شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1398/4/5 چهارشنبهآیت‌الله جنتی:
تحریم‌های آمریکا علیه مسئولان عالی نظام، تبلیغاتی است
دبیر شورای نگهبان به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه مسئولان عالی کشورمان اشاره کرد و گفت: این تحریم‌ها صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد.
به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز(چهارشنبه، 5 تیرماه 1398) در نطق پیش از دستور خود در جلسه این شورا با تسلیت ایام شهادت رئیس مکتب تشیع، امام جعفر صادق (ع) و شهدای هفتم تیر گفت: در حادثه 7 تیر 1360 جمعی از نخبه ترین شخصیت‌های نظام اسلامی که در رأس آنها دکتر شهید بهشتی قرار داشت، به شهادت رسیدند که اگر امروز بودند هر کدام خدمات بزرگی به نظام انجام می‌دادند.
وی در ادامه به هفته قوه قضائیه اشاره کرد و با تبریک این هفته به رئیس، مسئولان، قضات و کارکنان شریف قوه قضائیه، از اقدامات این قوه تشکر و قدردانی کرد.
آیت الله جنتی رسیدگی سریع و دقیق به پرونده های ورودی به دستگاه قضایی در سالهای اخیر، «لغو همایش‌های غیرضروری در این قوه» و «برکناری و برخورد قاطع با اندک قضات متخلف» را از جمله اقدامات و تغییرات خوب دستگاه قضا برشمرد و ابراز امیدواری کرد که اینگونه اقدامات که مایه امیدواری هر چه بیشتر مردم به دستگاه قضا است، کماکان با جدیت دنبال شود.
 

رئیس مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش به تحریم های اخیر آمریکا علیه مسئولان عالی کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران 40 سال است مقابل زورگویی‌های آمریکا ایستاده است و این مسیر را با جدیت ادامه می‌دهد به همین خاطر است که رئیس جمهور نادان آمریکا  هر روز تحریم جدیدی علیه ایران وضع می‌کند. البته این تحریم‌ها صرفاً جنبه تبلیغی دارد و اثری در عزم و اراده مردم و مسئولان در راه پیشرفت و عزت ایران ایجاد نخواهد کرد.
آیت الله جنتی متذکر شد: تعجب می‌کنم بعضی از کشورهای اروپایی در مقابل اقدامات جاهلانه «ترامپ» سکوت می‌کنند در حالی که باید مقابل او بایستند و سیاست مستقلی داشته باشند.
وی از مسئولان اجرایی کشور خواست، با تدبیر و هم‌افزایی با کشورهای مستقلی همچون روسیه، چین و هند برای مقابله با یکجانبه گرایی و زورگویی آمریکا در سطح بین المللی اقدام کنند.
دبیر شورای نگهبان در خاتمه به پروژه «معامله قرن» آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: قطعا با هوشیاری جهان اسلام به ویژه محور مقاومت این توطئه نیز شکست خواهد خورد.
انتهای پیام/
1398/4/5 چهارشنبه
گزارش تصویری جلسه چهارشنبه 5 تیر شورای نگهبان
جلسه شورای نگهبان صبح امروز (چهارشنبه 5 تیر 1398) برگزار شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1398/4/4 سه‌شنبهدکتر کدخدایی:
نظارت مردم بر انتخابات از افتخارات نظام است
قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: برگزاری و نظارت مردم بر انتخابات از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی قائم مقام دبیر شورای نگهبان صبح امروز (سه‌شنبه 4 تیر 1398) طی سخنانی در مراسم تکریم و معارفه رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی با اشاره به نقش مردم در پشتیبانی از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گفت: در کشورمان به برکت اسلام و ایثارگری شهدا همه مسائل روشن و شفاف است و مردم عزیزمان در جریان همه جزئیات اداره کشور قرار دارند از همین رو پشتیبان نظام، مقامات و مسئولین هستند.
وی با بیان اینکه شورای نگهبان در حوزه نظارت به چیزی جز اجرای نص صریح قانون نمی اندیشد، تصریح کرد: تک تک اعضای شورای نگهبان در انجام وظایف، با وجود عقاید و تفکرات شخصی جز در چارچوب قانون اقدام نمی‌کنند.
سخنگوی شورای نگهبان به دشمنی چهل ساله دشمنان کینه توز علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اشاره و خاطرنشان کرد: دشمنان در هر زمان درصدد خدشه به نظام و ضربه به منافع مردم خوب ما بوده‌اند که بزرگترین آن هشت سال جنگ تحمیلی بود که مردم با دست خالی و اراده پولادین و با تقدیم شهدای بزرگوار از استقلال خود پاسداری کردند.
وی ادامه داد: امروز کشور ما در یک سطح بسیار بالا از استقلال و حمایت و پشتیبانی مردم از نظام جمهوری اسلامی قرار دارد و دشمن نتوانسته کاری انجام دهد هرچند از هر فرصتی برای ضربه به نظام و مردم استفاده کرده است.
دکتر کدخدایی درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه کشورمان نیز گفت: آمریکا هر روز با یک طرحی درصدد خدشه وارد کردن به چهره مقدس نظام اسلامی است که آخرین آن تحریم‌های دیشب بود که عمق کینه دشمنان به مردم و نظام اسلامی را نشان داد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه آمریکا با وضع تحریم‌ها جدید به خیال خام خود می‌خواهد مردم را در تنگنا قرار دهد، اظهار داشت: سیاست نظام در قبال این رژیم بدعهد(آمریکا) که پایبند به هیچ کدام از تعهداتش نیست، مقاومت و ایستادگی است.
وی گفت: همانطور که مقام معظم رهبری نیز در ماه مبارک رمضان در دیدار مسئولان با ایشان فرمودند؛ مذاکره با دولت بدعهد آمریکا سم مهلک است و مردم نیز با وجود شرایط سخت اقتصادی این موضوع را به خوبی درک کردند که دشمن کینه توز درصدد ضربه زدن است.
دکتر کدخدایی با مقایسه دوران پیش از انقلاب و حمایت همه جانبه آمریکا و غرب از رژیم طاغوت و دوران پس از انقلاب و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: امروز از جهت استقلال، آزادی و رفاه و پیشرفت‌های علمی به برکت خون شهدا و هدایت امام عظیم الشأن و با تدابیر مقام معظم رهبری در نقطه بسیار روشن و جایگاه بالایی در منطقه و دنیا قرار داریم.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند رمز موفقیت و پیروزی ما مقاومت و ایستادگی است. ما زیر بار حرف زور نخواهیم رفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: شورای نگهبان نیز همسو با مردم در جهت حفظ منافع ملی و پاسداری از حقوق مردم گام برداشته و به وظیفه قانونی خود عمل خواهد کرد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به هماهنگی بالای وزارت کشور و شورای نگهبان در برگزاری انتخابات پیش رو گفت: در حوزه اجرا وزارت کشور وظایف مشخصی دارد که درصدد انجام آن هستند و شورای نگهبان نیز در حوزه نظارت به چیزی جز اجرای نص صریح قانون نمی‌اندیشد.
دکتر کدخدایی با بیان اینکه آماده پاسخگویی هستیم، گفت: معمولا افرادی که ابهاماتی نسبت به پرونده‌ خود داشته باشند با حضور در شورای نگهبان در جریان مستندات پرونده خود قرار می گیرند و اگر لازم باشد اصلاحی صورت گیرد اقدام می‌شود تا حقی از کسی تضییع نشود.
وی تاکید کرد: همانطور که آماده شنیدن حرف حسابی و نقد هستیم تا اشکالات را در صورت وجود برطرف کنیم اما نسبت به حرف نامربوط چیزی را نخواهیم شنید.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: برای شورای نگهبان فرقی نمی‌کند چه گروه یا جناحی در انتخابات شرکت می‌کند و آنچه ملاک عمل شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها قرار می‌گیرد قانون است.
وی انتخابات را یک کنش اجتماعی عظیم دانست و تاکید کرد: طبیعی است که در رخدادی به این عظمت اختلاف نظر و یا تخلفی صورت گیرد اما تلاش ما پاسداری از حق مردم و امانتداری از حق‌الناس و ایجاد وحدت، هماهنگی و اطمینان برای مردم است که بدانند ما درصدد تامین منافع مردم هستیم. در این صورت است که می‌شود مردم را پشتیبان نظام قلمداد کنیم و در مقابل دشمنان خارجی با هر میزان قدرتی، محکم بایستیم.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: جمهوری اسلامی ایران به مدد پشتیبانی مردم، 40 سال است که از امنیت و استقلال خود پاسداری می‌کند.
دکتر کدخدایی به انتخابات پیش رو اشاره و خاطرنشان کرد: شورای نگهبان در بستر قانون تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا شاهد مشارکت گسترده مردم در انتخابات باشیم.
وی با بیان اینکه برگزاری و نظارت بر انتخابات به دست خود مردم از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، گفت: این افتخار با برکت خون شهدا، ایثارگری‌های ایثارگران و با حمایت حضرت امام(ره) و تدابیر مقام معظم رهبری به دست آمده است.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پایان از زحمات سیدباقر تقوی عراقی سرپرست سابق دفتر بازرسی و نظارت انتخابات استان مرکزی تقدیر و برای حجت‌الاسلام امیدرضا مبارک آبادی رئیس جدید دفتر بازرسی و نظارت انتخابات استان مرکزی آرزوی موفقیت کرد.
انتهای پیام/
1398/4/4 سه‌شنبهدکتر ره‌پیک:
انتخابات از نمودهای مهم انقلاب اسلامی است
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، انتخابات را از نمودهای مهم انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: انتخابات مظهر مشارکت در جامعه و موثر در امنیت است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر ره پیک روز دوشنبه در مراسم تکریم و معارفه رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان قزوین افزود: این شورا چند اصل را به عنوان منشور کار قرار داده است که قانون گرایی از جمله آنها است.
وی رعایت اصل بی طرفی را یکی دیگر از اصول مورد قبول شورای نگهبان عنوان کرد و گفت: این یک وظیفه قانونی و عقلانی است که با رعایت اخلاق و انصاف انجام می شود و به هیچ فرد و گروهی امتیاز نامشروع نمی دهد.
این عضو شورای نگهبان، انتخابات را مظهر مشارکت در جامعه و موثر در امنیت، توسعه و پیشرفت کشور دانست و گفت: توجه به رای مردم جزو ارزش‌ها و اساس‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی قرار دارد و باید در هر شرایطی به این حق الناس عمل کرد.
دکتر ره‌پیک با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اظهار داشت: در آن سال ادعای تقلب در انتخابات بی پایه و اساس بود و چنین امری احتمال وقوع ندارد.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان افزود: انتخابات در کشور ما یک موضوعی است که انقلاب اسلامی به آن گره خورده و ارکان و پایه‌های جامعه را تغییر می‌دهد.
وی با تاکید بر برگزاری به موقع انتخابات گفت: این موضوع از تاکیدات مقام معظم رهبری نیز هست و تاکنون نیز تمام انتخابات ها در هر سطح و دوره ای در زمان اعلام شده برگزار شده اند و حتی جنگ هم زمان آن را تغییر نداد.
در این مراسم محمدتقی صفری به عنوان رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در استان قزوین معرفی و از خدمات حجت‌الاسلام ولی‌الله نصیری رئیس سابق این دفتر قدردانی شد.
1398/4/4 سه‌شنبهبا حضور دکتر کدخدایی
رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی معرفی شد
مراسم تکریم و معارفه رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی با حضور قائم مقام دبیر شورای نگهبان برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، مراسم تکریم و معارفه رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی با حضور دکتر عباسعلی کدخدایی قائم مقام دبیر شورای نگهبان در محل دفتر نظارت و بازرسی انتخابات این استان پیش از ظهر امروز سه شنبه برگزار شد.
در این مراسم که با حضور استاندار و جمعی از مدیران دستگاه‌ها و نهادهای استان مرکزی برگزار شد، از زحمات سیدباقر تقوی عراقی سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی تقدیر به عمل آمد و حجت‌الاسلام امیدرضا مبارک آبادی نیز به عنوان رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی معارفه شد.
انتهای پیام/
1398/3/29 چهارشنبهآيت الله جنتي در جلسه شوراي نگهبان:
موضع رهبر معظم انقلاب در ديدار نخست وزير ژاپن دولت آمريكا را تحقير كرد
دبير شوراي نگهبان گفت: موضع رهبر معظم انقلاب در ديدار نخست وزير ژاپن، دولت آمريكا را تحقير كرد و در تاريخ ماندگار شد.
به گزارش روابط عمومي شوراي نگهبان، آيت‌الله احمد جنتي دبير شوراي نگهبان صبح امروز (چهارشنبه، 29 خرداد 1398) در نطق پيش از دستور خود در جلسه اين شورا گفت: برخي رخدادها و شخصيت‌ها نام‌شان در تاريخ همواره ماندگار بوده و هست؛ از جمله اين شخصيت‌هاي بزرگ، جناب حمزه سيدالشهدا(ع) و حضرت عبدالعظيم حسني(ع) هستند كه نام‌شان در تاريخ اسلام ماندگار شده است.
وي در ادامه سخنان خود به ديدار اخير نخست وزير ژاپن با رهبر معظم انقلاب اشاره كرد و اظهار داشت: همانطور كه نمايندگان محترم مجلس در بيانيه تشكرآميز خود مطرح كردند، نوع رفتار رهبر انقلاب با نخست وزير ژاپن بر 3 اصل عزت، حكمت و مصلحت استوار بود.
آيت الله جنتي با قدرداني از مواضع قاطعانه و حكيمانه رهبر معظم انقلاب در قبال دولت آمريكا كه در ديدار نخست وزير ژاپن از سوي ايشان مطرح شد، تاكيد كرد: مواجهه هوشمندانه مقام معظم رهبري با آمريكايي‌ها يادآور اين جمله حضرت امام بود كه مي‌فرمودند "آمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند." اين موضع رهبري، دولت آمريكا را تحقير كرد و در تاريخ ماندگار شد.
انتهاي پيام/
1398/3/29 چهارشنبه
گزارش تصویری جلسه چهارشنبه 29 خرداد شورای نگهبان
جلسه شورای نگهبان صبح امروز (چهارشنبه 29 خرداد) برگزار شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1398/3/25 شنبهدکتر کدخدایی در نشست خبری:
مشکلی با الکترونیکی شدن انتخابات نداریم/قانون ملاک بررسی صلاحیت‌ها
سخنگوی شورای نگهبان گفت: تا هرجایی که وزارت کشور امکانات و آمادگی لازم را برای برگزاری الکترونیکی انتخابات داشته باشد و امنیت انتخابات تأمین شود، ما هم آماده هستیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری روز شنبه 25 خرداد 1398 با اصحاب رسانه اظهارنظرهای شورای نگهبان در خصوص مصوبات ارسالی از سوی مجلس و دولت را تشریح کرد. که متن کامل آن را می توانید اینجا بخوانید.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در ادامه نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره دیدار خود با پگاه آهنگرانی اظهار کرد: او به همراه آقای کریمی یکی دیگر از همکاران رسانه‌ای جهت تهیه مستندی به شورای نگهبان مراجعه کرد و درخواست مصاحبه داشت بنده نیز قبول کردم و در پایان مصاحبه با توجه به سؤالاتی که مطرح شد به وی پیشنهاد حضور در شورای نگهبان در زمان انتخابات را دادم لذا شورای نگهبان چون وظایف خود را در چارچوب قانون انجام می‌دهد در این خصوص نگرانی ندارد و هر کسی می‌تواند بیاید ناظر باشد و ما پیشنهاد کردیم به صورت سمبلیک خود ایشان هم می‌تواند به عنوان ناظر حضور پیدا کند.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با نقل قولی از وی با مضمون اینکه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدها در انتخابات پیش‌رو سه مبحث «فساد مالی»، «فساد اخلاقی» و «مقابله با اصل نظام» را در اولویت قرار دارد و شورای نگهبان با دست بازتری به صلاحیت‌ها رسیدگی خواهد کرد، در خصوص صحت یا عدم صحت این نقل قول گفت: البته شورای نگهبان همیشه این معیارها و اولویت‌ها را داشته و همیشه مورد تأکید بوده است؛ به هر حال مباحث مفاسد اقتصادی یا اخلاقی که در قانون انتخابات فعلی است یا بحث‌هایی که در چارچوب نظام سیاسی ما است، افرادی که ضدیت با نظام یا حاکمیت داشته باشند، باز اینها نیز در قانون انتخابات فعلی وجود دارد. لذا مطلب جدیدی از این جهت نیست اما از این جهت که سؤال می‌شود معیار چیست من این را به صورت دسته‌بندی در قالب این سه معیار و اصل کلی در مصاحبه‌ها اعلام و بیان کردم و طبیعتاً ملاک و معیار برای شورای نگهبان همیشه قانون است. انشاءالله در این انتخابات هم به جز قانون ما روش دیگری را نخواهیم داشت.
وی در پاسخ به این سؤال که در توئیتی عنوان کرده‌اید که راه تخلفات انتخاباتی در قوانین انتخاباتی ایران باز است، آیا راهی برای کمتر شدن ایرادات قانون انتخابات وجود دارد؟ گفت: این موضوع از معضلاتی است که بارها گفته‌ایم چرا که قانون انتخابات فعلی، قانونی کارآمد و منطبق با نیازهای امروز ما نیست و تلاش‌هایی برای اصلاح آن هم صورت گرفت که متأسفانه به نتیجه نرسید؛ امیدواریم که بالاخره اصلاح قانون انتخابات انجام شود تا نظام انتخاباتی ما نیز از این مشکلات نجات پیدا کند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که سخنگوی کمیسیون شوراها اخیراً اعلام کرده است که با توجه به اینکه شورای نگهبان ایرادات متعددی به طرح اصلاح قانون انتخابات وارد کرده است، قرار شده کارگروهی متشکل از شورای نگهبان، مجلس و وزارت کشور برای رفع ایرادات طرح اصلاح قانون انتخابات تشکیل شود، گفت: هر زمان که مجلس دعوت کند کارشناسان ما در این کارگروه حضور می‌یابند.
دکتر کدخدایی در رابطه با اینکه آیا از ناحیه افراد و چهره‌های سیاسی دیگر مانند خانم پگاه آهنگرانی درخواستی برای دیدار در شورای نگهبان وجود داشته است؟ و اینکه آیا رفع ابهام در خصوص موضوعات مختلف اعم از انتخابات سال 88، نظارت استصوابی و... وجود داشته؟ تصریح کرد: بله خیلی از دوستان درخواست دادند و ملاقات‌ها انجام می‌شود، و خیلی از دوستان می‌آیند گفتگو می‌کنیم و توضیحات لازم را هم می‌دهیم و نیازی هم نیست که رسانه‌ای شود. علت رسانه‌ای شدن حضور خانم آهنگرانی ساخت مستند ایشان بود در رابطه با سایر موارد نیازی نیست که اسامی ذکر شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا برای آن افرادی که ابهام داشتند رفع ابهام پذیرفته است، گفت: اگر بخواهند بپذیرند بله و اگر نخواهند بپذیرند، خیر.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سؤالی در مورد نظر شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت الکترونیکی گفت: تا جایی که دوستان در وزارت کشور آمادگی داشته باشند، امکانات لازم فراهم باشد و امنیت انتخابات تأمین شود، آماده هستیم.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: هماهنگی‌های خوبی بین شورای نگهبان و وزارت کشور وجود دارد و در مورد امنیت و تأیید دستگاه‌های الکترونیکی رأی‌گیری هم کارشناسان ما بررسی‌ها لازم را انجام خواهند داد.
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه آیا شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس مغایر اصل 86 قانون اساسی نیست؟ گفت: شکایت ما به مجلس و به هیأت نظارت بر عملکرد نمایندگان بوده است و از طرفی او افترایی به شورای نگهبان زده است، ما خواستیم که او در مجلس پاسخ دهد، این امر مغایر با اصل ۸۶ قانون اساسی نیست و نماینده مجلس نمی‌تواند مرتکب جرم شود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در خصوص تأثیر عدم اثبات ادعای مطرح شده از سوی همان نماینده در بررسی صلاحیت این فرد در انتخابات پیش‌رو گفت: اگر نتواند ادعای خود را ثابت کند، قطعاً در بررسی صلاحیت او تأثیر دارد، چون دروغ می‌شود.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه نظارت موثر شورای نگهبان از سوی برخی جریانات سیاسی و اصلاح طلبان تندرو مورد هجمه قرار گرفته و برخی‌ها با گروکشی از نظام، سخن از مشارکت مشروط در انتخابات به زبان می‌آورند، نظر شما در این باره چیست؟ گفت: شورای نگهبان بر انجام وظایف قانونی خودش تأکید دارد و فقط وظایف قانونی خود را انجام می‌دهد و بر اساس اختیارات قانونی خود عمل می‌کند؛ مردم هم به این حرف‌ها توجه نمی‌کنند و گوششان بدهکار به این مسائل نیست.
وی افزود: بیان این حرف‌ها «قُرم قُرم‌های» انتخاباتی است و نزدیکی‌های انتخابات از این حرف‌ها می‌زنند، اما مردم توجهی ندارند، انشاءالله انتخابات پرشوری در اسفندماه خواهیم داشت.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه در شورای شهر بیله‌سوار شاهد بازداشت چهار نفر به دلیل رشوه بودیم، آیا شورای نگهبان قصد نظارت بر این انتخابات را دارد، گفت: ما هیچ وقت شوق و میلی برای گسترش اختیارات و وظایف قانونی خود نداشته‌ایم و قانون نیز چنین اجازه‌ای به ما نمی‌دهد.
وی درباره افزایش اختیارات رئیس‌جمهور گفت: این موضوع به شورای نگهبان ارتباطی ندارد، اما اگر درخواستی قانونی در این راستا صورت گیرد، از سوی ما مورد بررسی قرار می‌گیرد اما فعلاً این موضوع در دستور کار ما قرار ندارد.
دکتر کدخدایی افزود: اختیارات همه نهادها در قانون اساسی آمده است؛ اگر در چارچوب همان اختیاراتی که در قانون اساسی همه مسئولین اقدام کنند، فکر می‌کنم که کشور گلستان خواهد شد.
وی درباره حضور نیروهای بازنشسته در نهادها و ارگان‌های دولتی که برخلاف قانون منع بکارگیری بازنشستگان است آیا استعفای برخی از آنها برای حضور در انتخابات مجلس در بررسی صلاحیت آنها تأثیرگذار خواهد بود یا خیر، تصریح کرد: اگر تخلف قانونی صورت گرفته باشد و به دست شورای نگهبان برسد طبیعتاً نسبت به آن بر اساس قانون عمل خواهیم کرد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه توصیه‌اش به افرادی که این روزها بحث تقلب در انتخابات سال 88 را مطرح می‌کنند چیست، اظهار داشت: ما که نمی‌توانیم در این حوزه دخالت کنیم، مملکت ما آزاد است و هر کسی هر روز حرفی می‌زند و خیلی هم ظاهراً معیار مشخصی ندارد که این حرف‌ها توهین یا افترا باشد و گوش ما خیلی این حرف‌ها را نمی‌شنود، آنچه که مسلم است انتخاب 88 یک انتخابات سالمی بود و اعلام‌نظر هم شد و این اعلام‌نظر پایان‌بخش همه مسائل بود، اگر هم گاهی اوقات ما مطالبی را منتشر می‌کنیم در جهت تقویت آگاه‌سازی مردم است؛ بنابراین ما خیلی توجهی به اظهارنظر افراد که گاه و بی‌گاه مطرح می‌کنند، نداریم.
وی در خصوص اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولان گفت: ضمن اینکه این حوزه مربوط به حوزه قوه قضائیه و قوه مجریه است، اما در مجموع این قانون، قانون خوبی در راستای شفاف‌سازی و کار خوبی است و اگر جایی هم شورای نگهبان مسئولیتی دارد و باید اقدامی انجام بدهد، حتماً ما تابع قانون هستیم و اقدام می‌کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر راهبرد شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات پرشور، با توجه به اظهارات برخی اصلاح‌طلبان مبنی بر کاهش مشارکت مردم در انتخابات پیش رو گفت: مردم گوششان به این حرف‌ها بدهکار نیست و اینها حدس و گمان برخی سیاسیون است که در آستانه انتخابات مطرح می‌شود.
دکتر کدخدایی تأکید کرد: در زمان انتخابات، مردم چون نظامشان را دوست دارند و برای این نظام ایثار کرده‌اند، مشارکتشان پرشور و گسترده خواهد بود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که اکثر حقوقدانان در خصوص «لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان» تأکید دارند وقتی شورای نگهبان این لایحه را رد می‌کند، یعنی دیدگاه مالکانه اولیاء را تأیید کرده است، گفت: توجهی به دلیل ایراد شرعی که گرفته شده است، نداشته‌اند؛ در ماده (9) این لایحه صرفاً به سهل‌انگاری یا بی‌توجهی اشاره شده و به عمد اشاره‌ای نشده است؛ حالا اگر والدینی عامداً جرحی وارد کنند چه می‌شود؟ مفهوم این مصوبه این می‌شود جرح عمد هیچ مجازاتی ندارد. لذا شورای نگهبان چند قدم جلوتر را می‌بیند.
وی در خصوص ایراد اصل 15 قانون اساسی در خصوص واژگان غیرفارسی گفت: غالب مصوباتی که به شورای نگهبان می‌آید، اگر واژه‌ای که معادل فارسی داشته باشد و مجلس واژه فارسی را به کار نبرده باشد مغایرت اصل 15 قانون اساسی گرفته می‌شود؛ به همین دلیل برخی آقایان نیز بابت این موضوع از شورای نگهبان به خاطر پاسداشت زبان فارسی تشکر کرده‌اند.
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با موضع‌گیری ایشان نسبت به مواضع ترامپ و تشریح پروژه ایران‌هراسی، گفت: تکلیف در حوزه بین‌الملل روشن است؛ این گفته فقط برای ما نیست، اگر نظر سیاسیون داخل آمریکا را هم ملاحظه کنید می‌بینید که رویکرد آقای ترامپ در مدیریت جدید رویکرد غیرقابل قبول بوده است. در گذشته هم همین وضعیت را به شکل‌های دیگری شاهد بوده‌ایم؛ آنچه موجب موضع‌گیری‌ها می‌شود پایداری جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران بر حقوق خودشان است؛ جمهوری اسلامی اعلام می‌کند من می‌خواهم مستقل باشم و مردم هم می‌گویند که ما به دنبال حق خودمان هستیم و عده‌ای از یک گوشه دیگر دنیا در سرنوشت این مردم دخالت می‌کنند. طبیعی است که اینگونه اقدامات هیچ‌گاه موفق نبوده و با پاسخ محکم مردم جمهوری اسلامی ایران روبرو می‌شود.
وی افزود: رقبای سیاسی آقای ترامپ را در موقع انتخابات ببینید، در کتابی که خانم کلینتون به نام « What Happened» چاپ کرده است، ببینید که راجع به آقای ترامپ چه گفته است؛ وقتی چنین فردی در داخل کشورش اینگونه روسیاه است طبیعتاً تکلیفش در حوزه بین‌الملل روشن است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات محمدرضا خاتمی با بیان اینکه خیلی مایل نیست صحبت کند، خاطرنشان کرد: خیلی هم این حرف‌ها برای ما اهمیتی ندارد. ایشان حرف‌های خود را ثابت بکنند، ما هم همیشه پاسخگو هستیم؛ ایشان باید مدارک متقن خود را ارائه بدهند و دادگاه هم به این موضوع رسیدگی می‌کند.
1398/3/25 شنبه
گزارش تصویری نشست خبری دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان
نشست خبری دکتر کدخدایی روز شنبه بیست و پنج خردادماه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1398/3/25 شنبه
عیادت سخنگوی شورای نگهبان از خبرنگار خبرگزاری فارس
دکتر عباسعلی کدخدایی امروز از زهرا عبدالمحمدی خبرنگار خبرگزاری فارس عیادت کرد.
به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان عصر امروز (شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸) از خانم زهرا عبدالمحمدی خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس که مدتی است به علت بیماری در یکی از بیمارستان های تهران بستری شده، عیادت کرد.
دکتر کدخدایی که علیرضا رضازاده مدیر کل روابط عمومی شورای نگهبان او را همراهی می‌کرد، ضمن گفتگو با پزشکان معالج خبرنگار فارس، از نزدیک در جریان روند درمان او قرار گرفت. 
قائم مقام شورای نگهبان در خاتمه از خداوند متعال برای این خبرنگار پرتلاش، آرزوی سلامتی و شفای عاجل کرد.
1398/3/22 چهارشنبهآیت‌الله جنتی:‌
مسئولان توجه بیشتری به وضعیت اقتصادی مردم و اقشار آسیب‌پذیر داشته باشند
دبیر شورای نگهبان از مسئولان اجرایی خواست که توجه بیشتری به وضعیت اقتصادی مردم و اقشار آسیب‌پذیر داشته باشند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز (چهارشنبه 22 خرداد) در جلسه این شورا و در نطق پیش از دستور گفت: انقلاب اسلامی از بدو تأسیس تاکنون با مسائل و چالش‌هایی روبه رو بوده که با الطاف الهی و درایت‌های امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب و همراهی مردم، آنها را به خوبی پشت سر گذاشته است.
وی یکی از این مسائل را مواجهه با توطئه‌ها و جنایت‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی عنوان و خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در 40 سال گذشته از حربه‌ها و ابزارهای مختلفی برای فشار علیه مردم ایران استفاده کرده‌اند که همگی آنها شکست خورده است.
دبیر شورای نگهبان تاکید کرد: امروز هم آنها دنبال حربه فشار و مذاکره همزمان هستند که قطعاً این توطئه آنها با درایت مقام معظم رهبری و هوشیاری مسئولان نیز شکست خواهد خورد.
آیت‌الله جنتی در پایان از مسئولان اجرایی خواست که توجه بیشتری به وضعیت اقتصادی مردم و اقشار آسیب‌پذیر داشته باشند.
انتهای پیام/
1398/3/22 چهارشنبه
گزارش تصویری جلسه چهارشنبه 22 خرداد شورای نگهبان
جلسه شورای نگهبان صبح امروز (چهارشنبه 22 خرداد) برگزار شد.
 
 
 
 آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان
دکتر محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان
 دکتر سوادکوهی عضو حقوقدان شورای نگهبان
 
 دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان
 آیت‌الله مدرسی یزدی عضو فقهای شورای نگهبان
  
 
 
 
 دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان
 دکتر سوادکوهی عضو حقوقدان شورای نگهبان
 
 
 
 
دكتر سيد فضل‌الله موسوی و دکتر سوادکوهی عضو حقوقدانان شورای نگهبان 
 آیت الله آملی لاریجانی عضو فقهای شورای نگهبان
 دكتر سيد فضل‌الله موسوی و دکتر سوادکوهی عضو حقوقدانان شورای نگهبان
 آیت الله شب زنده‌دار عضو فقهای شورای نگهبان
 
 دکتر محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان
 
 دکتر ره‌پیک عضو حقوقدان شورای نگهبان
1398/3/18 شنبهآیت الله جنتی در برنامه سمت خدا:
انقلاب اسلامی «آیت خدا» است
دبیر شورای نگهبان گفت: انقلاب اسلامی از آیات خدا و درس توحید است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان با حضور در برنامه تلویزیونی سمت خدا به سوالات مختلف پیرامون قیام 15 خرداد، پاسخ داد. مشروح سخنانی وی در این برنامه تلویزیونی به شرح ذیل است:
** مجری: پانزده خرداد بهانه‌ای شد تا خدمت آیت‌الله جنتی برسیم با توجه به سابقه انقلابی و دیرینه‌ای که ایشان در پیشبرد انقلاب اسلامی داشتند و یار امام عظیم‌الشأن انقلاب بودند و البته از نصایح و پندهای پدرانه ایشان بهره‌مند شویم. به عنوان حسن مطلع به صورت کوتاه از پانزده خرداد و شخصیت امام (ره) بفرمایید؟ تا بعد وارد بحث شویم.
آیت‌الله جنتی: سلام بر شهدا در همه طول تاریخ، سلام بر امام بزرگوار ما که شهیدپرور بودند، ما هر چه داریم به برکت وجود ایشان داریم. سنت شهادت که بیش از هزار سال بود که به فراموشی سپرده شده بود و دیگر مطرح نبود را امام عزیزمان زنده کردند.
** مجری: و این باب باز شد؟
آیت‌الله جنتی: امام راحل جهاد فی سبیل‌الله را مطرح کرد، شهادت فی سبیل‌الله قبلاً به کلی فراموش شده بود، حتی بین ما طلبه‌ها، منبری‌ها و امام جماعت‌ها هم مسأله شهادت مطرح نبود.
** مجری: مغفول واقع شده بود؟
آیت‌الله جنتی: جهاد مطرح نبود، ایشان راه را باز کردند، خداوند انشاءالله با سالار شهیدان امام حسین(ع) ایشان را محشور فرماید که حتماً محشور هستند، بعد هم پانزده خرداد را داریم که آن پانزده خرداد هم از برکات وجود ایشان است، شهدایی که در دشت ورامین کفن می‌پوشند، و آن جور می‌ایستند؛ در مقابل، دشمن هم تهدیدشان می‌کند ولی از پای در نمی‌آیند و آگاهانه به استقبال شهادت می‌روند. آنها می‌دانستند که این عمال رژیم شاه، آدم‌های بی‌رحمی هستند و رحم به صغیر و کبیر نمی‌کنند و نهایتاً هم عده زیادی را به شهادت رساندند. واقعاً باید به روح آنها درود فرستاد، آنها سرمشق‌های ما هستند. قیام 15 خرداد منشا و منبع حرکت‌های جدی در آینده شد.
** مجری: چقدر آنها جرات را به مردم دادند؟
آیت‌الله جنتی: واقعه پانزده خرداد را گرامی می‌داریم، واقعاً هر چه می‌توانیم باید قدردان این شهدا باشیم و راه‌شان را ادامه دهیم. بالاخره اینان دنبال چه بودند؟ از همه چیز گذشتند، یعنی از پدر، مادر، همسر، فرزند، مال و پست و از هرچه که بود، گذشتند که حقیقتاً مشکل است.
** مجری: از جانشان که می‌گذرند دیگر اینها مطرح نیست؟
آیت‌الله جنتی: از همه چیز گذشتند، این است که خدا همه چیز هم به آنها می‌دهد، در هر صورت بر آنها هم درود می‌فرستیم. عید مبارک فطر را هم تبریک عرض می‎کنم، باید این عید را هم قدردانی کنیم و جشن بگیریم. خوش به حال آنان که ماه مبارک رمضان روزه گرفتند و گرما را تحمل کردند، گرسنگی و تشنگی را تحمل کردند، همه گرسنگی‌ها و تشنگی‌ها می‌گذرد ولی اَجر آن می‌ماند، کار دنیا همه‌اش همین است که سختی‌ها گذرا است، آثارش چه آثار منفی و چه مثبت ماندنی است.
دعا خواندن، قرآن خواندن، صدقه دادن، خیرات دادن، دعای ندبه خواندن، امثال اینها مسائل اخلاقی است همین مسائلی است که در کتاب‌های اخلاقی نوشته‌اند، راجع به اینکه انسان تهذیب نفس کرده و اخلاقش را خوب کند و برخوردش با مردم، خوب باشد، خوشبین به مردم باشد، کینه و حسد نداشته باشد و با مردم رفتار برادرانه و دوستانه داشته باشد، اینها هست، ولی آنکه زیربنای همه اینهاست، چیست؟ اینها رو بنا است، زیربنا «مسأله الله» است، مسأله خدا است، توحید است، انبیا کارشان را از این نقطه شروع می‌کردند. فرمود: «قولوا لا اله الله تفلحوا»؛ از «لا اله الا الله» شروع کرد، با همین «لا اله الا الله» هم پیامبر اسلام با دشمنان طرف شدند و دعوا داشتند، سر خدا با هم دعوا داشتند، مسائل مالی و رباخواری و امثالهم اینها مسائل فرعی بود، انبیا دیگر هم بنابر آنچه که در قرآن مجید آمده، به امت‌های خودشان می‌فرمودند «اتقوا الله» یعنی از خدا پروا کنید. این نقطه شروع بود، اگر از اینجا شروع شد درست است، پس ما هم باید از اینجا شروع کنیم، اگر الان ضعف‌هایی در روحیات و اخلاقیات و عبادات ما هست، ضعف آن، ناشی از ضعف در ایمان به خدا است، انسانی که خدا را حاضر بداند و بداند در محضر خداست و خدا ناظر بر اعمالش است، این انسان دیگر گناه نمی‌کند و از گناه پرهیز می‌کند و عباداتش را هم ترک نمی‌کند، پس از اینجا باید شروع کرد.
روی هر چیزی در دنیا دست بگذاریم آثاری از خداست، وجود خود آدم، از اول خلقت، انسانی نبود، خدا ما را خلق کرد، «قُلْ هُوَ الَّذِی أَنْشَأَکمْ...» (ملک/23)، خدا شما را ایجاد کرد، این نیست را هست کرد، این خودش بزرگترین آیه است.
یعنی چه کسی این کار را کرد؟ آن وقت این انسان چطور این آیات را می‌بیند و به خدا نمی‌رسد، این جای تعجب دارد؟ من واقعاً در کنار این مطالب روی خود انسان فکر می‌کنم، انسان چگونه موجودی است، موجودی پیچیده است، من تمام موضوعات مرتبط با خدا را نمی‌دانم ولی آنگونه که می‌دانیم پیچیده‌ترین موجود در میان عالم خلقت، انسان است، این انسان از هر موضوعی پیچیده‌تر است، آن وقت این انسان با این عقلی که دارد، با این فکری که دارد، آثار خدا را می‌بیند، ولی خدا را باور نمی‌کند ولی در عین حال از همه نعمت‌ها استفاده هم می‌کند ولی باز کفران می‌کند.
خدا درباره ما تعبیراتی دارد، یک تعبیر این است که اینها کور هستند، آیات قرآن متعدد اینها را به عنوان کور معرفی می‌کند، بعد هم می‌فرماید این فرد روز قیامت در حالی محشور می‌شود که همین کوری اینجا را آنجا هم دارد، کور است، کور وارد صحنه محشر می‌شود و بعد می‌گوید، «... إِنَّ اللَّهَ کانَ سَمیعًا بَصیرًا» (نساء/58) بعد می‌گوید خدایا من که در دنیا چشم داشتم چرا اینجا کور هستم، «قَالَ کذَلِک أَتَتْک آیاتُنَا فَنَسِیتَهَا وَکذَلِک الْیوْمَ تُنسَى» (طه/126)، آیات خدا آمد آیات را توجه نکردید، چشمت آنجا (دنیا) کور بود، آن کوری در اینجا هم ظاهر شده است، یک تعبیر دیگر آن است که خدا می‌گوید اینها مرده‌اند، اینها را خدا در قرآن مرده تلقی می‌کند، می‌گوید اینها زنده نیستند، روحشان مرده است، و جسم‌شان زنده است، بنابراین اینها را به عنوان «موتا» تعبیر می‌کند، یک تعبیرش هم آن است که «أُوْلَئِکَ کَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ...» (أعراف/179)، اینها مثل چهارپایان هستند بلکه بدتر هم هستند، این سه تعبیر را خدا از انسان دارد و این گونه انسان را معرفی می‌کند، واقعاً همین گونه است، کور خورشید را نمی‌تواند ببیند.
حال می‌رویم سراغ آثار خدا؛ قرآن 1400 سال است که نازل شده و از اولی که نازل شد اعلام کرد، ای بشر، ای جن، اگر می‌توانید مثل این قرآن را بیاورید؟ بعد از 1400 سال این قرآن صدایش بلند است، از همه بلندگوها منتشر می‌شود، همه رسانه‌ها منتشر می‌کنند، کسی جواب نداده، اینها که منکر خدا هستند، قرآن را قبول ندارند، می‌گوییم بفرمایید، مثل این قرآن بیاورند اما نمی‌توانند. ما می‌گوییم این قرآن از جانب خدا است، اگر از جانب بشر باشد، بشرها و دیگران می‌توانند مثل آن را بیاورند، این همه آدم‌ها دشمن خدا بودند، دشمن اسلام بودند، دانشمند بودند، تحصیل کرده بودند، دنیا دیده بودند، همه چیز داشتند، شما بفرمایید از این قرآن یک سوره‌اش را بیاورید که نتوانستند بیاورند. اینها آیات خداوند است، من در مورد انسان مانده‌ام چرا بشر چنین است؟ یا در طول تاریخ حضرت ابراهیم خلیل الرحمن را در آتش می‌اندازند، آتش برایش سرد می‌شود و همه هم می‌بینند ابراهیم نسوخته است، سالم از آتش بیرون آمد، این نمرودی‌ها چه فکر می‌کنند، چه توجیهی می‌کنند، چرا دیگران نزدیک آتش می‌شوند می‌سوزند، دست و لباس شان می‌سوزد، اما او نسوخت، این نشانه خداست، چطور انسان‌ها با دیدن این نشانه‌ها متنبّه نشدند و نگفتند ای حضرت ابراهیم ما غلط کردیم، اشتباه کردیم؟ تو درست می‌گویی، معلوم می‌شود تو خدایی داری که تو را حفظ کرده است، این کار نشد چرا نشد؟ چرا ایمان نمی‌آورند، ایمان نیاورند و تهدید کردند و آن صحنه‌ها بوجود آمد، تمام معجزات انبیا چنین است، اینها آیات الهی است.
انقلاب اسلامی هم از آیات خدا است، این هم درس توحید و خداشناسی است. قبل از انقلاب طلبه‌ای کوچک در مدرسه فیضیه بودم، امام (ره) را می‌دیدم که با متانت و سادگی می‌آمد فقه و اصول می‌گفت و می‌رفت و با کسی کار نداشت و کسی هم با او کار نداشت، از طرف دیگر قدرتی در کشور حاکم بود که مورد حمایت مستکبران و قدرت‌های عالم بود و مردم ایران هم تسلیم این قدرت شده و پذیرفته بودند که دیگر چاره‌ای ندارند آن قدرت هم همه چیز دارد، امکانات مالی دارد امکانات تبلیغاتی دارد، امکانات نظامی دارد، امکانات سیاسی دارد همه چیز دارد، یک دفعه یک طلبه در برابر اینها می‌ایستد.
** مجری: ولی این مرد، خدا دارد.
آیت‌الله جنتی: همین است اینها که می‌گویم آیات الهی است، روی اینها باید فکر کرد، یک تنه بلند می‌شود و با چه انگیزه‌ای حرکت می‌کند، متاسفانه از دوره ریاضت حضرت امام اطلاعی نداریم من اطلاع ندارم، ایشان دوره‌ای ریاضت کشیده است از خدا شروع کرده است، اول ایمانش به خدا تقویت شده، خدا باور شده است، خدا را حاضر می‌دانسته، تمام آیات قرآن را خوانده معتقد است و باور کرده و با این باور که اگر خدا بخواهد کم من فئة قلیله غلبت فئة کثیره باذن الله ممکن است یک عده کمی بر عده زیادی پیروز شوند. کم بودند و بر قدرت‌ها فائق شدند، با این باور به صحنه می‌آیند؛ باورشان این بود دیگران باورشان این نبود، از علما گرفته تا غیر علما می‌گفتند می‌خواهید چه کار کنید، مگر می‌شود با امریکا در افتاد با انگلیس درافتاد، با شاه درافتاد، با ساواک در افتاد آنها همه چیز دارند؟
با دست خالی چه کار می‌خواهید کنید؟ چگونه می‌خواهی به جنگ اینها بروی؟ واقعاً هیچ یک از اینها باور نمی‌کردند، اما امام (ره) باور داشتند، از آنجا که همه چیزها باید از خدا شروع شود، همین جهاد فی سبیل‌الله است، ایشان بر اثر همان ریاضت‌هایی که داشتند و من هم سراغ ندارم کسی از ریاضت‌های ایشان اطلاعی داشته باشند، حتی از بستگان حضرت امام مثل حاج احمدآقا از ریاضت‌های ایشان خبر ندارد، رفت اول پیوندش را با خدا محکم کرد و با این باور همان جوری که پیامبر اسلام قیام کرد یک تنه شروع کرد و توانست پیروز شود و دشمنان را شکست دهد، پس حالا هم می‌شود، اگر راه ایشان را ادامه دهیم و توکل داشته باشیم، اگر استقامت و جهاد فی سبیل‌الله را داشته باشیم، قرآن هست، قرآن ما را هدایت می‌کند و امام راحل با این عقیده وارد میدان شد، از تهدیدها و توطئه‌ها نترسید، از دشمنان خارجی و داخلی نترسید، واقعاً این هم از آیات الهی است، اگر بگوییم آیت الله، آیت واقعی این است، آن چیز که هر کس او را می‌بیند خدا باور می‌شود.
 ** مجری: انگشت اشاره را به سمت خدای متعال قرار داده است
آیت‌الله جنتی: در طول تاریخ پیروزی انقلاب، توطئه‌ها هم شد کم هم نیاوردند، کوتاه نیامدند هر چه می‌توانستند، انواع مختلف بگیر و ببند و زندان بردند، کشتند و تبعید کردند، همه اینها بود ولی ایشان باورشان بود که خدا هست غرض این است که ما کم نیاوردیم خدا هم در میدان‌های جنگ کمک کرد؛ هشت سال دفاع مقدس هم همین طور بود، دشمن باورش نیامده بود که ما بتوانیم دو سال روی پایمان بایستیم، آنها خیال کردند حکومت اسلامی رفتنی است و پنج شش ماه بیشتر نیست و از بین می‌رود و از بینشان می‌بریم.
** مجری: یعنی طبق اصول منطقی روی کاغذ همین بود؟
آیت‌الله جنتی: همین طور است ولی خدا خواست، این باور را داشت همه قدرت‌ها در برابر قدرت خدا صفر هستند، با این باور دیگر دلواپس نبود، خاطرش جمع بود که این مسأله حتمی است و پیروزی با ما است. این آیه «لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ...» (آل‌عمران/92) این کلمه لن آمده است، یعنی برای همیشه است یعنی امکان ندارد که شما به خیر و خوبی برسید مگر اینکه از آنچه که دوست دارید در راه خدا انفاق کنید.
«... حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ...» از همه مهمتر جان است، هیچ چیزی را آدم به اندازه جانش دوست نمی‌دارد، غیر از آنکه برخی‌ها پول را از جانشان بیشتر دوست دارند و اما معمولاً جان را بیشتر دوست می‌دارند، از جوانش از پسرش می‌گذرد آدم حسرت اینها را می‌خورد که یک پسر دو پسر و سه پسر را اینها می‌فرستند به جبهه از پدر که گذشته، مادر که اینها را بدرقه می‌کند و می‌فرستد به جبهه این همان «حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ» است، این بچه‌اش «تُحِبُّونَ» است، این آیه (آل‌عمران/92) باید دستورالعمل زندگی ما باید باشد که اگر می‌خواهیم انفاق کنیم از آن چیزهایی باشد که خیلی دوست داریم.
«... وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَی‏ءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلیمٌ» (آل‌عمران/92) یک نکته را در ذیلش می‌گوید که بدانید هر چه را انفاق کردید خدا می‌داند از چشم خدا دور نمی‌ماند، از بهترین عبادات همین است که فرد به داد آدم‌ها (کم بضاعت و فقیر) برسد، دل اینها را خوش کند.
** مجری: فکر می‌کنم حاج آقای جنتی، امروز که روز عید هم بود بهترین عیدی به اطرافیان‌مان همین است که یک گره‌ای را باز کنیم؟
آیت‌الله جنتی: همین است. کاری را راه بیاندزیم. یک لبخندی را روی لبی بیاندازیم. به نظرم این خیلی اجر دارد.
صدها فرشته بوسه بر آن دست می‌زنند / کز کار خلق یک گره بسته وا کند
من همین جا به عنوان یک طلبه از شنونده‌های عزیز می‌خواهم و دست‌شان را هم می‌بوسم که بیایید گره از کار مردم باز کنیم، علامه مجلسی هم که بعد از مرگ خودش خوابش را دیدند، با آیت‌الله جزایری قرار گذاشته بودند که هر یک زودتر مردند به خواب دیگری بیاید، علامه مجلسی از دنیا رفت این آمد به خواب سید محمد حسین گفت بگو به من چطور است آنجا؟ گفت اجمالا من به تو می‌گویم خیلی از این کارها که من می‌کردم آنجا خریدار ندارد و مشکل ما را حل نکرد فقط یک کار کردم دیدم وقتی داشتم می‌رفتم یقه کسی را گرفته بودند و دورش هم شلوغ بود و لنگه کفش روی سر او می‌زنند، گفتم چه خبر است، چرا این کار را می‌کنید؟ گفتند این آقا بدهکار است و قرضش را نمی‌دهد، به او گفتم چرا نمی‌دهی؟ گفت ندارم، گفتم این پول را بگیر او را بیاورید خانه ما من بدهی او را می‌دهم، آوردند خانه علامه و بدهی را گرفتند و او را آزاد کردند، بعد از مرگ این بدرد من خورد.
بنابراین هر چه می‌توانید انفاق کنید، به درد مردم برسید باید اینجا هم از امام (ره) یاد کنیم که کمیته امداد را تأسیس کرد ولی خب کمیته امداد هم تا چه اندازه می‌تواند به این فقرا کمک کند ماهی چه مبلغی می‌تواند به اینها بدهد، این خانه‌ای که دو سه نفر در آن زندگی می‌کنند ماهی پنجاه هزار تومان، صد هزار تومان، پانصد هزار تومان به جایی نمی‌رسد، با این گرانی‌ها با این پول‌هایی که اعتبارشان روز به روز کم می‌شود، باید به درد اینها رسید مخصوصاً به درد آبرومندها، لازم هم نیست که آنها خجالت‌زده شوند، می‌شود به عنوان هدیه یک کیسه یا چیزی به درب خانه او رساند، مثلاً یک جایی گیر است چک‌هایش برگشته خورده است، پول ندارد بدهد، پول صاحب خانه را ندارد و صاحب خانه او را جواب کرده، اجاره‌خانه‌اش عقب افتاده به اینها کمک کند و اقساطش را بدهد اینها همان مصادیق «حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ» است.
** مجری: ما وقت مان تمام شده ولی من حیفم می‌آید که این سوال را به عنوان آخرین سوال از شما نپرسم؛ با توجه به اینکه شما سالیان سال در حوزه‌ها بودید با علمای زیادی محشور بودید علمایی که هر کدامشان صاحب نفس بودند، راهی را طی کرده بودند و هر کدامشان آیت‌الله بودند، به معنای واقعی کلمه شما گفتید انبیا گفتند «لا اله الا الله» این شد نقطه شروع حرکت انبیا، در مسیر خودسازی و خدا باوری، راهی که علمای پیشین ما رفتند اینها از کجا شروع کردند نقطه شروع شان از کجا بوده است؟ و راز ماندگاری شان چه بوده است؟
آیت‌الله جنتی: راز همه آنها همان خدا باوری بوده است، از آنجا شروع می‌شود که اینها طلبه بودند، عموماً طلبه بودند و آدم‌های پول داری هم نبودند از خانواده‌های فقیر هم بودند. یادم هست در زمان شاه، طلبه احترامی هم نداشت بلکه نه تنها احترام هم نداشت بی احترامی هم به او می‌شد، توهین هم می‌کردند حرف‌های زشت هم به او می‌گفتند، اما اینها برای خدا ایستادگی کردند، درحالی که همه اینها استعدادهای خوبی هم داشتند می‌توانستند بروند کاسبی کنند و مانند اطرافیان و بستگانشان پولدار شوند و زندگی عادیشان را تأمین کنند.
** مجری: ولی از همه اینها چشم بسته بودند.
آیت‌الله جنتی: اینها از همه اینها گذشتند و نرفتند دنبال کار و کاسبی و درآمد و با اقل ممکن در راه خدا زندگی کردند به دنبال اجر آخرت بودند، می‌گفتند این دنیا سختی‌هایش می‌گذرد، مشکلاتش می‌گذرد، زندگی برای بعد از مرگ است، کار همه انبیا هم همین بوده که به فکر آخرت‌تان باشید، که دنیا محل عبور است.
** مجری: اگر توصیه به جوانان دارید بفرمایید؟
آیت‌الله جنتی: من جوان‌ها و خودم را به تقوی الهی و تفکر توصیه می‌کنم. قرآن مجید در هفده آیه درباره تفکر صحبت کرده است، فکر آدم را به خدا می‌رساند، توصیه می‌کنم فکر کنند، قرآن را هم با فکر بخوانند در آیات خدا در موضوعات خدا فکر کنند، از وجود خودشان تا آسمان و زمین خورشید ماه و بالاخره یک روزی هیچ چیزی از اینها نبوده است، یک روزی این عالم نبوده، نه خورشید بوده نه ماه و نه ستاره و نه آسمان اما خدا همه اینها را خلق کرد. درخت‌ها را خلق کرده، کوه را خلق کرده، دره‌ها را خلق کرده، میوه‌ها و گل‌ها را خلق کرده است، به اینها نگاه کنید ببنید خدا چه می‌کند، این گل کجا، چوب کجا، گل با این رنگ با این بو با این خاصیت و زیبایی، به اینها فکر کنید.
** مجری: دعا بفرمایید حاج آقا که مردم آمین بگویند.
آیت‌الله جنتی: خداوند به حق محمد و آل محمد روزه‌هایشان را قبول کند. همه دعاهایشان را هم مستجاب کند، دل‌های همه را از ظلمت‌ها نورانی کند و تیرگی‌ها را از این دل بیرون کند، ما را برای سفر آخرت‌مان آماده کند. عاقبت‌مان را هم بخیر کند.
انتهای پیام/
1398/3/13 دوشنبه
بيانيه شوراي نگهبان به مناسبت ۱۴ و ۱۵ خرداد
شوراي نگهبان در بيانيه‌اي ۱۴ و ۱۵ خرداد را گرامي‌داشت.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، متن این بيانيه به شرح ذيل است:
امام خمینی(ره) یک حقیقت همیشه زنده است.
«امام خامنه‌ای»
بی‌تردید 14 خرداد سال 1368 نقطه‌ی عطفی در تاریخ پرفراز و نشیب یکصد ساله‌ی اخیر ایران اسلامی به شمار می‌آید. چرا که در این روز آئینه‌ای تمام نما از مفهوم بلند حریّت و تابلویی کم‌نظیر از طریق زلال حقانیت، روی در نقاب خاک کشید. سخن از پیشوای آزادگان جهان و رهبر ایمانیان، وحید عصر و یگانه‌ی قرن، مُجَدِّد ملّت و مُقَوِّم امّت، حضرت آیت‌الله العظمی امام روح‌الله الموسوی الخمینی(ره) است.
بزرگ مردی پاک نهاد و روشن ضمیر از تبار سلسله جنبان غدیر و عاشورا. بت‌شکنی که در نیمه‌ی خرداد بیش از نیم قرنِ پیش و به تأسّی از ابراهیم خلیل(ع)، در شب تار و سیاه ملت، با دلی پرامید اما بی‌باک، به نبرد طاغوتیان ظلم‌گسترِ ستم‌پیشه، شتافت و چنان نهالی مستحکم نشاند که از پی آن و 15 سال بعد در 22 بهمن 1357، بنیان 2500 ساله‌ی سراسر سیه روزی و تیره بختی را در هم پیچیده و برای همیشه به زباله‌دان تاریخ سپرد. 
اینک و پس از گذشت بیش از سه دهه از عروج ملکوتی حضرت روح خدا (ره) و چهل سال از افشاندن شجره‌ی طیبه‌ی انقلاب اسلامی و در طلیعه‌ی ورود به دهه‌ی پنجم عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی، بیش از پیش آشکار و عیان شده که چگونه تقدیر الهی با كشف خبرگانی، سبب گشت در بحبوهه‌ی جانکاه فقدان آن پیر مراد سفر کرده، خمینی ديگري همچون حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای، سکان کشتی انقلاب اسلامی را چونان سدّ سدید و بنیان مرصوصی در دست گرفته و آن را به سوی آرمان پیوسته‌ی بشر براند. 
شورای نگهبان ضمن بزرگداشت نام و یاد امام عزیز (ره) و همچنین گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی قیام 15خرداد 1342 و شهدای مظلوم و گلگون کفنش، امیدوار است طریق و سلوک خمینی کبیر (ره) و خلف صالحش حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مدظله‌العالي همواره و در همه‌ی امور سرلوحه و سرمشق مسئولان و صاحب منصبان نظام جمهوری اسلامی ایران در هر پست و مقام باشد.
شورای نگهبان
1398/3/11 شنبه
موافقت مشروط شورای نگهبان با اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با خارجی‌ها
سخنگوی شورای نگهبان با اعلام موافقت مشروط شورای نگهبان با اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی، گفت: این شورا با اصل لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با افراد خارجی موافقت کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، از موافقت شورای نگهبان با اصل لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فزرندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با افراد خارجی خبر داد و اظهار داشت: لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فزرندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با افراد خارجی در شورای نگهبان بررسی شد.
وی افزود: دو اشکال جزئی با آن داشتیم ولی اعضا با اصل آن موافق بودند. ایرادات را برای مجلس هم ارسال کردیم تا فرصت مناسبی اصلاحات انجام شود.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه تصریح کرد: اعضای شورای نگهبان با بررسی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان، نسبت به سوابق کیفری و موارد از این قبیل که ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد تاملی داشتند.
وی بر همین اساس عنوان کرد:‌ نهایتا مقرر شد موارد مزبور انجام و پس از اصلاح مجدد به شورای نگهبان ارسال شود، ما نیز مجدد بررسی‌های لازم را انجام داده و نهایتا اعلام نظر می‌کنیم.
1398/3/10 جمعهآیت‌الله جنتی:
پیام حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس ایستادگی و مقاومت است
دبیر شورای نگهبان گفت: پیام حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس شعار مرگ بر آمریکا و ایستادگی و مقاومت در مقابل آمریکا است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پیش از ظهر امروز جمعه در حاشیه برگزاری راهپیمایی روز قدس، طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: سلام بر امام، سلام بر امت امام و سلام بر راهپیمایان ضد استکباری.
دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: روز قدس یک روز جهانی و مربوط به حمایت از مستضعفین عالم است و تنها به ایران، عراق، سوریه و سایر مسلمانان اختصاص ندارد، بلکه مربوط به تمام مظلومین جهان است.
آیت‌الله جنتی با بیان اینکه روز قدس روز مبارزه با ظلم است، افزود: تا مادامی که مظلوم و ظالم در این دنیا باشد، روز قدس وجود دارد تا ان‌شالله ریشه ظلم را براندازد و هر قدم این حرکت لگدی بر سر ترامپ و آمریکایی‌ها و چوبی است که بر سر آن‌ها می‌زنیم.
دبیر شورای نگهبان با تاکید بر اینکه حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس پیام روشنی برای دشمنان دارد، تصریح کرد: پیام مردم به آمریکا این است که ما ایستاده‌ایم و اگر صدبرابر ما را تحریم کنید، قدرت و مقاومت ما زیادتر می‌شود و از پای نمی‌نشینیم و عقب نمی‌رویم.
آیت الله جنتی ادامه داد: تا زمانی که علی (ع)، حسین (ع)، عاشورا و غدیر را داریم، ایستاده‌‌ایم و پیروزی نهایی با ما است. 
وی در پایان اظهار داشت: پیام این راهپیمایی همین پیام‌هایی است که مردم سر می‌دهند یعنی شعار مرگ بر آمریکا و شعار ما ایستاده‌ایم؛ یعنی همان طوری که ایستادیم و شاه را بیرون کردیم، در مقابل آمریکا هم ایستادگی می‌کنیم و پیروز خواهیم شد و شکست نهایی با آنهاست.
انتهای پیام/
 
1398/3/10 جمعه
حضور آیت الله جنتی در راهپیمایی روز قدس
دبیر شورای نگهبان لحظاتی پیش از میدان انقلاب به جمع راهپیمایان روز قدس پیوست.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پیش از ظهر امروز (جمعه ۱۰ خرداد) همزمان با روز جهانی قدس در جمع راهپیمایان تهرانی حاضر شد.
1398/3/9 پنجشنبهآیت‌الله جنتی:
روز قدس منتهی به محو رژیم صهیونیستی خواهد شد
دبیر شورای نگهبان گفت: روز قدس با این راهپیمایی‌ها و بزرگداشت‌ها منتهی به محو رژیم غاصب صهیونیستی می‌شود که از خواسته‌های امام راحل بود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز پنج شنبه طی سخنانی با اشاره فرارسیدن روز جهانی قدس گفت: روز قدس از ابتکارها و شاهکارهای بسیار مهم و ارزنده حضرت امام خمینی (ره) بود که باید بابت این شاهکار، خاک پای امام راحل را ببوسیم.
وی با بیان اینکه روز قدس روزی است که با این راهپیمایی‌ها و بزرگداشت‌ها منتهی به محو رژیم غاصب صهیونیستی می‌شود که از خواسته‌های امام راحل بود، تصریح کرد: روز قدس فقط متعلق به مردم شریف ایران نیست بلکه روز تمام مظلومان و مستضعفان جهان است.
بیشتر بخوانید:

آیت الله جنتی ادامه داد: آمریکا، رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود ظالمان زمان ما هستند و ما باید طبق فرمایش امیرالمومنین علی (ع) از مظلوم حمایت و در مقابل ظلم و ظالم بایستیم.
وی، روز قدس را روز حمایت از مظلوم و دشمنی با ظالم دانست و تاکید کرد: با توجه به افزایش روزافزون دشمنی آمریکا، باید استقامت و توان خود را افزایش دهیم، این مورد رضایت خداوند متعال است. 
دبیر شورای نگهبان با اشاره فلسفه قرار گرفتن روز قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی امام راحل، گفت: امام خمینی(ره) روز قدس را آخرین جمعه ماه مبارک رمضان قرار دادند چرا که دل‌ها در این ماه مبارک پاک شده است، بنابراین راهپیمایی روز قدس عمل صالح است و هر قدمی که مردم در راهپیمایی روز قدس برمی‌دارند، عبادت حساب می‌شود.
انتهای پیام/
1398/3/3 جمعهدکتر کدخدایی:
نفس اصلاح ساختار نمی تواند در پیشرفت جامعه موثر باشد
سخنگوی شورای نگهبان نوشت : در طول ۴۰ سال گذشته ساختارهای اساسی تغییر یافته اما انتظارت از آنها تامین نشده است. آنچه مهم است ضرورت اصلاح رفتار کارگزاران است که در چارچوب ساختارها به انجام وظیفه بپردازند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، با انتشار بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان، در حساب توییتری خود نوشت:
« در طول ۴۰ سال گذشته ساختارهای اساسی تغییر یافته اما انتظارت از آنها تامین نشده است. با تعمق در این موضوع در می یابیم آنچه مهم است ضرورت اصلاح رفتار کارگزاران است که در چارچوب ساختارها به انجام وظیفه بپردازند. نفس اصلاح ساختار نمی‌تواند در پیشرفت جامعه موثر باشد. »
1398/3/2 پنجشنبهآیت الله جنتی:
آمریکا با ایران وارد جنگ نخواهد شد/مسئولان بر تحقق اقتصاد مقاومتی تمرکز کنند
دبیر شورای نگهبان گفت: آمریکا آمادگی بالای دفاعی ما را میشناسد و دست به حماقت جنگ با ایران نمیزند چراکه میداند در صورت بروز جنگ، چه دردسری برایش در منطقه و جهان ایجاد میشود.
به گزارش اداره كل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان عصر امروز (پنج شنبه، 2 خرداد 1398) در جلسه این شورا و در نطق پیش از دستور خود با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت علی (ع)، لیالی قدر را بهترین فرصت برای استجابت دعا و استفاده معنوی انسان ها دانست و ابراز امیدواری کرد: خدای متعال به برکت این شبهای متبرکه مشکلات مسلمانان به ویژه شیعیان را حل کند.
وی در ادامه با توصیه به مسئولان کشور برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، گفت: خداوند بر درجات امام راحل بیافزاید که با تاسیس کمیته امداد به فکر مستضعفان بود. البته این نهاد به وظایف خود عمل میکند اما انتظار از مسئولان به ویژه مسئولان اجرایی کشور این است که توجه هرچه بیشتری به مشکلات اقتصادی مردم و طبقه محروم جامعه داشته باشند.
دبیر شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تهدیدات آمریکایی ها درباره جنگ نظامی با ایران، خاطرنشان کرد: آمریکا آمادگی بالای دفاعی ما را میشناسد و دست به حماقت جنگ با ایران نمیزند چراکه میداند در صورت بروز جنگ، چه دردسری برایش در منطقه و جهان ایجاد میشود.
آیت الله جنتی در خاتمه از مسئولان کشور خواست تا بر تحقق اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی برای رفع مشکلات، تمرکز و توجه ویژه داشته باشند.
انتهای پیام/
12345678910...>>>
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 31514400 بازدید سایت در امروز: 5558

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.