- ارواحنا لمقدمه الفداء- در این امر شریف به نحو شایسته موفق و مؤید باشند.» [10]  

استاد در نگاه شاگرد

مرحوم آیت‌الله رضوانی در مورد مراد و استادش می‌گوید: «با حضرت امام از همان بدو شرکت در بحث خارج آن مرحوم آشنا شدم و تا زمانی که بنده در قم بودم در بحث فقه ایشان شرکت می‌کردم . هنگامی که امام را از تبعیدگاه ترکیه به عراق آوردند، در نجف اشرف خدمتشان بودم و حدود 14 سالی که در عراق مشرف بودند از محضرشان بهره مند بودم...
ویژگی حضرت امام(ره) در تدریس دراین بود که سعی می‌کردند محصل ورزیده و متکی به فهم خود تربیت شود.
خلاصه کلام جوری بار بیاید که بتواند دراحکام و مطالب علمی تحقیق کند و مقلد بار نیاید...
نظرات فقهی امام(ره) موجب این تحول عظیم تاریخی گردید که حکومت اسلام، بمعنی الکلمه، شکل یابد. البته مجرد نظرات فقهی نبود، بلکه این نظرات، توأم بود با پشتکار فراوان در پیاده کردن آنها و روشنی نسبت به وضع جهان دراین ظروف به اضافه خودسازی، که آن را امام از همان اوائل جوانی دنبال کرده بود و خود را آماده ساخت. این امور دست به هم داد و این تحول را به وجود آورد...
ویژگی حضرت امام(ره) در فتاوی این است که ایشان، شدیداً معتقد بود که خصوصیات زمان و مکان و سایر امور در فهم احکام از روایات دخالت دارد و بایست به آنها توجه شود که با قطع نظر از این امور، ممکن است حکمی بر خلاف آنچه هست همیشه فهمیده شود.» [11]
گفتنی است کتاب‌های ارزشمندی چون «حاشیه بر عروة الوثقی‌»، «حواشی بر کفایة الاصول» و «مکاسب» از جمله آثار مرحوم آیت‌الله رضوانی به شمار می‌روند.

رحلت

آیت‌الله شیخ غلامرضا رضوانی سرانجام در 31 فروردین سال 1392 و در 83 سالگی در یکی از بیمارستان‌های تهران دارفانی را وداع گفت. پیکر ایشان از مسجد سید عزیزالله بازار تهران تشییع و به شهر مقدس قم منتقل شد و پس از تشییع از مسجد امام حسن عسکری(ع) قم در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.
مقام معظم رهبری در پیام تسلیت خود مرقوم فرمودند: « درگذشت فقیه بزرگوار، آیت‌الله آقای حاج شیخ غلامرضا رضوانی (ره) را به بازماندگان محترم و به همه‌ی ارادتمندان و شاگردان ایشان تسلیت می‌گویم. این عالِم جلیل از شاگردان مورد اعتماد حضرت امام خمینی و متکفل مسئولیت‌هایی از جمله در شورای نگهبان بودند و خدمات ایشان در تعامل با دستگاه‌ها برای تبیین نظرات فقهی شورای نگهبان مشمول عنایت و قبول حضرت احدیت و موجب رضوان الهی است؛ ان‌شاءالله. از خداوند متعال علوّ درجات این روحانی عالی‌مقام را مسألت می‌نمایم.» [12]  

پاورقی
.................................................................................................................
1- شرق- شماره ۲۵۶۶ – 05/02/1395
2- همان
3- https://www.jamaran.ir/-14/26024
4- عماد ملت، تاریخچه انتصاب و انتخاب اعضای شورای نگهبان(1358 تا 1395)، سیدمهدی سیدی، 1395، روابط عمومی شورای نگهبان
5- شرق- شماره ۲۵۶۶ – 05/02/1395
6- https://www.jamaran.ir/-14/26024
7- صحیفه امام. ج‏3، ص: 270
8- همان، ص 280
9- شرق- شماره ۲۵۶۶ – 05/02/1395
10- صحیفه امام(ره)،ج 19، ص 174
11- مجله حوزه، فروردین و اردیبهشت - خرداد و تیر 1369، شماره 37 و 38
12- http://farsi.khamenei.ir/message-content?id=22352

 
1398/1/28 چهارشنبهدکتر کدخدایی خبر داد؛
تایید طرح استفساريه جزء (۶) بند «ث» ماده (۸۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه
سخنگوی شورای نگهبان از تأیید مصوبه مجلس درباره استفساریه مربوط به مزایای اجتماعی ایثارگران موضوع جزء 6 بند ث ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه خبر داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی در حساب توئیتری خود نوشت: 
« در جلسه امروز شورای نگهبان، چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، طرح استفساريه جزء (۶) بند «ث» ماده (۸۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ايران مورد بررسی قرار گرفت و عدم مغایر شناخته شد. »
1398/1/28 چهارشنبهبیانیه شورای نگهبان به مناسبت روز ارتش؛
ارتش نماد خدمت است
شورای نگهبان با صدور بیانیه‌ای ضمن گرامیداشت روز ارتش تاکید کرد: امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران نماد خدمت است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، در آستانه 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان با صدور بیانیه‌ای این روز را به ارتشیان قهرمان، انقلابی و مکتبی تبریک گفت.
متن کامل این بیانیه به این شرح است...
بسم الله الرحمن الرحیم
ارتش جمهوری اسلامی ایران که در ماه‌های ابتدایی انقلاب اسلامی مورد طمع و توطئه دشمنان واقع شده بود، با اقدام به موقع و دوراندیشی رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) از آن توطئه با موفقیت عبور کرد و امروز به یک نیروی قدرتمند نظامی تبدیل شده و پشتوانه عظیمی برای نظام اسلامی و ملت ایران است.
از دل این ارتش الهی، مکتبی و ارزشی، رشادت‌ها و فداکاری‌های بسیار زیادی در طول 40 سال گذشته ظهور یافته و تاریخ گواهی می‌دهد که در میان تمام ارتش‌های دنیا، این رشادت‌ها و فداکاری‌ها بی‌سابقه بوده و امروز ارتش نماد خدمت است.
هنوز، خون بزرگانی همچون شهید صیاد شیرازی در رگ‌های این ارتش انقلابی و مکتبی در جریان است و فرماندهان و نیروهای ارتش در رده‌های مختلف، با افتخار ادامه دهنده همان راه و منش هستند.
امروز در طلیعه آغاز چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران با قدرت بیشتری نسبت به گذشته و دوشادوش سایر نیروهای مسلح کشورمان، در جهت تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی و همچنین دفاع از این آرمان‌ها و ارزش‌ها در میدان حضور دارد.
همانطور که در هفته‌های اخیر همگان دیدند، درست زمانی که در نقاط مختلف کشور مردم نیازمند یاری نیروهای مسلح بودند، ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار سپاه پاسداران، بسیج، ناجا و سایر ارگان‌ها و نهادها با تمام توان پا به عرصه خدمت به مردم گذاشته و همچون دوران دفاع مقدس، امدادرسانی و دفاع از مردم را سرلوحه کار خود قرار داد.
سیل اخیر، به رغم تمام مشکلاتی که برای مردم ایجاد کرد، نشان داد که نیروهای مسلح و بخصوص ارتش قهرمان همچنان برای جلوگیری از آسیب رسیدن به جان و مال مردم این سرزمین مقدس، لحظه‌ای درنگ نمی‌کند.
شورای نگهبان با یادآوری سالها جانفشانی و حماسه‌آفرینی ارتش مکتبی و مقتدر در همه عرصه‌های خدمت و دفاع، فرارسیدن روز ارتش جمهوری اسلامی ایران را به مردم قدردان و بخصوص ارتشیان غیور تبریک و تهنیت عرض می‌کند.
1398/1/25 يكشنبهدکتر کدخدایی:
دولت و مجلس با وضع قوانین کارآمدتر به رونق تولید کمک کنند
سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر این که بخشی از مشکلات تولیدکنندگان بوروکراسی های اداری است، گفت: دولت و مجلس می توانند با وضع قوانین کارآمدتر این مساله را حل کنند تا امکان بیشتری برای تولید کنندگان فراهم شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درخصوص نام گذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام رونق تولید افزود: در چند سال اخیر حضرت آیت الله خامنه ای با توجه به شرایط داخلی کشور و مباحث اقتصادی و معیشت عمومی توجه ویژه ای را به موضوع اقتصاد و تولید داخلی دارند.
وی ادامه داد: در سال گذشته بحث حمایت از کالای ایرانی بود و امسال هم ایشان در موضوع اقتصادی محور اصلی را رونق تولید قرار دادند.
این حقوقدان یادآور شد: همه اقتصاددانان و صاحب نظران متفق القول هستند که اگر کشور می خواهد روی پای خود بایستد باید از توانایی های اقتصادی، منابع داخلی و نیروی انسانی بهترین استفاده را داشته باشد تا وابستگی ها به کشورهای خارجی کمتر شود.
دکتر کدخدایی همچنین گفت: جامعه ایران جوان است و نیروی انسانی لازم را دارد و از طرف دیگر منابع طبیعی زیادی دارد که خیلی از آنها هنوز استحصال نشدند که با تاکید بر این 2 معقوله مهم می توان سرنوشت هر جامعه ای را تغییر داد بنابراین رهبر معظم انقلاب هم تاکید موکدی بر توان تولید داخلی داشتند.
وی افزود: هر روز شاهد مشکلاتی برای تولید کنندگان هستیم که بخشی از آن به دلیل بوروکراسی هایی است که دولت و مجلس می تواند از طریق وضع قوانین کارآمدتر این مساله را حل کند تا امکان بیشتری را برای تولید کنندگان فراهم کند.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: بخشی هم به ضرورت توجه جامعه به محصولات داخلی بر می گردد یعنی از تولیدات داخلی استفاده کنیم چرا که یک گام به استقلال و رونق اقتصادی کمک کرده و به جلوتر می رویم.
دکتر کدخدایی تاکید کرد: بر همه دست اندرکاران و مسوولان است تا جایی که می توانند چه در بخش قوانین و چه در بخش اجرا شرایطی را فراهم کنند که تولید کنندگان با علاقه بیشتری در حوزه تولید اقدامات خود را انجام دهند و هم سرعت بیشتری بگیرد.
وی یادآور شد: گاهی اوقات مشاهده می شود مجوزهای اولیه صادر شده ولی در استمرار این حمایت ها، کوتاهی ها و قصوری وجود دارد که اگر این موارد هم دقت شود و نظارت شود که در استمرار تولیدات مشکلات حل شود نتایج درخشانی را خواهیم دید.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: ایرانیان ثابت کرده اند که می توانند روی پای خود بایستد و در هر زمینه ای با تلاش گامی را در جهت استقلال بردارند.
دکتر کدخدایی درباره این که رهبری گفتند سال 1398 سال فرصت ها است، گفت: در طول 40 سال گذشته با تهدید دشمن در همه زمینه ها روبرو بوده ایم و هر روز هم شکل این تهدیدها عوض شده است، آنچه که توانسته این تهدید ها را خنثی کند مقاومت مردم است که در همه صحنه ها حضور داشتند و با تلاش خود پاسخ محکمی را به دشمن دادند و در حوزه اقتصاد هم به همین شکل است.
وی افزود: آنچه که در واقع مورد تاکید رهبری است و ایشان آن را به عنوان یک فرصت تلقی می کنند اگر ما تهدیدی از سوی دشمن می شویم بتوانیم این تهدید را در داخل به تلاش، کوشش، همبستگی و وحدت بین مردم و مسولان تبدیل کنیم و با اتکا به توان داخلی بتوانیم پاسخ محکمی را به دشمن بدهیم.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ایشان در چند سال قبل بر اقتصاد مقاومتی تاکید داشتند یعنی اگر اروپا و آمریکا با ابزار اقتصادی می خواهد جامعه ایرانی را تهدید کنند ما باید سراغ نیروی داخلی برویم و با تولید داخل شرایط لازم تهدید را تبدیل به فرصت کنیم که با این کار هم تهدید مرتفع می شود و هم گام بیشتری را برای استقلال کشور بر می داریم.
دکتر کدخدایی یادآور شد: مردم ما هم به طور قطع در این زمینه همکاری خوبی را خواهند داشت همچنان که در این 40 سال داشتند، اگر بتوانیم در حوزه اقتصاد و معیشت اقداماتی را انجام دهیم که کمکی به رونق اقتصادی جامعه باشد و اتکا به تولیدات داخلی باشد مردم هم استقبال خواهند کرد.
وی درباره تاکید رهبری به استفاده جوانان در حل مشکلات کشور گفت: بحث جوانگرایی با توجه به این که جامعه ایرانی یک جامعه جوان است یک امر حتمی و عقلی است بنابراین رهبر معظم انقلاب نه تنها در فرمایشات خود تاکید داشتند بلکه در عمل هم به همین سمت حرکت کردند.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان این که در چند سال گذشته انتصابات رهبری معمولا از جوانان بوده است، گفت: در حوزه های اجرایی و حوزه هایی که نیازمند نیروی بیشتر جوانی است استفاده از جوانان می تواند به عنوان یک موتور پیش برنده باشد و از طرف دیگر می تواند امید را در بین جوانان ما ایجاد کند چرا که ما جامعه جوانی داریم باید فکر اشتغال و استفاده از توان آنها باشیم.
وی افزود: البته استفاده از جوانان به مفهوم آن نیست که از تجربه افراد با سابقه بی نیاز هستیم و نباید آنها را به کار بگیریم، با تقسیم بندی صحیح باید جایی که لازم است از تجربه استفاده شود از نیروهای کارآزموده استفاده کنیم و در حوزه هایی که نیازمند شور و نشاط جوانی است و تلاش بیشتری می طلبد حتما از جوانان استفاده کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: البته به جوانان جامعه بی مهری شده است و امیدواریم در سال های آینده استفاده از جوانان بیشتر در دستور کار قوای سه گانه باشد.
1398/1/21 چهارشنبه
آیت‌الله جنتی: نتیجه حماقتهای آمریکا عبرت تاریخ خواهد شد
دبیر شورای نگهبان با اشاره به اقدام نابخردانه آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریستی گفت: نتیجه حماقتهای دولتمردان آمریکا عبرت تاریخ خواهد شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی در جلسه امروز با تبریک ایام ولادت امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل (ع)، امام سجاد (ع) و امام زمان (عج) در نیمه شعبان گفت: امیدواریم به برکت این اعیاد مبارک، سالی سراسر خیر و برکت برای مسلمانان به ویژه ملت شریف ایران را شاهد باشیم.
دبیر شورای نگهبان با قدردانی از درایت مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جدید به عنوان سال رونق تولید افزود: امیدواریم مسئولان و دولتمردان با همه توان، موانع تولید را برطرف کنند و مبارزه با قاچاق کالا را جدی بگیرند؛ چرا که در صورت رونق تولید بسیاری از دیگر مشکلات برطرف خواهد شد.
آیت‌الله جنتی در ادامه با اظهار تاسف از وقوع سیل در بخش وسیعی از کشور که منجر به خسارتهایی شده است، تصریح کرد: اگرچه سیل‌های اخیر خسارت‌های زیادی در پی داشته، ولی به مراتب منافع این باران‌های بهاری برای کشور بیشتر بوده است؛ چراکه سالها قسمت عمده‌ای از این مرز و بوم به علت خشکسالی‌های پی در پی در رنج و مشقت بود.
دبیر شورای نگهبان آبگیری کامل سدهای کشور و تالاب‌های خشک شده را مایه خرسندی دانست و تعالی حس نوع دوستی و همدلی مردم و نهادها از جمله سپاه پاسداران، ارتش، بسیج، کمیته امداد و هلال احمر در امدادرسانی به سیل زدگان را از دیگر برکات این واقعه برشمرد.
وی اقدام رئیس جمهور آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی را نابخردانه توصیف کرد و گفت: این اقدام احمقانه صد در صد به نفع این نهاد انقلابی خواهد شد و به همین میزان به ضرر آمریکایی‌ها؛ چرا که محبوبیت این نیروی فداکار از بدو تاسیس به دست امام راحل تا کنون به این حد در سطح عالی نبوده است.
آیت الله جنتی با اشاره به حجم زیاد تقدیر و تشکر از سپاه پاسداران و اقدام نمادین و معنادار نمایندگان مردم در خانه ملت در پوشیدن لباس مقدس پاسداری گفت: مجلس شورای اسلامی هم باید در اقدامی متقابل قوانینی علیه آمریکا به عنوان بزرگترین تروریست دولتی و حامی تروریست در جهان تصویب کند.
دبیر شورای نگهبان در پایان با بیان اینکه با این اقدام دیوانه‌وار رئیس جمهور آمریکا نفرت از آنها در میان ملت‌ها بیشتر خواهد شد، درباره دیگر حماقت دولتمردان آمریکایی در الحاق منطقه جولان سوریه به رژیم غاصب صهیونیستی تاکید کرد: مالکیت مردم سوریه بر این منطقه مسلم و غیر قابل انکار است و قطعا نتیجه حماقت‌های مکرر دولتمردان آمریکایی عبرت تاریخ خواهد شد.
1398/1/20 سه‌شنبهبا گرامیداشت روز پاسدار؛
شورای نگهبان قراردادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی را محکوم کرد
شورای نگهبان با صدور بیانیه‌ای ضمن گرامیداشت روز پاسدار، اقدام مذبوحانه نظام حاکمه آمریکا در قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی را محکوم کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، همزمان با ولادت با سعادت امام حسین(ع) و روز پاسدار شورای نگهبان با صدور بیانیه‌ای ضمن گرامیداشت این روز، اقدام مذبوحانه نظام حاکمه آمریکا در قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی را محکوم کرد.
متن کامل بیانیه شورای نگهبان به این شرح است...
بسم الله الرحمن الرحیم
آغازین روزهای ماه رسولِ مهر و امید، که مزیّن است با فرخنده زادروز یکتا پاسدار حقّ و حقیقت، کشتی نجات آدمیّت، معلّم آزادگی و مُدلِّل فتوّت، حضرتِ خون خدا، حسین بن علی(ع) و نیز تاج‌الشهدای روز حسرت، یگانه جانباز آستان صداقت و عدالت، حضرت باب‌الحوائج، اباالفضل‌العباس(ع) و همچنین پیغامبر دشت نینوا، نجم‌الثاقبِ عابدین، زینت زرّین ساجدین و پدیدآرنده‌ی زبور آل دین(ص) حضرت امام‌العارفین، علی بن الحسین الشهید(ع)، که قرین گشته است با آغازین ایام دهه‌ی پنجم مولود مبارکِ همّتِ ملّتِ حسینی روشی که با راهبری پاسدار دین خدا، خمینی کبیر(ره) سربرآورده و اینک پس از چهل سال و گذر از طوفان‌های سهمگین و حوادث بُنیان کَن، این شجره‌ی طیبه‌ی تناور با قدرت و اقتدار تمام در مسیر منتهی به آرمان بشریت، همچنان جاری و روان است. و مسلّم آنکه این به مذاق قدرت‌مداران، خوش نیاید. طرفه آنکه به بیان حضرت روح‌الله، سبزپوشان سروقامت، همواره رکن رکینِ پیروزی‌ها و پاسداری از انقلاب اسلامی بوده‌اند.
آنچنانکه کشتی‌بان مدبّر انقلاب فرمودند؛ ترامپ هم مانند پیشینیانش خوراک مور و ملخ خواهد شد و این گربه رقصانی‌ها و خباثت‌ها ره به جایی نبرده و مکر و کید این فریب‌کاران به خودشان باز خواهد گشت. «مکروا و مکرالله والله خیر الماکرین.»
شورای نگهبان با گرامیداشت اعیاد مبارک ماه شعبان و تبریک روز پاسدار به سروقامتان سبز پوش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بار دیگر آستین همت بالا زده و همچون تمام دوران درخشان پس از انقلاب و در بحبوحه‌ی تحریم‌های ناجوانمردانه‌ی استکبار که راه هر گونه کمک بر ملت بزرگ ایران بسته مانده، به یاری هموطنان سیل زده پرداخته و در کارزار فعلی نیز بازویی توانمند برای نظام گشته است، اقدام مزورانه و فاقد اعتبار دولت تبهکار آمریکا را به شدت محکوم کرده و به این گرگ صفتان اعلام می‌دارد« و سَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ».
1398/1/19 دوشنبهدکتر کدخدایی:
آمریکا چطور صلاحیت دارد نهاد برآمده از قانون اساسی یک کشور را تروریست بخواند
سخنگوی شورای نگهبان نوشت: دولت آمریکا با ارتکاب جنایاتی بیشمار در اکثر نقاط جهان، چگونه صلاحیت دارد نهاد بر آمده از قانون اساسی یک کشور را تروریست بخواند؟
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی در حساب توئیتری خود نوشت:
« دولت آمریکا با ارتکاب جنایاتی بیشمار در اکثر نقاط جهان، چگونه صلاحیت دارد نهاد بر آمده از قانون اساسی یک کشور را تروریست بخواند؟بهتر است آقای ترامپ پاسخگوی جنایات آمریکا در ویتنام، فلسطین، سوریه، یمن و ... باشد. »
1398/1/15 پنجشنبهدکتر کدخدایی در گفت‌وگو با فارس خبر داد؛
4 ایراد شورای نگهبان به مصوبه مجلس درباره ارتقاء سلامت اداری
سخنگوی شورای نگهبان از 4 ایراد اعضای این شورا به مصوبه مجلس درخصوص ارتقاء سلامت اداری خبر داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان دکترعباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گفت: شورای نگهبان امروز پنج‌شنبه 15 فروردین 98 تشکیل جلسه داد و تا ساعتی پیش کار بررسی مصوبه مجلس درخصوص ارتقاء سلامت اداری را به پایان رساند.
وی افزود: در این جلسه اعضای شورا 4 ایراد را به مصوبه مجلس درخصوص ارتقاء سلامت اداری وارد دانستند که این ایرادات اعم از ایراد قانون اساسی و وجود  ابهام در این مصوبه بود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: شورای نگهبان نتیجه بررسی‌های خود در این باره را جمع‌بندی و شنبه هفته آینده به مجلس ارسال خواهد کرد.
1398/1/6 سه‌شنبه
پیام تسلیت آیت الله جنتی به دنبال حوادث غیرمترقبه اخیر
دبیر شورای نگهبان با صدور پیامی درگذشت تعدادی از هموطنانمان در حوادث اخیر را تسلیت گفت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان با صدور پیامی، ضمن ابراز همدردی با مصیبت دیدگان حوادث اخیر بر لزوم تسریع در خدمت رسانی به حادثه دیدگان تاکید کرد. متن کامل پیام آیت الله جنتی به این شرح است...
بسم الله الرحمن الرحیم
مَنْ أَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلمینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ
حوادث مصیبت بار روزهای اخیر که منجر به درگذشت و آسیب دیدن تعدادی از هموطنان عزیز شد، موجب تأثر و تألم اینجانب شد. اینجانب ضمن ابراز همدردی با مصیبت دیدگان و آسیب دیدگان این حوادث و عرض تسلیت به تمامی بازماندگان، شفای عاجل مصدومان را از خداوند متعال مسالت دارم. در ضمن لازم است مسئولان امر و دستگاههای ذی ربط با تسریع در خدمت رسانی به آسیب دیدگان این حوادث ناگوار، از آلام هموطنان آسیب دیده بکاهند.
احمد جنتی
دبیر شورای نگهبان و رییس مجلس خبرگان رهبری
1398/1/1 پنجشنبهدکتر کدخدایی در گفت‌وگو با میزان؛
مسئولان باید همت کنند و مشکلات و موانع تولید را از سر راه بردارند
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه اگر توجه بیشتر و دقیق‌تری به محصولات و تولید داخلی داشته باشیم می‌توانیم بسیاری از گردنه‌ها و مشکلات اقتصادی در کشور را برطرف کنیم، گفت: مسئولان باید همت کنند و مشکلات و موانع تولید را از سر راه بردارند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکترعباسعلی کدخدایی در گفتگو با خبرگزاری میزان، ضمن تبریک عید نوروز ۱۳۹۸ به عموم مردم کشورمان گفت: امیدوارم سال ۹۸ سال رونق اقتصادی کشورمان باشد.
وی افزود: ما در کشورمان هم صاحب منابع طبیعی فراوان و هم منابع انسانی و نیرو‌های شایسته‌ای هستیم و قطعا می‌توانیم با رونق تولید داخلی، اقتصاد کشور را به گردش دربیاوریم.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه اگر توجه بیشتر و دقیق‌تری به محصولات و تولید داخلی داشته باشیم می‌توانیم بسیاری از گردنه‌ها و مشکلات اقتصادی در کشور را برطرف کنیم، گفت: مسئولان باید همت کنند و مشکلات و موانع تولید را از سر راه بردارند.
دکتر کدخدایی در پایان گفت: کشور ما در زمینه «رونق تولید» قانون کم ندارد به خصوص قوانینی که در همین یکی دو سال اخیر تصویب شده‌اند اگر به خوبی اجرا شوند، ان‌شاالله سال ۹۸ شاهد رونق تولید در کشورمان خواهیم بود.
1398/1/1 پنجشنبهآیت‌الله جنتی:
امیدوارم سال جدید، شروع سریع دوران بالندگی ملت ایران باشد
دبیر شورای نگهبان گفت: امیدوارم سال جدید شروع سریع دوران رشد و بالندگی ملت شریف ایران در گام دوم انقلاب باشد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان آیت‌الله جنتی به مناسبت آغاز سال نو، پیام نوروزی خود را به تبریک ایام و اعیاد مختلف ماه مبارک رجب بویژه ولادت با سعادت حضرت علی علیه‌السلام مزین کرد.
متن کامل پیام نوروزی دبیر شورای نگهبان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
یا مُقلّبَ القلوبِ و الأبصار، یا مُدبِّرَ اللیلِ و النَّهار، یا مُحوِّلَ الحَولِ و الأحوال، حوِّل حالَنا إلى أحسنِ الحال

شکفتن گل‌ها و سبز شدن درختان در بهار، نشان از حیات مجدد طبیعت دارد و امسال در تقارن ربیع با ایام مبارک ماه رجب، امیدواریم که جان‌ها نیز از نسیم روح افزای دعا و مناجات زنده شود تا انشاءالله ما همه شامل ندای أین الرجبیون باشیم.
بنده ضمن احترام و امتنان به پیشگاه الهی برای توجه ویژه حضرت حق به ملت بصیر و نستوه ایران اسلامی برای مقاومت چهل ساله در برابر دشمنی‌ها و ایستادن پای آرمان‌های الهی، امیدوارم با عنایت به ایام مبارک ماه رجب و ولادت حضرت علی علیه‌السلام، سال جدید سرآغاز دوران رشد و بالندگی جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب باشد و باید همزمانی ولادت مولود کعبه را با عید نوروز به فال نیک گرفت و با تأسی به رهنمودهای این شخصیت بی‌نظیر، نویدبخش سال‌های افتخار و اقتدار برای ایران عزیز باشیم تا همه جهانیان بدانند ملتی که بر باورهای الهی خود ایستاد به یقین به رستگاری رهنمون خواهد شد.
اینجانب سال نو و ایام و اعیاد پربرکت ماه رجب را به مقام معظم رهبری، خدمتگزاران انقلاب اسلامی و ملت شریف ایران تبریک می‌گویم و توفیق و سرافرازی همگان را از خداوند متعال مسألت دارم و امیدوارم با تلاش مجدانه مسئولان در حل مشکلات معیشتی مردم، شاهد سالی سرشار از شادی وآرامش باشیم.
احمدجنتی
رئیس مجلس خبرگان رهبری
دبیر شورای نگهبان
1397/12/29 چهارشنبه
دیدار حضرت آیت الله نوری همدانی و آیت الله یزدی
به مناسبت ایام ماه رجب و میلاد حضرت علی (ع)، حضرت آیت الله نوری همدانی با آیت الله یزدی دیدار کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، حضرت آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید در شب میلاد با سعادت امیر مومنان، حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام با حضور در منزل آیت الله یزدی رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان دیدار و گفتگو کرد.
1397/12/27 دوشنبهدکتر ره‌پیک در ديدار با خانواده شهيدخواجه‌صالحانی:
شهید مایه خیر و برکت است
معاون اجرایی و امور انتخابات در دیدار با خانواده شهید مدافع حرم سعید خواجه‌صالحانی گفت: شهدا مایه افتخار، برکت و عزت اسلام و انقلاب هستند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر ره‌پیک معاون اجرایی و امور انتخابات عصر یکشنبه 26 اسفند با حضور در منزل شهید مدافع حرم سعید خواجه‌صالحانی از ناظرین شورای نگهبان، به مقام والای شهدا ادای احترام و با خانواده این شهید دیدار و گفتگو کرد.
دکتر ره‌پیک در این دیدار با بیان اینکه امروز خداوند به ما توفیق حضور در خدمت شما خانواده شهید مدافع حرم را عطا کرد، گفت: خوش به سعادت شما و فرزند شما؛ چرا که شهادت افتخار و مایه سربلندی و سرافرازی است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: شهدا مایه افتخار، برکت و عزت اسلام و انقلاب هستند و امیدوارم انشاءالله فرزند شهید بزرگوارتان برای شما نیز در دنیا و آخرت مایه خیر و برکت باشد.
وی با بیان اینکه ما از صدقه سر شهدا نفس می‌کشیم، گفت: شهدا عاقبت به خیر هستند، خداوند عاقبت ما و امثال ما را نیز ختم به خیر کند.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان افزود: از خداوند متعال می‌خواهیم که به عزت شهدا به ما کمک کند تا برای حفظ و حراست از انقلاب اسلامی، ادامه دهنده راه این عزیزان باشیم و بر مشکلات کشور فائق آییم.
دکتر ره‌پیک در ادامه سخنان خود با اشاره به درجه و جایگاه رفیع شهدای مدافع حرم تصریح کرد: همه شهدا دارای مقام و جایگاه رفیع و والایی هستند اما شهدای مدافع حرم نسبت به سایر شهدا امتیازات ویژه‌ای دارند؛ چراکه خارج از وطنشان به دفاع از حرم اهل بیت علیهم‌السلام پرداختند.  
وی خطاب به والدین شهید صالحانی با بیان اینکه خداوند فرزندان دیگر شما را حفظ کند، درباره وصیت‌نامه این شهید ابراز داشت: وصیت‌نامه این شهید گرانقدر کوتاه اما عمیق و پرمعناست.
عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: در این دنیا همه تجارت می‌کنند ما هم عمرمان را می‌دهیم و شهید هم عمرش را می‌دهد اما شهید رضایت خدا و عزت آخرت را می‌خرد؛ و به تعبیر قرآن، شهادت نوعی تجارت است که شهید و خانواده شهید در این تجارت سود می‌برند.
دکتر ره‌پیک در پایان امنیت حاکم در کشور را حاصل خون شهدا دانست و تأکید کرد: پیروزی‌های جبهه مقاومت در ایران، سوریه و عراق حاصل خون شهداست که با دل کندن از دنیا و خانواده و با نثار بالاترین دارایی خود یعنی جانشان این پیروزی‌ها را رقم زدند که دارای اجر عظیمی است و خانواده شهدا نیز در این اجر و پاداش سهیم هستند.
---------------
گزارش تصویری حضور دکتر ره‌پیک در منزل شهيد مدافع حرم و ناظر مردمی شورای نگهبان «سعید خواجه‌صالحانی»
 
1397/12/25 شنبهدكتر كدخدايي:
امنيت و آسايش امروز ما مرهون جانفشاني شهداست
سخنگوي شوراي نگهبان گفت: قطعاً اگر شهدا نبودند، ما امنيت و آسايش نداشتيم و سرنوشت انقلاب اسلامي هم، اكنون معلوم نبود چه مي‌شد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، دكتر كدخدايي بعد از ظهر امروز (شنبه 25 اسفند) با حضور در منزل شهيد مدافع حرم و ناظر مردمي شوراي نگهبان محمدتقي ارغواني، به مقام والاي شهدا اداي احترام و با خانواده اين شهيد ديدار و گفتگو كرد.
وي در اين ديدار با بيان اينكه پدر، مادر، همسر و فرزندان شهيد در اجر او مأجور هستند، گفت: شهدا بهترين راه را انتخاب كرده‌اند كه همراه با پاداش و امتيازهاي فراوان الهي است كه هيچ‌كدام از اينها قابل احصاء نيست.
سخنگوي شوراي نگهبان از خداوند متعال براي خانواده شهيد ارغواني درخواست صبر و اجر جزيل كرد و افزود: پيدايش و استمرار اين انقلاب مرهون خون شهداست؛ چنانچه قبل از انقلاب، اين شهدا بودند كه با خون خود انقلاب را به ثمر رساندند، و در ادمه نيز شهداي دوران جنگ تحميلي و همچنين شهدايي كه در سال‌هاي اخير به عنوان مدافعين حرم جان خود را در راه استمرار پيروزي انقلاب اسلامي فدا كردند.
وي تصريح كرد: قطعاً اگر شهدا نبودند، ما امنيت و آسايش نداشتيم و سرنوشت انقلاب اسلامي هم، اكنون معلوم نبود چه مي‌شد.
دكتر كدخدايي با اشاره به هزينه‌هاي چند ميليارد دلاري آمريكا براي مديريت منطقه گفت: رئيس‌جمهور آمريكا با صرف ميلياردها دلار هزينه، هنوز جرأت نمي‌كند با اطلاع قبلي و علني وارد كشورهاي اين منطقه شود، اما مي‌بينيم كه رئيس‌جمهور ما به راحتي در كشورهاي منطقه حضور پيدا مي‌كند.
قائم مقام دبير شوراي نگهبان در پايان با تأكيد بر اينكه كاروان انقلاب اسلامي تحت تدابير مقام معظم رهبري و جانفشاني جوانان اين مرز و بوم استمرار دارد، افزود: خانواده شهدا در ثواب استمرار انقلاب اسلامي شريك هستند.
گفتني است شهید «محمدتقی ارغوانی» متولد دوم خرداد ماه ۱۳۵۳ ناظر مردمي شوراي نگهبان و اولین شهید مدافع حرم شهرداری تهران و کارمند روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۱ است که برای دفاع از حریم اهل بیت(ع) و نبرد با نیروهای تروریست تکفیری، داوطلبانه عازم سوریه شد و در ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ به مقام رفیع شهادت نائل آمد. نوجوانی 15 ساله به نام «امیرحسین ارغوانی» تنها فرزند این شهید است و نماهنگ ارغوان (ز كودكي خادم اين تبار محترمم...) با ياد و نام اين شهيد و با بازيگري فرزند شهيد ارغواني توليد شده است كه به تحسين مقام معظم رهبري نيز مفتخر گرديد.
------------
گزارش تصویری : حضور سخنگوی شورای نگهبان در منزل شهيد مدافع حرم محمدتقي ارغواني
12345678910...>>>
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 30522105 بازدید سایت در امروز: 7122

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.