شوراي نگهبان
 
سایر اخبار

1396/10/5 سه‌شنبه
دکتر کدخدایی:
حضور مردم در ۹ دي همانند حضور مردم در جنگ تحميلي بود


سخنگوي شوراي نگهبان: همانطور که مردم در جنگ تحميلي با جانفشاني، جانبازي و اعتقاد راسخ به انقلاب اسلامي به ميدان آمده و پيروز شدند، در ۹ دي نيز به صورت خودجوش در صحنه حاضر شده و فتنه را سركوب كردند.


به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی به مناسبت مراسم گراميداشت سالروز حماسه‌ي نهم دیماه با دعوت دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند در سالن آمفي‌تئاتر اين دانشگاه حاضر شده و به ايراد سخنراني پرداخت.
دکتر کدخدایی با اشاره به دو مناسبت مهم پيش‌رو يعني ۹ دي و سالروز پيروزي انقلاب اسلامي، گفت: انقلاب شكوهمند اسلامي فراتر از انقلاب‌هاي متعارف جهان است؛ چرا كه در انقلاب اسلامي صرفاً حوزه‌هاي سياسي يا اقتصادي تغيير نكرد، بلكه انقلاب فرهنگي رخ داد و منجر به تحول بنيادين گرديد. يعني هدف از انقلاب و تشكيل حكومت اسلامي، رشد دادن انسان در حركت به سوي نظام الهي مي‌باشد (و الي الله المصير).
سخنگوي شوراي نگهبان افزود: هدف از تشكيل حكومت اين نيست كه يك نظام سياسي بوجود آيد و عده‌اي حكومت كنند؛ بلكه حكومت، وسيله‌اي براي رسيدن به جامعه‌ي متعالي و متكامل است؛ به تعبير شهيد مطهري اگر استقلال سياسي و استقلال اقتصادي داشته باشيم اما استقلال فرهنگي نداشته باشيم، شكست خواهيم خورد. به همين خاطر انقلاب اسلامي، انقلابي با زيربناي فرهنگي است.
عضو حقوقدان شوراي نگهبان ادامه داد: واقعه‌ي عاشورا به عنوان مكتب انسان‌ساز، و بحث انتظار فرج به عنوان مكتبي كه روح اميد در جامعه مي‌دمد، مانند موتور محرك باعث شده تا مردم هرجا كه انقلاب را در خطر ديدند، در حفظ آن پيشرو و پيشقدم باشند. هشت سال جنگ تحميلي را چه كساني اداره كردند؟ همين اقشار مردم بودند كه با مديريت عالي حضرت امام(ره) در صحنه‌ي مبارزه‌ي حق عليه باطل حضور يافته و پيروز شدند. در حالي كه تمام دشمنان پشت رژيم بعث عراق ايستاده بودند و او را كمك مي‌كردند؛ اما پيروزي نصيب كه شد؟
وي همچنين با يادآوري حضور خودجوش و پرشكوه مردم در ۹ دي، گفت: حضور مردم در ۹ دي مثل حضور مردم در جنگ تحميلي بود. چنانچه در جنگ تحميلي مردم با جانفشاني، جانبازي و اعتقاد راسخ به انقلاب اسلامي به ميدان آمده و پيروز شدند، در ۹ دي نيز مردم به صورت خودجوش، بدون اينكه هماهنگي اداري، سياسي يا حكومتي شده باشد، هنگامي كه احساس كردند نظامي كه بر اساس اعتقادات آنها شكل گرفته در خطر افتاده است، در صحنه حاضر شده و فتنه را سركوب كردند.
دكتر كدخدايي ادامه داد: به صرف اينكه انقلاب اسلامي، انقلاب فرهنگي است، نبايد جامعه را به حال خود واگذاشت؛ چرا كه حفظ و استمرار انقلاب اسلامي، نياز به فرهنگ انقلابي دارد. با فرهنگ انقلابي مي‌توان از انحرافات احتمالي نظام جمهوري اسلامي ايران جلوگيري كرد. بارها شاهد بوده‌ايم كه مقام معظم رهبري به انقلابي‌گري نه‌تنها اقشار مختلف مردم بلكه مؤكداً بر انقلابي‌گري مسئولين تأكيد داشته و دارند؛ براي اينكه فرهنگ انقلابي نياز به انقلابي فكر كردن، انقلابي عمل كردن و انقلابي ماندن دارد.
عضو حقوقدان شوراي نگهبان افزود: نكته‌اي كه به عنوان انتقاد مي‌توان مطرح كرد اين است كه بعد از انقلاب اسلامي، دستگاه‌ها و متوليان فرهنگي زيادي وجود داشته‌اند؛ چرا در برخي از بخش‌هاي جامعه آن‌طور كه بايد آثاري از فرهنگ انقلابي ديده نمي‌شود؟
وي در ادامه گفت: به‌نظر مي‌رسد انسجام لازم بين دستگاه‌ها و بخش‌هايي كه متولي فرهنگ انقلابي هستند، وجود ندارد. شايد گفته شود جامعه‌ي ما در مسير جهاني شدن است؛ لذا با توجه به اينكه اقتصاد و سياست اقتضائاتي دارد، ايران نيز با هم‌رنگ شدن با جامعه‌ي جهاني، ديگر نياز نيست در جهت فرهنگ انقلابي گام بردارد؛ يا احتمالاً با توجه به وجود افرادي در اين مسير، خود را به نوعي كنار مي‌كشند.
دكتر كدخدايي با ارائه‌ي راهكار چند مرحله‌اي براي رفع مشكل فرهنگي، افزود: اولين گام اين است در جايي كه غلبه‌ي سياست و اقتصاد بر فرهنگ است بايد اين رابطه عكس شود. بايد فرهنگ غلبه بر سياست و اقتصاد داشته باشد. اگر طرح اقتصادي يا سياسي ارائه مي‌شود بايد پيوست فرهنگي نيز داشته باشد. بايد ديد نقش مساجد، دانشگاه، روحانيت معظم ونخبگان دانشگاهي چيست؟ در گام دوم نيز ضرورت انسجام منطقي و پيوسته‌ي بيشتر بين دستگاه‌هاي فرهنگي و بخش‌هاي مختلف است. به عنوان مثال، پيوند حوزه و دانشگاه نقطه‌ي عطفي در تاريخ انقلاب اسلامي است كه رفته‌رفته بين اين پيوند فاصله افتاده كه بايد اين فاصله‌ها از بين برود. محور سومي كه براي راه‌حل مطرح مي‌شود اين است كه نبايد از آموزه‌هاي ديني فاصله گرفت. اسلام مكتب انسان‌ساز و براي هدايت جامعه آمده است. نمي‌توان از آموزه‌هايي كه در جوامع ديگر بر اساس مكاتب ديگر مطرح مي‌شود، استفاده كرد. اسلام در حوزه‌هاي انسان‌سازي مطالب بسياري دارد؛ چرا نبايد به ريشه‌هاي اصيل فرهنگ غني اسلامي برگرديم.
عضو حقوقدان شوراي نگهبان با اشاره به گسترش فضاهاي دانشگاهي و علم‌آموزي پس از انقلاب اسلامي گفت: اگر به فرمايشات حضرت امام(ره) راجع به دانشگاه‌ها و مراكز عالي دقت و محورهاي فرمايشات ايشان دسته‌بندي گردند، سه محور اصلي در بيانات ايشان وجود دارد: ۱ـ انسان‌سازي؛ حضرت امام(ره) بسيار به تعليم و تهذيب تأكيد داشتند. متأسفانه بُعد تهذيب و پرورش بسيار كمرنگ شده است. اگر امام(ره) مي‌فرمايند: «دانشگاه مبدأ تحولات بزرگ يا همه‌ي تحولات است»؛ يعني آن دانشگاهي كه «انسان‌ساز» است. ۲ـ رسيدن به استقلال و خودكفايي كشور؛ جوانان نخبه در كشور بسيارند، چرا در بسياري از نيازهاي اقتصادي، فني و پزشكي خودمان موفق نيستيم. البته الحمدالله نسبت به ۴۰ سال پيش پيشرفت‌هاي چشمگيري داشته‌ايم اما تا نقطه‌ي مطلوب فاصله وجود دارد. ۳ـ استمرار انقلاب اسلامي؛ انتظاري است كه حضرت امام(ره) از دانشگاه دارد.
دكتر كدخدايي ضمن تأكيد بر ادامه‌دار بودن دشمني‌ها با نظام جمهوري اسلامي، گفت: دشمنان انقلاب اسلامي رسماً و آشكارا اعلام مي‌دارند كه جهت براندازي اين انقلاب هزينه‌هاي بسياري را صرف مي‌كنند؛ آيا مي‌توان به اين دشمنان اعتماد كرد؟ آنها پس از شكست در جنگ تحميلي، هنگامي كه ديدند از راه سخت، كاري از پيش نمي‌برند متوسل به جنگ نرم شده‌اند.
سخنگوي شوراي نگهبان در ادامه گفت: دشمن تا سال ۱۳۸۸ يك روش داشت و آن اينكه مردم را نااميد كند و انتخابات را نامشروع جلوه دهد؛ يعني به اعتبار و مشروعيت انتخابات خدشه وارد كند. اما هنگامي كه ديد در هر انتخابات حضور مردم پرشورتر از دوره‌ي پيش است، از راه ديگري وارد شد. سال ۱۳۸۸، آغاز روش جديد دشمن بود كه همچنان ادامه دارد؛ و آن، ايجاد ترديد بر صحت برگزاري انتخابات است.
وي با تأكيد بر عدم امكان تقلب در انتخابات افزود: همه‌ي افراد مربوط به حوزه‌هاي هيأت‌هاي اجرايي و هيأت‌هاي نظارتي از اقشار مردم هستند. همه‌ي مردم شاهد و ناظر هستند كه هيچ‌كس نمي‌تواند در انتخابات تقلب كند، آن هم تقلبي كه بر سرنوشت انتخابات تأثيرگذار باشد. ممكن است تخلفي صورت بگيرد چرا كه تخلف، يك كنش اجتماعي-سياسي است. بيش از ۵۰ ميليون نفر شركت‌كننده در انتخابات وجود دارد؛ احتمال تخلف با اين حجم از جمعيتِ شركت‌كننده دور از ذهن نيست چنانچه قانونگذار جرايم و مجازاتي براي متخلفان تعيين و راهكارهايي پيش‌بيني كرده است.
دكتر كدخدايي در ادامه تأكيد كرد: آنچه كه در انتخابات سال ۱۳۸۸ مدعي بوده و هستيم و براي خيلي‌ها به اثبات رسيده اين است كه هيچ تقلبي كه سرنوشت انتخابات را تغيير بدهد صورت نگرفته است.
وي در پايان ضمن اشاره به كينه‌توزي‌هاي دشمن انقلاب اسلامي گفت: دشمن كينه‌توز انقلاب اسلامي، ساكت ننشسته است؛ بايد آگاه باشيم و بايد قدر نظام جمهوري اسلامي ايران كه به خاطرش خون‌هاي شهدا ريخته شده را بدانيم و در جهت حفظ انقلاب اسلامي كوشا باشيم.
-----------------------------
گزارش تصویری سخنرانی دکتر کدخدایی در دانشگاه آزاد اسلامی
آرشيو اخبار
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 28583318 بازدید سایت در امروز: 7008
Copyright © 2010 Guardian Council - All rights reserved.