شوراي نگهبان
 
اخبار برگزيده

1395/10/18 شنبه
حضرت آيت‌الله جنتي:
«آيت‌الله شرعي» يك انقلابي تمام‌عيار بود


رئيس مجلس خبرگان رهبري گفت: آيت‌الله شرعي، روحياتي كه يك انسان انقلابي كامل بايد داشته باشد را در حد كمال داشت.


به گزارش اداره كل روابط عمومي و به نقل از نشريه نماي حوزه، حضرت آيت‌الله جنتي در تبيين سوابق آشنايي خود با مرحوم آيت‌الله شرعي به عنوان رئيس سابق مركز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران و عضو جامعه مدرسين، اظهار داشـت: سابقه آشنايي من با اين برادر عزيز به حدود 50 سال مي‌رسيد. ما از دوران طلبگي رفت‌و‌آمد زيادي داشتيم و اعتراف مي‌كنم كه نمي‌توانم حق ايشان را ادا بكنم. در اين مدت آنچه از ايشان ديدم؛ صداقت، صفا، تدين و تعهد و تواضع و سادگي در زندگي بود. پدر بزرگوارشان هم، مردي باتقوا و متين و مورد اعتماد مردم بودند.
وي افزود: يكي از ويژگيهاي ايشان حضور در صحنه‌ها بود. ايشان در ساختن مساجد و حسينيه‌ها فعال بودد. در رسيدگي به محرومان و مستضعفان، به اين و آن مراجعه مي‌كرد، با اينكه خودش وضع مالي خوبي نداشت. نمي‌توانست ببيند قشر يتيم، طلبه و سادات به سختي روزگار بگذرانند.
رئيس مجلس خبرگان رهبري، آيت‌الله شرعي را مصداق بارز حديث شريف «خير الناس أنفعهم للناس» معرفي و اظهار داشت: ايشان در حد يك پدر، نسبت به محرومين، محبت و رحمت داشت و از انسان‌هاي برتر بود و من از اين جهت ايشان را واقعا مي‌ستايم.
دبير شوراي نگهبان در توصيف خصوصيات اخلاقي آن مرحوم، خاطرنشان كرد: ايشان خوش‌برخورد، خوش‌اخلاق و خوش‌مشرب بود و در هر جلسه‌اي كه حضور داشت نمي‌گذاشت جلسه حالت افسردگي پيدا كند؛ از طرف ديگر نسبت به پست و مقام و عنوان بي‌اعتنا بود.
حضرت آيت‌الله جنتي در ادامه به نقش آيت‌الله شرعي در انقلاب اسلامي اشاره و تصريح كرد:‌ ايشان در جلسات جامعه مدرسين شركت مي‌كرد و در بيانيه‌ها و اطلاعيه‌ها سهيم بود. كارهاي ايشان در جامعه مدرسين تا هميشه تاريخ باقي مي‌ماند؛ در مسأله مبارزه با طاغوت و نامه‌اي كه راجع به خلع شاه بود و همچنين در نامه‌هايي كه براي امام(ره) نوشته مي‌شد، سهيم بودند و هرجايي كه ماموريتي به ايشان محول مي‌شد، مضايقه نداشتند.
رئيس مجلس خبرگان ضمن توصيه بر جمع‌آوري سوابق خدمات ايشان در ادوار مختلف، تصريح كرد: اميدوارم اين سوابق گردآوري بشود چرا كه جنبه آموزندگي و تربيتي مناسبي دارد. ايشان از عمر و جواني‌ خود براي خدمت به مردم و خدا و اهل‌بيت (عليهم‌السلام) و حضرت ولي‌عصر (سلام‌الله‌عليه) استفاده كرد.
حضرت آيت‌الله جنتي با بيان اينكه آن مرحوم به موضوع تولي و تبري بسيار ملتزم بود، گفت: روحيه تولي و تبري در ايشان بسيار قوي بود. نسبت به امام(ره) بسيار علاقه‌مند بود؛ در همان حدي كه عاشقان امام اين روحيه را داشتند. نسبت به مقام معظم رهبري نيز به همين شكل علاقه‌مند بود. از طرف ديگر نسبت به دشمنان اسلام و انقلاب خيلي سخت و كامل تبري داشت و در واقع روحياتي كه يك انسان انقلابي كامل بايد داشته باشد را ايشان در حد كمال داشت.
رئيس مجلس خبرگان رهبري در پايان ضمن ابراز اميدواري بر اينكه خداوند تمامي اقدامات خالصانه مرحوم آيت الله شرعي را ذخيره آخرت ايشان قرار بدهد، تصريح كرد: اجمالاً اخلاق و رفتار ايشان همه براي من جاي تمجيد و تحسين دارد و من واقعاً بر اخلاقيات ايشان، همسر و فرزند شهيدشان حسرت ميخورم. اي كاش من هم از اين روحيات داشتم و آنچه خدا به ايشان داده مقداري هم به من مي‌داد. ان‌شاءالله ايشان از ما به دليل سابقه دوستي‌ شفاعتي بكند. خداوند ما را ببخشد و از آن توفيقاتي كه به ايشان داده مقداري هم نصيب ما بكند ان‌شاءالله.
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 9277265
تعداد بازديد کنندگان سايت: 25866296 تعداد بازديد زيرپورتال: 14334805 اين زيرپورتال امروز: 1464 سایت در امروز: 2198 اين صفحه امروز: 326
Copyright © 2010 Guardian Council - All rights reserved.