شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/8/23 چهارشنبهآیت‌الله جنتی:
هفته وحدت موجب همدلی مسلمانان می‌شود
دبیر شورای نگهبان با اشاره به هفته وحدت و ایام ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) گفت: این مناسبتهای مبارک موجب همدلی مسلمانان اعم از شیعه و سنی می‌شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی در جلسه امروز چهارشنبه با تبریک حلول ماه ربیع، هفته وحدت و ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق علیه السلام گفت: هفته وحدت فرصت مبارکی است تا مسلمانان اعم از شیعه و سنی با ارتباطات بیشتر همدلی خود را افزایش دهند و در این زمینه حضور برادران اهل سنت در کنار شیعیان در مراسم اربعین و پیاده روی به مشهد مقدس به منظور زیارت امام رضا (ع) جای خوشحالی و مسرت دارد.
دبیر شورای نگهبان با اظهار تاسف از اوضاع ناراحت کننده مسلمانان در نقاط مختلف از جمله شرارت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین تصریح کرد: متاسفانه کسی به داد مردم بی دفاع فلسطین نمی‌رسد.
آیت‌الله جنتی همچنین در ادامه به اوضاع بسیار ناراحت کننده مردم مظلوم یمن که به علت جنگ و محاصره در بدترین شرایط از گرسنگی جان می‌دهند اشاره و خاطرنشان کرد: باید از مقاومت جانانه مردم مظلوم یمن در برابر آل سعود که همه سختی‌ها، شرارت‌ها و ناجوانمردی‌ها را تحمل می‌کنند قدردانی کرد و امیدواریم به زودی با نابودی آل سعود اوضاع مردم یمن سامان یابد.
وی در پایان توجه جدی مسئولان و دولت به اوضاع اقتصادی به‌ویژه وضع فقرا و نیازمندان را خواستار شد و تاکید کرد: پیشگیری از اوضاع کنونی امکانپذیر بود و الان هم با همدردی و احساس وظیفه مسئولان ‌می‌توان مشکلات را رفع کرد و حتما توفیق الهی نیز مؤید تلاش دلسوزان خواهد بود.
 
1397/8/22 سه‌شنبه
برگزاری کارگاه‌های آموزشی آذرماه سال 1397 توسط پژوهشکده شورای نگهبان
پژوهشکده شورای نگهبان دوره جدید کارگاه‌های آموزشی مرتبط با شورای نگهبان را در آذرماه برگزار می‌کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، پژوهشکده این نهاد در راستای کمک به شناخت هر چه بیشتر نهاد شورای نگهبان و نظرات آن اقدام به برگزاری هشت کارگاه آموزشی با عناوين زير می‌نمايد:
«آشنايی با جايگاه شورای نگهبان در نظام حقوقی كشور» (4 ساعت)
«نظارت شورای نگهبان بر انتخابات؛ مبانی نظری و رویه عملی» (4 ساعت)
«نظارت شورای نگهبان بر قوانین و مقررات؛ فرآیند و رویه‌ها» (4 ساعت)
«آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» (4 ساعت)
«نظارت شرعی بر قوانین و مقررات؛ اصل چهارم قانون اساسی» (4 ساعت)
«قانون مجازات اسلامي(مصوب 1392) در پرتو نظرات شورای نگهبان» (4 ساعت)
«آئين دادرسي كيفري(مصوب 1392) در پرتو نظرات شورای نگهبان» (4 ساعت)
«آشنایی با جایگاه و صلاحیت‌های رئيس جمهور در پرتو نظرات شورای نگهبان» (4 ساعت)
دوره‌های مذکور در تاریخ 21، 22، 23، 28، 29 و 30 آذرماه برگزار خواهد شد.
مهلت ثبت‌نام: تا پایان ساعت اداری روز يكشنبه 18 آذرماه
مکان برگزاری: خیابان طالقانی، نرسیده به خیابان سپهبدقرنی، کوچه بشارت، پلاک 5
1397/8/19 شنبه
تاکید بر شایسته‌گزینی در اصلاح قانون انتخابات
دکتر کدخدایی گفت: شورای نگهبان از هر طرحی که موجب شایسته‌گزيني و ارتقاي انتخابات شود، مشروط به اینکه در چارچوب شرع و قانون اساسی باشد، استقبال می‌کند.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، دكتر عباسعلی كدخدايي سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز (شنبه 19 آبان) با اصحاب رسانه، درباره مصوبات شوراي نگهبان گفت: تعداد 8 مصوبه‌ي مجلس، يك اساسنامه‌ی دولت و تعدادي استعلامات ديوان عدالت اداري مورد بررسي اعضای شوراي نگهبان قرار گرفته و اظهار نظر شده است كه «طرح استفساريه بند (هـ) تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور» و «اصلاح اساسنامه شرکت‌هاي عمران شهرهاي جديد انديشه، بهارستان، بينالود، علوي، گلبهار، عاليشهر، تيس، پرديس، پرند، فولادشهر، مجلسي، رامين، هشتگرد، سهند، صدرا، رامشار و مهاجران (اميرکبير)» مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشدند.
وي افزود: هفت مصوبه‌ي مجلس با عناوين «طرح اصلاح قانون صدور چک»، «لايحه حمايت از اطفال و نوجوانان»، «لايحه ايجاد هشت منطقه آزاد تجاري - صنعتي، اصلاح محدوده سه منطقه آزاد تجاري - صنعتي و ايجاد مناطق ويژه اقتصادي»، «لايحه اصلاح قانون مبارزه با پولشويي»، «لايحه حفاظت از خاک»، «لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم» و «لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم» ایراداتي داشت كه به مجلس شوراي اسلامي ارسال شده است. (لينك گزارش كامل اظهارنظرهاي شوراي نگهبان)
قائم مقام دبير شوراي نگهبان در ادامه با اشاره به روند بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) گفت: شورای نگهبان نسبت به لایحه CFT یازده ایراد اصلی گرفته و 11 ایراد دیگر را مبنیّاً به همان 11 مورد ایراد گرفته است كه اگر مجلس 11 مورد ایراد اصلي را رفع کند، ایرادات ديگر خود به خود رفع می‌شود.
دكتر كدخدايي در پاسخ سئوالي مبنی بر اینکه بر اساس اعلام رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، شورای نگهبان طی بندی لایحه CFT را خلاف منافع ملی اعلام کرده، نظر شورا در این مورد چیست، گفت: شورای نگهبان طی یک بند در ذیل 22 ايراد اعلام کرده؛ با توجه به ایرادات 22 گانه و همچنین الحاق به این کنوانسیون با فرض غیرقابل اصلاح بودن آن، خلاف منافع ملی است؛ به همین دلیل اگر مجلس شورای اسلامی بتواند ایرادات 22 گانه را رفع نماید، این ایراد آخر هم رفع شده تلقی خواهد شد.
سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به این پرسش که چرا بند 2 ماده واحده و بند (ب) جز 1 ماده 2 کنوانسیون، خلاف موازین شرع شناخته شده است، اظهار داشت: ماده 6 کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم تصریح کرده است که هیچ‌گونه حق شرطی را نمی‌پذیرد و فقط در مورد ارجاع به داوری این مسئله و حق شرط‌ها پذیرفته شده است، بنابراین به نظر فقهای معظم شورای نگهبان این موضوع خلاف شرع بوده است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره چرایی اعلام نظر شورای نگهبان درباره CFT  همزمان با دور دوم تحریم‌های آمریکا در روز 13 آبان ماه، متذکر شد: ما تا 6 آبان ماه برای اعلام نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره کنوانسیون CFT صبر کردیم ولی چون مهلت قانونی ما در 6 آبان به پایان مي‌رسيد بنابراین نظر خود را در زمان مقرر به مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم و هیأت عالی نظارت مجمع نظرات خود را درباره CFT  عصر روز شنبه برای ما ارسال کرد که ما همان زمان آن را برای مجلس ارسال و این مسأله را اعلام عمومی کردیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال ديگري مبنی بر اینکه آیا اعلام نظر شورای نگهبان همزمان با اعمال مجدد تحریم‌ها از سوی آمریکا نمی‌تواند معنای جدیدی مبنی بر خود تحریمی داشته باشد، تأکید کرد: به کار بردن عبارت خود تحریمی کار خوبی نیست و نبايد بکار برده شود. رئیس‌جمهور آمریکا دور دوم تحریم‌های خود را روز جمعه (11 آبان) اعلام کرد ولی ما نظرمان را روز یکشنبه (13 آبان) بیان کردیم. این نظرِ شورا است؛ هر زمان که نظر شورای نگهبان مشخص گردد اعلام می‌شود. شنبه و یکشنبه هم ندارد. مگر می‌شود نظر شورا را اعلام نکنیم؟ وقتی مصوبه‌ای مغایرتی داشته باشد، ما باید نظرمان را اعلام کنیم. بنابراین ربط دادن این مسئله به نظر شورای نگهبان که روز یکشنبه اعلام شد، درست نیست و این مسائل ربطی به هم ندارند.
دکتر کدخدایی در پاسخ به این ایراد که نظر هیأت عالی نظارت، خارج از مهلت قانونی اعلام شده، آیا مجلس می‌تواند آنها را اعمال نکند؟ یادآور شد: مجمع در آیین‌نامه خود محدوده‌ی زمانی مقرر نکرده است. شورای نگهبان در ۱۰ روز و يا با درخواست استمهال، حداکثر بايد ظرف ۲۰ روز نظرش را اعلام کند اما مجمع تشخيص مصلحت نظام مقید به زمان نیست و آیین‌نامه فعلی هیأت نظارت این محدودیت را ندارد و هر وقت نظراتش را برای ما ارسال کند، ما آن را برای مجلس ارسال خواهیم کرد.
وی در واکنش به پرسش خبرنگاری در مورد اینکه نظر شخصی شما درباره لایحه CFT چیست، گفت: نظر شخصی خود را بیرون از اینجا اعلام می‌کنم. اینجا در مقام سخنگوی شورای نگهبان هر سؤالی باشد در خدمت هستم.
عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ایراد شورای نگهبان به لایحه مربوط به مناطق آزاد که مغایر با اصل ۷۴ قانون اساسی اعلام شده است، آیا در معافیت‌های مالیاتی هم باید اصلاحاتی صورت گیرد؟ و آیا این موضوع مغایرتی با اقتصاد مقاومتی دارد؟ تصریح کرد: شوراي نگهبان وارد بحث‌های کارشناسی نمي‌شود، مصلحت، تشخیص و کارشناسی بر عهده مجلس و دولت است که طرح‌ها و لوایح را تنظيم مي‌كنند. شوراي نگهبان مصوبات را بر اساس موازين شرع، قانون اساسي و در برخی موارد سیاست‌های کلی نظام مورد رسیدگی قرار مي‌دهد؛ لذا در مورد مصوبه‌‌ی مورد نظر، تشخیص اعضاي شورای نگهبان عدم مغایرت با اقتصاد مقاومتی بود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان درباره موضوع استانی شدن انتخابات مجلس نیز گفت: اصلاح قانون انتخابات در مجلس در حال حاضر با حضور کارشناسان و نمایندگانی از شورای نگهبان در حال بررسی است. مسائل مختلفی هم از جمله تبلیغات، استانی شدن انتخابات و... در آن مطرح است. انتظار ما همّت مجلس در این‌باره است و امیدواریم مجلس هرچه سریع‌تر قانون انتخابات را اصلاح کند و ما نیز هر زمان که مصوبات مجلس برای ما ارسال شود آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
دكتر کدخدایی با اشاره به تصویب یک فوریت طرح استانی شدن انتخابات مجلس، تصریح کرد: شورای نگهبان از هر طرح و مصوبه‌ای که در چارچوب قانون اساسی و شرع باشد، استقبال می‌کند، اما طرح‌ها نباید به کاهش مشارکت مردم در انتخابات منجر شود.
وی در پاسخ به این سؤال كه آيا فکر نمی‌کنید طرح استانی شدن انتخابات موجب رانت و حذف برخی افراد و جریانات می‌شود، افزود: ما در این زمینه تذکراتی را به نمایندگان مجلس داده‌ایم و جلساتی هم با آنها داشته‌ایم. ضمن اينكه شورای نگهبان از هر طرحی که موجب شایسته‌گزيني و ارتقاي انتخابات شود، مشروط به اینکه در چارچوب شرع و قانون اساسی باشد، استقبال می‌کند.
سخنگوی شورای نگهبان تأکید كرد: طرح‌ها نباید منجر به کاهش مشاركت در انتخابات شود و شورای نگهبان درباره استانی شدن یا نشدن انتخابات اصراری ندارد، لذا استانی، منطقه‌ای و یا موارد دیگر در انتخابات مجلس، برای ما تفاوت ندارد.
عضو حقوقدان شوراي نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه ایراد شورای نگهبان نسبت به لایحه CFT به متن اساسنامه‌ي این لایحه بوده و افرادی که این کنوانسیون را طراحی کرده‌اند غیرایرانی بودند و قرار نیست متن اساسنامه تغییر کند، بنابراین مجلس چگونه می‌تواند این ایراد شورای نگهبان را رفع کند؟ گفت: تمامی کنوانسیون‌ها، موافقتنامه‌ها اینگونه است، به طور مثال یک مورد ارجاع درباره داوری در متن این لایحه مورد ابهام فقهای معظم شورای نگهبان قرار گرفت و آنها نیز حق شرط را کافی ندانستند و درخواست کردند که این موضوع کامل‌تر شده و ایراداتی به آن وارد کردند.
دكتر کدخدایی اضافه کرد: در قانون اساسی کشورمان ظرفیت‌هاي خوبي پيش‌بيني شده که می‌تواند قوانین و مصوبات را از بن‌بست خارج كند. مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس و شورای نگهبان مکانیسم‌هایی محسوب می‌شوند که در نهایت می‌توانند راهکارهایی را پیدا کنند.
وی همچنین در پاسخ به این شبهه که آیا فعالیت هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص، موازی اقدامات شورای نگهبان است یا خیر؟ تأکید کرد: از سال 86، مجمع تشخیص مصلحت نظام وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی را برعهده دارد كه از سوی مقام معظم رهبری این وظیفه طبق اصل 110 قانون اساسی به این مجمع تفويض شده بود كه در دوره‌ي جديد و از سال 1396 اين وظيفه به هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام واگذار شده است.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام نظراتش را طبق وظایف نظارتی خود در مورد طرح‌ها و دیگر مسائل اعلام می‌کند و از طرف دیگر هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام جانشین تشخیص مصلحت شده و پیش از این نیز درباره دیگر مصوبات هم نظرات خود را اعلام می‌کرده است.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره‌ی فضاسازی برخی‌ها نسبت به بررسی مصوبه CFTدر شورای نگهبان و منشأ این جوسازی‌ها، گفت: اگر منشأ این مسائل را می‌دانستیم، اعلام می‌‌کردیم. در کشور ما آزادی کامل وجود دارد بنابراین  هر کسی می تواند آزادانه اظهار نظر ‌کند.
دكتر کدخدایی در پاسخ به سؤال ديگري در رابطه با ادعای یکی از فعالان سیاسی کشور درباره‌ی اضافه شدن هشت میلیون رأی به تعداد آراء در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 گفت: چرا ایشان ادعا نکرده است که 100 میلیون رأی به ‌آراء اضافه نشده است؟ آیا اگر دیگران درباره ایشان همینطور یک ادعایی کنند و نسبت ناروایی بدون استنادات به وی دهند، آیا واجد اهمیت است و یا اساساً اینگونه اظهار نظر کردن درست است؟
سخنگوی شورای نگهبان افزود: بزرگ‌تر از این ادعاها در سال 88 درباره صحت انتخابات مطرح شد اما هیچ استناداتی هم درباره‌ی آنها ارائه نشد و بسيار زشت است که دوباره چنین ادعاهای بی‌پایه‌ای مطرح می‌شود و وقت مردم با اظهاراتی که صحت و مبنایی ندارد، گرفته مي‌شود.
دكتر كدخدايي در پایان و در پاسخ به این سؤال که آیا اعضای شورای نگهبان در زمان بررسی مجدد لایحه‌ی الحاق به CFT در مجلس حضور خواهند یافت يا خير، گفت: ما طبق روال گذشته که هنگام بررسی در مجلس حضور می‌یافتیم در مورد این لایحه هم در مجلس حاضر خواهیم شد.
 
1397/8/19 شنبه
اعلام‌نظر شورای نگهبان درباره مصوبات و اساسنامه‌ها
شورای نگهبان نظر خود را در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و اساسنامه‌ها اعلام کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی، نظر شورای نگهبان در خصوص مصوبات و اساسنامه‌ها به شرح زیر است:
طرح استفساريه بند «هـ» تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور
مصوب جلسه مورخ سوم مهر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 18/07/1397 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
طرح اصلاح قانون صدور چک
مصوب جلسه مورخ شانزدهم مرداد ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 04/07/1397 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
_ در ماده 9 موضوع اصلاح ماده 23، مطالبه خسارت تأخير تأديه بدون وجود شرط شرعي، خلاف موازين شرع شناخته شد.
ضمناً به پيوست متن مورد پذيرش فقهاء معظم شوراي نگهبان در اين خصوص ارسال مي‌گردد.
لايحه حمايت از اطفال و نوجوانان
مصوب جلسه مورخ ششم شهريور ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسات متعدد شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در جزء 3 بند (ث) ماده 6، از آن جا كه مشخص نيست منظور از «پوشش بيمه‌اي كامل مشاغل» چيست و پرداخت حق بيمه آن بر عهده كيست، ابهام دارد پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
2_ در ماده 7، اطلاق الزام والدين خلاف موازين شرع شناخته شد.
3_ در بند (ث) ماده 9، منظور از «آزار عاطفي» روشن نيست، پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. همچنين در تبصره اين ماده اطلاق مجازات والدين نسبت به بند (ت)، خلاف موازين شرع شناخته شد.
4_ در تبصره 1 ماده 13، اشكال فقهاي معظم اين شورا در خصوص مصوبه «پيوند اعضاي بيماران‌ فوت‌ شده‌ يا بيماراني‌ که‌ مرگ‌ مغزي‌ آنان‌ مسلّم‌ است‌» موضوع نامه شماره 1272/21/79 مورخ 7/9/1379، كماكان به قوت خود باقي است.
5_ در ماده 17، الزام اقدام در صورت وجود هرگونه خطري خلاف موازين شرع شناخته شد.
6_ ماده 18، بايد مقيد به رعايت حقوق طفل و همچنين موازين شرعي گردد و الاّ اشكال دارد.
تذكر:
_ در ماده 12، حكم مجازات قسمت اخير تبصره 1 ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق انسان مصوب 28/4/1383 را حاكم نموده است كه اين تبصره در بند 3 ماده 51 لغو گرديده است.
لايحه ايجاد هشت منطقه آزاد تجاري - صنعتي، اصلاح محدوده سه منطقه آزاد تجاري - صنعتي و ايجاد مناطق ويژه اقتصادي
مصوب جلسه مورخ يازدهم شهريور ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 11/07/1397 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
_ با توجه به اينكه مصوبه مجلس در لايحه دولت تغييرات اساسي ايجاد كرده است، مغاير اصل 74 قانون اساسي شناخته شد.
_ وفق بند 2 اصل 110 قانون اساسي، نظر مجمع تشخيص مصلحت نظام به شماره 9793-9900 مورخ 1/7/1397 در خصوص لايحه مذكور عيناً جهت اقدام لازم ارسال می‌گردد.
لايحه اصلاح قانون مبارزه با پولشويي
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ سوم مهر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 18/07/1397 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
_ اشكال سابق اين شورا با عنايت به عدم اعمال نظرات مجمع تشخيص مصلحت نظام مبني بر مغايرت برخي مواد مصوبه با سياست‌هاي كلي نظام كماكان به قوت خود باقي است، لذا مغاير بند 2 اصل 110 قانون اساسي شناخته شد.
لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون سازمان ملل متحد
براي مبارزه با جرايم سازمان يافته فراملي
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ سوم مهر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 18/07/1397 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
_ اشكال سابق اين شورا با عنايت به عدم اعمال نظرات مجمع تشخيص مصلحت نظام مبني بر مغايرت برخي مواد مصوبه با سياست‌هاي كلي نظام كماكان به قوت خود باقي است، لذا مغاير بند 2 اصل 110 قانون اساسي شناخته شد.
تذكر:
_ در ماده 37، واژه «تشريفات» به «پيوندنامه» اصلاح گردد.
لايحه حفاظت از خاک
مصوب جلسه مورخ يكم مهر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 25/07/1397 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ ماده 3، از اين حيث كه مشخص نيست آيا شامل بهره‌برداري شخصي محدود نيز مي‌شود يا خير، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
2_ ماده 6، از اين جهت كه مشخص نيست آيا موازين امنيتي نيز رعايت مي‌شود يا خير، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
3_ تبصره ماده 9، از اين حيث كه مشخص نيست آيا صدور حكم و اعمال مجازات توسط محاكم انجام مي‌شود يا خير، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. همچنين اگر در مواردي معدوم كردن مصداق اسراف باشد، خلاف موازين شرع شناخته شد.
4_ ماده 21، از آنجا كه مشخص نيست آيا انتقال بدون فروش را نيز شامل مي‌شود يا خير، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
تذكر:
_ در ماده 26، واژه «اجرايي» بعد از واژه «آيين‌نامه‌هاي» اضافه شود.
لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم
مصوب جلسه مورخ پانزدهم مهر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسات متعدد شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در بند 2 ماده واحده، اطلاق آن نسبت به مواردي كه طرف مقابل، شرط را قبول ندارد و يا شرط، خلاف مقتضاي كنوانسيون مي‌باشد، خلاف موازين شرع و مغاير بند 16 اصل 3 قانون اساسي شناخته شد. بندهاي 3، 4 و 5 مبنياً بر ايراد مزبور واجد اشكال مي‌باشد.
2_ در بند 3 ماده واحده، نسبت به شمول تحفظ در خصوص ديوان بين‌المللي دادگستري، ابهام وجود دارد، پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
3_ در تبصرة ماده واحده، منظور از «ليست سياه» روشن نيست، پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
4_ در جزء (ب) بند 1 ماده 2، اطلاق اين بند نسبت به موارد مشروع مانند اعمال دفاعي، خلاف موازين شرع شناخته شد.
5_ مواد 4 و 5، مبنياً بر ايراد جزء (ب) بند 1 ماده 2، اشكال دارد.
6_ در ماده 6، اطلاق آن چون شامل موارد مشروع نظير دفاع مشروع مي‌گردد، به‌ويژه با توجه به اينکه اين ماده نافي حق تحفظ بند 2 ماده واحده است، خلاف موازين شرع و مغاير اصل 154 و بند 16 اصل 3 قانون اساسي شناخته شد.
7_ در ماده 7، پذيرفتن صلاحيت محاكم جور در رسيدگي به جرايم مندرج در اين ماده، خلاف موازين شرع شناخته شد. همچنين مبنياً بر ايراد جزء (ب) بند 1 ماده 2، اشكال دارد. بعلاوه در بند 6 اين ماده، اطلاق آن در مواردي كه عرف حقوق بين‌الملل عمومي خلاف شرع باشد، مراعات آن اشكال دارد.
8_ ماده 8، مبنياً بر ايراد جزء (ب) بند 1 ماده 2، اشكال دارد.
9_ ماده 9، مبنياً بر ايراد جزء (ب) بند 1 ماده 2، اشكال دارد. در اجزاء (الف) و (ب) بند 3 اين ماده اطلاق اين اجزاء در خصوص مسائل امنيتي اشكال دارد. همچنين جزء (پ) اين ماده مبنياً بر اشكال اجزاء (الف) و (ب) اين بند واجد اشكال است. بند 4 اين ماده، مبنياً بر اشكال بند 3 اشكال دارد. در بند 6 اين ماده، اطلاق صدر اين بند همان اشكال بند 3 اين ماده را دارد و اطلاق ذيل اين بند همان ايراد پذيرش صلاحيت محاكم جور در ماده 7 را دارد.
10_ در بند 1 ماده 10، مبنياً بر ايراد جزء (ب) بند 1 ماده 2، اشكال دارد.
11_ بندهاي 1، 2، 3، 4 و 5 ماده 11، مبنياً بر ايراد جزء (ب) بند 1 ماده 2، اشكال دارد. همچنين اطلاق استرداد در اين بندها، خلاف موازين شرع شناخته شد. علاوه بر اين توسعه تعهدات استرداد به معاهدات قبلي با عنايت به اينكه بسياري از موافقتنامه‌هاي استرداد مجرمين به تصويب مجمع تشخيص مصلحت نظام رسيده‌اند، نسبت به مواردي كه مصوب اين مجمع است، مغاير اصل 112 قانون اساسي و نظريه تفسيري آن مي‌باشد.
12_ بند 1 ماده 12، مبنياً بر ايراد جزء (ب) بند 1 ماده 2، اشكال دارد. همچنين اطلاق مساعدت در همه مراحل، خلاف موازين شرع شناخته شد.
13_ در بند 2 ماده 12، اطلاق رازنگهداري بانكي نسبت به مواردي كه ضرورت نداشته باشد، خلاف موازين شرع شناخته شد.
14_ بند 5 ماده 12، مبنياً بر اشكال بندهاي 1 و 2، اشكال دارد.
15_ ماده 13، مبنياً بر ايرادات قبلي اشكال دارد.
16_ ماده 14، مبنياً بر ايرادات قبلي اشكال دارد.
17_ اطلاق ماده 15، نسبت به مواردي كه لازم است مجرمين محاكمه و مجازات شوند، خلاف موازين شرع شناخته شد.
18_ بند 1 ماده 16، مبنياً بر ايراد جزء (ب) بند 1 ماده 2، اشكال دارد.
19_ اطلاق ماده 17، نسبت به مواردي كه مقررات جاري حقوق بين‌الملل و حقوق بشر خلاف شرع است و يا بعداً تصويب شود و خلاف شرع باشد، خلاف موازين شرع شناخته شد.
20_ ماده 18، بند 1 و جزء (الف) آن، بند 2 و بند 3 و اجزاء (الف) و (ب) آن، مبنياً بر ايراد جزء (ب) بند 1 ماده 2، اشكال دارد.
21_ اطلاق ماده 19، نسبت به مواردي كه خلاف شرع و امنيت ملي كشور باشد، خلاف موازين شرع شناخته شد.
22_ در خصوص اشكالات و ايرادات شرعي معاهدات و كنوانسيون‌هاي مصوب قبل از انقلاب اسلامي (مذكور در پيوست كنوانسيون) متعاقباً اعلام نظر خواهد شد.
درهرحال با توجه به ايرادات و اشكالات متعدد مذكور با عنايت به اينكه الحاق به اين كنوانسيون، با فرض غيرقابل اصلاح بودن اشكالات وارد بر آن، خلاف منافع و امنيت ملي كشور جمهوري اسلامي ايران است، مغاير موازين شرع شناخته شد.
تذكرات:
1_ در بند 1 ماده 12، بعد از واژه «مداركي» كلمه «كه» اضافه شود.
2_ در جزء (ب) بند 2 ماده 16، در سطر دوم بعد از واژه «كشوري» كلمه «كه» اضافه شود.
3_ در بند 3 ماده 16، در سطر آخر قبل از واژه «مشمول» كلمه «به» حذف شود.
لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم
مصوب جلسه مورخ پانزدهم مهر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي و پيرو اعلام نظر اين شورا، با توجه به بند 2 اصل 110 قانون اساسي، نظر مجمع تشخيص مصلحت نظام به شماره 97133/9900 مورخ 12/8/1397 در خصوص لايحه مذكور عيناً جهت اقدام لازم ارسال می‌گردد.
***
 
اصلاح اساسنامه شرکت‌هاي عمران شهرهاي جديد انديشه، بهارستان، بينالود، علوي، گلبهار، عاليشهر، تيس، پرديس، پرند، فولادشهر، مجلسي، رامين، هشتگرد، سهند، صدرا، رامشار و مهاجران (اميرکبير)
مصوب جلسه مورخ چهاردهم مرداد ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت هيأت وزيران در جلسه مورخ 06/08/1397 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
***
متن كامل پاسخ فقهای شورای نگهبان به نامه‌های وارده از سوی رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به شرح زیر است:
رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 2207/282 مورخ 02/02/1397؛
موضوع بند 10 صورتجلسه بيست و هفتمين نشست كشوري شوراي آموزشي داروسازي و تخصصي در خصوص وضعيت فارغ‌التحصيلان رشته نظارت بر امور دارو، در جلسه مورخ 16/05/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و نظر فقهاء به شرح ذيل اعلام مي‌گردد:

_ بند 10 صورتجلسه فوق خلاف شرع دانسته نشد.
توضيح اين كه مفاد بند مورد شكايت، مبني بر اينكه بازنگري مجدد در رشته‌هاي ذكر شده و عدم پذيرش دانشجو در بعضي رشته‌ها جهت انجام بازبيني لازم مي‌باشد، و وضع اين مطالب جزء شرائط داوطلبان، داراي ايراد شرعي نمي‌باشد و بند مزبور، متعرض فارغ‌التحصيلان يا پذيرفته شدگان سابق نمي‌باشد تا موجب تضييع حق آنها گردد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 200/57742/210/9000 مورخ 10/04/1397؛

موضوع مواد 9 و 10 دستورالعمل اجرايي ماده 6، تبصره‌هاي 2 و 3 ماده 7 و آيين‌نامه‌هاي اجرايي تبصره‌هاي 1 و 3 ماده 17 اصلاحي قانون ايمني راه‌ها و راه‌آهن در خصوص مجوز عمليات دستگاه‌هاي اجرايي بر روي راه‌هاي كشور، در جلسه مورخ 12/07/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ اگر مجوز قانوني براي دستورالعمل مورد شكايت وجود داشته باشد خلاف شرع نمي‌باشد. تشخيص وجود مجوز قانوني با ديوان عدالت اداري است.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 200/57771/210/9000 مورخ 10/04/1397؛

موضوع مصوبه شماره 100/20/47547/93 – 26/11/1393 وزير نيرو در خصوص هزينه‌هاي عمومي برقراري انشعاب آب و فاضلاب از حيث تاريخ اجرا، در جلسه مورخ 12/07/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ مصوبه مورد شكايت خلاف شرع شناخته نشد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 200/57706/210/9000 مورخ 10/04/1397؛

موضوع بخشنامه شماره 131/4/10/21 - 13/8/1396 نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در خصوص تعيين تكليف درج مدارك تحصيلي كاركنان ناجا در دوره مديريت انتظامي، در جلسه مورخ 12/07/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ بعد از اصدار مصوبه مورخ 27/10/1395، اضافه نمودن شرايط جديد در مصوبه مورخ 13/8/1396 كه موجب تضييع حقوق افراد مي‌شود، خلاف شرع دانسته شد. در مصوبه دوم نيز تشخيص مغايرت قانوني با آن ديوان محترم مي‌باشد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 11408/282 مورخ 17/04/1397؛

موضوع بند 6 صورتجلسه كميسيون ماده 5 شهر تبريز مورخ 13/2/1396 در خصوص ميزان عقب نشيني ملك براي متقاضيان پروانه ساختماني تجاري، در جلسه مورخ 10/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_  به دليل اينكه اجبار به عقب نشيني و منع از تصرف و احداث مستحدثات در مقدار عقب نشيني شده - بدون وجود مصلحت ملزمه و بدون جبران عادلانه نقصان ارزش وارد با توجه به تمام جهات - خلاف شرع مي‌باشد، لذا بند مورد شكايت خلاف شرع دانسته شد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 11410/282 مورخ 17/04/1397؛

موضوع بند 6 شرايط اختصاصي آگهي استخدام استانداري گيلان در سال 1393 و بند 3 نامه شماره 2608/42/80/94 مورخ 27/12/1394 استانداري گيلان، در جلسه مورخ 10/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ مصوبه مذكور خلاف شرع دانسته نشد، از جهت قانوني تشخيص با آن ديوان عدالت اداري است.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 11411/282 مورخ 17/04/1397؛

موضوع نامه شماره 44907/91/1 -20/12/1391 رييس امور حقوقي و قوانين معاونت وقت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور در خصوص زمان اجراي مصوبه شماره 200634/ت 48619 هـ مورخ 12/10/1391 هيأت دولت موضوع احتساب خدمات دولتي شاغلين سازمان آموزش و پرورش استثنايي، در جلسه مورخ 10/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ تشخيص اين مطلب كه تبصره 5 قانون تشكيل سازمان آموزش و پرورش استثنايي در زمره قوانين مغاير با قانون مديريت خدمات كشوري مي‌باشد و در نتيجه تبصره مذكور داراي ناسخ مي‌باشد و يا اينكه تبصره مذكور مغاير با قانون مديريت خدمات كشوري نمي‌باشد و ناسخي ندارد و در نتيجه بخشنامه مورد شكايت خلاف قانون است بر عهده ديوان عدالت اداري مي‌‌‌‌‌‌باشد و تشخيص و حكم ديوان ملاك عمل خواهد بود.
 
1397/8/19 شنبه
سخنگوی شورای نگهبان میهمان «بدون توقف»
قسمت سی و هفتم از برنامه تلویزیونی «بدون توقف» با حضور دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان یکشنبه ۲۰ آبان ماه از شبکه سوم سیما پخش خواهد شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، قسمت سی و هفتم از برنامه تلویزیونی «بدون توقف» با حضور دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان یکشنبه ۲۰ آبان ماه از شبکه سوم سیما پخش خواهد شد.
دکتر کدخدایی در این برنامه به سوالاتی درباره ساختار و عملکرد شورای نگهبان پاسخ داده است که از روز یکشنبه 20 آبان بعد از اخبار ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.
بدون توقف به تهیه کنندگی و کارگردانی محمدرضا نجارزاده، کاری از خانه تولیدات جوان صدا و سیما است که روز‌های شنبه تا چهارشنبه هر هفته و بعد از اخبار ساعت 19 از آنتن شبکه سه سیما پخش می‌شود.

1397/8/13 يكشنبهدکتر کدخدایی:
مردم در دفاع از نظام اسلامي هميشه حاضرند
سخنگوي شوراي نگهبان با حضور در جمع راهپيمايان 13 آبان، گفت: مردم ما امروز نشان دادند در صحنه‌های دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حاضر هستند و تحریم و تهدید هیچ‌گاه نمی‌تواند مردم ما را به زانو دربیاورد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه راهپیمایی 13 آبان و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مردم خوب ما در راه مبارزه با ظلم، ستم و جنایت، همیشه پیشگام هستند، گفت: مردم عزیزمان از آغاز مبارزات انقلاب اسلامی تاکنون در همه‌ي صحنه‌ها حضور مؤثر داشته‌اند و حضورشان در همه‌ي صحنه‌ها را همچنان حفظ کرده‌اند.
وی ادامه داد: امروز هم حضور پرشور مردم خوبمان مخصوصاً دختران و پسران جوان در راهپیمایی 13 آبان، بنده را تحت تأثیر قرار داد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه طبیعتاً از مردم خوب مسلمان ما همین انتظار می‌رود که هرجا لازم باشد برای حفظ منافع مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران پیشگام باشند، تأکید کرد: مردم ما امروز نشان دادند در صحنه‌های دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حاضر هستند و تحریم و تهدید هیچ‌گاه نمی‌تواند مردم ما را به زانو دربیاورد.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سؤالی درباره CFT و نظر شورای نگهبان در این مورد خاطرنشان کرد: شورای نگهبان در جلسات متعدد کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) را مورد بررسی قرار داد که بر این اساس ایراداتی از جهت مغایرت با موازین شرع مقدس و قانون اساسی و همچنین ابهاماتي وجود داشت که این موارد را در موعد مقرر به مجلس محترم شورای اسلامی اعلام کردیم.
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه نتیجه بررسی CFT و ادامه کار چگونه خواهد بود، گفت: ادامه کار منوط به نظر مجلس شورای اسلامی است. باید ببینیم که مجلس انشاءالله چه اقدامی خواهد کرد. مجلس ایرادات را بررسی و اعلام‌نظر کند و مجدداً شورای نگهبان هم اعلام‌نظر خواهد داشت.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دور جدید تحریم‌های اعمالی از سوی آمریکا چه میزان می‌تواند تأثیرگذار باشد؟ تصریح کرد: در طول 40 سال گذشته تحریم، حمله نظامی و حتی اغتشاشات داخلی را تجربه کردیم، طبعاً خوی استکباری آمریکا اجازه نمی‌دهد کاری غیر از این انجام دهد اما اگر با وحدت و توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و همچنین توجه به اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم، تحریم‌ها هیچ‌گونه تأثیری نخواهد داشت و از این مرحله نیز عبور می‌کنیم.
دکتر کدخدایی افزود: تحریم‌های آمریکا برخلاف تعهدات بین‌المللی و برخلاف موافقت‌نامه‌هایی است که پای آن را امضاء کرده‌اند که بر این اساس آبروی آمریکا از بین رفته است.
قائم مقام دبير شوراي نگهبان همچنین خطاب به نسل امروز و دانش‌آموزان با بیان اینکه باید به منابع و توان داخلی تکیه کنیم، تأکید کرد: آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
 
1397/8/13 يكشنبه
حضور سخنگوي شوراي نگهبان در راهپيمايي 13 آبان
دكتر كدخدايي در جمع راهپيمايان 13 آبان حضور يافت.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، دكتر كدخدايي قائم مقام و سخنگوي شوراي نگهبان در جمع پرشور مردم به ويژه جوانان، دانش‌آموزان و دانشجويان حضور يافت.
وي در اثناي اين راهپيمايي به پاسخگويي به سئوالات اصحاب رسانه‌ها پرداخت.


 
1397/8/13 يكشنبهدکتر کدخدایی:
نظر شورای نگهبان درباره لایحه CFT در موعد مقرر به مجلس ارسال شده است
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در موعد مقرر به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی در حساب توییتری خود نوشت:
«شورای نگهبان لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را در جلسات متعدد خود مورد بررسی قرار داد و واجد ایرادات و ابهاماتی دانست. این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.»
1397/8/13 يكشنبه
انقلاب دوّم
شورای نگهبان در بیانیه‌ای، 13 آبان سالروز تسخير لانه جاسوسي و روز دانش‌آموز را گرامي داشت.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، متن بيانيه‌ی اين شورا به شرح ذيل است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
آنگاه که طاغوت در دل سیاه شب 13 آبان 1343 پیر مراد ملت را سرمستانه از مام وطن کوچاند شاید هرگز به مخیّله‌اش خطور هم نمی‌کرد، طوفان به پا خاسته از خروش کودکان در گهواره‌ی خمینی کبیر (ره) در 13 آبان 1357 بساط 2500 سال سیاهی و نکبت را در سپیده دم 22 بهمن برچیده و به باد فنا دهد.
دانشجویان دلداده‌ی امام امّت، سرتاپا خشم و نفرت از خصم جنایتکارِ گستاخ و مداخله‌گر، با بصیرتی مثال‌زدنی و در چشم بر هم زدنی لانه‌ی فساد و جاسوسی آمریکا را در 13 آبان 1358 مسخّر همّت خود نموده و انقلاب دوم را رقم زدند.
13 آبان مجموعه‌ای از افتخارات ملت ایران است. روز دانش‌آموز، روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و انقلاب دوم، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی. و این راه ادامه دارد.
اکنون در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و در پسِ چهار دهه انواع توطئه، جنگ نظامی و سیاسی، فشار، محاصره، تحریم و نهایتاً جنگ همه‌جانبه‌ی اقتصادی، حاکم نابخرد فعلی آمریکا، ترامپ متوهم نیز با همه‌ی تهدیداتش به مانند اسلاف ستم‌پیشه‌ی خود و عمله‌های رنگ به رنگشان از صدام عفلقی تا بن سلمان تکفیری، ره به ترکستان برده و دست‌ها را به نشان استیصال بالا برده‌اند.
در چالش چهل ساله‌ی آمریکا با ایران که همواره آغازگرش شیطان بزرگ و مزدورانش بوده‌اند، طرف پیروز، ایران عزیز بوده است چرا که آمریکا هیچ‌گاه به مقاصدش دست نیافته است.
ایران و آمریکای امروز، ایران و آمریکای چهل سال پیش نیستند. البته که ایران به مراتب قوی‌تر و آمریکا به مراتب ضعیف‌تر شده است. و این نیست جز به برکت انقلاب اسلامی که خار چشم و مورد بغض و کینه‌ی ناتمام آمریکاست.
شورای نگهبان با گرامیداشت 13 آبان، روز دانش‌آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و یادمان تاریخی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، همگان را به پاسداشت این روز بزرگ و الهی فراخوانده و از درگاه ایزد متعال، نابودی تمامی مستکبرین عالم و مهیا شدن زمینه برای برقراری حکومت موعود عدل الهی را خواستار است.
 
1397/8/2 چهارشنبهدکتر کدخدایی:
مصوبات مجلس بارها با اعلام مجمع تشخیص و ایراد شورای نگهبان اعاده شده‌اند
سخنگوی شورای نگهبان نوشت: بارها مصوبات مجلس با اعلام مجمع تشخیص مصلحت نظام، از سوي شورای نگهبان به مجلس شوراي اسلامي اعاده شده‌اند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی در حساب توییتری خود نوشت:
«سابقه نظرات شورای نگهبان نشان می‌دهد که بارها مصوبات مجلس با اعلام مجمع تشخیص مصلحت، به دلیل مغایرت یا عدم انطباق با سیاست‌های کلی ابلاغی، از سوی شورای نگهبان با ایراد اصل ۱۱۰ قانون اساسی مواجه و مصوبه جهت اصلاح به مجلس اعاده شده است».
1397/7/29 يكشنبه
دیدار اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با دکتر کدخدایی
اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با سخنگوی شورای نگهبان دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دبیر و اعضای شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) روز شنبه با دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این جلسه 2 ساعته اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت درباره جایگاه نهادهای نظارتی مانند شورای نگهبان، انتخابات و لوایح اخیر مجلس شورای اسلامی پرسش‌هایی را مطرح کردند و دکتر کدخدایی به صورت مبسوط به این سوالات پاسخ داد.
-----------------
گزارش تصویری دیدار اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با سخنگوی شورای نگهبان
1397/7/29 يكشنبه
یادمان چهارمین سالگرد رحلت مرحوم آیت الله محمدرضا مهدوی کنی
 
1397/7/25 چهارشنبهدر نمازخانه شورای نگهبان؛
مراسم یادبود والده مکرمه دکتر اسماعیلی برگزار شد
مراسم یادبود والده مکرمه دکتر محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، مراسم یادبود والده مکرمه دکتر محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان و عضو مجلس خبرگان رهبری امروز چهارشنبه با حضور آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان برگزار شد.
آیت‌الله مدرسی یزدی، آیت‌الله شب زنده‌دار اعضای فقهای شورای نگهبان و دکتر کدخدایی، دکتر ره‌پیک، دکتر ابراهیمیان، دکتر سوادکوهی و دکتر موسوی اعضای حقوقدان شورای نگهبان و همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در این مراسم حضور داشتند.
این مراسم با حضور کارمندان شورای نگهبان، نهاد ریاست جمهوری و قوه قضائیه در محل نمازخانه شورای نگهبان برگزار شد.
---------
گزارش تصویری مراسم یادبود والده مکرمه دکتر محسن اسماعیلی در شورای نگهبان

 
1397/7/25 چهارشنبهدکتر کدخدایی در گفت‌وگو با فارس:
جهانگیری در رابطه با CFT به اعضای شورای نگهبان توضیح داد
سخنگوی شورای نگهبان گفت: معاون اول رئیس جمهور و تعداد دیگری از اعضای هیأت دولت با حضور در نشست امروز شورای نگهبان توضیحاتی را در رابطه با لایحه CFT به اعضای این شورا ارائه کردند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی فارس، با اشاره به نشست امروز اعضای شورای نگهبان گفت: با توجه به درخواست دولت مبنی بر ارائه توضیحات نمایندگانش درباره لایحه CFT به اعضای شورای نگهبان،  در جلسه امروز برخی اعضای هیأت دولت توضیحاتی را در رابطه با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT ارائه کردند.
وی با بیان اینکه شورای نگهبان هنوز وارد بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم نشده افزود: در این جلسه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی و حسین علی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور با حضور در جلسه توضیحاتی را در رابطه با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم ارائه کردند و به سوالات اعضای شورای نگهبان نیز در خصوص این لایحه پاسخ دادند.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان اظهارداشت: بنابراین در جلسه بعدی شورا نیز از کارشناسان مربوطه در این حوزه برای ارائه توضیحات بیشتر دعوت بعمل خواهد آمد تا توضیحات دقیق‌تری در این زمینه ارائه شود.
دکتر کدخدایی خاطرنشان کرد: همچنین در این جلسه لایحه خاک نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت که جمع‌بندی در خصوص آن انجام نشد و نتیجه آن در جلسات بعدی ارائه خواهد شد.
1397/7/25 چهارشنبهآیت الله جنتی:
اربعین حسینی نماد خیر و برکت سیاسی و اجتماعی است
دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه اربعین حسینی نماد خیر و برکت سیاسی و اجتماعی است، گفت: این حرکت قطعا به نفع امت اسلام و به ویژه مردم عراق خواهد بود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت الله جنتی در جلسه امروز چهارشنبه بعد از عرض تسلیت شهادت امام مجتبی (ع) به نقل از شیخ مفید گفت: نامگذاری امروز به عنوان روز سلمان فارسی در تقویم رسمی کشور اقدامی مبارک است؛ چراکه سلمان فارسی حافظ سّر نبی اکرم(ص) و حضرت علی (ع) بودند.
دبیر شورای نگهبان با اشاره به ثمر نشستن انتخابات عراق گفت: اگرچه آمریکا همه تلاش خود را به کار بست تا شاید بتواند مانع محقق شدن اراده و خواست مردم مظلوم عراق شود ولی به خواست خدا و تدبیر دلسوزان نتیجه انتخابات به نفع مردم عراق رقم خورد.
آیت الله جنتی به مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره اف ای تی اف (FATF) اشاره و خاطرنشان کرد: معیار و ملاک شورای نگهبان شرع مقدس و قانون است و امیدواریم که نتیجه عملکرد ما به نفع اسلام و انقلاب و تضمین کننده عزت کشور باشد.
دبیر شورای نگهبان در ادامه به برگزاری مراسم اربعین حسینی به عنوان نماد خیر و برکت سیاسی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: حضور زوار اباعبدالله حسین در این نمایش عظیم که از اقصی نقاط عالم عاشقانه راهی این مسیر پرخیر و برکت می شوند قطعا به نفع امت اسلام و به ویژه مردم عراق خواهد بود و امیدواریم با توجه به افزایش قیمت ارز مسئولان و خیران در این امر خداپسندانه مساعدت کنند.
1397/7/25 چهارشنبه
دوست امام
یادمان دهمین سالگرد رحلت فقیه پرهیزکار و ولایتمدار مرحوم آیت‌الله محمدحسن قدیری

1397/7/25 چهارشنبهدکتر کدخدایی در گفت‌و‌گو با ایلنا:
نمایندگان با خیال راحت طرح شفافیت آراء را امضا کنند/ شورای نگهبان به آرای نمایندگان ورود نخواهد کرد
سخنگوی شورای نگهبان گفت: نمایندگان با خیال راحت طرح شفافیت آرا را امضا و بر اساس آن عمل کنند، شورای نگهبان هم ورود نخواهد کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان دکتر کدخدایی در گفت‌و‌گو با ایلنا، درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان، اظهار کرد: این طرح خیلی خوبی است. ما که اعلام کردیم و همان موقع هم اعلام کردیم و توییت آن را هم زدیم و حمایت هم کردیم و گفتیم که کار خوبی است.
وی در واکنش به این اظهارنظر که برخی معتقدند شفافیت آرای نمایندگان ممکن است در نظارت‌های شورای نگهبان تاثیر بگذارد و باعث رد صلاحیت نمایندگان در سال‌های بعد شود، گفت: قانون اساسی گفته است که نمایندگان در بیان آرا و نظراتشان آزاد هستند و شورای نگهبان هم هیچ وقت ورود نکرده و در آینده هم ورود نخواهد کرد.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: نمایندگان با خیال راحت طرح شفافیت آرا را امضا کنند و عمل کنند و شورای نگهبان هم ورود نخواهد کرد.
 
1397/7/25 چهارشنبهدکتر کدخدایی:
لایحه CFT احتمالا امروز در شورای نگهبان بررسی شود
دکتر کدخدایی از احتمال بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) در جلسه امروز این شورا خبر داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری تسنیم،  سخنگوی شورای نگهبان، با اشاره به آخرین وضعیت بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) گفت: در حال فراهم کردن مقدمات آن هستیم و قرار شد امروز (چهارشنبه، 25 مهر) دوستان ما و نمایندگانی از دولت بیایند و توضیحاتشان را بشنویم، شاید وارد کلیات شویم.
وی افزود: بعید است امروز وقت کنیم وارد ماهیت بررسی لایحه (CFT) شویم، زیرا مصوبات قبل را هم داریم.
1397/7/21 شنبه
توضیح دکتر کدخدایی در مورد خبر کذب انتخاب دبیر جدید شورای نگهبان
سخنگوی شورای نگهبان به خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر انتخاب دبیر جدید شورای نگهبان واکنش نشان داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی، در کانال سروش خود در اين مورد نوشت:
واقعا باید برای بیکاری فکری کرد!
سخنی منسوب به داستایوسکی است که می گوید؛ کسی که به خودش دروغ می گوید و به دروغ خودش گوش می دهد، کارش به جایی خواهد رسید که هیچ حقیقتی را نه از خودش و نه از دیگران تشخیص نخواهد داد.
شب گذشته خبری کذب مبنی بر انتخاب دبیر جدید شورای نگهبان منتشر شد و برخی افراد رسانه ای نیز به آن دامن زدند. این در حالی بود که انتخابات هیات رئیسه شورا هر سال در ۲۶ تیر ماه برگزار می شود. هر چه فکر کردم که چرا این خبر سراپا غیر صحیح ساخته شده، نفهمیدم، اما تعجب از عده ای که از فرط بیکاری به آن دامن زدند. امیدوارم نرخ اشتغال افزایش یابد تا شاید از این طریق از انتشار چنین اخبار جعلی جلوگیری شود و این قبیل دروغ ها را باور نکنیم.
***
دکتر کدخدایی همچنین در حساب توئیتری خود نوشت:
‌«دبیر شورای نگهبان هر سال از بین اعضا انتخاب می شود. انتخابات هیات رئیسه نیز در ۲۶ تیر ماه برگزار می گردد. بنا بر این؟!»
1397/7/20 جمعهدر پیامی؛
دبیر شورای نگهبان درگذشت والده آقای دکتر اسماعیلی را تسلیت گفت
آیت الله جنتی در پیامی رحلت والده مکرمه جناب آقای دکتر محسن اسماعیلی عضو محترم حقوقدان شورای نگهبان و عضو محترم مجلس خبرگان رهبری را تسلیت گفت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، متن این پیام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر محسن اسماعیلی عضو محترم حقوقدان شورای نگهبان و عضو محترم مجلس خبرگان رهبری؛
خبر درگذشت والده مکرمه موجب تاسف و تاثر شد، اینجانب ضمن عرض تسلیت خدمت جنابعالی و خانواده محترم؛ برای آن بانوی محترمه غفران الهی و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه ایزد متعال خواستارم.
احمد جنتی
97/7/19
 
12345678910>>>
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 28187808 بازدید سایت در امروز: 2938

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.